O zabíjení, popravování a vraždění


Mráz zabíjel, Islámský stát popravoval… Opravdu?


V Evropě uhodila vlna mrazů, mráz zabíjel, píšou česká (a pravděpodobně i evropská) masmédia. Opravdu zabíjel mráz, když drtivá většina umrzlých byli bezdomovci? Opravdu v Nice, Berlíně a Jeruzalémě zabíjel náklaďák? Opravdu v Jugoslávii, Libyi, Sýrii a Iráku zabíjely a zabíjejí bomby?

Islámský stát popravil tam a tam tolik a tolik lidí, píšou občas v našich (a pravděpodobně i světových) masmédiích. Byla to opravdu poprava? Dělo se to po právu, popravoval kat na základě rozsudku legitimní moci? Byli lidé v sekyrárnách německého nacistického režimu popravováni, zabíjeni nebo vražděni?

Zabíjení je hodně široký pojem. Zabít někoho může nešťastná náhoda (např. mráz ve spojení se sněhovou vichřicí na horské túře), bezohledný řidič, nešikovný chirurg či atentátník opásaný výbušninami. Proto se přimlouvám za to, aby toto slovo bylo používáno jen v těch případech, kdy smrt nešťastné oběti nebyla způsobena něčím úmyslem. V ostatních případech připadají v úvahu pojmy poprava a vražda. Rozdíl mezi nimi je někdy těžko rozpoznatelný a je dán mírou legitimity toho, kdo popravuje/vraždí. V žádném případě však nemohou popravovat či vraždit přírodní živly a dopravní prostředky, ba dokonce ani zbraně či bomby. Popravují a vraždí ti, kteří přímo či nepřímo způsobí smrt odsouzence či oběti.

A teď se vraťme k těm umrzlým bezdomovcům z počátku článku. Pamatuji, že když jsem byl dítě, nebyly mrazy -20 °C nic neobvyklého. Přesto si nevzpomínám, že by se psalo či mezi lidmi hovořilo o umrzlých bezdomovcích. Pojem zabití a pachatele jménem mráz můžeme tedy ve většině případů vyloučit. A pokud nebudeme zastánci teorie, že desítky evropských bezdomovců zahynuly „po právu“, pak si musíme položit otázku, zda v tomto případě nevraždil bezcitný systém, který v masovém měřítku produkuje lidi bez domova.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 200 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
krajtl
krajtl
19. 1. 2017 6:23

Poprava je od slova právo. Kdo legitimizuje Islámský Stát, aniž by byl uznán jedinou zemi? Patrně jeho propagandisté. Povšimněte si kdo nazývá vraždy popravami.

Béda
19. 1. 2017 6:25

Systém neprodukuje pouze lidi bez práce a bez domova. Systém produkuje taktéž různě kamuflované imperialistické války s miliony běženců a migrantů, finanční bubliny ožebračující miliony lidí, násilí, drogově závislé atd..

Béda
19. 1. 2017 6:29

krajtl napsal Poprava je od slova právo. Kdo legitimizuje Islámský Stát, aniž by byl uznán jedinou zemi? Patrně jeho propagandisté. Povšimněte si kdo nazývá vraždy popravami. Kdo legitimizuje Islámský stát? Asi ten kdo ho skrytě podporuje a umožnil mu územní expanzi. A kdo jej skrytě podporuje? No zjevně sunnitské monarchie v čele se Saudskou Arábií a jak přiznal končící ministr zahraničí Kerry tak taky USA, které za pomoci Ialámského státu chtěly provést další násilný převrat v zájmové zemi amerických nadnárodních korporací, které tudy chtěly vést ropovod do Evropy aby ekonomicky vyčerpaly Rusko, aby vytěsnily ze Sýrie Rusko a uvolnily si… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 1. 2017 6:54

