Otáčí Východ k Rusku?

Tentokrát Vás nově seznámím s názory profesora Igora Panarina*) který vydává svoje pravidelné přehledy a komentáře k podstatným událostem ve světě…

Cesty V. V. Putina na arabský Blízký východ

Zahraniční média informují o úspěchu Putinových návštěv v  Saúdské Arábii (SA) a Sjednocených arabských emirátech (SAE). Tyto návštěvy jsou velmi důležité a chci obrátit vaši pozornost k tomu, že SA je zemí, která v mnohém určuje petrodolarovou politiku, je vázána na prodej ropy za dolary USA, a její chování a linie vztahů s Ruskem je velmi důležitá. Předchozí návštěva Putina v této zemi byla v roce 2007 a za těch 12 let se velmi mnoho změnilo. Především prudce stoupla geopolitická i vojenská síla Ruska po jeho vítězství nad Islámským státem, teroristickou internacionálou v Sýrii. Mezi hlavní výsledky návštěvy patří řada společných investičních dohod, shoda na tom, že je třeba společně určovat ropnou politiku, byla tam řada dost důvěrných jednání, nicméně konstatujeme, že vztahy s arabskými zeměmi se budou rozvíjet, což je velmi dobré pro ruské hospodářství, ale hlavně pro stabilizaci na Blízkém Východě. Projednávaly se i otázky vojensko-technické spolupráce a zajímavé je, že téma provokace proti SA ze 14. září nezaznělo vůbec. Znamená to, že strany došly k nějakému vzájemnému pochopení tohoto problému a rozhodly se veřejně neventilovat svoje názory na tuto věc. Rusko se stává po těchto návštěvách hlavním hráčem na Blízkém Východě.

Turecká operace proti Kurdům na severu Sýrie

Situace se tam mění každý den. Turecko plánovalo jedno, část amerických vojsk byla stažena, pak viceprezident USA Pence přiletěl do Turecka, setkal se tam s prezidentem Erdoganem a nejspíš bylo dosaženo nějaké dohody, ale hned konstatuji, že těsně předtím na ruské vojenské základně v Sýrii proběhla jednání mezi Kurdy a syrskou vládou. Kurdové se předtím nacházeli pod americkým protektorátem a kategoricky odmítali jakákoli taková jednání vést. Turecká vojenská operace je k tomu ale donutila. Stalo se ale něco, co nečekali Turci. Ruská armáda a především speciální jednotky a ruská vojenská policie a také úderné jednotky syrské armády rychle překročily Eufrat a obsadily několik měst, které Turci plánovali časem obsadit. To tam, samozřejmě, prudce změnilo situaci a další jednání Turků s Američany. Americký web „Veterans Today“  vyhlásil, že díky začátku turecké operace Asadova vláda prakticky převzala kontrolu nad zhruba 20 procenty území Sýrie, které dříve pod její kontrolou nebylo. Takové jsou první výsledky. Probíhá likvidace posledních zbytků IS, které se částečně nacházely pod krytím kurdských formací.

V souvislosti s událostmi v Sýrii bych rád zmínil analytika Thierry Meyssana, kterého osobně znám a vysoce si cením jeho analytických schopností. Napsal m.j. znamenitou knihu „Příšerná manipulace“, kde dokazuje, že věže WTC byly vyhozeny do vzduchu v důsledku spiknutí a Pentagon nezasáhlo dopravní letadlo, ale raketa. No, a k této situaci podává Meyssan velkolepou analýzu posledních 120 let. Nemůžeme se zabývat celým tímto obdobím, ale jistě mnozí slyšeli o turecké genocidě arménského národa v letech 1915-16 na území Osmanské říše. Meyssan píše, že zejména právě Kurdové vyvraždili arménské obyvatelstvo, aby uvolnili území Západní Arménie (turecké s převážně kurdským obyvatelstvem), Východní Arménie je dnešní Arménská republika – členská země Eurasijského ekonomického svazu. O tom se dříve málo hovořilo a v této analýze Meyssan názorně ukazuje historické kořeny kurdského problému na Blízkém Východě.

Rusko

Tady proběhla 18. porada šéfů bezpečnostních služeb z více než 70 zemí, kterou zorganizoval ředitel ruské FSB Bortnikov v Soči. Připomněl, že v Rusku za rok došlo k 38 teroristickým akcím, více než 30 teroristů bylo zneškodněno. V souvislosti s Bortnikovem bych rád připomněl jeho znamenité interview z konce roku 2017, kde mj. jako první vynesl na světlo dvě věci: Že právě Velká Británie stála za stálými spiknutími proti mladé sovětské republice a že Lev Trockij/Bronštejn byl těsně spojen se zahraničními tajnými službami a skutečně připravoval vraždu Stalina a dalších vysokých představitelů sovětského státu. Připomenu ještě vojenské cvičení „Grom“, při kterém se nacvičovaly operace mezikontinentálních a křídlatých raket v různých částech světa. Manévry ukázala připravenost ruských ozbrojených sil k odražení jakékoli agrese kdekoli.

