Osm současných sociálně realistických filmů: Sotva jsem otevřela oči

Ve dnech 10.-20. září se v Torontu konal Mezinárodní filmový festival. V seriálu vám postupně představujeme osm filmů, které zobrazovaly dnešní realitu s důrazem na sociální vztahy. Posledním filmem je francouzsko-tuniský Sotva jsem otevřela oči.

À peine j’ouvre les yeux (Sotva jsem otevřela oči)

Režie: Leyla Bouzid

Poslední snímek je celovečerní debut tuniské režisérky. Zaměřuje se na Farah, mladou ženu ze střední třídy a její přátele, z nichž někteří jsou členy kapely. Příběh je zasazen do roku 2010 a zobrazuje rostoucí společenský tlak těsně před tzv. Jasmínovou revoluci.

Osmnáctiletá Farah má zájem o medicínu, ale opravdu ji baví zpěv. To ji přivádí do konfliktu s přísnou a úzkostlivou matkou. Užívá si a pak oslavuje svůj první koncert. Některé texty kapely jsou kritické k režimu Ben Aliho a odkazují na utlačované („Dásně chudých jsou bezzubé“), a dokonce i náznakem na převrat („Sním o jiskrách, které zapálí nebe“). Nakonec ji udavač z davu udá policii a ona je děsivě a násilně vyslýchána. Cílem je ji zastrašit a umlčet.

Film Bouzidové obsahuje autentické momenty, ale orientuje se v jisté míře na méně přesvědčivou oblast. Poněkud sobecké Farah tohoto světa, ať už jsou cílem represí nebo ne, nejsou klíčem k budoucnosti, dokonce i když si filmaři myslí, že jím jsou.

Film se zúčastnil také Filmového festivalu v Benátkách.

Spolupráce na překladu: Vladimír Pazdera
Zdroj: wsws.org


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments