Occupy Money: Měna CO2

Až doposud se většina firem a domácností zdráhala v důsledku pociťovaného i reálného nedostatku peněz investovat do obnovitelných, efektivních zdrojů energie. “Měna CO2 “ by mohla takové investice zvýhodnit, což by mohlo veřejným i privátním institucím ulehčit od nutnosti přijmout další úvěrovou zátěž.

V roce 2009 uveřejnil Ludwig Schuster v rámci jedné studie návrh, učinit z emisních povolenek paralelní měnu. Ukazuje, jak dalekosáhlé efekty by obchod s emisemi mohl mít i na domácnosti, pokud by byly zavedeny globálně: Kdyby každému obyvateli země byl garantován podíl na společné atmosféře a vedle toho i právo toto vlastnictví využívat, staly by se emisní práva pravidelným příjmem, který by dostávali všichni. Tím by obyvatelé celé zeměkoule získali od narození po celou dobu svého života minimální spravedlivý finanční příjem, alespoň co se týká této dílčí oblasti.

Jako dílčí, ale nepodmíněný základní příjem by tento dodatečný příjem mohl tvořit základnu, která by působila proti stálému chudnutí a snížila by pád do pasti sociální vyloučenosti.  Z této měny CO 2 by profitovaly právě nejchudší domácnosti, stala by se součástí bezpodmínečného základního příjmu, protože by nejenom zvyšovala rovnost lidí uvnitř národů, ale také by zvyšovala šance na zmírnění nerovností globálně: kdyby například člověk v severní Africe, který svým způsobem života vyprodukuje pouze zlomek objemu emisí CO2, které vyprodukuje západoevropský občan, prodal své nevyužité emisní povolenky do západní Evropy. To je přerozdělení peněz, které spočívá na odpovědném zacházení s naším životním prostředím. Možná by se mohlo podařit postupně spravedlivým přerozdělením příjmu alespoň částečně postupně dosáhnout přiblížení životní úrovně a nepřímo tak i zbrzdit růst světové populace.

Jako jednotná světová měna by mohla měna CO2 pomoci podobně jako terra stabilizovat hospodářskou situaci. Jako pravá měna přináší výzbroj: Co bylo dříve krytí zlatem, to by odpovídalo prostřednictvím emisního certifikátu získat právo k užívání atmosféry, garantované zákonem, které ale musí být z ekologických důvodů co do kvantity omezeno. Jako oficiální, zákonný platební prostředek by se těšila tato
měna většímu přijetí a byla by uznávaná i v jiných zemích.

Při odpovídající organizaci by měna CO2 mohla kromě toho sloužit speciálním účelům a usměrňovat naše spotřební chování a investiční strategie tak, aby přednost měly ekologické cíle. A to bez toho, aby zmizel ze zřetele hlavní cíl této měny: redukce jedovatých zplodin produkovaných fosilními paliv a vytvoření podmínek pro konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů energie. Poněvadž emisí skleníkových plynů vznikají podle odhadů ještě dnes sociální náklady ve výši 85 dolarů za každou tunu CO2. Pro 7 miliard obyvatel země by při nastartování tohoto ochodu s ročními emisními právy vznikla peněžní hodnota mezi 75 až 320 dolary na osobu a rok.

Velkým přínosem této paralelní měny by bylo bezpochyby nezbytné vyrovnání mezi rozvojovými zeměmi a průmyslovými státy, stejně jako snížení nerovností mezi chudšími a bohatšími vrstvami obyvatelstva uvnitř jedné země, která by tento model prosadila.

KENNEDY, Margrit a Stephanie EHRENSCHWENDER. Occupy money: abychom v budoucnosti my všichni byli vítězi. 1. vydání. Dolní Dvořiště: P.R.A.A. s.r.o., 2015. ISBN 978-80-260-8182-1.

Předmluvu napsala Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD.

Přeložila Květa Pohlhammer Lauterbachová, práva a vydání pro Českou republiku P. R. A. A., s.r.o., Dolní Dvořiště.

Objednávkou OCCUPY MONEY podpoříte provoz stránek Outsidermedia!

Objednávky mailem na st.blaha@gmail.com

Zásilka přijde poštou obyčejně za cenu 175,- Kč plus poštovné a balné 28,- Kč při bezhotovostní platbě předem, dobírka 80,- Kč.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
21. 2. 2016 20:27

Má to základní problém, všechny řeči o úloze CO2 ve vývoji klimatu jsou v současné době pouhé hypotézy. Rigorózní důkaz není, většinu z těch předkládaných postihl osud hokejkového grafu, který se ukázal býti podvodem.

Založit měnu na předpokladu platnosti neprověřené hypotézy, to je velmi „odvážné“.

Admirál
Admirál
22. 2. 2016 13:59

cnemo napsal

Má to základní problém, všechny řeči o úloze CO2 ve vývoji klimatu jsou v současné době pouhé hypotézy. Rigorózní důkaz není, většinu z těch předkládaných postihl osud hokejkového grafu, který se ukázal býti podvodem.

Založit měnu na předpokladu platnosti neprověřené hypotézy, to je velmi „odvážné“.

Přesně tak. A investovat třeba do štěpky, to chce hodně důvěřivosti.

hudryper
hudryper
22. 2. 2016 14:14

cnemo napsal
Založit měnu na předpokladu platnosti neprověřené hypotézy, to je velmi „odvážné“.

Nejspíš Vám zřejmě nedošlo,že jde o upozornění na fakt,že peníze jako míru hodnot lze opřít i o
jiné všeobecně existující parametry,nežli jen o zlato,stříbro a další drahé materiály. Určitě lepší
než měřítko spotřebovaného kyslíku a vytvořeného CO2 by mohla posloužit jako míra hodnot 1KW.
Dalším rozvojem výrobních sil a stále levnější energií bychom se velmi přiblížili ideálnímu stavu společnosti,ve které by se nedaly peníze thesaurovat a tedy vytvářet majetkové světové máfie,jako je tomu na světě dosud.