P. C. Roberts: Dohoda z Minsku neuspěla

Ukazuje se stále zřejměji, že ve svém přístupu k ukrajinským republikám osídleným Rusy, dříve náležejícím Rusku a nýní odmítajícím být spravovány a řízeny protiruskou a Washingtonem instalovanou vládou v Kyjevě, udělala ruská vláda chybu. Mohla tamní krizi ukončit tím, že by vyslyšela volání těchto republik pro znovupřipojení k Rusku, avšak ona dala přednost čemusi jinému. A podle hesla :Ruce pryč od Doněcka a Luganska, se rozhodla pro diplomatické řešení, které však, jak se dnes ukazuje, zklamalo. Washingtonem instalovaná vláda v Kyjevě nikdy nezamýšlela minskou dohodu plnit a Washington ji nikdy nezamýšlel dodržovat. I realistický Putin tak v této věci dal víc na své přání, než na reálný stav věci.

Dohoda z Minsku, podpořená ruskou vládou hlavně z důvodů diplomatických, tak posloužila Washingtonu k tomu, aby vycvičil, vybavil a zmobilizoval ukrajinskou armádu k obnovenému útoku na Doněck a Lugansk. Jestliže tento útok uspěje, ztratí Putin i Rusko svou důvěryhodnost. Zda si to Putin uvědomuje či nikoliv, jeho hodnověrnost tak dnes leží na frontě v Doněcku, a nikoliv už na diplomatických setkáních s Evropany, kteří bez souhlasu Washingtonu nejsou schopni učinit jediný krok. Jestliže totiž Washington na Ukrajině převládne, mohou jak Rusko tak i Čína zapomenout na až dosud uvažovanou alternativu k washingtonské hospodářské hegemonii, jíž má být euroasijské hospodářské uskupení BRICS. Washington se totiž chystá zajistit si tuto svou hegemonii právě tím, že totálně ovládne Ukrajinu.

Vůdce Doněcké republiky ve svém popisu současné situace vyjádřil své zklamání nad tím, že Doněck byl před dohodou z Minsku ve věci své samosprávy v lepší situaci, než ve které se nachází dnes. A dost možná, že měl přitom na mysli i cosi podobného tomu, co v Shakespearově Juliu Caesarovi říká Cassius Brutovi: V pohybu moře i v životě lidí vyskočí jediná vlna nad všechny ostatní jen jedinkrát. Když ten okamžik chytíš za pačesy, dojdeš ke štěstí. Zmeškáš-li jej, skonšíš v mizérii.

Zdroj: http://www.paulcraigroberts.org/2015/08/18/minsk-agreement-failed-paul-craig-roberts/

Překlad: Lubomir Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
aram
aram
21. 8. 2015 19:13

http://rusvesna.su/news/1440097883
http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/orign_wm/public/karta_basurin.jpg?itok=ShLl6S8I
Общая численность наступательной группировки украинских войск составляет:
личного состава — более 90000 чел.;
танков — около 450 ед.;
БМП (БТР) — более 2500 ед.;
ракетных комплексов «Точка-У» — 5;
РСЗО — 230 ед.;
артиллерийских орудий и минометов — более 1050 ед.;
противотанковых средств — более 3500 ед.

Celkem stojí připraveno ve čtyřech směrech 90000 vojáků atd.
Nejvíc na Mariupolském a Doněckém směru.

Dana
Dana
21. 8. 2015 19:22

Dedek Roberts se snazi zamaskovat sve zdiskreditovane panikareni a hloupe predpovedi o valce mezi Ruskem a Spojenymi Staty v minulem roce. . Zly starik, nestaci mu utrpeni normalnich lidi na Ukrajine, rad by videl dalsi krveproliti a tak se navazi i do Putina. . Ne, ze bych Putina nejak obhajovala, pro mne je to protihrac, ale je na Rusech, jakou politiku si zvoli a Roberts se jen uboze vmesuje do ruske politiky.. Jasne, on si sedi v pohodli a hecuje ostatni, aby mel zase nejakou zabavu a pricinu postvavat. Vsichni jsou podle nej hloupi a idoiti, jen on je letadlo.