Souhlasím se Stanem – nebudeme se bavit o zabití (úmrtí) z nepozornosti, nedbalosti, nešťastná náhody, vnějších nepříznivých podmínek … Ovšem zrovna to počasí se silně týká těch „bezdomovců“. Úmyslně v uvozovkách – jako vyjádření pojmu – nálepky – označení skupiny – skupiny NElidí. Protože pokud se chce na někom páchat násilí, nepravedlnost, nebo tyto jevy vůči němu připustit, tak na to má společnost právě tento mechanismus – zařadí dodyčného, či nějakou skupinu, jako NEčlověka – doslova jako takový jiný živočišný druh, na který se vztahují úplně jiná pravidla a zákony. Bezdomovec, protestant , katolík, moskal, negr, ukrajinec, barevnej, komunista, kulak… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 1. 2017 6:56

Komentář ke schválení – Těžko psát o něčem, co se nesmí napsat.

Aleš
Aleš
19. 1. 2017 7:22

Vraždí teroristé v čele s NATO (Nadnárodní americká teroristická organizace) a Daeš je její v současnoti nejaktivnější buňkou.

Aleš
Aleš
19. 1. 2017 7:37
Tribun
Admin
19. 1. 2017 8:40

Výborně, Stane. Na slovech záleží a ne, že ne. Když zabíjí mráz, nikdo za to nemůže a nikdo s tím nemůže nic dělat. A je potřeba, aby mráz zabíjel, aby systém zůstal ochráněn před změnami. Kdyby nezabíjel mráz, ale lhostejnost, byl by systém v ohrožení.

Admirál
Admirál
19. 1. 2017 10:39

Mráz zabíjel bezdomovce. Kde se vzali?

Za minulého režimu nebyli. Dnešní bezdomovci by byli tenkrát buď na nařízené protialkoholní léčbě nebo v kriminále za příživu nebo všemožně zaměstnaní a k práci nahánění. To vše za využití všech donucovacích prostředků, kterými tehdejší stát disponoval.

Dnes člověku pomoci proti jeho vůli nejde. Tak je občas zabíjí mráz.

Těžké rozhodnout, co je lepší.

Martin (už bez taky m)
19. 1. 2017 10:44

Souhlas s autorem. Jde o účelové zastírání toho co uvádí v poslední větě textu. Zas-(t)-írání toho, co se konzumní společnosti firemní objednávky nehodí… Na „konečné vyřešení otázky nepřizpůsobivých“ si prostě „najali“ „odborníka“ – mráz… Jde z té bezprizorní hrůzy vyjadřování až mráz po těle… byť by člověk seděl v tropech. Jsem pro skutečné popravy fakticky vraždících i těch, kdo k vraždění dávají pokyny – aby se zase život podobal životu, a alespoň trocha zoufalých dostala naději… Například vybombardování nějakých „povstalců“ střílejících zpoza ruin do civilních čtvrtí „pekelnými kanóny“ nemám za vraždění, ale za po právu popravu. Ano, jsou -li slova… Číst vice »

fajt
19. 1. 2017 11:13

Admirál napsal Mráz zabíjel bezdomovce. Kde se vzali? Za minulého režimu nebyli. Dnešní bezdomovci by byli tenkrát buď na nařízené protialkoholní léčbě nebo v kriminále za příživu nebo všemožně zaměstnaní a k práci nahánění. To vše za využití všech donucovacích prostředků, kterými tehdejší stát disponoval. Dnes člověku pomoci proti jeho vůli nejde. Tak je občas zabíjí mráz. Těžké rozhodnout, co je lepší. je zajímavý, že tehdejší, dle medií zlý a špatný režim měl v basách méně lidí než současný demokraturnický ( uvádí se, že v basách za celou soc. éru mělo zemřít násilnou smrtí min. 4500 vězňů, což je taky… Číst vice »

