O generálovi, který dnes netuší, s jakým světonázorem se probudí zítra

Pozor: Titulek se netýká období do sametu v roce 1989.V tom měl totiž tehdejší velitel oddílu speciálních sil v Prostějově kapitán Československé lidové armády Petr Pavel politicky jasno. Situace byla tehdy přehledná, globální soupeři byli jen dva, a pokud příslušník armády toužil po vojenské kariéře, jasno mít musel. Jinudy totiž vlak ke generálským hvězdičkám nejel. Přihlášku do Komunistické strany Československa si tedy Petr Pavel podal v roce 1983 a po dvouletém kandidátství členství byl v únoru 1985 do strany přijat. A hned poté se stal předsedou základní organizace KSČ.

Neméně úspěšný byl i po sametu. Po dokončení studií na Vojenské akademii v roce 1991 nastoupil na Generální štáb Armády České republiky a v 90. letech působil v armádní zpravodajské službě Vojenského zpravodajství. Účastnil se mise UNPROFOR v Jugoslávii a během americké invaze do Iráku v březnu 2003 varoval Američany, že Irák by proti jejím invazním jednotkám mohl použít zbraně hromadného ničení, které Irák ovšem neměl. Podpořil účast českých vojáků ve válce v Afghánistánu a uvedl, že obrana republiky „bude začínat ne na hranicích ČR, ale na vnějších hranicích NATO, a někdy i za nimi, často tisíce kilometrů od nás“. Později pak prohlásil, že by bylo velkou chybou, kdyby čeští vojáci pod tlakem veřejného mínění Afghánistán opustili. Od července 2011 do června 2012 byl generál Pavel zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky V.Picka, kterého 1. července 2012 ve funkci vystřídal.

V roce 2014 navrhla Sobotkova vláda generála Pavla do úřadu předsedy vojenského výboru NATO pro období 2015-2018 a vojenský výbor NATO jej do této funkce v září 2014 skutečně zvolil. Nu a 20. června 2016 a tudíž už jako nejvyšší vojenský představitel NATO generál Pavel prohlásil, že Rusko invazi do Pobaltí pravděpodobně nechystá. A proto prý aliance neuvažuje o tom, že by do Pobaltí či na svou východní hranici přesunula nějaké významné síly.

Bylo to jako závan naděje v rozum a ta naděje zhruba za 14 dní získala určitější kontury, když generál Pavel řekl 4. srpna téhož roku serveru Aktuálně CZ toto: „Pro NATO je v tuto chvíli islámský terorismus mnohem urgentnější hrozbou než Rusko. Neexistuje jediný dokumentovaný záměr, že by Rusko chtělo Alianci přímo vojensky ohrozit. Ruské záměry jsou pro nás v jisté míře srozumitelné. Rusko z hlediska urgentnosti nepředstavuje v současné době zásadní hrozbu. S přispěním společných křesťanských kořenů je zde prostor pro nacházení společných stanovisek s Ruskem“.

Jásejte, mávejte vším, co máte v rukách či po ruce, protože tohle konečně zní po dlouhé době jako hlas rozumu, radovali jsme se. Ale ne dlouho. Vlastně jen do okamžiku, kdy se na novinových stáncích objevil časopis Xantypa s portrétem generála Pavla a s tímto jeho prohlášením: RUSKO JE PRO NÁS VĚTŠÍ HROZBOU, NEŽ TERORISMUS. Čili sdělení přesně opačné, než to, které před pár dny sdělil generál serveru Aktuálně CZ.

Tohle číslo Xantypy vyšlo 30. srpna a její rozhovor s generálem musel tedy proběhnout před tímto datem, čili zhruba ve stejné době, kdy generál mluvil se serverem Aktuálně CZ – a jak už víme – opačně. Ale jak je propánakrále možné vyřknout v rozpětí pár dní či hodin dva zcela odlišné názory na tutéž záležitost?

Toho se musím dopátrat. A tak jsem si Xantypu koupil, potřebnou stránku nalistoval a z generálova interview časopisu Xantypa se dověděl toto: „Z hlediska hrozeb pro stát, ne pro jednotlivce, je Rusko mnohem závažnější hrozbou.“

Takže náhle a bez předchozí výstrahy už zde nejsou žádné společné křesťanské kořeny, ruské záměry zřejmě přestaly být srozumitelné a islámský terorismus už není tak urgentní hrozbou, jakou byl v den generálova rozhovoru s Aktuálně.cz 4. srpna.

Nabízí se tedy otázka: Co se stalo mezi čtvrtým a třicátým srpnem 2016, že generál tak náhle spatřil svět jinak?