aram
aram
21. 8. 2015 19:34

No, že se chystá útok na DNR a LNR je fakt, jak je zřejmé z předešlých odkazů. Jestli s tím Putin nepočítal a uvěřil tentokrát slibům v Minsku nevím, ale zdá se mi, že je to vzhledem k jeho předcházejícím krokům málo pravděpodobné.

orinoko
orinoko
21. 8. 2015 19:45

Chce se mi napsat, že je to vysloveně tendenční článek, ale vhodnější je asi … že je to výsledek nazírání jen z jedné strany. Roberts neprojevuje ani dost málo smyslu pro celkový kontext. Vidí Halič … jakoby nebyla Sýrie a Irák, a nevnímá, že součástí celého spektra strategické války je i Irán a Čína. A jsou i další. Venezuela, Nikaragua, Kuba, Bolívie atd. Některé informační prostředky Novoruska si to naopak uvědomují a ve svém zpravodajství mají i kolonky – Střední východ. Putin respektive Rusko hraje o čas a zatím se to daří. Bohužel jsou u toho i mrtví. Ale těch… Číst vice »

abx
abx
21. 8. 2015 19:46

Roberts je sice vyborny politolog, ale Putin je nieco ine, najskor sa podoba na opatrneho precizneho sachistu, ktory ma premyslenych desat tahov dopredu. Roberts mu velmi v tomto pripade (Minsky dohovor) nerozumie, ale vzhladom na mnozstvo vybornych clankov o americkej korporatno-fasistickej politickej scene mu rad odpustam…

peter.
21. 8. 2015 19:56

„V pohybe mora i v živote ľudí vyskočí jediná vlna nad všetky ostatné len jedinýkrát.Keď ten okamžik chytíš za pačesy,dôjdeš ku šťastiu.Keď ho ale zmeškáš – skončíš v mizérii“.
O tom spievam už od minulého roku,keď sa namiesto pokračovania v drvivej ofenzíve a dobytia Mariupoľa pristúpilo k dohode Minsk-1.
S Robertsovým článkom v plnej miere súhlasím.

peter.
21. 8. 2015 20:05

peter. napsal
V pohybe mora i v živote ľudí vyskočí jediná vlna nad všetky ostatné len jedinýkrát.Keď ten okamžik chytíš za pačesy,dôjdeš ku šťastiu.Keď ho ale zmeškáš – skončíš v mizérii“.

Tou vlnou je pre Putina ešte stále trvajúca 89%-tná podpora obyvateľov Ruska.Už zajtra,o týždeň alebo o mesiac tak vysoká tá podpora nemusí byť.Potom to bude všetko oveľa zložitejšie.

orinoko
orinoko
21. 8. 2015 20:22

Faktem je, že ruský letadlový křižník Kuzněcov opustil suchý dok na severu u Murmanska o 3 měsíce dříve . Plánovaný servis byl zkrácen.
A asi došlo také k nějaké redislokaci vojáků na západě Ruska.

peter.
21. 8. 2015 20:38

orinoko napsal
nebyla Sýrie a Irák

to je fakt:
http://novorossia.weebly.com/

Sasin
Sasin
21. 8. 2015 21:01

Proč si furt myslíte, že emerický papaláš bude psát něco, z čeho bystě měli mít rozum.

Dělal prý za Reagana, herce dobytkářských filmů, na ministerstvu bankocetlí, „peníze tiskne jiná zločinecká organizace“ a dneska si „vydělává“ vysedáváním v zasraných institutech univerzitálních echkonomů. To znamená, nigdy si nevydělal vlastní prací na jediný rohlík.

Místní velerybáři zasekli do masa s představou, že táhnou Mobidyka a veškerou sílu, popisují jako nezvratné důkazy utaženého háčku , páč slyší jak se napíná.

