Zhýčkaní proti zhýčkaným

Já vím, že nošení roušky je nepříjemné a obtěžující. Nejenom, že se v tom špatně dýchá (a jak porostou teploty, bude se dýchat ještě hůř), ale člověk na to musí pořád myslet. Uvědomuji si i to, že pro mnoho lidí je to nepochopitelné, protože chrání před něčím, co není vidět (kdyby to přenášeli komáři, lidí zpochybňujících užitečnost moskytiér by bylo určitě nejméně o řád méně, než těch, kteří zpochybňují užitečnost roušek), a uvědomuji si i to, že efekt je vlastně neviditelný, protože rozlišit situaci, kdy se epidemie nešíří, protože roušky výborně fungují, od situace, kdy jsou roušky zbytečné, protože se epidemie nešíří, na úrovni každodenní zkušenosti prostě nejde. Stejně tak chápu, že pro mnoho lidí jsou zavřené hranice natolik symbolicky a emocionálně dominantní, že přehluší vše ostatní.

To vše si uvědomuji, ale přesto mě lidé, kteří nechtějí nosit roušky ani dodržovat ostatní karanténní opatření a hranice by otevřeli bez ohledu na rizika, iritují. Iritují mě tím, jak nejsou ochotni či dokonce vůbec schopni snést dočasně trochu toho nepohodlí. Protože to, o čem se tady bavíme, nejsou žádná existenciální omezení, ale jen nepříjemnosti, zejména ve srovnání s tím, co horšího by nás mohlo potkat. Pořád ještě na nás nikdo nestřílí a nehází nám bomby na hlavu. Pořád ještě máme co jíst i pít a kam složit hlavu. Jenže jsme zhýčkaní a je nám zatěžko i to málo, co se po nás žádá teď. Nikdo se nechce omezovat, nikdo nechce slevovat ze svých standardů, a už vůbec ne proto, aby „jenom“ dělal něco pro druhé. Jako by si nikdo neuvědomoval, že jsme tu jen a pouze díky tomu, že naši předci dokázali zatnout zuby a obětovat se.

Pokud nezvládáme a nechceme zvládat tak jednoduché věci jako nosit roušky a nechodit do hospody, co budeme dělat, až bude skutečně zle a realita nám sáhne ne na pohodlí, ale na existenci? Třeba až se prostě neurodí, protože bude sucho. A to není žádný hypotetický scénář z daleké budoucnosti, ale realita dneška. Už letos hrozí kvůli suchu výrazný propad výnosů. Klimatické změny nejsou totiž žádný výmysl, ale vytěsněná realita. A stejně jako nezmizí virus jenom proto, že na něj nebudeme věřit, nezmizí ani klimatické změny a s nimi spojené hrozby jenom proto, že je budeme bagatelizovat.

Nebo až někdo, komu už nezbylo nic, než tanky, nám v zoufalství na těch tancích přijdete vzít i skrovné zbytky toho, co ještě budeme mít my? Nebo když ty tanky pošle někdo, kdo bude chtít „vrtět psem“, odvést pozornost a nasměrovat hněv lidí od sebe a své odpovědnosti na jiné zoufalce, kteří sice za nic nemohou, ale mají tu šikovnou vlastnost, že se snadno identifikují a lze z nich dobře kreslit nepřátele?

Epidemie COVID-19 je zkouška, ve které zatím selháváme, protože jsme si příliš zvykli na to, že můžeme mít vše a nikdo a nic nám v tom nesmí bránit. De iure nesmí, jenže tady nejsme v ideálním světě práva, ale v reálném světě fyzické reality. Ještě nám, s výjimkou nakažených a ohrožených, a to nejsme zdaleka všichni, nejde o existenci, zatím nám jde jenom o pohodlí. A stejně to nezvládáme a ještě se tím pyšně chlubíme. Opravdu nechci vidět, co se stane, až nás dožene sucho, neúroda a hlad nebo některá z dalších morových ran, co jsme si je na sebe upletli. Moc nevěřím tomu, že čím větší bude stres, tím lepší bude výkon. S dodržováním karantény máme problém už po měsíci. Jak chceme zvládnou větší výzvy, které se potáhnou celá léta?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 4. 2020 8:27

KAŽDÝ národ má i SVÉ nezhýčkané…
Některé národy, skupiny národů to charakterizuje…
Výstižné 2 minuty a 13 sekund…
https://www.youtube.com/watch?v=Cra6cUtt0wQ
Nebo jinak- s známou a výstižnou hudbou…
https://www.youtube.com/watch?v=PI_5x02PEmU
Modernější verze
https://www.youtube.com/watch?v=AegBWhgoYuo

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Martin (už bez taky m)
25. 4. 2020 9:35

Tohle se Vám bude líbit, Stalingrad v mlze:

https://www.youtube.com/watch?v=LcCdWcV64kk&feature=emb_logo

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Martin (už bez taky m)
25. 4. 2020 17:46

Dnes svět slaví 75 výročí setkání 1. sovětského Ukrajinského frontu (velitel I.S. Koněv), s Američani na Labi.
Jednou ranou jsme díky rodině Kolářů nafackovali jak Rusům tak Amíkům, jsme světoví.

Patrik
Patrik
Reply to  Botičky od Diora
25. 4. 2020 19:04

Právě teď na čt 2 film „Osvobození“
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/zive/ct2/
Žukov, Koněv, Berlín, role anglosasů (a Trojmoří)
Zajímavé, že čt to vysílá….

