Osm miliardářů je podle analýzy stejně bohatých jako polovina lidstva

Nejbohatší lidé planety platí nižší daně než jejich uklízečky

Rozdíl mezi chudými a bohatými je zřejmě větší, než si svět myslel. Nezisková organizace Oxfam zveřejnila novou zprávu, podle které pouhých osm mužů na Zemi vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace. Analýzu Oxfam zveřejnil před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu.

Nejbohatším člověkem na světě zůstává podle Oxfamu zakladatel Microsoftu, Američan Bill Gates. Jeho majetek je odhadován na 75 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Dalšími z osmi nejbohatších jsou Amancio Ortega, zakladatel módního řetězce Inditex, finančník Warren Buffett, mexický investor Carlos Slim Helú, zakladatel Amazonu Jeff Bezos, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, podnikatel Larry Ellison a mediální magnát Michael Bloomberg.

Majetková nerovnost se podle Oxfamu zvětšuje. Ještě loni si polovinu lidstva mohlo koupit 62 nejbohatších, avšak nyní podle nové metodiky a s novými údaji z Číny a Indie se ukazuje, že je nepoměr výraznější. „Je nestoudné, že tolik bohatství je v rukou několika jedinců, když každý desátý člověk na světě musí přežít se dvěma dolary na den,“ uvedla Winnie Byanyimová z Oxfamu. „Nerovnost žene do chudoby stovky milionů lidí, rozděluje společnost a podkopává demokracii,“ podotýká Byanyimová, která se zúčastní zasedání v Davosu.
Organizace Oxfam vyzvala světové lídry, aby o problému přestali jen mluvit a začali jednat. Kromě kumulace bohatství v rukou několika málo jedinců je hlavním morálním problémem fakt, že bohatí se vyhýbají placení daní, jak ukázala mimo jiné kauza Panamské dokumenty, uvádí Oxfam.

Jen 15 % lidí věří stávajícímu systému

„Jsme v situaci, kdy miliardáři často platí nižší daně než jejich uklízečka nebo sekretářka. To je šílené,“ řekl agentuře AP poradce společnosti Oxfam Max Lawson. Lidé podle něj ztrácejí důvěru ve stávající systém, kterému hrozí, že se rozpadne. Prvními signály byly podle Oxfamu referendum, v němž Britové loni rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie, a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Podle doporučení Oxfamu mohou být lékem vyšší daně pro bohaté a vyšší daně z příjmu, důstojné mzdy a investice do veřejných služeb.

Před nerovností a jejími dopady varuje například i papež a Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle jedné z největších marketingových společností Edelman se důvěra lidí v systém prudce snížila po světové hospodářské krizi z roku 2008. Podle průzkumu společnosti věří jen 15 procent lidí, že systém funguje.

Rostoucí nedůvěra lidí v tradiční média

Tento postoj má řadu příčin, jednou z nich je i rostoucí nedůvěra v tradiční média, na která lidé nahlížejí jako na součást establishmentu. Dávají přednost alternativním zdrojům informací, které často nepřipouštějí protinázory, a roztáčejí tak spirálu nedůvěry. Mezi hlavní témata diskusí výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu přitom má patřit nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států i rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla. Oficiálním tématem letošního 47. ročníku je „vnímavé a zodpovědné vůdcovství“; to podle zakladatele a předsedy WEF Klause Schwaba znamená, že lídři mají být „zodpovědným způsobem“ vnímaví k problémům lidí, kterým globalizovaný trh neprospěl, a nabízet řešení, která budou fungovat, budou spravedlivá a udržitelná. Podle něj je zapotřebí „dlouhodobého, na činy orientovaného myšlení a solidarity na národní i globální úrovni“.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
19. 1. 2017 17:57

Tento obrázok som si požičal z Leva-Net-u.Dávam ho sem preto,lebo sa mi zdá(vlastne nezdá,som o tom presvedčený),že celú dobu od novembra 1989 sa tejto téme vyhýbajú všetky médiá,alternatívu nevynímajúc.Nepotrebujem politologicky otrepané klišé oháňajúce sa marxizmom,kapitalizmom,ľavicou či pravicou.Zaujíma ma jedno.Ako sa to stalo,že táto téma je z každej strany akoby tabuizovaná a ešte aj dnešní komunisti sa ku nej stavajú rozpačito a s istou nechuťou.Akoby sme sa za tú minulú dobu hanbili alebo čo.No prešlo už 26 rokov a máme už dostatok poznatkov na to,aby sme mohli porovnávať.Alebo nie?
http://files.leva-net.webnode.cz/200006281-defcfdff6e/vazeni%20kritici%20minuleho%20rezimu.jpg

leho
leho
19. 1. 2017 19:18

Jak dlouho by té polovině světa trvalo, než by prožrali majetek všech těch osmi miliardářů? Dovolím si odhadnout, že velmi rychle. Jak braní bohatým a dávání chudým vypadá v praxi může vyprávět sto miliónů mrtvých obětí komunismu…