P.S. Takže Dana už ho prokoukla, že se mu nestaví. A kvůli tomu se odstěhovala. Muheeeeeee

orinoko
orinoko
21. 8. 2015 21:57

Něco málo k věci ruský Insider.

http://russia-insider.com/en/2015/03/10/4303

hudryper
hudryper
21. 8. 2015 22:07

K dnešnímu 47.výročí existuje na aeronetu velmi dobrý,pravdivý a vyvážený článek,opírající se o článek spisovatelky Lenky Procházkové. Bylo by dobré,aby si ho pečlivě přečetli ti ze zdejších diskutujících,kteří mají na téma Pražského jara názory převzaté z klausovské propagandy začátku 90.let a jak se zdá,dost úporně tomu věří dodnes.
http://aeronet.cz/news/operace-dunaj-1968-a-dunajska-jizda-2015-dnes-jsme-na-strane-viniku-citime-stud/

Alena
Alena
22. 8. 2015 3:04

peter. napsal „V pohybe mora i v živote ľudí vyskočí jediná vlna nad všetky ostatné len jedinýkrát.Keď ten okamžik chytíš za pačesy,dôjdeš ku šťastiu.Keď ho ale zmeškáš – skončíš v mizérii“. O tom spievam už od minulého roku,keď sa namiesto pokračovania v drvivej ofenzíve a dobytia Mariupoľa pristúpilo k dohode Minsk-1. S Robertsovým článkom v plnej miere súhlasím. pane Peter, je zapotřebí studovat, studovat a studovat. Pokud by Rusko nepokrytě pomáhalo a vzalo si ty republiky vojensky pod svá křídla, už dávno by čeští branci dle chystajícího se zákona narukovali k 3. světové. Ukrajina se pomalu rozkládá, bídou, špatným vládnutím,… Číst vice »

lomikel
lomikel
22. 8. 2015 4:30

hudryper napsal K dnešnímu 47.výročí existuje na aeronetu velmi dobrý,pravdivý a vyvážený článek,opírající se o článek spisovatelky Lenky Procházkové. Bylo by dobré,aby si ho pečlivě přečetli ti ze zdejších diskutujících,kteří mají na téma Pražského jara názory převzaté z klausovské propagandy začátku 90.let a jak se zdá,dost úporně tomu věří dodnes. http://aeronet.cz/news/operace-dunaj-1968-a-dunajska-jizda-2015-dnes-jsme-na-strane-viniku-citime-stud/ clanek je zmateny, to je muj hlavni pocit z nej. pani prochazkova me velke osobni vazby k 68, minimalne pres sveho otce. vyvazenost od ni urcite nepozaduji. Jak je to s vamy hudrypere ? z clanku plyne ze pani prochazkova je odtrzena od reality, byt v v tom dobrem… Číst vice »

peter.
22. 8. 2015 5:07

Alena napsal
je zapotřebí studovat, studovat a studovat

Máte svätú pravdu.Ak by ste sa toho držala,tak by ste sa dozvedela,že 3.svetová vojna a zničenie celého sveta je neprijatelná jak pre USA tak aj pre Rusko.

lomikel
lomikel
22. 8. 2015 5:12

v 89tym jsem mel podobny pohled jako pani prochazkova. rodice meli docela velky archiv novin z 68 a ja jsem si v nem cital uz pred plysakem. Za revoluce jsem delal porady (dnes se smeju) do skolniho rozhlasu – dohoda s vedenim byla ze zaci musi byt alepson 4 hodiny ve skole a stavkovat, lec nesmi delat bordel. Takze bylo treba pro ne vymyslet program. Byl jsem v te dobe predseda stavoveho vyboru skoly. Ethos/ci lepe mythos 68 byl masivne evokovan a ja se na tom, v ramci svych moznosti, podilel. Casem jsem se dobral jineho pohledu na vec. Nemyslym… Číst vice »

peter.
22. 8. 2015 5:47

Alena napsal
je zapotřebí studovat, studovat a studovat.

