Tisková zpráva sdružení OIŽP
ze dne 24. dubna 2020
Výročí havárie v Černobylu připadá na neděli 26. dubna a vzpomeneme je spíš symbolicky.
Protože to letos situace nedovoluje a nejsou možná veřejná shromáždění, budeme si muset připomenout toto výročí jiným způsobem. Spolek OIŽP se připojil k evropské akci, která si připomíná toto smutné výročí a poukazuje na rizika spojená s využívání jaderné energetiky.
Antiatomové organizace tak musely pojmout tento akční den podle možností, které jsou v dané zemi. OIŽP se zúčastní za Českou republiku u jaderné elektrárny Temelín, odkud pořídí jednu demonstrující fotografii, švédské sdružení FMKK pořádá i letos několik demonstrací, v Německu budou protestovat antiatomové organizace v Lingenu, kam též přijedou reální lidé. Spolu s nizozemskou organizací WISE budou naše protestní fotky přímo od Temelína, které připomínají největší jadernou katastrofu, vystaveny na českých a nizozemských webech a facebooku.
Webová stránka OIŽP je http://oizp.cz
Letošní výročí havárie je provázeno na Ukrajině četnými požáry v krajině, které se odehrávají i v těsné blízkosti bývalé jaderné elektrárny, ruin havarovaného čtvrtého bloku a místa skladování takzvaného vyhořelého jaderného paliva. Podle odborníků to sice nemá dopad na zdraví, ale v těchto místech půda i dřevo stromů, které se nesměly odvážet, dodnes obsahují zvýšené koncentrace radioaktivních látek, například izotopů plutonia, stroncia a cesia. Spolu s dalšími exhalacemi z požáru se mohou dostat vysoko do atmosféry a vzdušným prouděním putovat stovky kilometrů daleko. Navíc jsou radioaktivní látky po havárii rozesety i mimo takzvanou Zónu. Západně od Černobylu byl podél hranice s Běloruskem v minulých dnech největší výskyt požárů.
„Koncentrace radioaktivních látek dnes nejsou v Českých Budějovicích zvýšeny. Kvůli využívání jádra však bohužel lidem ani dnes, při výročí největší jaderné havárie, ani v budoucnu, místa katastrof hned tak nezevšední,“ připomíná Pavel Vlček z OIŽP České Budějovice.
Zajímalo by mě, jestli pan Vlček vlastní, nebo užívá pro přírodu nejhorší destruktivní činitel – auto. Pokud ano, nemá v podstatě k svým snahám mravní právo.
Ach jo, že jaderky jsou asi nejčistčím zdrojem energie snad už není pochybnost. Nebo je? Vždyť Černobyl byl způsoben neuvěřitelným šlendriánem, který vypukl v SSSR za vlády Gorbačeva a jeho dvou předchůdců. Tehdy výbuch neudržovaného plynovodu např, doslova upálil přes 1000 cestujících vlaku, potopením lodi u Oděsy zaviněné zcela ožralou osádkou utonulo přes 2000 lidí atd. Jo, kolik že lidí vladtně zahynulo v tom Cernobylu?
1000 upálených sem, 2000 utopených tam, stovky tisíc mrtvých v Černobylu… Hrůza-děs, takovej šlendrián a neúcta k životu! Proč jsou tato obludná smyšlená čísla opět opakována? Byla Studená válka – a tak se hodilo cokoli jako důkaz, jací jsou ti komunisté idioti. Tak se zpětně i k nám dostávaly dohady a mýty, šikovně fabrikované na Západě, a u nás se – pochopitelně jen u jednodušších jedinců – ujaly. A jak vidno, u nich přetrvávají do dnes. Na rozdíl od fabulací, výmyslů a vyložených lží divného Ptáka a jemu podobných prorežimních tvorů je zde „Zpráva UNSCEAR“ (United Nations Scientific Committee on… Číst vice »
Ano, Jaslovské Bohunice zavřeny komplet (nejen A1) , Mochovce by chtěly postavit znova a ,,pořádně“, Slovensko už se stalo z vývozce elektřiny dovozcem, jako ČR by bez quatarské Veolie ani nemělo pitnou vodu a mělo třikrát do roka choleru. Ještě že k nám ten pokrok z Quataru přišel! Píše o tom Gustav Murín , Výročí černobylské lži.PROTIPROUD A ještě vzpomínka. V roce 1986 zmizela z trhu konzerva ,,krůtí maso s rýží“ a naopak objevil se v prodeji koženkový pytel (300 Kčs) s krásným zlatým nápisem BOLETUS EDULIS (hřib obecný ). Zatímco konzervy byly z předhavarijního období a daly se exportovat… Číst vice »