Lék remidesivir získal úřední oprávnění od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), ale Světová zdravotnická organizace (WHO) jej označila za neúčinný.
Už od vypuknutí pandemie způsobené koronavirem Covid-19, prokázaly desítky nových studií účinnost hydroxychlorochinu a jeho prvního bratránka chlorochinu proti Covid-19. Tyto studie proběhly v Číně, Francii, Saúdské Arábii, Itálii, Indii, New Yorku a Michiganu. Důkazy prospěšnosti hydroxychlorochinu pro pacienty nakažené virem Covid-19 však narazily. Představovaly totiž existenciální hrozbu pro léky proti téže nemoci vyráběné firmou Gilead.
Podle federálního zákona léčba novým lékem nemůže získat úřední oprávnění, jestliže FDA už předtím poskytl toto oprávnění jinému léku proti téže nemoci. Takže: Kdyby byl býval hydroxychlorochin uznán jako lék proti Covidu-19 účinný, Gilead a další společnosti vyrábějící léky a vakcíny proti Covidu-19, by už pro své výrobky úřední oprávnění FDA získat nemohly. A nemohly by si tudíž přijít ani na své miliardové zisky z jejich prodeje.
Jak v časopise OmniJournal napsal Dr. James Todaro: Pravděpodobně žádná společnost nezískala z blokace hydroxychlorochinu tolik, jako Gilead.
Webový panel amerického Národního ústavu zdraví NIH-COVID stále ještě lékařům doporučuje podávání remidesiviru některým z hospitalizovaných pacientů. Od počátku pandemie 81 procent lidí, kteří za tímto panelem stojí, bralo od společnosti Gilead peníze. Až do nynějška, pochopitelně, panel NIH-COVID nová data WHO o neúčinnosti remidesiviru nezveřejnil.
Zdroj: Paul Craig Roberts
Překlad: Lubomír Man