Alena:
Len pre doplnenie predchádzajúceho vám vyslovujem vďačnosť,že smiem diskutovať s tak vysoko študovaným človekom ako ste vy.

fajt
fajt
22. 8. 2015 6:06

http://www.novinky.cz/domaci/378397-stropnicky-je-pro-babise-dobrym-kandidatem-na-hrad.html – stejně podlý a zákeřný jako von Kadl, k tomu ještě bezmezně odevzdaný americký otrok – tohle by byla opravdu tragická volba. ..)

fajt
fajt
22. 8. 2015 6:08

Alena napsal
Trpí za nás za všechny

nebojte, budou trpět všichni, banderovská Ukrajina se stává normou pro Evropu. ..

peter.
22. 8. 2015 6:14

Celý rok inštruktori z rôznych kútov sveta cvičili UA,zásobovali ju výstrojom a výzbrojou doplňovali jej techniku len s jedným,jediným cieľom aby keď nastane hodina “ H „, sústredeným útokom udrela na Donbas a nechala sa v priebehu 2 dní zničiť ruskou armádou.Čím viac mŕtvych Ukrajincov,tým lepšie.Takto by sa Rusko dalo zdiskreditovať ako vrah Ukrajincov,agresor a smrteľný nepriateľ „slobodumilujúcich“ Ukrajincov.RF by odsúdil celý svet a ostalo by v izolácii. : http://politikus.ru/articles/56379-posledniy-shans-dlya-vsu.html Putin si ale nemôže dovoliť nechať zdecimovať 6 miliónov etnických Rusov a aby ich dnes dokázal ochrániť,bude pravdepodobne nútený poslať na Donbas armádu. Pred Minskom -1,v ofenzíve na Mariupoľ bola… Číst vice »

fajt
fajt
22. 8. 2015 6:19
orinoko
orinoko
22. 8. 2015 6:37

Nejproblematičtějším místem se v tuto chvíli jeví možná paradoxně korejský poloostrov. Jde o rozesírku čínského okolí. Jihokorejský režim – klasický emerický hulibrk – vysílá do nitra Severní Koreje svojí emerickou propagandu prostřednictvím obřích tlampačů z hranic v demilitarizovaném pásmu. – Svoboda, lidská práva a podobné zhovadilosti z dílny bušistických Sorosů. Je to jako by vám někdo nepřetržitě pouštěl duc duc. Severní Korea dala ultimátum na zastavení tohoto emerického techna. Jestli se začne střílet , tak bude průser. Severní Korea by to měla řešit jinak. Na emerického hulibrka by měla pustit svoje vlastní jerichovo dělo. Ani si neumím představit , jak… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 6:51

Tak především by mělo Rusko zajistit vzdušné krytí Donbasu. Toho lze docílit i z vlastního území, aniž by vlastní příslušné zařízení fyzicky překročilo hranice. Ve chvíli, kdy nemá útočník zaručenu tuto výhodu, stává se celá akce celkově náročnější. Celý slavný emerický militaristický kočkodan stojí na přesvědčení, že musíte mít minimálně trojnásobnou převahu, aby útok za docela běžných okolností měl šanci na úspěch. Řekněme , že Halič má 100 000 ks kanonenfutru. Je je to trojnásobek počtu lidí v domoobraně Donbasu? Čísla neznám, ale řekl bych, že těžko. O technice platí totéž. Předpokládám, že Donbas má k dispozici veškeré potřebné informace… Číst vice »

Alena
Alena
22. 8. 2015 6:55

peter. napsal
Alena:
Len pre doplnenie predchádzajúceho vám vyslovujem vďačnosť,že smiem diskutovať s tak vysoko študovaným človekom ako ste vy.