Spojené státy americké

Uvnitř USA pokračuje vnitropolitický boj. Demokraté provedli další kolo svých přednominačních debat kandidátů pro volby. Lze konstatovat, že senátorka Warrenová (kterou podporuje klan Kennedyů) zastínila J. Bidena, který se prakticky jen brání.

Druhá věc, na kterou vás chci upozornit, je práce konspirologa Fullforda, který ve své další týdenní zprávě napsal svoje hodnocení situace v USA. Píše se tam, že 7. října (v den narozenin VVP) se Trump setkal s vedením armády a tajných služeb, které jsou mu věrny, a rozhodli se tam vyhlásit závěrečnou tvrdou válku „státu ve státě“ (Deep State). Zajímavé je, že už 13. října byla na území Kalifornie speciální operace (dle mého názoru osobní Trumpovy rozvědky) ke zničení řídících středisek vytvořených agenturou Deep State napojenou na Londýn. Kalifornie je centrem opozice proti Trumpovi. Na zveřejněném videu bylo vidět sloupy dýmu, valící se z podzemí. Podle oficiální zprávy šlo o jakési zemětřesení uvnitř Kalifornie, ale konspirologové tvrdí, že šlo o exploze a speciální operaci ke zničení řídících středisek Deep State.

Čína

Hospodářský růst je tam slušný – za 3. čtvrtletí o 6 %, Si Ťin-pching upevňuje svoji pozici uvnitř ČLR, vyvíjejí se nové druhy letecké techniky, staví se námořní lodě, ale situace v Hongkongu je nadále nestabilní, stejné demonstrace, stejný chaos, ale státní moc zatím nepřistoupila k použití síly. Dalším důležitým momentem je, že když USA odstoupily od dohody o raketách středního krátkého doletu, které plánují rozmístit v Japonsku a Jižní Koreji, objevila se v masmédiích informace, že Rusko poskytuje Číně pomoc při vytvoření systému včasného varování před raketovým útokem. V Rusku systém funguje, ale ČLR by k jeho vytvoření potřebovala dle expertů cca 15-20 let, zatímco hrozba přijde už za pár let. Tyto hypotézy, koneckonců, potvrzují i některé Putinovy výroky na „Valdajském fóru“.

Nyní ke krizovým bodům.

Izrael

17. října opoziční šéf Ganc kategoricky odmítl vést jakákoli koaliční jednání s Netanjahuem, což znamená, že Netanjahu není schopen sestavit koalici a odejde. Jeho odchod z čela vlády úplně změní situaci na Ukrajině, kde parta Kolomojského (občan Izraele), společně s nejméně oblíbených Arsenem Avakovem, jehož osobní antirating je mínus 73 % (on také není Ukrajinec), dnes na Ukrajině všemu vládne. Navíc dále spadl rating – už na 36 % – nového premiéra Gončarova, který byl kromě účasti na koncertu nacistů usvědčen z toho, že není doktorem práv, jak uvádí. Takže je tam situace nadále turbulentní, ale po pádu Netanjahua tato turbulentnost ještě nabude na rozsahu.

Afghánistán

Mise OSN informovala, že během zářijových prezidentských voleb bylo zabito nebo raněno přes 300 lidí, přičemž účast ve volbách byla oproti předchozím poloviční. Připomínám, že od roku 2001 jsou tam rozmístěna vojska NATO, taková je tam demokracie. Takže nestabilita tam bude pokračovat.

Irsko

Osobně mně překvapila situace v poměru přívrženců a odpůrců odchodu z Británie – 50:50. Vypadá to, že se Británie blíží k propasti a pravděpodobnost vytvoření samostatného Irska vypadá už v příštím roce reálně.

*) Igor Panarin (1958) – profesor MGIMO, člen Akademie vojenských věd, expert přes hybridní války.

Překlad: st.hroch 191019

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
22. 10. 2019 15:27

„…objevila se v masmédiích informace, že Rusko poskytuje Číně pomoc při vytvoření systému včasného varování před raketovým útokem. V Rusku systém funguje, ale ČLR by k jeho vytvoření potřebovala dle expertů cca 15-20 let, zatímco hrozba přijde už za pár let. Tyto hypotézy, koneckonců, potvrzují i některé Putinovy výroky na „Valdajském fóru“.“

Nevím jaké výroky, Putin to tam řekl takříkajíc „na plnou hubu“, že s tím Číně pomáhají.

