Kauza Radar – bude mít pokračování?

Před deseti lety byl jedním z lídrů odporu proti výstavbě amerického radaru v Brdech a nyní o tehdejší situaci i svých zkušenostech napsal knihu. Nad rolí tehdejší české politické scény, která už tehdy naplňovala definici „posttruth“ přístupu a americký radar prosazovala za cenu lží, jsme se sešli s bývalým starostou obce Trokavec Janem Neoralem.

Napsal jste knihu Boj o kótu 718 – Kronika protestu občanů ČR proti výstavbě amerického radaru v Brdech 2007–2009. Co vás k napsání motivovalo? Publikace vyhlíží jako dokumentární zdroj hojně citující z dobového tisku. Jaká je hlavní myšlenka spojující jednotlivé pasáže?

Vystudoval jsem obor frekvenční elektrotechniky a radiolokace. I proto mě vztekalo, jak drze vláda lže o neškodnosti radaru, a chtěl jsem to lidem říci. Uměl jsem si na webech najít zdroje vytvářené pro potřebu americké vlády i veřejnosti. Tyto weby definují škodlivé parazitní boční a zadní vyzařování antény EBR radaru. Řeč je o desítkách kilometrů.

Hovořil jsem osobně s americkými odborníky, kteří před radarem varovali. Například s Philipem Coylem, expertem v oblasti protiraketové obrany, který byl poradcem prezidenta Clintona pro zbraňové systémy a náměstkem ministra obrany USA. Nebo s profesorem Theodorem Postolem, který pracoval v americkém Úřadu pro hodnocení technologií raket MX a je nositelem dvou ocenění za analýzy protiraketové obrany USA. Je pro mne ctí, že mě oba navštívili v Trokavci!

Zúčastnil jsem se i schůzky se šesti americkými kongresmany, které vedl John Tierney, předseda výboru pro národní bezpečnost USA. Ten uvedl, že projekt NMD (radar EBR) je největším finančním skandálem v historii USA – stál totiž už přes 100 miliard dolarů, a přitom stále není účinný.

Právě proto jsem se rozhodl napsat tuto knihu. Chtěl jsem v ní dát slovo odborníkům, aby vysvětlili technické parametry radaru a zdravotní nebezpečí, která z něj plynou. Aby vyvrátili lži politiků. A také jsem chtěl čtenářům předat adresy na oficiální weby s informacemi. Možná proto moje kniha připomíná dokumentární zdroj.

Přiznám se, že nad „hlavní myšlenkou“ jsem tehdy ani nepřemýšlel. Chtěl jsem lidi varovat, že i americké vládní weby říkají a píší něco jiného, než naše vláda říká nám. A chtěl jsem také varovat do budoucnosti. Poslední věta v Boji o kótu 718 zní: „Tato publikace je sice o radaru, ale měla by varovat, že historie se může opakovat…“

Kolem brdského radaru chyběla hluboce profesní debata, kterou by iniciovala vláda. Veškerá snaha oslovovat kapacity, jak se zdá, vycházela z popudu nespokojených občanů a několika iniciativ. 

Politici, kteří radar prosazovali, o besedy s občany neměli zájem, a tak tehdy do boje za radar nasadila vláda placené externisty. Příkladem budiž Tomáš Klvaňa, „vládní koordinátor komunikace protiraketové obrany“, tehdy pracovník tabákové firmy British American Tobacco. Už 27. června 2007 přiznal, že vláda udělala od počátku mnoho chyb v komunikaci s veřejností. V září 2007 skončil. Podivná byla i vládní zdravotní komise: Projevila absolutní neznalost problému, užívala dokonce i neexistující fyzikální jednotky. Její zpráva byla vládním fiaskem.

Vláda by tehdy ráda získala pro propagaci radaru opravdové odborníky, jenže ti už svůj názor měli a s vládním stanoviskem nechtěli mít nic společného. Máte pravdu, odborníky a kapacity oslovovali občané a iniciativy.