Nic, prostě jen z důvodů, po kterých vám nic není, změnil názor. Tak spěšně a beze zbytku, jak jej změnil i po sametu.

Třeba během nočního spánku. Ale nechte být. Ono může být nadmíru vzrušující usínat a třást se přitom zvědavostí, do jakého názoru se probudíte zítra ráno.

Zkuste to! Ale úspěch nezaručuji. Na tuhle proměnu je třeba zvláštního ustrojení. A to nemá každý.

5 14 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
24. 1. 2023 23:27

V popisovaném kvalifikačním růstu postrádám stáž v Číně.

Gatta
Gatta
25. 1. 2023 7:11

Číňani nejsou hloupí.

idiotronic
25. 1. 2023 13:12

Ještě jeden generál nám změnil světonázor při závanu demokracie za obrodného procesu 1968.Kromě materiálů CIA (máte jistě doma) figuruje v seznamu kandidátů NF ve volbách do Národního shromáždění. Kapitolku mu věnuje i Dušan Klein v memoárech
Petr Nový:
Dušan Klein aneb jak režisérům chutná život ,str.65 – Ve službách generála Šejny

ašejn.jpg
Gatta
Gatta
25. 1. 2023 19:58

Dnes jsem kdesi viděl, jak mladá slečna tak pěkně vysvětlovala, co to je mobilizace a jak by mohla probíhat.
Prostě „vařila žábu“.

Měl bych tady pro všechny podobné dva odkazy:

comment image

https://m.youtube.com/watch?v=k2p_2_QnZos

No a pro ty měně chápavé pak jednoho notoricky známého Kryla – nakonec ale opakování je přece matka moudrosti.

https://m.youtube.com/watch?v=B3_UrCOJgqk

Alva
Alva
Reply to  Gatta
26. 1. 2023 12:50

Ten první odkaz nemá chybu! :-))))

Gatta
Gatta
25. 1. 2023 20:21

Reálná mobilizace jednoho potencionálního neznámého vojína:

AK – Uk – dnes 20:53.

https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&p=314633#p314633

PPK
PPK
26. 1. 2023 18:44

Perlička:!

(Cituji): Pokud se podle předsedy PRO (Rajchla) dá mluvit o oblasti, kde má Babiš zřetelně navrch, je to oblast ekonomiky. „Tam byl Petr Pavel v úzkých, panikařil a některé výroky byly na hranici smíchu. Třeba ten o skladování elektřiny,“ domnívá se Rajchl.

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/dobri-holubi-se-vraceji-pavel-ani-holubova-to-vsak-nejsou/

(Tak tuhle debatu si na Síti určitě vyhledám, to mne vskutku zajímá, jak tu elektřinu chtěl pan genereál uskladňovat).

Gatta
Gatta
28. 1. 2023 12:47

Za chvíli začne sčítání, které na čas zastíní všechna jiná témata, takže honem…

M. Macek a téma, které bude aktuální i potom co nám oznámí vítěze.

https://svobodny-svet.cz/glosa-mm-sel-bych-branit-nasi-vlast/

Last edited 3 dní před by Gatta
Gatta
Gatta
28. 1. 2023 14:43

Tak jo … asi dobojováno.

Lid si zvolil Fialovu vládu,
Lid si zvolil fialový Senát,
Lid si zvolil prezidentem bývalého vojáka se speciálním životopisem.

Prostě demokracie …

Tak jak říkal Churchil – krev, pot a slzy … a hlavneě hlasitě volat SLÁVA …

A taky už žádný brečení na Václaváku.

A jinak … KONEC LEGRACE.

Last edited 3 dní před by Gatta
orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
28. 1. 2023 15:04

Vubec to nesleduji, ale podvod není vyloučen. Což my, ale blbečci dostanou všechno, co nechtěli. V míře vrchovaté a terapeutické. Ovšem blbost je neléčitelná, takže seriál – Ještě blbější než se myslelo, má pokračování zaručeno. Především na umělce dojde. A docela rychle.