Bety
Bety
19. 1. 2017 19:18

Peter, ten odkaz už jsem viděla a je velmi dobrý. Možná že neporovnáváme proto, že za prvé byla naše minulost oficiálně prohlášena za zločinnou, a za druhé proto, že nám většinu těch let vtloukali do hlavy že nemáme být na co hrdí, že jsme malé, bezvýznamné pokud ne přímo méněcenné národy, pro které bude nejlepší, když se co nejrychleji rozpustí v tom evropském velkosvětském rybníku, kde pak jako mřenky budeme s obdivem vzhlížet k těm štikám, pro které jsme jen krmivo. Co se týče těch ekonomických fór jsem si vzpomněla na jeden starý Kellerův článek,který se týkal takové sešlosti –… Číst vice »

leho
leho
19. 1. 2017 19:28

peter. napsal Tento obrázok som si požičal z Leva-Net-u.Dávam ho sem preto,lebo sa mi zdá(vlastne nezdá,som o tom presvedčený),že celú dobu od novembra 1989 sa tejto téme vyhýbajú všetky médiá,alternatívu nevynímajúc.Nepotrebujem politologicky otrepané klišé oháňajúce sa marxizmom,kapitalizmom,ľavicou či pravicou.Zaujíma ma jedno.Ako sa to stalo,že táto téma je z každej strany akoby tabuizovaná a ešte aj dnešní komunisti sa ku nej stavajú rozpačito a s istou nechuťou.Akoby sme sa za tú minulú dobu hanbili alebo čo.No prešlo už 26 rokov a máme už dostatok poznatkov na to,aby sme mohli porovnávať.Alebo nie? http://files.leva-net.webnode.cz/200006281-defcfdff6e/vazeni%20kritici%20minuleho%20rezimu.jpg Ano, za tu dobu by jste se měli hanbit… Číst vice »

peter.
19. 1. 2017 19:43

Šalom lehoóó:
Ty ma nevyzývaj k tomu,že sa mám hanbiť,keď ty sám sa nehanbíš za to,že si sa za smradľavý groš nechal najať na vraždenie civilov v Iraku.Už si mal dávno hniť v nejakej diere.Za jediný rok svojho života som bol spoločnosti viac na osoh ako ty za celý svoj pohnojený život!Tvoj problém asi je,že po tom Iraku už nie si celkom kompletný.Duševný kripel a
http://akphoto4.ask.fm/766/954/066/-349996995-204926p-fbb0depp3og1hrf/original/avatar.jpg

fajt
19. 1. 2017 19:45

leho napsal
leho

nejlepší je, když nějaký úplatný vagín ( který má holou zadnici) bojuje za kapitál svých nenažraných páníčků – není tohle už nebezpečná diagnoza??. ..)

fajt
19. 1. 2017 19:50

kapitalistická charita dokáže být kurewsky bezcitná – měli by si chudí konečně uvědomit, že pro ně taky neplatí žádná pravidla, přesně jako pro bohaté, kteří jim tímto způsobem vzali jejich důstojnost a budoucnost – a jediný, kdo je za to může moralizovat a soudit jsou oni sami. ..)

fajt
19. 1. 2017 19:57

je možná na čase ukázat, co ve skutečnosti a doopravdy autentický marxismus znamená a jakou sílu a potenciál pro vyspělou civilizaci v sobě skrývá. ..)

peter.
19. 1. 2017 20:37

fajt napsal
nejlepší je, když nějaký úplatný vagín ( který má holou zadnici)bojuje za kapitál svých nenažraných páníčků – není tohle už nebezpečná diagnoza??. ..)

O seržantovi lehovi sa už pred 12-timi rokmi takto diskutovaslo u „Zvědavca“
http://www.zvedavec.org/nazory-1066.htm?status=new

fajt
19. 1. 2017 20:43

peter. napsal
O seržantovi lehovi sa už pred 12-timi rokmi takto diskutovaslo u „Zvědavca“
http://www.zvedavec.org/nazory-1066.htm?status=new

tak od začátku jeho mise na OM bylo jasný, že je to brigádník, a velmi špatný troll, prostě z tady toho upachtěnce a poturčence nový Snowden rozhodně nebude. ..)

peter.
19. 1. 2017 21:07
hudryper
hudryper
19. 1. 2017 22:03

fajt napsal od začátku jeho mise na OM bylo jasný, že je to brigádník, a velmi špatný troll, prostě z tady toho upachtěnce a poturčence nový Snowden rozhodně nebude. ..) fajtCitovat Peter, Vy jste s tou důsledností dost nebezpečný diskutér. Nevím jak Vám to mám sdělit,ale leho je ideální troll a myslím,že si ho Stan pěstuje,neb by mohl být zaměněn někým ještě pracovitějším. Totiž jeho projev je mimořádně podobný projevům tvrdých pěstí dělnické třídy – milicionářů v 50. létech a tím je sám sobě úžasnou karikaturou. Vzpomeňte si na legrační výkřik v televizi na jaře 68. „Vraťe mi mého Pepu… Číst vice »