Celý rozhovor najdete v Literárních novinách

Námět: Rado Miko

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
2. 2. 2017 6:27

Bylo jenom otázkou času, kdy přijde druhý díl. Nepovedlo se napoprvé, zkusíme to podruhé. Toho bohdá nebude, aby zde ten mírový protektorát nakonec nebyl. S USA na věčné časy a nikdy jinak!

Pro zpestření: http://www.hlavnespravy.sk/nacelnik-generalneho-stabu-os-sr-milan-maxim-nepriatelom-nasej-armady-je-rusko/892796
(ale proč zrovna Rusko? Proč ne kupříkladu USA s jejich sorosovskými Ziskovkami, hostující armádou a pobočkou NATO na Slovensku, která nahradila hostující armádu SSSR, s jejich Velkým okem, které nahradilo Velké oko SSSR, s jejich „instruktory a agenty, kteří nahradili „instruktory“ a agenty SSSR, s jejich dalšími a dalšími válkami, při kterých musejí vazalové povinně dělat vojenskou a politickou stafáž?

Aleš
Aleš
2. 2. 2017 7:00

V zemi, kde jistý Alexandr Vondra zvažuje kandidaturu na prezidenta, je stále aktuální tohle:
http://blisty.cz/art/40886.html

Aleš
Aleš
2. 2. 2017 7:03

A o dva měsíce později vydané tohle jiným autorem, obojí v roce 2008…
http://w2.blisty.cz/art/41796.html

Béda
2. 2. 2017 7:52

Perlička z rozhovoru Z.Senkové s A.Šándorem v pořadu „Jak to vidí“ na ČRO2.

Zrovinka v den kdy poslanecká sněmovna projednávala novelu zákona o zpravodajských službách s cílem rozšíření jejich pravomocí (neříkám že jako na zavolanou) se provalily hackerské útoky na probanderovské ministerstvo zahraničí p. Zaorálka.

Aleš
Aleš
2. 2. 2017 8:29

S tímto by mírové rozhovory Trumpa s Putinem skončily dřív, než by začaly… Naše nevystoupení z NATO je hrozbou pro světový mír i pro nás samotné. Stačí odezírat ze rtů mediální neoorwellovštiny a musí být vše jasné. Řekl bych, že jasnější než tisíc sluncí. Ministři „obrany“ zemí V4 již velí, po vzoru Švejka. Poslušné hlášení o uposlechnutí rozkasů je zprávou o počtu obětí obří satanistické seance šílenců z Pentagramu. Nesvéprávné vlády zemí EU jakkoliv netlačí na Porošenka, aby zastavil genocidu vlastního národa, naopak dál tlačí na Rusko ve stěžování podmínek podpory obyčejných lidí stižených konfliktem. A co se týče vztahu… Číst vice »

Aleš
Aleš
2. 2. 2017 8:31

Bédo: Zajímavé je, že v roce 2008 byl Zadolárek ještě cítit protibanderovštinou…

Béda
2. 2. 2017 8:36

Aleš napsal

Bédo: Zajímavé je, že v roce 2008 byl Zadolárek ještě cítit protibanderovštinou…

Pan Zaorálek se stále vyvíjí. V jeho širším repertoáru může být i kandidatura na předsedu VS OSN, kandidatura na eurokomisaře, člena mezinárodní bankovní rady v Basilei a nakonec i hluboké studium Koránu anebo bezchybně provedený chirurgický zákrok rozšiřující oční koutky. Meze jeho dalšího vývoje jsou neohraničeny.

Admirál
Admirál
2. 2. 2017 9:38

S těmi háknutými zprávami z MZ není ještě konec, to bude mít ještě dobře předpovídatelný vývoj. – najde se stopa – jasně vede k ruskojazyčným serverům. – další pátrání vedené nejlepšími odborníky a panem Gabalem se dojde až do polorozpadlého sqótu kdesi na Ukrajině, kde se najde počítač a v něm osobní příkaz Vladimíra Putina k provedení akce „Zaorálek“. Opodál se náhodou najde pohozený osobní Putinův průkaz, VŠE SE STÁVÁ NAD SLUNCE JASNĚJŠÍ! – Štětina s Langšádlovou navrhují vyhlásit stanné právo a mobilizovat záložníky (i ty, které nemáme). Sobotka chodí na zasedání vlády v uniformě s maršálskými epoletami. Vláda předává… Číst vice »

