Diskuze k článku


 • mm • 12. září 2017

  trochu hodně zmatené informace. Sběrač- lovec nikdy nepracoval jen dvě hodiny denně. U australských aboriginů musíme počítat i jeho hon za kořistí, přípravu ohně a pečení oběti. U lovců povodí Volty zase malé děti, místo sličných žen, chodí pro vodu malé děti. Díky technické revoluci, která do povodí řek bývalé Horní Volty přinesla plastové kanystry, které malý černý chlapec nabere hned čtyři. Soudím, že autor by africkou stezkou nechtěl putovat do prvního sídla s nůší batátů, nebo banánů, a tam čekat na tržní realizaci těchto. Ani u nás to nebylo jiné. Jedna kráva a hektar pole spolehlivě zaměstnal celou rodinu po celý den. Nebo snad má autor povědomí o přípravě povřísel, vázání snopů, mlácení…… Oba mlátíme prázdnou slámu…Pravda, draní peří je třeba společenská činnost, ale ty ženské ruce poté. Navíc, dělník je ekonomická kategorie, není to každý, kdo pracuje…..a tak bychom mohli zbytečně pokračovat….

 • mm • 12. září 2017

  matoucí článek, zmatená odpověd.

 • Irena • 13. září 2017

  Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám
  http://dfens-cz.com/ne-babis-nebude-vase-devka-a-uz-vam-neda-druhou-sanci/

 • brtnikvbrlohu1 • 13. září 2017

  To mm – kecá bez důkazů, uf zase krmím trolla.

 • koloděj • 13. září 2017

  Irena napsal

  Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám
  http://dfens-cz.com/ne-babis-nebude-vase-devka-a-uz-vam-neda-druhou-sanci/

  Zas jeden zeleno-oranžový flusanec. Na 90% říkám ANO NE. Ale chápu lidi, pro které v té politické žumpě Babiš představuje světce, který opravdu něco dělá. A mají svým způsobem pravdu.
  Pro mne je ANO nevolitelné, protože bohužel i ta suita kolem něj „něco dělá“ – a on ji nedokáže ( nechce ) umravnit. Je to Žid, světoobčan, a skvělý manažer, mistr dohody … ale vlastenec to není. Obávám se, že jeho schopnosti v případě potřeby obrátí proti nám … vyhandluje nás.

  To už ten Japonec je důveryhodnější. Má tam myslím i toho Doubravu, který od plešounů utekl … a Japonec je taky konzistentní. nemele sebou doprava doleva, jeho blog a názory zůstávají. I kdyby neprošel do parlamentu, tak ho tím hlasem nejspíše podpořím.

  Ovsem ten článek na dfensu …. brr. Nic osobního.

 • Martin (už bez taky m) • 13. září 2017

  Článek naráží na zotročení člověka „moderním“ kapitalistickým „systémem“. Minimálně od nárůstu produktivity práce a další fáze vědeckotechnické revoluce v cca poválečných letech kapitalismus (socialismus v daleko menší míře) lidi zbytečně zotročoval ve jménu chamtivosti skupinky mocných- která lidu nabídla prostřednictvím mašin „od nevidím do nevidím“ „plné regály“ a oblbovací žvást s jménem „dem -okrást – i je“…kdy pracujícící (s Umlaufem správně ROBOTUJÍCÍ) Evropan neměl většinou jako „třída“ PONĚTÍ čím a v jaké míře bylo rabování přírodních surovin a „výroba pro výrobu“ natož o utrpení obyvatel v oněch koloniích. K těm takový poválečný Francouz přistupoval stejně, jako by se nacházely na jiné planetě a ne za malou louží zvanou Středozemní moře.“Alžír“ jim to potom (až dodnes prostřednictvím „zmuslimštění“ Francie) dal „vyžrat“.
  Diskutéři správně naráží na potřebu výroby energie, zajištění přežití (voda) či výrobu nástrojů, potřeb denní potřeby- které také spotřebovaly mnoho času k práci.
  Ale onen čtyřdenní pracovní týden, a cca do max. 6 hodin denní směny by zachránilo mnoho z jinak dodnes jen žvaněním vládnoucích jelit deklarovaného lidství a humanity…
  Nechci hloupě připomínat pamětníkům (jak ostatně i autor jinde ohledně růstu produktivity zajištěné technikou, technologií a vědou a výzkumem zajištěnou energií v mobilním stavu, a díky „autodebilizaci“ i nebývalou mobilitou pracovní síly) že podobná náhražka již OHLUPUJÍCÍ a OBLBUJÍCÍ dřiny byla bezpochyby možná minimálně od oněch 60-tých let.
  Člověk potřebuje smysluplnou práci. I její vykonávání a socializace práce vedlo k jeho „polidštění“ nad opy. Ale nezvládne-li potřebný nárůst SKUTEČNÉ KVALITY vztahů , nesníží-li VŠUDYPŘÍTOMNOU BEZOHLEDNOST, zůstane nakonec co se té KVALITY ŽIVOTA týče i pod těmi opy…

