Ozvěny Brexitu

Skotsko může dát Brexitu veto

26.června 2016

Ministerská předsedkyně skotské vlády Nicola Sturgeonová sdělila pro BBC, že skotská vláda může odchod Velké Británie z EU vetovat. Ve Skotsku hlasovalo pro 38 %, 62 procent proti Brexitu. Sturgeonová řekla, že pokud britská vláda postaví před Skotsko otázku odchodu z EU, a to je pravděpodobné, ona samozřejmě požádá členy skotského parlamentu, aby k tomu nedali „legislativní souhlas“. Dodala, že její strana má v parlamentu ze 129 míst  většinu  – 63 .

Doplnila, že by se měla věnovat pozornost tomu, jak se bude vyvíjet situace a kam povedou jednání Skotska s vládou Británie, Británie s Bruselem a Skotska s Bruselem.

Převzato z Ria.ru

http://ria.ru/world/20160626/1452396155.html

***

Ve Finsku shromažďují podpisy za referendum o odchodu z EU

26. června 2016

Televize Yle oznámila, že se pod petici k vyhlášení referenda o odchodu z EU shromáždilo již 10 tisíc podpisů. Petici organizuje Sebastian Tyunkkyunnen, předseda mládežnické organizace euroskeptické strany  Opravdoví Finové. Ta je součástí vládní koalice. Bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda ve Velké Británii dalo pod finskou petici svůj podpis 3,5 tisíce Finů.

Tyunkkyunnen má zato, že Finsko potřebuje stejné referendum jaké bylo ve Velké Británii, aby se mohlo stát svobodným. Podle něho „Evropská unie tak akorát vyvolává v Evropě chaos“. Referendum má proběhnout v prosinci 2017.

Stejná iniciativa zde byla již v roce 2013, tehdy petici podepsalo na 30 tisíc lidí, jenže to nestačilo, na dokumentu takového charakteru musí být alespoň 50 tisíc podpisů.

Převzato z Fondsk.ru

http://www.fondsk.ru/news/2016/06/26/v-finljandii-sobirajut-podpisi-za-provedenie-referenduma-o-vyhode-iz-es-41097.html

***

Washington Post označil další kandidáty na opuštění EU

26. června 2016

Impuls k odchodu z EU může po Brexitu dostat dalších šest zemí:

Švédsko – samo sebe považuje za analog Velké Británie. Stejně jako ona odmítlo euro. Zatím je většina Švédů EU příznivě nakloněna, ale po Brexitu může nastat snaha o zesilování integrace a ve Švédsku se mohou začít obávat o svoji samostatnost.

Dánsko – Dánové v minulém referendu hlasovali proti dalším pravomocím EU. Obávají se dalších  migrantů, kteří by mohli ohrozit v této malé zemi systém sociálního zabezpečení. Při jednání s EU se země opírá o silného spojence Velkou Británii, a to se může po Brexitu změnit.

Řecko – a řecký dluh. Pro finanční pomoc Athénám je potřeba, aby v eurozóně byla velká soudržnost. Po odchodu Velké Británie už nebude Řecko tak silně podporováno. Může se ale stát, že EU sama vystrčí Řeky z eurozóny, aby uchránila jednotu zbylých zemí unie.

Nizozemí – zde je vedoucí stranou pravicová Strana pro svobodu. Její šéf Geert Wilders vyjádřil naději na uspořádání referenda o vystoupení z EU. Řekl: „Chceme-li přežít jako národ musíme zarazit islamizaci“.

Maďarsko – Premiér Orbán je znám jako nepříliš velký stoupenec EU. Také hodlá vyhlásit referendum, ne však o vystoupení z EU, ale ohledně migrace, tedy zda je EU oprávněna přerozdělovat běžence mezi členské státy bez souhlasu národních parlamentů. Nepřímo to podlomí autoritu Bruselu.

Francie – Francouzi jsou zarytí euroskeptici (61 procent obyvatel se staví proti členství v EU). Mnozí považují EU za příčinu svých problémů, jakými jsou slabá ekonomika a nebezpečí terorismu. To hraje do ruky Národní frontě, která zřejmě před volbami posílí.

Převzato z Fondsk.ru

http://www.fondsk.ru/news/2016/06/26/washington-post-nazvala-sledujuschih-kandidatov-na-vyhod-iz-es-41094.html

Přejít do diskuze k článku 24 komentářů