fra
fra
19. 1. 2017 12:06

Jak autor tak Tribun mají pravdu. Na slovech opravdu záleží. Obecně vzato všem vyřčeným slovům předchází zpravidla myšlenka, někdy dokonce vlastní. Dost často však slova předcházejí činům. Dovoluji si předložit odkaz na některé výroky údajně inteligentních jedinců na které mají sice nárok, ale které by mohly také předcházet činům pokud je jiní začnou uvádět do praxe. Snad Vás to alespoň pobaví. Dostal jsem to emailem, snad to otevřete. Holt není nad elity a jejich myšlenkové produkty.
http://www.napalete.sk/perla-tyzdna/(http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww.napalete.sk%2Fperla-tyzdna%2F)

fajt
19. 1. 2017 14:09

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sobotka-chysta-pred-volbami-trumf-Kampan-mu-pry-maji-delat-dva-experti-od-Obamy-471838 – a prý socialisti … takový potenciál měla tahle partaj a takhle ji Hurvajz na závěr dokurwil. ..)

Gatta
Gatta
19. 1. 2017 15:42

Napadá mě asi 7 škatulek, kam by ta písnička šla zařadit. Od naivní romantiky, přes svobodomyslné plebejství, výchovu dívek v Čechách … až po hnusnou rasovou diskriminaci.
To víte, za komunistů se mohlo zpívat kde co …

https://www.youtube.com/watch?v=Zlapi8j3H6I

Dana
Dana
19. 1. 2017 20:09

Jsou dva modely, jak zabranit bezdomovcum, aby neumirali v mrazu. Prvni je postup socialisticky. V Americe neznamy a neujal by se, ale v Cesku si muzete opet zvolit „spravedlivy“ system, jaky byl v socialistickem CSSR. V nem se bezdomovci budou vnimat jako „lumpenproletariat“, ktery se muze postupne uspesne zaclenit do socialistickeho budovani. V praxi to dle mych zkusenosti probihalo tak, ze treba ve Vysocanech v Praze byla ubytovna, kde policii chyceni bezdomovci museli lepit papirove pytliky a dostavali za to najist. Jinak by sli do vezeni. Jiste vite, ze kdo nepracoval, byl prizivnik a dle zakona trestan. Vetsine bezdomovcu se… Číst vice »

fajt
19. 1. 2017 20:35

Dana napsal Ja ziji daleko od CR a prece je mi znamo nekolik mist, v Letenskych sadech v Praze, kde bezdomovci vegetuji v dirach ve strani. copak, karle, pozoruješ dnešní české vágusy v Práglu z vojenského dronu?? a kolik si ( a tví liberální kameraden ) už zachránil amerických bezdomovců, podle tvých keců bych to typoval na stovky, ne-li tisíce ( a kde v západních zemích přesně platí to tvé zlaté pravidlo „miluj bližního svého“, kde se jen tak z plezíru a samozřejmě z tvé pravdolásky zvedaj tisíce, aby pomohli dalším tisícím na ulici a v brlohu, kde je před… Číst vice »

Dana
Dana
19. 1. 2017 22:10

Ne, nemusi letat drony, staci ceska media k tomu. abych si udelala obrazek.. V detstvi jsem zila v Praze 7 a tak tu cast Prahy sleduji. Kdyz uz, tak zachrana bezdomovcu je pokus o pomoc tem, kteri o pomoc stoji jen v pripade, ze jim jde o zivot.. Radovy bezdomovec si ceni osobni svobody nade vse, to plati po celem svete. Nutit ho delat veci v zajmu spolecnosti mu je u zadele. Coz castecne chapu. V mem state Severni Karolina dostava takovy clovek bez prostredku minimalni socialni podporu asi 500 dolaru, coz je na zdeji pomery opravdu minimalni. Je to… Číst vice »

leho
leho
19. 1. 2017 22:41

K tomu umírání bezdomovců: v USA v drtivé většině bezdomovecké útulky jsou tak z poloviny zaplněné i když plno bezdomovců trpí a rovněž umírá buď na různé nemoci nebo v takové Minnesotě mrznou. Důvod? Útulky vyžadují, aby bezdomovec byl střízlivý, nikoliv pod vlivem drog a do útulku se nesmí pašovat žádný alkohol nebo drogy. Takže tyto nelidské restrikce způsobují smrt mnoha bezďáků. Já tomu říkám přírodní výběr…

