Je s petrodolarem amen?

Sečin*) může bouchnout šampus

Zamyšlení ruského ekonoma Michaila Chazina nad tím, co se děje na ropném trhu…

Pád americké ropy WTI do záporné hodnoty si vyžaduje nějaké komentáře, takže se o jeden takový pokusím.

Především, že ta cena se netýká ropy jako takové, ale na futures**). A znamená jediné: Dnešní objem těžby je takový, že se neví, kam s ropou. Kvůli epidemii poptávka prudce klesla, ale těžba nikoli. Omezovat těžbu je přitom složité a hrozné, protože na ni už dávno byly vzaty úvěry, které je nezbytné splatit. Zvláště u těžařů břidličné ropy, kteří musí nepřetržitě vrtat nové vrty pro zachování celkového jejího objemu, protože právě na něm závisí jejich kapitalizace (a mj. i kredibilita). Ale právě pro vrtání jsou úvěry potřeba.

V důsledku toho jsou nynější záporné ceny jednoduše cena „nádob“, do kterých musí slévat ropu ti, kteří ji těží. Ale pro vertikálně integrované společnosti takový problém vůbec neexistuje: Ony ropu dodávají svým závodům, vyrábějícím benzin, oleje a plasty. Jistěže mohou trochu tratit dnešní bouří na burze, ale stejně – technologický komplex se nikam neztratí.

Takže utrpí v podstatě ti, kteří si chtěli urvat zvláštní spekulativní zisk z „hajpu“, tedy z agresívní kampaně. Ve skutečnosti je cena ropy Brent v Západní Evropě dnes výš, než byla před pár týdny, na minimu – cca 25 dolarů za barel. Takže tam žádná hysterie nevládne. Proto bude výsledkem dnešní bakchanálie cen přirozený proces – těžba za pár měsíců skutečně klesne. Mimo jiné se uzavře celé břidličné dobrodružství.

A ještě poznámka: Igor Ivanovič Sečin může nechat troubit fanfáry a bouchnout šampus…

Je třeba zaznamenat jen dva zásadní momenty.

První – mechanizmus tvorby cen ropy, vytvořený nadnárodními bankami, se natolik odtrhl od reálného odvětví a reálné poptávky po ropných produktech, která kvůli čistě vnitřním (tj. finančním) mechanismům kolabuje. A hlavním poškozeným budou dokonce nikoli malé ropné a zpracovatelské společnosti, ale banky. To proto, že jejich magie silně pobledla, jestliže natolik důležitý trh, jakým ropný je, nedokáží udržet ve stabilním stavu.

Jak říkají zkušení lidé: „Dolar je ve světě potřebný k tomu, aby Saúdská Arábie mohla prodávat ropu Číně“. Anebo jednodušeji – světu vládne petrodolar. Ale ten svět, stejně jako petrodolar, skončil. A pokud skončil, pokud se kapitalizace ropných společností vrací k normálním číslům, souvisejícím se ziskem, těžbou a zásobami (obecně, jako Rosněfť, ale ne jako Chevron), pak neprohrají ropné společnosti, ale banky, které také nejvíce vydělávaly na procesu zvyšování kapitalizace.

A vyhrají spotřebitelé a samozřejmě Rosněfť, která nikdy nebyla fininterny***), a proto silně prohrávala s hlavními západními analogy v kapitalizaci. A podívejme, jak Igor Ivanovič všecko zařídil! Přímo démonická figura naší doby! Zajímalo by mně, zda o tom všem už věděl, když vysvětloval, že OPEC+ nepotřebujeme?

Druhá věc je neméně důležitá jako ta první: Dnešní situace ukazuje, že nemůže být jednotná cenotvorba v Evropě a v USA. Takže ceny se začnou stanovovat na trzích regionálních. Mám na mysli mj. trh, který kontroluje Čína. A je zřejmé, proč: Myslím si, že Čína je za zcela přiměřený příplatek se strany USA ochotna přijmout nadbytečnou ropu. Výlučně kvůli starosti o ekologii, samozřejmě, Greta Thunberg jí pomáhej. Není sice úplně jasné, zda budou souhlasit také USA. A pokud ne, bude muset omezit svůj vliv na tento trh – se všemi důsledky.

To ale znamená, že s petrodolarem je konec. A není petrodolar – není nezbytný jednotný dolarový systém. Na regionálních trzích bude ropa stát různě. Znamená to, že mechanizmus, který vznikl v roce 1944 v západním světě na Brettonwoodské konferenci a jenž se rozšířil v roce 1991 na celý svět, už nefunguje. Ano, nový se objeví o poněkud později. Proto jsem cca před půldruhým rokem začal hovořit nejen o „nové Jaltě“, ale i o „novém Brettonwoodu“. Teď už je ale zřejmé, že se objeví.