 • Martin (už bez taky m) • 13. září 2017

  Irena napsal

  Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám
  http://dfens-cz.com/ne-babis-nebude-vase-devka-a-uz-vam-neda-druhou-sanci/

  Evidentně na zakázku psaná nenávist. Nejspíše pro naše blahoslavené „Lidové“, „Křesťanské“, „občanské“, „tradiční a prosperující“ i jiná hovádka. Ptám se PROČ A PRO KOHO seděli v oné „sněmovně“ celých těch 28 let??
  Nezapomeňme je prosím v říjnu z oněch dobře placených žvanivých fleků VYMÉST. Je to v našich silách.
  V kamenolomech je místa dost a dost…
  Vzhůru do práce na pro dobu života zapůjčeném,
  kapitalismus pro vlastníky kasin a heren „zajišťujících“dnes „svobodně a demokraticky“ Las Vegas na každém sídlišti už „zachraňovat“ nehodlám…

 • fajt • 13. září 2017

  Martin (už bez taky m) napsal
  kapitalismus pro vlastníky kasin a heren „zajišťujících“dnes „svobodně a demokraticky“ Las Vegas na každém sídlišti už „zachraňovat“ nehodlám…

  to se Vám, Martine, povedlo, to by nebyl vůbec marný předvolební slogan :-)

 • tatar • 13. září 2017

  K tématu. Uznávám, že dnes žijeme možná v nejsofistikovanějším otroctví. Ale ta dokola omílaná Sahlinsova studie je trochu mimo. Představa,že člověk doby kamenný dělá denně 2-6 hodin pro obživu a pak lenoší nebo si hraje s děckama je mylná. Je to představa současnýho člověka, co odděluje práci a zábavu. Ostatně ty děcka tam hrají zásadní roli. Jak už psal „mm“ na začátku, tak oni neoddělovali/neoddělujou decka od práce, naopak často jsou s nima, učí se jenom praxí. Taky pračlověka nebo domorodce nejde chápat jako parazita čekajícího na dávky spadlý z nebe nebo kokos z palmy – tu paralelu s naší největší menšinou nechápu, ti nemají s domorodci nic společnýho – stačí, když si zajdete třeba do Museo de Américas v Madridu podívat na jejich výrobky – dokonalé technicky – ona taková kamenná sekyra se dělala půl roku – každý den broušením. To je ten „prolenošený“ volný čas. A taky když se srovnává domácí robota s životem asi Austrálců (to tipuju), tak by se měl srovnat nějaký domorodec ze stejnýho pásma, třeba nějaký lesní indián ze sev. Ameriky – několikadenní honba za potravou, třebas při plný nemoci nebo nějakým zmrzačení. Ivan Illich navrhoval, že bychom měli brát plat za volný čas, aby nevznikal dojem, že když nejsme v práci, tak nic neděláme….
  Svoboda není o práci x lenošení.