jb
jb
22. 10. 2019 17:11

“ Vypadá to, že se Británie blíží k propasti a pravděpodobnost vytvoření samostatného Irska vypadá už v příštím roce reálně.“ (Panarin) Z otevřených informačních zdrojů mi Britanie ladí s Panarinem, ale místo Irska mně jako první odtrhnutý vychází Skotsko. Protože: Skotové usilují o nezávislost od Velké Británie http://zakonvremeni.ru/news/13-3-/41361-shotlandtsy-dobivayutsya-nezavisimosti-ot-velikobritanii.html Ve Skotsku více než dvě stě tisíc lidí vstoupilo do ulic Edinburghu na pochod na podporu nezávislosti. Obvinili Londýn z podvodu. V referendu v roce 2014 většina hlasovala, že zůstanou ve Spojeném království, protože jim bylo slíbeno trvalé spojení s Evropou. První skotská ministryně Nicola Sturgeon twítovala, že není pochyb – Skotsko… Číst vice »

jb
jb
22. 10. 2019 17:12

jb napsal
místo Irska mně jako první odtrhnutý vychází Skotsko.
Protože:

Tento jednorožec spolu s lvem držel britský štít a symbolizoval – Skotsko. Nyní jednorožec spadl…
Byl propuštěn Prozřetelností?
https://cont.ws/@serfilatov/1463884

Patrik
Patrik
24. 10. 2019 10:59

K části „Izrael 17. října opoziční šéf Ganc kategoricky odmítl vést jakákoli koaliční jednání s Netanjahuem, což znamená, že Netanjahu není schopen sestavit koalici a odejde. Jeho odchod z čela vlády úplně změní situaci na Ukrajině, kde parta Kolomojského (občan Izraele), společně s nejméně oblíbených Arsenem Avakovem, jehož osobní antirating je mínus 73 % (on také není Ukrajinec), dnes na Ukrajině všemu vládne.“ musím opět odkázat na Pjakina a na jeho velmi výstižnou větu: „Když se sekera otupí a ke kácení stromů už se nehodí, vždy se hledá způsob, jak by se ještě dala použít“. Přeloženo – Izrael a Židé… Číst vice »

Patrik
Patrik
24. 10. 2019 11:10

PS:
„K části „Izrael“ – A když bude ničen Izrael, přidají se i banderovci na Ukrajině, vraždíc Rusy s tím, že všechno jsou to přece židobolševici („tupá sekera, která se ještě hodí“ podruhé). Banderovci ovšem nově mají tu smůlu, že Kolomojskij (a nejen on) už je na straně Putina
https://www.hlavnespravy.sk/igor-kolomojskij-nie-tom-ziaden-putin-donbase-bojujeme-proti-sebe/1595882
Což je jeden z efektů Minských dohod – mistrovské hry Putina o čas…

Patrik
Patrik
24. 10. 2019 11:47

K části „Izrael“ ještě dvě aktuality: První Kolomojskij a Bogoljubov mají lhůtu do 12. listopadu https://www.rbc.ua/rus/news/sud-londona-obyazal-kolomoyskogo-bogolyubova-1571829608.html A tu lhůtu na oba uvalil kdo? Londýn! Londýn, který stojí za snahami zlikvidovat Izrael ve prospěch Íránu, ovšem ale stejný Londýn, který nejvíce stojí proti Rusku. Když Pjakin mnohokrát řekl, že Izrael se naplno postavil proti globalistům, mezi řádky tím řekl to, na co dávno tomu na Ukrajině vsadil Putin (a co kdysi udělal i Stalin): „Nepřítel mého nepřítele se stává mým přítelem“. A tady je druhá aktualita: Jedna z nejvlivnějších českých alternativ kritizuje usnesení české vlády o antisemitismu a Izraeli https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-antisemitismus-izrael-usneseni.A191022_163907_domaci_kop těmito… Číst vice »

Patrik
Patrik
24. 10. 2019 12:06

A ještě jedna poznámka k části „Izrael“: V posledním zdejším článku https://outsidermedia.cz/retro-stanuv-svet-zari-2012/ je m.j. zmínka o tom, jak Ahmádinežád vyzýval k zavedení nového světového řádu. Pokud to někomu uniklo, tak Wikipedie k Íránu uvádí: „Zahraniční vztahy Jako oficiální cíl íránská vláda uvádí vytvoření Nového světového řádu na základě světového míru, globálního vojenského paktu a spravedlnosti“ https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%8Dr%C3%A1n Koho zajímá symbolika, tak na íránské vlajce je globus a k tomu symbolika čísel 22 a 11. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%8Dr%C3%A1nsk%C3%A1_vlajka A k tomu nelze nezmínit ještě jednu věc: Opravdu se jen tak zčista jasna stalo, že země, která dobrých třicet let žila pod sankcemi a velmi… Číst vice »

orinoko
orinoko
24. 10. 2019 13:02

V Libyi už zase prozapadni zmetci mají problem. Jejich území se pomalu, ale jistě zmensuje, tak je třeba svolat nějaké jednání s druhou stranou.
A což takhle spolu s Vaculikem: Vzdejte se, západní dobytku, nic se vám nestane.

https://tass.com/world/1085020

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 10. 2019 11:08

Я.Кедми: Американцы из Сирии уходят, Россия остается и выигрывает
https://www.youtube.com/watch?v=vfble4SL8DU