P. C. Roberts: Rusko je obklíčeno

Zrovna v čase, kdy se Rusko ve věci Ukrajiny postavilo vůči Západu s nebývalou rázností, vyprovokoval Washington v Kazachstánu, ležícím na středoasijské hranici Ruska, protivládní povstání. V těchto dnech není ještě jasné, do jaké míry je zde situace nebezpečná, ale Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti skládající se z Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Arménie, už na žádost kazachstánské vlády vyslala do ohrožené oblasti své vojenské jednotky.

Tímto se Rusko ocitlo v ohrožení už na dvou frontách.

Na rozdíl od převratu na Ukrajině, kdy Kremlu jeho přílišné zaujetí pro Olympiádu v Soči zabránilo na situaci adekvátně reagovat, přišla tentokrát jeho reakce na pokus svrhnout kazachstánskou vládu okamžitě.

Hlavní poučení z nastalé situace pro Kreml je pak to, že s ničím si nebude Washington kdy dělat lehčí hlavu, než s bezpečnostními zájmy a obavami Ruska. Jen pár dní předtím, než Biden a Putin mají řešit situaci na Ukrajině, upadá do chaosu další ruská bývalá provincie. Hlavní její město hoří a v zemi vládne zmatek. (ZDE) A v žádném případě se nedá věřit tomu, že násilí v zemi vybuchlo zdola a spontánně. Stopa CIA je zde naprosto zřetelná.

Početné někdejší ruské provincie jsou dnes nezávislými státy. Toto oddělení od Ruska znamenalo, že ruský vliv zde vymizel, ale CIA zůstala. A Kreml, v obavě, že by snad sám mohl potvrdit západní propagandu o Rusku, do vnitřních věcí svých bývalých provincií zásadně nezasahoval, ale Washington to dělal za něj. Dokonce i uvnitř svého vlastního území demonstroval Kreml svoji oddanost demokracii, když povolil Západem financovaným neziskovým organizacím, aby v Rusku vytvářely ohniska opozice proti ruské vládě.

Nemohu se ubránit podezření, že Washington, aniž by se přitom začervenal, odmítne zaobírat se bezpečnostními obavami Kremlu a dá prostě jeho představitelům na vědomí, že on může vytvořit revoluce typu Majdan ve všech někdejších ruských provinciích, kdy se mu zachce.

Washington chce, aby Ukrajina zůstala hnisající ranou, která bude případně rozřešena buď ruskou intervencí, nebo přijetím Ukrajiny do NATO. V obou těchto případech pak bude vítězem Washington. Ruská invaze na Ukrajinu potvrdí propagandu o ruské hrozbě, visící nad Evropou, a přijetí Ukrajiny do NATO naznačí ruské podřízení se washingtonské hegemonii.

Podle mého názoru bylo strategickým omylem Kremlu, když sázel na diplomacii a západní dobrou vůli. Ale stalo se tak zřejmě proto, že ruské elity prostě nemohly uvěřit tomu, že jediným zámyslem Washingtonu je v zájmu jeho hegemonie destabilizovat Ruskou federaci.

Otázkou, která zůstává nedořešena, je tedy ta, co může být smyslem pondělního setkání Putina s Bidenem?

Zdroj: PCR

Překlad: Lubomír Man

3.8 14 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
8. 1. 2022 15:48

„S laskavým slovem a revolverem (Cirkonem, Kalibrem, Posejdonem, Iskanderem, Bastionem, SU-57, S-550…) můžete dosáhnout více než jen laskavým slovem.“ :-)

karel rudolf
karel rudolf
8. 1. 2022 17:37

Vzhledem k tomu, že USÁci chtějí rozpoutat „omezený“ válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou a američané vždy v historii jakýkoliv konflikt dovedli do války mimo svoje území, bylo by vhodné vzpomenout si na Karibskou ( kubánskou) krizi z roku 1962. Umístit rakety popř. letectvo, lodě a ponorky nebo vybudovat vojenské základny na Kubě a ve Venezuele. Na sílu platí jenom síla, Rusko nemůže pořád ustupovat.

Aleš
Aleš
Reply to  karel rudolf
8. 1. 2022 18:55

Netřeba nic navážet na Kubu nebo třeba do Nikaragui. Na ty hlavouny v SS amerických již míří téměř nesestřelitelné výše uvedené doprovody laskavých slov. Technologicky by nebyl problém vybudovat kanadsko-mexický průliv. Rusko jen dělá vše proto, aby ty technologie nemusely být použity.

karel rudolf
karel rudolf
Reply to  karel rudolf
13. 1. 2022 18:36

Rusko na jednání s USA a NATO dne 12.ledna připomělo „karibskou krizi“ !

Bety
Bety
8. 1. 2022 18:23

Jakýsi Boháček od Pirátů, kandidát na náměstka ministra obrany má nápad. Poslal by na Ukrajinu český vojenský kontingent a bude vymalováno. Rusko stáhne ocas mezi nohy
a podrobí se americkému diktátu.
No nejsou ti Piráti borci?

Alva
Alva
Reply to  Bety
8. 1. 2022 22:02

Nejvíc by mě zajímalo, kde ten vojenský kontingent vezmou. Budou s plnou polní pochodovat na Ukrajinu generálové?
A když jsme neubránili Prahu u Kábulu, u Kyjeva se nám to určitě podaří?

Bety
Bety
Reply to  Alva
8. 1. 2022 22:24

No kdyby jich bylo málo, mohou přece naverbovat bojovné Piráty, ne? Jako zdravotnický doprovod by se mohli přidat urputní bojovníci proti kovidu spolu s pár herci ze seriálu Mise a to by bylo, aby nebylo!!!