A bude ještě zajímavější, jestli to zůstane k přehrání i v archívu čt
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/podle-data-vysilani

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
25. 4. 2020 19:25

„Operace Nemyslitelné – chystaný útok západních spojenců na SSSR, který se nekonal“ Související a aktuálně hodné pozornosti: „Na začátku dubna 1945 před samotným koncem války Winston Churchill, ministerský předseda ruského „spojence” Velké Británie, vydal příkaz náčelníkům svých štábů k vypracování operace překvapivého úderu na SSSR – operaci „Nemyslitelné”. Plán v rozsahu 29 stran mu byl předložen 22. května 1945. Podle tohoto plánu měl být útok na SSSR proveden po vzoru Hitlera – nečekaným úderem. 1. července 1945 čtyřicet sedm anglických a amerických divizí bez jakéhokoli vyhlášení války měly uštědřit drtivou ránu naivním Rusům, kteří takovou nekonečnou podlost od svých spojenců… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
25. 4. 2020 21:07

Osvobození – Bitva o Berlín, v archívu čt film nakonec je https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1064343264-osvobozeni/25033000268-bitva-o-berlin A to se asi Kolářům líbit nebude…. Oni ale pořád jedou na vlně 68.,tedy na kapitulaci Ruska před Británií přes zlato, tedy přes Lena Goldfields Dohoda mezi vládou Svazu sovětských socialistických republik A VLÁDOU SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ VELKÉ Británie a Severního Irska o vypořádání vzájemné finanční A majetkových nároků (London, 5.1.1968) Článek 1 https://dfs-76.livejournal.com/110788.html A tedy na vlně přes 5. LEDEN 1968, kdy blízký přítel a učitel Gorbačova Zdeněk Mlynář po čekání na důležitý telefonát (z Británie?) Pražské jaro spustil https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/historie-5-leden-1968.A180108_220312_p_politika_wag Jenže dnes je doba jiná a pouze Putin… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
26. 4. 2020 7:22

Doplnění – kapitulace Ruska 1968 a Pražské jaro 1968. O Lena Goldfields Pjakin naposledy (nikoliv poprvé) hovořil před dvěma týdny, 13.4.2020: „Я повторяю, всем надо запомнить простую вещь: в этом мiре после того, как Советский Союз 5 января 1968 года капитулировал, подписав соглашение по «Лена голдфилдс», СССР-Россия [стала] едой, ресурсной базой для Запада, за счёт которой должны быть решены все мiровые процессы! Население России должно вымереть, оставив природные ресурсы Западу – это БЕЗУСЛОВНОЕ требование к России. Соответственно этому любое действие России по обретению суверенитета должно пресекаться, и в первую очередь – средствами совершения государственного переворота. “ Opakuji, každý si musí… Číst vice »

kysarg
kysarg
25. 4. 2020 18:57

Mě zase iritují lidi jako Tribun, kteří žerou masmédiím všechno i s navijákem. A ani se nenamáhají udělat si vlastní názor porovnáním názorů různých stran. Přírodo, do čeho´s to dušu dala!

hudryper
hudryper
Reply to  kysarg
26. 4. 2020 5:43

Nemyslím si,že je Tribun nějaká naivka. Jeho články se vždy vyznačovaly kvalitou. Takže zde jde nejspíš o záměr prezentovat sebe a
téma tak,aby byl cenzor spokojen.. Nechť mu v tom pomáhá „příroda“ !

Tribun
Admin
Reply to  hudryper
27. 4. 2020 12:12

Tak co, Stane, jsi jako vrchní cenzor spokojen?

Tribun
Admin
Reply to  kysarg
27. 4. 2020 12:15

Já jsem si vlastní názor udělal a nebudu si dělat jiný jenom proto, abych byl v rozporu s masmédii. (I když nechápu, v jakém jsem teď s nimi v souladu a co jsem jim sežral.) Porovnal jsem noho názorů různých stran a dospěl jsem k poznání, že většina stran jsou blbci, co nechápu, co je to kapénková infekce, nevěří na existenci virů jenom proto, že nejsou vidět pouhým okem (přestože tu spermii, z které vzešli, by také neviděli, a vajíčko většina také ne, a v době hladomoru řeší nedostatek kaviáru.

racek
racek
25. 4. 2020 19:40

No, stručné shrnutí problému pan Tribun podal docela přesně. A kdo zajistil že ten průběh této krize dopadá zatím u nás tak slušně? No, včasná reakce vlády a zahájení akce „roušky“. A hlavně my občané, kteří jsme nařízení dodržovali. A ekonomické dopady ? A kritici opatření? No, nehlasitěji to zaznívá z vrstev, které to přivezli z lyžovaček v Itálii. Nějak zapoměli, že současné uvolnění je možné jen proto, že ostatní se chovali jak měli. A taky, že problém nastávající krize není ani tak u nás. Ten je venku v zahraničí. Naše ekonomika je příliš propojená a nejsem si jistý její… Číst vice »

Tribun
Admin
Reply to  racek
27. 4. 2020 12:17

100% souhlas. Jen dodám, že globální problém musí mít globální řešení, protože na lokální řešení nejsme momentálně připraveni. A je otázka, jestli má vůbec smysl. Prosím neplést lokalizaci s diverzifikací.