OIŽP: Zodpovědně se rozhodněte o dalším století jádra u nás II

Otevřený dopis vládě ČR

ze dne 2. června 2020

 

Zodpovědně se rozhodněte o dalším století jádra u nás

2. důvod, proč se lidé od jaderné energetiky odklánějí

 

Jaderná energetika je zastaralým modelem

Jaderný průmysl se nerozvíjí, dokonce není nadále schopen udržet se ve stávajícím stavu a dochází tedy k úbytku kapacit. V roce 2019 bylo sice spuštěno šest nových jaderných bloků, zároveň však bylo ve stejném roce 13 reaktorů odpojeno od sítě a trvale odstaveno. Celkový světový instalovaný výkon jaderných elektráren se v roce 2019 snížil o 5,1 gigawattů. Globální jaderný park je zastaralý, průměrný věk jaderných elektráren je vyšší než 30 let. Tímto již většina jaderných elektráren překročila svůj kritický věk.

Mnoho z provozovaných jaderných reaktorů brzy dosáhne čtyřiceti let své plánované životnosti. Jen k tomu, aby se nahradily tyto dosluhující jaderné elektrárny novými, by se muselo v následujících deseti letech postavit na světě téměř sto nových jaderných bloků. Pokud by si jaderný průmysl chtěl i nadále uchovat své kapacity, musel by v přepočtu v následujících dvaceti letech postavit téměř tři stovky nových jaderných reaktorů.

V roce 2020 se na celém světě nachází 46 jaderných projektů v různých fázích rozpracovanosti. U více než poloviny těchto projektů bude jejich stavba trvat déle, než se původně plánovalo. Z toho vyplývá, že se jaderný průmysl nerozvíjí, ale naopak slábne.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
5. 6. 2020 22:38

Ufff, to je argument jak pr…se… Takto bych se tedy opravdu styděl argumentovat. Autor samozřejmě nic netuší o elektrárnách 4 generace ani o jejich parametrech. No a proč se nestaví? No, protože tihle dezinformují laickou veřejnost. Ani ne u nás, ale v okolních zemích. No a pak i politici otočili. Třeba Markel, která byla největší zastánce.

idiotronic
idiotronic
6. 6. 2020 3:33

Před mnoha léty jsem sestavoval osnovy předmětu Výkonová elektronika a protože zbývaly ještě dva dny do termínu a potřeboval jsem si cosi ověřit, nechal jsem v počítači skoro hotové osnovy, a aby bylo jasné, že hotové nejsou , připsal jsem na konec kapitolu ,,využití žentouru v lokální energetice a řízení pomocí povelů hyjé a prr“. Každý na první pohled musel vidět, že něco nehraje. Zástupce ředitele ovšem přišel, uviděl osnovy a, aniž četl detaily, odeslal je na příslušný odbor ministerstva. Tak jsme čekali, kdy přijde sprďák, ale vypadá to, že se to ve skutečnosti ujalo v praxi a začíná se… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  idiotronic
6. 6. 2020 10:43

Jetli to bylo dost dlouhé, tak to patrně nikdo nikdy ani nedočeti do konce. A ten žentour byl v rámci nějakěho energetického balíčku schvàlen.

Nejsem v tom odborník, ale 40 roků životnosti takových elektráren mi přijde málo.
Tedy cestu vidím buď v prodloužení jejich životnosti, nebo možnosti je aspoň z velké části zachovat při proveditelné rekonstrukci.