Retro: Časy se mění a dějiny s nimi

Já ještě pamatuji doby, kdy Československo od nacistů osvobodila Rudá armáda a o roli USA při osvobozování západních Čech se mlčelo, ale moje děti již podle všeho budou žít ve světě, kde Československo osvobodila armáda americká a ta Rudá přitom hrála jen marginální roli komparsu. V tom lepším případě, v tom horším zaujme roli barbarských hord, před kterými nás americká armáda zachránila v hodině nejvyšší, když ta německá, která nás do té doby před nimi chránila, již pod jejich náporem klesala. Přitom je to stále jedna a ta samá událost – konec 2. světové války v Evropě – která je dobře zdokumentovaná a o níž by člověk řekl, že na ní není co vymýšlet. Chyba lávka. Každá doba má své akcenty a své potřeby a jim prezentace a interpretace i zdánlivě objektivních fakt odpovídá.

Ve veřejném prostoru, představovaném a ovládaném médii, začíná při výročí konce 2. světové války pomalu ale jistě hrát prim americká armáda. Všude americké vlajky a američtí veteráni, až by člověk snadno nabyl dojmu, že Plzeň byla hlavním městem země, jejíž východní hranice ležela někde u Pardubic. Jako kdyby nebyla žádná Ostrava, Brno, Bratislava, Dukla, Užhorod…  I ta Praha už byla svobodná, když do ní Rusové 9. května přijeli, jak zaznělo včera ve veřejnoprávní (sic!) České televizi s nevyřčeným dodatkem, že by se tudíž s nějakou vděčností Rusům mělo hodně šetřit.

Ono je to vidět i na tom datu státního svátku, který se k osvobození váže a který byl přeložen z dřívějšího 9. května, kdy vjely sovětské tanky do Prahy, na 8. května, kdy nacistické Německo kapitulovalo. Jenže zatímco západní Evropa byla v okamžiku kapitulace Německa již svobodná a německá armáda byla zatlačena hluboko do německého vnitrozemí, na území Protektorátu pořád stály bojeschopné německé jednotky. Přesto jsme přesunuli svátek o den dříve a místo osvobození oslavujeme vítězství, jenom aby byla symbolicky přetržena vazba na Rudou armádu a posílena vazba na západní spojence.

Samozřejmě, že Rusové neměli na vybranou a museli Československo osvobodit, pokud chtěli rozdrtit Třetí říši, ale Američané na tom byli zcela stejně. Neměli bychom proto roli Rudé armády při osvobozování Československa bagatelizovat a vytěsňovat. Lhát o osvobození západních Čech Američany byla chyba, ale stejná chyba byla začít lhát o roli Rudé armády při osvobození Slovenska, Moravy, východních a severních Čech, ale i té Prahy. Květen 1945 předzvěstí srpna 1968 skutečně  nebyl.

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Copak konec 2. světové, ale já jsem si už někde i přečetl, že tuhle válku rozpoutali Češi a Poláci, protože mobilizovali dřív než Němci, a že za německé vyhlazovací tábory mohou Spojenci, protože odmítli přijmout dostatečný počet Židů, které se Hitler rozhodl humánně vystěhovat z Velkoněmecké říše. Naši vnuci už budou na rozdíl od nás nejen žít ve vytunelované a médii kompletně přepsané přítomnosti, ale budou se učit dokonale naruby převrácený dějepis.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
5. 6. 2020 20:33

„My jsme je osvobodili a oni nám to nikdy neodpustí.“
Maršál G.Žukov, 05.1945, Berlín

Viky
Viky
6. 6. 2020 15:01

Dějiny se nemění. To, co podléhá změnám je výklad dějin, akcentace oddělených událostí, zamlčování ( marginalizace) jednotlivých událostí… To ano. Protože soustavně, a bez přestávky, existují zájmy nadřazené prosté objektivitě. Eh, nejlépe bude pár fakt. Československo osvobodila – spojenecká vojska. Největší podíl jak na bojovém úsilí, tak na bojových ztrátách nesla RKKA (tedy Rudá Armáda). Druhou spojeneckou armádou nesoucí největší podíl na bojových operacích nebyly kupodivu bojové jednotky USA, nýbrž … Rumuni. Další v pořadí byli Čechoslováci, a až za nimi slavná americká U.S. Army. (a za nimi Poláci, Belgičané. I když bylo by vhodné zařadit do tohoto seznamu i… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Viky
6. 6. 2020 15:25

Do dějin vstoupila hysterie.
Vlastní sestra historie.
Nerad něco takového pisu, ale Karel Gott všechno věděl /minimálně tusil/ a jeho odchod měl i svůj vlastní dej. Byl to dejIN! Možná mu zavidim. Já osobně nejsem moc vybaven na prohru selského rozumu. Pokud k tomu dojde, tak se podle toho zaridim.
A sVINIM….

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
6. 6. 2020 17:04

„Do dějin vstoupila hysterie“ – velmi přesně řečeno, máme to na talíři:

Skandálem s Ruskem Česká republika pokrývá ostudu své kontrarozvědky
https://vz.ru/world/2020/6/6/1043576.html

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Viky
6. 6. 2020 17:10

Při pohledu na mapu totiž zjistíte, jak malou část osvobodili Američané a jak daleko je od hranic do Plzně z východu a ze západu. Vojáci z východu si museli cestu tvrdě vybojovat, zatímco Američané se prodírali lesem bílých praporů, jak ochotně se jim všechny německé posádky vzdávaly. Včetně veleslavných Vlasovců. A jedno porovnání. Před vstupem Svobodovy armády rozhodlo ruské velení, že naši dostanou české uniformy. Vlak, který je vezl k frontě měl označení stejné, jako vlaky se zbraněmi a municí, tedy absolutní přednost. Angličané si nechali zaplatit za každou tkaničku do bot, kterou dostali naši letci při obraně Anglie. A… Číst vice »

orinoko
orinoko
6. 6. 2020 16:05

Dokonano jest. Právě jsem mluvil s panem Kasparu. Tykame si celý zivot. Kéž by měl každý tak jasno. Když jsem sdělil , že jsem Halika nazval Belzebubem, dostal jsem rozhreseni.
Můžete si najit jeho rozhovor s Terezou Kostkovou na internetu Ceskeho rozhlasu.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
7. 6. 2020 12:39

Tribun píše: „I ta Praha už byla svobodná, když do ní Rusové 9. května přijeli“.
Já bych přirovnal osvobození Prahy (a já dodávám – i Plzně) k té scénce z franc. filmu „Medvědi“: malý medvídek tam, zahnaný pumou do úzkých, se po medvědím způsobu postaví, zařve svým „dětským“ hláskem a puma raději uteče. A pak kamera švenkne za medvídka a za ním najednou stojí mohutný táta-grizzly a v tom filmu úplně beze slov je hned jasné, proč dravá puma zdrhla a který z medvědů v tom hrál jakou roli…Tož tak.