Odpojení Ruska od SWIFT a globální válka

Při posledním našem setkání jste vysvětloval, proč se Rusko, Austrálie a Kanada stanou příštím cílem loupeže. Nedávno se objevila zpráva, že USA chtějí znovu, v rámci dalšího balíčku sankcí, potrestat Rusko, tentokrát cestou odpojení od systému SWIFT. Jak si to lze vysvětlit v souvislosti s Vaší myšlenkou?

Tuto informaci si nelze vysvětlit jinak, než jako „kachnu“. USA především nemohou nikoho odpojit, protože SWIFT není jejich. Oni samozřejmě mohou zatlačit na vlastníka tohoto systému, ale pak to bude útok státu na velmi velkou korporaci, a není vůbec jasné, čím by to skončilo. Může to skončit i ničím, protože korporace to může ignorovat právě důvodem, který jsem zmínil. Vzpomínám si na podobný případ, kdy před lety ruská centrální banka (CBR) zakázala kyperským bankám registraci ruských offshore… na což v kyperské bance pokrčili rameny a poznamenali, že neslyšeli, že by se kyperské banky měl podřizovat RCB a jejím rozhodnutím. A CBR to musela spolknout – a tady to bude totéž.

Nepříznivci Ruska, ať už Ukrajina, Litva a další země, pravidelně začínají hovořit o nezbytnosti odpojení Ruska od SWIFT, po čemž se vedou dlouhé debaty, které Amerika uzavírá otázkou – ale jak to chcete prakticky udělat?

Je ale i třetí moment, mnohem jednodušší než první dva. Přes SWIFT jde hlavní množství transakcí – ale  nikoli vnitroruských, jak se u nás často říká, ty jsou schopny fungovat nikoli hůře než SWIFT. Mezinárodní převody z Ruska, řekněme na Kajmanské ostrovy, na ostrov Man, nebo do jiného offshore budou skutečně velmi ztíženy. V důsledku to se proud financí z Ruska, ať do offshore, nebo do Ameriky, kam odcházejí veliké peníze, v této situaci prudce přeruší. Poté se vnucuje otázka: A kdo to vlastně potřebuje? Světová finanční elita – určitě ne. Státní elitě USA, která z těchto peněz docela dobře žije – určitě ne. Určitě na tom má zájem Zelenský a zbytek ukrajinské pseudoelity, ale mají-li možnost donutit ostatní k tomu, aby to udělali, o tom mám silné pochyby. Takže jde o čistý fejk.

Je jen jedna možná varianta: Pokud Západ skutečně má za to, že v dnešních podmínkách je nutné především řešit vztah s Ruskem, nežli s Čínou, s níž mají kontakty širší a důležitější. Tedy, pokud se Západ rozhodl pro skutečnou horkou válku. To, samozřejmě, považuji za málo pravděpodobné, ale úplně vyloučit to nelze – válka takového typu byla možná vždycky. Ale, věřte mi, že pokud bude Západ chtít zorganizovat opravdovou pořádnou horkou válku proti Rusku, tak odpojení od SWIFT nebude zdaleka největší nepříjemností – jak pro nás, tak pro Američany.

Z naší strany jen dodávám, že náš vlastní „Rospotrebnadzor“ (Služba pro ochranu práv spotřebitelů) znovu zakázal celou skupinu služeb, jako například „Tor“ (nástroj pro zajištění anonymity, využívaný lidmi, usilujícími o soukromí a bojujících s cenzurou na internetu). A ve mně se někdy rodí pocit, že celá ta záležitost kolem SWIFT má sloužit v Rusku jen k odvedení pozornosti od této noviny. Což je pravděpodobné.

Překlad: st.hroch 20211226

4.4 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
27. 12. 2021 11:01

Vánoce ´2021, američan na trhu v Karáči, Pakistán. Dialog s prodavačem, který má jasno a nebere si servítky: – Tohle je Pákistán. – Ano, já vím. město Karáčí. – Odkud jsi? – Jsem z USA. – Terorista? – Ne… – Tohle je teroristický stát. – Ne ne ne. Obecně vzato já jsem světoobčan. – Vykašli se na to a zapomeň na USA. -Ty tomu nerozumíš… – Říkám ti, je to teroristický stát! -Ale já tudy jen procházím… – Největší teroristický stát na světě! :-) https://politikus.ru/video/139582–ya-iz-ssha-terrorist.html Lepší trolling jsem ještě neviděl: vzkaz Američanům k Vánocům v podobě světelné projekce na americké… Číst vice »

Last edited 28 dní před by Botičky od Diora
orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
27. 12. 2021 11:36

Osobně si vůbec neumím představit, že by Rus věnoval jen zlomek cmrdliku na vnitřní rozvrat hlinaka za velkou vodou.
Vánoční klídek mi umožnil nahlédnout do současného světa emericke kineMATografie. Soudě podle této úrovně se hlinak nachází ve stavu softwarové reality. Tim je řečeno vše. Myšlenka neexistuje, jen programové vybavení z dob britského kolonialismu. Pravdu má jen bouchačka.
A to je právě ten nekonečný omyl. Ve svojí době by to Čech komentoval: To mě by vomejvali! … To už jsem neslyšel celé roky. A to je boží!

Last edited 28 dní před by orinoko
orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
27. 12. 2021 11:49

Opravovat text na tabletu je nove žrádlo. Kristepane, to je OS. OStatně Android má výhledově končit. Google pracuje na jiném. Ale proč? Po mém soudu je třeba revolučně zvednout stagnující trh s mobily. Ovšem nic neroste ani do země a tak slavný Google v některých svých formách je válcován čínským Tik Tokem.
Eurohlinak a jeho Atlant vyjádřili hluboké znepokojení nad skutečností, že Rus začíná doma válcovat zachudni appky /yeah/ a stává se tak atolem splendit izolation.

orinoko
orinoko
27. 12. 2021 11:50

Netušil jsem, že SWIFT údajně vlastní jakési družstvo se sídlem v Belgii.

asoka
asoka
Reply to  orinoko
27. 12. 2021 13:44

Je to opravdu družstvo. Členové družstva jsou banky.SWIFT je systém umožňující rychlou výměnu platebních informací v mezibankovním / mezinárodním styku. Každá banka představuje jeden uzel v síti. Musí používat certifikovaný HW a SW. Mezinárodní identifikaci banky představuje BIC kód (Komerční banka – KOMBCZPP). BIC kód doplněný o číslo účtu (zhruba řečeno) identifikuje číslo účtu v dané bance. To je onen IBAN, který asi znáte z internetového bankovnictví. RF a Čína mají už vlastní náhradu pro případ sankcí. Jak autor článku píše vrchní Skrblík asi odstavení od SWIFTu nepovolí. Nejen proto že tam probíhají nějaké objemy plateb v $ ….