Béda
20. 1. 2017 5:51

„Jsou dva modely, jak zabranit bezdomovcum, aby neumirali v mrazu. Prvni je postup socialisticky…“ a DRUHÝ KAPITALISTICKÝ. Základní rozdíl je v přístupu. Ten první nevytváří PODMÍNKY pro vznik bezdomovectví. Všude je dost práce pro všechny. Socialistický princip počítá se soběstačností, to je že si budeme doma vyrábět všechno od špendlíku až po atomové reaktory ve vlastních podnicích a jenom to, co sami nedokážeme dovezeme z ciziny. Všude je práce habaděj (i pro méně vzdělané, staré, stát podporuje rodinu, staví jesle, školyk aby matky měli kam dát děti a pracovat…a každý je povinen pod hrozbou zákonného postihu si nějakou práci z… Číst vice »

Admirál
Admirál
20. 1. 2017 6:12

80% podíl na vzniku bezdomovectví má na svědomí propadnutí alkoholu, drogám, 19% bezdomovců jsou lidé na hranici nebo za hranicí mentální nezpůsobilosti. 1% lidí se bezdomovci stává z příčiny nějaké životní katastrofy (%procenta jsou můj kvalifikovaný odhad). Dnes dostupnými prostředky se dá pomoci tomu 1% a částečně těm 19%. Těm 80% propadlíků se pomoci v podstatě nedá, protože by to znamenalo pomáhat jim proti jejich vůli. „Nelidské restrikce“ nejsou schopni z podstaty věci akceptovat. Je to jako by jste nemocného se zápalem plic nutil k otužileckému koupání v zamrzlém rybníku. Někdo může za život vypít rybníky alkoholu, vykouřit stohy trávy… Číst vice »

Béda
20. 1. 2017 6:30

Admirál napsal 80% podíl na vzniku bezdomovectví má na svědomí propadnutí alkoholu, drogám, 19% bezdomovců jsou lidé na hranici nebo za hranicí mentální nezpůsobilosti.1% lidí se bezdomovci stává z příčiny nějaké životní katastrofy (%procenta jsou můj kvalifikovaný odhad). Dnes dostupnými prostředky se dá pomoci tomu 1% a částečně těm 19%. Těm 80% propadlíků se pomoci v podstatě nedá, protože by to znamenalo pomáhat jim proti jejich vůli. „Nelidské restrikce“ nejsou schopni z podstaty věci akceptovat. Je to jako by jste nemocného se zápalem plic nutil k otužileckému koupání v zamrzlém rybníku. Někdo může za život vypít rybníky alkoholu, vykouřit stohy… Číst vice »

fajt
20. 1. 2017 6:39

duo karel a žoldák v záloze opět nezklamalo, jeden má bezdomovectví za žůžo srandu a free životní styl a druhý za milosrdenství boží, tedy za boží řád – opravdu neskutečně kapitalismus některým volům gumuje mozek. ..)

Admirál
Admirál
20. 1. 2017 8:17

Béda napsal To co jste uvedlnás nutí položit si několik otázek: 1/ důvody proč ti lidé propadli alkoholu, drogám, gamblerství, případně jiným závislostem 2/ byli takovíto lidé za socíku? V jakém statistickém poměru k ostatní populaci? 3/ a jestliže byli, proč většina z nich nebyla bezdomovci? 1) Počítám že z 80% genetická dispozice, 20% může představovat ztráta rodinných, sociálních vazeb. 2/3) Podle mého názoru byli, genetická dispozice je genetická dispozice. Pokud ji někdo má, stačí mu čuchnout ke špuntu a už se veze. Ale jak už jsem psal. Bolševík jim nedovolil propadnou až na samé dno. Byli tenkrát buď na… Číst vice »