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Gatta
28. 1. 2023 15:39

Zdá se,že to pivo zdarma za volební lístek s Babišovým jménem rozhodnul nejen v místech koncentrace nepracujících a podporovaných takyobčanů,ale i všude jinde.
Pokud nebyly výsledky v závěrečné etapě „sčítání“ upraveny,pak platí,že si voliči
plně zaslouží to,co je v blízké budoucnosti očekává.Ukrajinizace společnosti bude
nakonec řešena stejně,jako v té nešťastné zemi.A možná to tak je lepší,než by tomu
bylo v pozvolnějším procesu skryté fašizace.Aspoň je všechno průhlednější a jasnější.

orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
28. 1. 2023 16:02

Tak nějak. Vylhat se z odpovědnosti nebude možné. Svádět ji na jiné také nepůjde. Volovi možná dojde vztah mezi příčinou a následkem. A vlastní odpovědnosti v této relaci. Ačkoli… iluze si nedělám.
Jak se to traduje? Kostky byly vrženy, Rubicon překročen, noha vyšlapla lejno, exkrement se pritulil a teď oblazi svého vítěze neodolatelným oderem kýble.
První cesta někam nám poví vice.

orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
28. 1. 2023 16:11

Pabla přišla osobně podpořit Caputka… Není to nějaké vměšování? Nebo hůř… vyměšování?
Pro mě osobně se tím uzavřela tato kapitola, jak to proběhlo. Možná si USA budou přát zase spojení.

peter.
Reply to  orinoko
28. 1. 2023 20:26

Netráp sa orinoko,zvyknúť sa dá na všetko. Po inaugurácii novozvoleného prezidenta sa v živote občanov ČR nezmení nič,čo by sa nezmenilo aj v prípade zvolenia A.B.
Snáď len toto:

https://t.me/casusbellilive/90546

orinoko
orinoko
Reply to  peter.
28. 1. 2023 21:11

Jenom jsem tím chtěl naznačit, že jistota konečného výsledku mohla stát za takovým úkazem. Původní plán – výhra brněnské škeble – by se lépe vyjimal. Dvě vyprázdněné nádoby typu Barbie vedle sebe by českého pitomce mohly uvádět do nesprávných úvah a představ. Kaprál byl alternativní řešení, v němž už se nemohla připustit jakákoli odchylka. Ještě se ani nezavřeli dveře VOLEbnich místností a na mě už odněkud civelo procentní číslo totožné s konečným výsledkem. A Caputka už byla v Praze. Pozoruhodný blietzkrieg.

orinoko
orinoko
Reply to  peter.
28. 1. 2023 21:30

V nejbližších týdnech budou odpadávat první svejci z týmu kaprál. Hrad není nafuckovaci. Zájemců bude o 58% více než bude moci být uspokojeno. Také není úplně zanedbatelné, že Hrad bude v emericke režii, kdežto vláda v bruSELSKE. Přes proklamovanou jednotu je mezi nimi rozdíl v konečných cílech. Eurosojuz by rád hrál vyšší level, než který mu vykolikovala emerika. Ta naopak usiluje o ještě nižší, než je ten současný.

Aleš
Aleš
Reply to  Hudryperman
28. 1. 2023 17:14
Gatta
Gatta
Reply to  Aleš
28. 1. 2023 18:11

To mi, nevím proč, asociovalo ještě jednu Krylovku z doby totality:

https://www.youtube.com/watch?v=kZ8cSqQCUN4

Aleš
Aleš
Reply to  Gatta
28. 1. 2023 21:51

Na stejné desce to vyústilo v písni Bílá Hora „Nenastala zlatá doba, bude kamenná…“

Gatta
Gatta
Reply to  Hudryperman
28. 1. 2023 18:58

Hudryperman – Souhlas

„A možná to tak je lepší,než by tomu
bylo v pozvolnějším procesu skryté fašizace.Aspoň je všechno průhlednější a jasnější.“

I níže orinoko:

„Tak nějak. Vylhat se z odpovědnosti nebude možné. Svádět ji na jiné také nepůjde. Volovi možná dojde vztah mezi příčinou a následkem. A vlastní odpovědnosti v této relaci. Ačkoli… iluze si nedělám.“

Dolmen
Dolmen
Reply to  Gatta
28. 1. 2023 21:35

Zítra sice ještě vyjde slunce nad Atlantidou, ale tady to brzy začne tak trochu – nebo i více – připomínat Německo po požáru Reichstagu. A dotaz KDE DOMOV MŮJ začne dostávat reálné obrysy.

PPK
PPK
Reply to  Dolmen
28. 1. 2023 22:09

Nelze někomu činit dobro proti jeho vůli, víře a přesvědčení.

Last edited 3 dní před by PPK
Gatta
Gatta
Reply to  PPK
29. 1. 2023 8:35

Jak zpívali V+W „Nikdy nic nikdo nemá mít za definitivní, neb nikdy nikdo neví , co se může státi ….“.

O osudu doby fialové se rozhodne stejně někde úplně jinde a úplně jinak.