Alva
Alva
Reply to  Bety
8. 1. 2022 22:42

:-)))))

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
9. 1. 2022 11:34

Buď bez obav.
No to je opravdu náhoda, dostat revma, když je světová válka, a člověk má jít na vojnu.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 1. 2022 7:13

Stručná vysvětlivka nejen pro PCR neznalého hloubky a šířky ruské duše: Smyslem setkání Vladimíra Vladimíroviče se „stínem kdysiameriky“ je mu vysvětlit skutečnost, že RF „kak pravoprijemnik SSSR“ – který je (na rozdíl od Vladimíra Iljiče) skutečně věčně živý – že jinak vše bude probíhat podle – stále desítkám milionům lidí známého – zlidovělého úsloví: „Nepřítel zákeřně napadl naše města a vesnice. Sovětský traktor jej beze zbytku zničil, a v pořádku se vrátil na svou základnu…“. Dalo by se doplnit ještě upozornění, že i kdyby nějaký US šrot proletěl, tak to přece nemá pro útočníka žádný význam – bude stejně zničen:… Číst vice »

fajt
fajt
9. 1. 2022 8:20

ztráta Kazachstánu by mohla americkou korporaci bolet ( něco jako prošlápnuté koleno, které z agresivního šmejda může udělat omezeného kripla), no a pokud se podaří zásadně eliminovat isis teroristy na amerických drogách a baxech, tak okolní země by mohly západ ( a amerckou svoloč) nejenom formálně ignorovat, ale začít i aktivně protizápadně vystupovat a reálně konat … ale vše je na domluvě mezi JB a VP ( kteří zastupují své protektory), jak dalece sobě vypoví válku a nebo budou zase účelově a pragmaticky ( bez ohledu na historické události) hledat v sobě partňory. ..)

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
9. 1. 2022 9:10

Reakce na fajta se nezařadila správně a je na začátku diskuse.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 1. 2022 8:27

Ano – Rusko „je obklíčeno“ – ovšem kým??
Bandou „schopných“, kteří přes obrovské prostředky i satanskou duši nedokáží již provést ani pořádný polovojenský převrat…
A to „případná kořist“ toho slibovala tolik…
Nejspíše za tím bude i fakt, že všudypřítomný „ruský hacker“ a „ruský vliv“ již dokázal nenápadně ale bezpečně vakcinovat „schopnosti“ všech „agentur“, „Institutů“ a „fondů“ – s precizností vetřelce kříženého s predátorem…

Last edited 12 dní před by Martin (už bez taky m)
Hudryperman
Hudryperman
9. 1. 2022 9:08

Hledání „partňorov okončilos“! Východní vousatá strana má lepší rozvědku a provedla té západní překvapivý kousek.Po vzoru východních bojových umění přesně v okamžiku kdy se ta západní rozmáchla, popadla tu pěsta přidala k její energii ještě něco z té své a…. přitom zapomněla svoji nohu napříč dráze útočníka.A my ,pozorovatelé jsme se stali svědky tvůrčího přístupu k technologiím barevných revolucí,jež podle notoricky stejného receptu už čtvrt století aplikuje ta zdánlivě demokratičtější vousatá strana.Staří Řekové dodržovali zásadu nebojovat s nepřítelem moc často,protože se časem naučí,jak proti nim úspěšně bojovat.Geopolitický výsledek kazašského kraválu ? Bezpečí pro tzv. hedvábnou stezku a pozemní trasa pro… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
10. 1. 2022 6:21

uvidíme, jak si dnes na rozhovorech JB a VP povedou – Rusko zatím plnilo dohody svých globálních soudruhů ( někdy až příliš horlivě a zbytečně, viz Donbas a eliminace opolčenských velitelů) no a američtí globalisté si dělají stále co chtějí a dodržují jenom to, co se jim hodí a klidně mění dohody za pochodu, aniž by své kapitálové kolegy u globálního vládnoucího stolu nějak upozornili … pokus o majdan v Kazachstánu v předvečer dalšího kola jednání je vrchol nespolehlivosti a skutečného záměru amerických kovbojů, kteří se nechtějí dělit o světovou moc – jsem fakt zvědavý, jak VP americké neocony zase… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 1. 2022 8:37

Онлайн-саммит ОДКБ по Казахстану. Встреча Путина, Токаева и Пашиняна. Прямая трансляция On-line veřejné vystoupení Prezidentů států ODKB k situaci nejen v Kazachstánu. Veřejně referováno o vnitřních příčinách a vnějších problémech a útočnících ze vně. Doklad nutnosti a prospěšnosti i akceschopnosti ODKB. Výzvy Lukašenka nedávat vnitřní příčiny, sebezpytování, chyby napravovat, nedopouštět sociálně-ekonomické problémy velkého rozsahu. Nedopouštět tříštění moci a akceschopnosti. Moderuje Pašinjan z Arménie… i to má svou příčinu. V.V. Putin hovoří o důležitosti vybavovat a vyzbrojovat mírotvůrné kontingenty shodným moderním vybavením, společné cvičení, to nejlepší co státy ODKB mají… ODKB se terorismu a útokům zevně budou bránit společně, aktivně budou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Martin (už bez taky m)
10. 1. 2022 8:39

O vnitřních problémech a vnitřních příčinách dění v Kazachstánu- o dvojvládí, boj klanů o moc a nebezpečné a dobře organizované síly zevně…

Кто крышевал боевиков в Казахстане?
https://www.youtube.com/watch?v=lcInDLYCdgQ