Takže, záporná cena ropných futures v USA sama o sobě nic neznamená. Je ale jasným příznakem toho, že procesy rozkladu světového dolarového systému, o kterých jsem mnoho let psal, dosáhly jistého měřítka, při kterém je už uviděli všichni.

*) Igor Sečin (1960) – од р. 2012 šéf ruského státního podniku Rosněfť; předtím vicepremiér pro palivo-energetický komplex.
**) Futures (futures kontrakty) – jsou důležitým derivátovým kontraktem – dohodou dvou stran o směně určitého množství nějaké komodity v předem určené kvalitě, za předem stanovenou cenu k předem stanovenému budoucímu datu dodání. Jsou obchodovatelné jen na burzách. Ve skutečnosti ale k fyzickému předání zpravidla nedojde – vzhledem k možnosti uzavřít pozici (kontrakt dále prodat se stejným termínem dodání).
***) finanční internacionála – světový finanční systém pracující výhradně na získání zisku, bez ohledu na zájmy lidí a životní prostředí těchto lidí. Jde o nadvládu spekulativního a lichvářského kapitálu…

Zdroj: Chazin.ru

Překlad: st.hroch 200422

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
24. 4. 2020 6:26

http://voicesevas.ru/news/51353-rossiya-udarila-po-tem-kto-pryachet-dengi-na-malte-i-v-lyuksemburge.html Další ránu beneficientům offshorových společností uštědřila ruská vláda. Informovala úřady Malty a Lucemburska, že jednostranně mění podmínky smlouvy o zamezení dvojitého zdanění. Brzy budou muset ti, kteří vyvádí své dividendy do těchto offshorů platit 15% daň. Prudkou bolest níže pasu vyvolala u „liberdy“ novinka o tom, že Rusko změnilo dohodu o zdanění s Kyprem. https://www.youtube.com/watch?v=AVD8WHnUQdE Připomenu, že k tomu došlo na začátku dubna a nyní tedy následovala další série. „Ruské ministerstvo financí zaslalo dopisy ministerstvům financí Lucemburska a Malty o provedení změn ve dvoustranné smlouvě o zamezení dvojitého zdanění v části zvýšení daňové sazby na příjmy v podobě dividend… Číst vice »

hudryper
hudryper
24. 4. 2020 10:36

Ono nejen petrodolar,ale i us.státní obligace se stávají v této době velmi nejistými.Jestliže se Saudská Arábie noří do stále většího státního dluhu , musel by být petrodolar generován z části tohoto dluhu,čili už nikoliv ropa,nýbrž dluh se stává jeho podstatou.Z toho mimo jiné plyne,že situace,v níž mohly USA bezstarostně nakupovat ve světě cokoliv za prakticky nulovou protihodnotu končí a celý finanční dolarový systém je letadlem chvilku před nárazem o zem. Pokusy potrestat Čínu „za coronavir“ zrušením dluhu 2 bilionů dolarů v us.obligacích ukazují,kudy se vinou snahy o záchranu dolaru a celého us.hospodářského systému,dnes už nesystému.Nedivil bych se,kdyby se nechali majitelé… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 4. 2020 14:33

Díky překladateli i za ty rusky nečtoucí. Velmi vhodný překlad „v kontextu dění doby“i případné komentáře Ireny i hudrypera. USA se zmenšují na svou skutečnou velikost. Ten „neviditelný oblak moci“ kolem nich, hypertrovavší v posledních desetiletích skoro celou planetu utrpěl velkou díru nejen díky „zředění stěny moci USA Ruskem a Čínou, ale nepochybně i blouznivou nenažraností korporátních upírů vysávajících Planetu i lidskou společnost celosvětově 24 hodin denně, 365 dní v roce skrze ničivý ten fiktivní hajzlpapír… „Teleportace“ zisků do vybraných kešení „elit“ a jejich přisluhovačů byla už natolik „od-neviditelněna“, že silní trpělivě čekající protihráči do soukolí již dlouho nenápadně sypající… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 4. 2020 17:07