 • idiotronic • 13. září 2017

  Irena napsal

  Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám
  http://dfens-cz.com/ne-babis-nebude-vase-devka-a-uz-vam-neda-druhou-sanci/

  Zajímavě tendenční článek dfens. Zavedením ekvivalentu EET na Slovensku stoupl výběr daně, ale celková spotřeba mírně poklesla. Prostě šedá ekonomika je také součástí životní úrovně. Dotace venkovských obchodů a hospod byly za komunistů realitou. O pojízdných prodejnách na Šumavě jsem dokonce viděl pořad ZDF (Zweite Deutsche Fernsehen) v polovině 80. let. Považovali to za dobrý nápad.
  A ještě k článku: vynález bronzu nemohl vzniknout ve společnosti tempem uštvaných lidí. Ti lidé byli zcela přirozeně zvědaví a mysleli nejen na sebe (jednotlivci je metalurgie či jiná technologie k ničemu).

 • Béda • 14. září 2017

  Přichází vyšší level korporátně tržní „demokracie“ http://www.rukojmi.cz/clanky/4556-dohoda-ceta-schvalena

  „Za nezájmu médií a nevědomosti občanů schválila Poslanecká sněmovna dohodu o volném obchodu mezi Kanadou a Evropskou unií CETA. Učinila tak v poslední den svého působení v tomto volebním období a nadělila nám všem do budoucnosti velmi nepěkný dárek.“..

 • Béda • 14. září 2017

  Vzpomeňte, jak hlasovala „česká“ vláda na svém utajeném výjezdním jednání o Kosovu, vzpomeňte jak hlasoval parlament na svém nočním jednání v den porážky na Bílé hoře za účasti stíhaného poslance o církevních restitucí, Teď přichází na pořad dne jednání parlamentu v poslední den ve volebním období o podřízenosti českých zákonům pravidlám nadnárodních struktur.

  A tak je to spravně, tak to ma byť. Wo tom je přece tržní demokracie v kapitalizmu.

 • fajt • 14. září 2017

  https://www.novinky.cz/krimi/449218-pichla-jsem-ho-pootevrenymi-dvermi-pak-bylo-ticho-popsala-seniorka-usmrceni-zlodeje.html – taková normální situace, která se bude opakovat, samozřejmě cajti nejedou a když přijedou pozdě, tak hned papírově obviňují – oběť. ..)

 • Aleš • 14. září 2017

  Koncepci sociální bezpečnosti a dostatečně všeobecnou teorii řízení do každé slušné rodiny. A NATOše do koše…
  https://www.youtube.com/watch?v=kUNaLB2m578
  https://www.youtube.com/watch?v=xmS7_SPZDFw

 • Aleš • 14. září 2017

  http://news.e-republika.cz/article3914-Co-je-dobre-pro-Kolaloku-je-dobre-i-pro-zakon-aneb-Abychom-v%C4%9Bd%C4%9Bli-do-%C4%8Deho-jdeme
  JE K ZZBLITÍ systém, kdy za hodnotnou práci v dnešní době takový pan Letko je honorován pouhými 450 kč, Stan trollími častuškami a někteří už jen nenávistí, že ještě nechcípli. A když jsem slyšel dnes v televizi toho parazita z hospodářské komory od GaS, zuřícího, že si odboráři dupli o 10%, ten bere za přípravu genocidy našeho národa těžké prachy, něco jako ten zzmrd Kalousek. Mobilita/debilita pracovní síry je dána produktivitou ssraček vylezlých z kloaky papoušků stavitelů HLADOVÝCH ZDÍ, vyhlazovacích táborů či ssponzorů válek. A k tomu nám dopomáhej Fashington a jiné třetí říše…, ve vlastnictví firem a banksterů.
  Sílu na přežití pak bereme z odpadu prodávaného v hitlermarketech z lássky k Čezku.
  Jen doufám, že Středula nedopadne jak Zavadil. Po volbách by to měl teprve rozjet. A to ne jako Mládek, který jen naštval OSVČ. A pokud se připojí k NATOše do koše, tady jsou velké rezervy, bez placení výpalného NATO.
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/46192613
  Byli jsme před kapitalismem, budeme i po něm.