peter.
19. 1. 2017 22:44

hudryper napsal Peter, Vy jste s tou důsledností dost nebezpečný diskutér. Keď mne je tento typ moralizujúcich a mentorujúcich neľudí so špinavými paprčami a ešte špinavejšou dušou ukrutne odporný. Takú Danu som si napríklad celkom obľúbil aj keď niekedy nehorázne drísta.Ona si žije v tej Amerike už dlhú dobu,stala sa jej domovom a tak ju obhajuje ako vie.Nezazlievam jej to,aj keď si myslím,že jej stará domovina chýba.A občas napíše niečo,čo aspoň mne pomáha priblížiť reálny život reálnych ľudí v reálnej Amerike.Keď som mal toľko rokov ako ona keď od nás utekala,tiež som mal o Amerike skreslené „vydumané“ predstavy.Amerika-hudba,tanec,klobásy…holé baby a… Číst vice »

leho
leho
20. 1. 2017 3:41

peter: Ty ma nevyzývaj k tomu,že sa mám hanbiť,keď ty sám sa nehanbíš za to,že si sa za smradľavý groš nechal najať na vraždenie civilov v Iraku. Problém je religiozita víry, že američtí vojáci byli najati na vraždění civilů v Iráku. Nebyli. Pokud by někdo pouze jednoho civilistu zavraždil, tak by stanul před vojenským soudem. Bohužel, několik takových případů se stalo, ale pouze několik, což je rovněž důkazem, že američtí vojáci zásadně civilisty nevraždí. U jiných armád tomu tak není, jako například u armády Rudé, pardon, Ruské (té Rudé taky, ale to je jiné téma) a to především proto, že… Číst vice »

leho
leho
20. 1. 2017 3:50

…takže zpět k tématu. Vyzval jsem ke skoku do hluboké díry a pak položil pár otázek. Chápu, že ta výzva ke skoku do díry má potenciál naštvat a to tak, že se na otázky zapomene a následuje tvrdý osobní útok. Takže se zeptám znovu: jak českoslovenští občané si užívali těch autobusů a letadel, atd, které se za bolševika tak pilně vyráběly? Především, jestli je Sovětský svaz všechny poctivě zaplatil, jako že nezaplatil. A ze zbytku peněz utržených za ty autobusy pak bolševik zadrátoval republiku, šmíroval, věznil a i vraždil nepohodlné občany. Ono je vlastně kupodivu a možná jsou stále mnozí… Číst vice »

Béda
20. 1. 2017 6:02

leho, „…Problém je religiozita víry, že američtí vojáci byli najati na vraždění civilů v Iráku. Nebyli. Pokud by někdo pouze jednoho civilistu zavraždil, tak by stanul před vojenským soudem. Bohužel, několik takových případů se stalo, ale pouze několik, což je rovněž důkazem, že američtí vojáci zásadně civilisty nevraždí…“ Jistě, to jsou jenom živé terče k pobavení na střelnici, sousta pro drony a „KOLATERÁLNÍ ZTRÁTY“, které nejsou vidět (nejsou věřejnosti předkládány k vidění) na kterých nezáleží. Když padne ruská bomba a zabije civilisty to je problém. Když padne humanitární americká fosforová „osvobozující a demokrtizující“ bomba (všude kde ty bomby padají je… Číst vice »

Béda
20. 1. 2017 6:17

leho napsal …takže zpět k tématu. Vyzval jsem ke skoku do hluboké díry a pak položil pár otázek. Chápu, že ta výzva ke skoku do díry má potenciál naštvat a to tak, že se na otázky zapomene a následuje tvrdý osobní útok. Takže se zeptám znovu: jak českoslovenští občané si užívali těch autobusů a letadel, atd, které se za bolševika tak pilně vyráběly? Především, jestli je Sovětský svaz všechny poctivě zaplatil, jako že nezaplatil. A ze zbytku peněz utržených za ty autobusy pak bolševik zadrátoval republiku, šmíroval, věznil a i vraždil nepohodlné občany. Ono je vlastně kupodivu a možná jsou… Číst vice »

Béda
20. 1. 2017 6:36

Jestliže osm (rodin) miliardářů je bohatých jako polovina lidstva, jak bohatých je deset (rodin) miliardářů – po započtení nejbohatších miliardářů, kteří nejsou nikde uváděni (včetně klanů Rothschildů a Rockefellerů? Kde se trend bohatnutí tasemnice nejbohatších zastaví?

fajt
20. 1. 2017 6:44

leho napsal
Problém je religiozita víry, že američtí vojáci byli najati na vraždění civilů v Iráku. Nebyli.

ale byli a taky to poctivě dělali – přehlíženi tohoto naprosto nepopíratelného faktu se může dopustit jenom nějaký lidský ztroskotanec, kterému v Langley ( či jinde na prasečí farmě ) provedli těžkou lobotomii – a nadále nebudu krmit brigádníky z americké korporace, kteří si ve lhaní nevidí do huby. ..)