Čtěte i Argument, fakt se snaží!! Díky moc za OM, a podobné… CNN a komerční „telky“ už nositeli vědění a nápadů nejsou, a „Zábava v čase epidemie“ situaci světa ani naší země nevyřeší! „Lidi“ prý přebývají- a přitom skutečně šikovné ruce a chytré mozky DESETILETÍ ZOUFALE CHYBÍ!! Tak KOHO, jaké „pseudovzdělance“, jaké „odPorníky“ to dosluhující SYSTÉM PLATIL A KRMIL?! Vždyť léta přeplácel a překrmoval „ZADARMO DRAHÉ“, a na SKUTEČNÉ ZNALCE a to i popisů, nápadů, organizátory, reálné stratégy a vizionáře KAŠLAL!! „Krize dneška“ JE VE SKUTEČNOSTI KRIZÍ TUPÉHO KONZUMERISMU „přílišpohodlných“, líných VČEREJŠKŮ, těch líných i jen uvažovat VE SKUTEČNÝCH VARIANTÁCH,… Číst vice »

Irena
25. 4. 2020 6:06
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
25. 4. 2020 7:49

Nemusíte se omlouvat. Opakovat, dokud existují racková mentalita a morálka.

racek
racek
Reply to  Botičky od Diora
25. 4. 2020 20:10

No, právě kvůli takovým názorům a přístupům, jaké prezentujete to komouši prohráli na celé čáře. Přitom nic objevného přitom u Vás nevidím, bohužel. A Vy kážete o morálce??? No nic, urážejte dál.

Martin (už bez taky m)
Reply to  Irena
25. 4. 2020 7:55

Parádní práce, jen ty komenty pod origiálem odkazovaného článku… Zlaté OM ! Díky obětavé práci Admina a všech autorů i překladatelů (tj. v podstatě jelikož je vždy autorský komentář, tak částečných spoluautorů), a též naprosté většiny komentujících. Všichni by si zasloužili SKUTEČNÉ VEŘEJNÉ OCENĚNÍ – i pod dnes bohužel (jako mnohé jiné) zprofanovaným heslem „Zasloužil/a se o stát!“ Ve smyslu „ZASLOUŽILI SE O LIDSKOST SPOLEČNOSTI“ (či její zbytky). Pereme se NEPOCHYBNĚ NA STRANĚ skutečné LIDSKOSTI většinou s přímými či zprostředkovanými beneficienty toho zlého a špatného v systému minulém – který MÁ JEN ORGANICKÉ POKRAČOVÁNÍ V PSEUDOSYSTÉMU SOUČASNÉM… I ti „nyní… Číst vice »

Irena
25. 4. 2020 7:32

V Rusku, jako ostatně úplně všude, se také roztrhl pytel s vtipy:
http://voicesevas.ru/news/51385-rossiyu-na-pobedit-dazhe-kogda-ves-mir-stonet-ot-pandemii-my-smeemsya.html

Gatta
Gatta
25. 4. 2020 7:55

K článku – pan Chazim píše více o to co by se mělo stát a mo neobjasňuje jak se to stane. Možná je to zàměr. Výchozí údaje a příçiny jsou jasné – naprosté odtržení finančnictví od reálné ekonomiky a petrodolar. Tedy také dolar jako nejrozšířenější světová rezervní měna. Tedy je pěkné předpovídat konec nadhodnocených akcií, rozdílnosti cen papírové a skuteřné ceny ropy, zlata … ale dokud to totálně nezhavaruje a lidé to spontálně nezavrhnou, tak konec nevidím. Samotné zàkazy ovykle dlouho nevydrží. Aby dolar takto přestal fungovat, tak musí být nějaká přitažlivější varianta. Může se objevit jiná, důvěryhodnější měna, nebo… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
25. 4. 2020 11:37

PS
Tím nechci říct, že dolar je bezpečný – právě naopak – jeho masivní devalvace by USA vyřešila mnoho problémů, ale to by pak nastal takový zmatek, že by byl dopad i na ostatní na dolar navázané a menší měny.
A dnes chcete, v době Covidu, co na USA vypustila ta zlá Čína – tím se dá omluvit prakticky cokoliv.
Stačí se podívat na naši vládu tahá ty čísla jak králíky z klobouku … 200 miliard … 1 bilion … 1,2 bilionu … to víte Covid … ten schová vše. No, na komunisty to hospodaření věčně svádět nelze.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
25. 4. 2020 12:48