Béda
2. 2. 2017 9:49

Admirál,

no to je přece nad slunce jasnější, že to musejí být jenom Rusové v čele s Putinem. Kdo jiný taky špicluje všechny – včetně svých spojenců (aby se z nich náhodou nestali „vyklouzi“), že? Putin je jako nepostižitelný fantóm. Provádí Brexit, volí amerického prezidenta, může za migraci do Německa a vnucování migrantů členským zemím EU, všechny hackuje. Vždycky zanechá důkazy ovšem jenom takové, které není možné předložit veřejnosti, soudu a pod..

Béda
2. 2. 2017 10:03

Jak to sleduji, není vyloučeno, že právě pan Putin bude onen pečlivě utajený Globální prediktor, který vládne světovým burzám, světovému finančnictví, Bilderbergu, kupuje si světové politiky, všechny odposlouchává, šéfuje Bílému domu, Pentagonu, CIA i FBI. A hlavně konspiruje, osnuje nejrůznější kamufláže a podvody (třeba ten se ZHN v Iráku anebo s chemickými zbraněmi Asada, se sestřelením malajského letounu, s proměnou Kaddáfího v nejstrašnějšího diktátora všech dob, organizuje Majdany a barevné „revoluce“, má všude páté kolony Ziskovkářů, ruská velvyslanectví jsou organizátory převratů v nejrůznějších zemích světa – včetně samotného Ruska (není vyloučeno ani to, že Putin chce sám sebe politicky svrhnout)… Číst vice »

Béda
2. 2. 2017 11:57

V CIA nám byla demokracie úplně ukradená a je dodnes! Agenti CIA o převratech a lžích
Zdroj: http://tomasvyoral.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=584313

zedd
zedd
2. 2. 2017 13:10

Zrovna před rokem mi kamarád povídal, jak ho hrozně sžírá ruská propaganda a jak proti ní chce bojovat. Srdečně jsem přitakal a ještě přisadil, že mě sžírá propaganda jakákoliv – včetně té na demokratické války a pseudojogurty. Tady se trochu zasek, neb jogurtový způsob propagandy je nakonec jeho živností. Ten kluk má sice IQ kolem 130, ale blb je to na ntou. V podstatě věří, že korporace nás zachrání, protože jsou silné a nakonec to vyřeší AI. Je mu 40 let, 4 roky strávil v Jižní americe, přivezl si odtamtud ženu. Posledních 20 let je soustavně vystavován různým podvratným vlivům,… Číst vice »

zedd
zedd
2. 2. 2017 13:38

Tož Leho, Dano, pojďte obhajovat předražený cíl prvního úderu, který už tehdy nedával žádný smysl. Podívejte se pořádně na tu předraženost. Já si tak říkám, že US zbrojovky nakonec uzbrojily nejen USSR, ale i USA :))))))

Aleš
Aleš
3. 2. 2017 12:03

Admirále: CSKA Moskva, zřejmě slušnej oddíl…

Aleš
Aleš
3. 2. 2017 12:23

Zedde: Generace těch budovatelů, kteří v lavici vykřikovali sržkó, sržkó, kteří byli v mládí jiskřičkami, pak pionýry a ze svazáckého či místo svazáckého se stali cinkači klíči a budovateli reálného kapitalismu a „demokracie“, prodělají v blízké budoucnosti velice těžkou kocovinu (někteří se v ní již dlouhodobě pohybují). Mladí, kteří nezažili tuhle dobu, budou mít snazší v době internetu si získat informace a budou mít šanci se z toho otřepat, jen budou mít nevýhodu, že jim budou umírat pamětníci na dobu, kterou sami nezažili. Naše generace si do toho bude chtít promítat vlastní životy a omlouvat i velice neomluvitelné zvlášť zavrženíhodné… Číst vice »