omlouvám se, nevím nic, a jsem jen h…. v trávě. Jen mne štve, že by někteří chtěli otevřenou válku se vším všudy

fajt
fajt
22. 8. 2015 7:08

nejlepší by bylo, kdyby v čase nástupu útoku na Donbas ukropácké ATO oddíly masově dezertovaly, no a pak by se mohlo jet podle plánu Mozgovoje, který chtěl elegansko dojet do Kyjeva a tam si počkal na masovou rebelii kyjevanů, kteří mají banderovců ( s americkým krytím ) plnou zadnici…jenže pak by Ukrajinu muselo začít živit Rusko a bylo by i odpovědné za všechny nezdary při budování nového Haliče – takže, buď se ukrajinci sami probudí a začnou se svým emerickým svrabem něco dělat…a nebo proxy mazec, hladomor a smrt, karty světového pokeru jsou rozdány vabank. ..)

lomikel
lomikel
22. 8. 2015 7:17

z pohledu putina k chybe nedoslo, myslim ze nu bylo jasne ze to je docasne reseni. bud je zatim genialni plan, nebo obektivni nutnost plynouci z situace v rusku – rusko stale jeste neni schopno/ochotno vystoupit dostatecne durazne.

takze ted putin spusti nejaky genialni plan, nebo bude jen dalsi kolo boju a nasledne dalsi mir a zase boje a zase mir.

Sio
Sio
23. 8. 2015 6:40

Peter, nezlobte se, ale posledních nejméně 10 let ukazuje jasně, že na Putina jako stratéga jen tak někdo nemá. Takže mám větší důvěru v to, co vymyslel a dělá Putin, než v to, co si myslí Roberts nebo vy oba jste v nižší lize, než on. Tohle je snad dostatečně věcný argument. O tom, jak se připravuje Doněck a Lugansk moc nevíme. I v tom je rozdíl ve strategii. Putin nekecá a koná, řekne jen to, co musí nebo považuje za vhodné. Druhá strana naopak velkohubě žvaní a každý sebemenší úspěch nafukuje do sloních rozměrů. Výsledky máme možnost pozorovat už… Číst vice »

peter.
23. 8. 2015 7:17

Sio napsal na Putina jako stratéga jen tak někdo nemá. Takže mám větší důvěru v to, co vymyslel a dělá Puti Sio : Ja na rozdiel od vás,som si z Putina nevytvoril modlu,idol,obraz nadčloveka.Vy jeho genialitu a bezmeznú dôveru v neho zakladáte na čarovnej vete „on zachránil Rusko!!!“On sám,!On je Spasiteľ Ruska! A ja sa pýtam.Kto je Putin?Kto mu pomohol do funkcie prezidenta?Jeľcin?Ten sa bez povolenia svojich bábkovodičov ani prepytujem nevys..l.A najdôležitejšia otázka :Do akej miery je Putin pod kuratelou ruských oligarchov?Ak totiž uznáme,že nemôže robiť všetko tak ako by chcel,tak musíme pomenovať aj tých,alebo to,čo mu v tom bráni.Tiež… Číst vice »

peter.
23. 8. 2015 13:44

K môjmu príspevku chcem pridať odkaz,ktorý celkom isto súvisí s mojim predchádzajúcim komentom:
http://aloban75.livejournal.com/1112304.html

Bety
Bety
23. 8. 2015 19:51

Peter, já myslím, že to s tou údajnou adorací Putina trochu přeháníte. Podle mne je skutečně mimořádně schopný a tu velkou podporu u Rusů nemá pro nic za nic. Sám ale uvádíte, že není všemocný. Pokud budou na podzim volby do Dumy, tak by se konečně zákonnou cestou mohl zbavit velké části těch zatracených liberálů, což by mu dost uvolnilo ruce. Já si na to počkám a vy byste měl taky. Co se týká Doněcka – podle mne je na holičkách nenechal, posílá jim materiální pomoc jak jen může. Vezměte si ale ten 68, o kterém se tu tak často… Číst vice »

peter.
23. 8. 2015 20:21

Júlia Kiseljova.Výtvarníčka a krásna žena žijúca s dvomi deťmi v Donecku,kam sa uchýlila keď musela opustiť Avdejevku.Jej obrazy sa mi páčia,najmä tie slnečnice.Dýcha z nich pokoj a pohoda.Syn si zariaďuje dom,tak to preberiem s nevestou
http://aloban75.livejournal.com/1112656.html