Finanční objem měnových trhů výrazně převyšuje směnný obchod se zbožím, který rovněž doprovázejí devizové transakce, protože pokud chce někdo něco koupit na komoditní burze, nejdříve musí nakoupit potřebné množství dolarů. A pokud tam něco prodáte, dostanete zase dolary, které pak zpravidla vyměníte ve vaší zemi za svou vlastní měnu, čímž se účastníte směnných valutových transakcí se symbolem USD. A celá tato finanční ekvilibristika se vždy provádí výhradně na korespondenčních účtech amerických bank, kde každá operace je zatížena provizními poplatky. Tak v obecných rysech vypadá fungování mechanismu rezervní měny a jeden z hlavních zdrojů umělého amerického blahobytu. Ve výsledku dolar a… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Botičky od Diora
25. 4. 2020 13:26

Tak, tak – vykouzlené peníze, které by v uzavřeném systému vystřelily inflaci nad oblaka se v tom obrovském světovém objemu projeví zvýšením inflace jen málo.
Nakonec i každou platbou kartou plátce přímo či nepřímo přispívá USA a jejim bankám.

hudryper
hudryper
Reply to  Botičky od Diora
26. 4. 2020 8:27

Připomenu stále silnější výkřiky různých senátorů jako Graham a dalších,že si má USA kompenzovat své ztráty v důsledku „čínského viru“ třeba tak,že neuzná čínský dluh ve formě us.státních dluhopisů,jež drží Čína. Ona se poslední léta snaží je prodávat,jenže pokud jí ve vlastnictví zůstanou dolary v okamžiku,kdy se dolar poroučí,nic tím nevyřeší. Proto asi ta panika v Evropě . Bojí se,že uvolněné dolary z dluhopisů budou použity k nákupům podniků v Evropě. To bude pravděpodobně důležitým stimulem pro změnu postojů těch nadnárodních subjektů,které v Evropě ovládají její finanční trhy. Z nadšených globalistů postupně evropští nacionalisté. Obecně tak zůstává otázkou,jaký podíl zájmu… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  hudryper
26. 4. 2020 11:46

Napíšu to slušně, i když by si to zasloužilo slovník úpně jiný. Coronavirus a jeho „zničující následky“ na ekonomiku – tedy především na „finanční podnikání“ je požehnáním pro všechny politické a finanční elity. Konečně je na scéně ten pravý viník – koronavirus a potažmo Čína – na který se dají svést všechny následky toho do jaké pr…. nás tyto elity po desetiletích budování „toho nejlepšího světa“ dovedly. Tedy od Babiše, přes všechny politické a finanční elity světa – po FED, D. Trumpa i deep state USA mají teď všichni vystavený politický a finanční „bianco šek“ prakticky na cokoliv. Otázka tedy… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
26. 4. 2020 14:13

No, nezlobte se na mne, vážený pane Gatto, ale budu trochu polemizovat s Vaším názorem, že „… Coronavirus a jeho „zničující následky“ na ekonomiku – tedy především na „finanční podnikání“ je požehnáním pro všechny politické a finanční elity.“ Vidím to totiž možná poněkud jinak. Abych to vysvětlil, musím však začít trochu zeširoka: Tvrzení, že světová ekonomika se zastavila kvůli pandemii koronaviru, lze logicky otočit i na otázku, zda náhodou pandemie koronaviru nebyla z nouze vymyšlena podobně, jako někdejší tzv. hrozba světového terorismu v době událostí 9/11. Vymyšlena jako obrovská politicko mediální manipulace pro zdůvodnění další logické totální zástavy světové ekonomiky… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
26. 4. 2020 16:17

Re PPK Myslím, že věc vidíme stejně a že nedorozumění jsem způsobil já svým variantním používáním uvozovek – někdy jako „pojem“ jindy jako ironii. poz. nevím jak jinak to odlišit a velkými písmeny vypisovat pojmy mě zde už jeden diskutér odnaučil. No a někdy spustím ironii bez varování, protože o dané věci už nemohu ani uvažovat jinak. Popravdě nechápu, jak může u nás jednoměsíční částečné zastavení (částečně i zbytné) ekonomiky přivodit takové ztáty , že je prý budeme napravovat až do roku 2028 ??? Nechci obhajovat chamtivost a bezohlednost, na druhou stranu bych rozlišoval různé podoby kapitalismu. Zrovna dnes jsem… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Reply to  PPK
26. 4. 2020 20:12

K věci i Umlauf na E- republice: Koronavirus a epidemie korporátní virulence
http://e-republika.cz/article4293-Koronavirus-a-epidemie-korporatni-virulence
I. David na Nové Republice: Ve Frankfurtu znovu rozjely tiskárny na eura
http://www.novarepublika.cz/2020/04/ve-frankfurtu-znovu-rozjeli-tiskarny-na.html