Osm současných sociálně realistických filmů: Mladý patriot

Ve dnech 10.-20. září se v Torontu konal Mezinárodní filmový festival. V seriálu vám postupně představujeme osm filmů, které zobrazovaly dnešní realitu s důrazem na sociální vztahy. Dnes je na řadě čínsko-francouzský film Mladý patriot.

Šao-nien siao-čao (Mladý patriot)

Režie: Tu Chaj-pin

Dokument z čínského prostředí sleduje tři roky v životě devatenáctiletého „mladého vlastence“. Fangličkář Čao je patriotický exhibicionista vykřikující hesla a oblékající se do staré vojenské uniformy a čepice v Maově stylu. Jeho otec je dělník a rodina žije na pavlači, s kuchyní a umývárnou ve dvoře. Čao opustí univerzitu a různé zkušenosti prověřují jeho „staromódní maoistický patriotismus“. Jednou z nich je korupce venkovských úředníků, kteří nechají zbořit dům jeho prarodičů („Stavělo se to 2 roky a teď to za 40 minut zbourali,“) v rámci komplotu, který má obohatit místní smetánku.

V dokumentu jsou chvíle, kdy vyplouvá na povrch čínská realita, například konfrontace mezi Čaovou rodinou a místními bossy. Mladý patriot také vypovídá o extrémním nacionalismu, který byl rozdmýchán pekingským režimem jako reakce na útoky amerického imperialismu a jeho spojenců v oblasti.
Film však pokrývá velké časové období a není úplně jasné, zda má režisér ponětí o současném vývoji.

Chai-pin vysvětluje, že potkal Čaa v roce 2009, když pochodoval ve svém maoistickém kostýmu a mával při tom čínskou vlajkou: „Byl jsem jím udiven, ale pak jsem si vzpomněl, co jsem sám dělal v devatenácti letech. Bylo tam několik roků, kdy jsem se šíleně vyžíval v tehdy módním hip-hopovém tanci.
…Co si mladí lidé myslí, když společnost dosáhla bodu, v němž se na ně hrnou informace ze všech stran? Co pro ně znamená ‘národ’? Jak vnímají svoji zemi? Jakým způsobem ji milují? Jsou to skuteční vlastenci?“

Spolupráce na překladu: Vladimír Pazdera
Zdroj: wsws.org


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments