P. C. Roberts: Zločinnost americké vlády je kdekoli na zeměkouli či v historii bezkonkurenční

Nový Snowden? Kdosi vypustil do světa utajený soubor dokumentů o amerických dronech, který by se dal nazvat Obamovým programem vraždění lidí.

Čerstvě prozrazené vládní dokumenty vrhají světlo na bezprecedentní tajný prohram vraždění lidí s pomocí dronů – a to v prostoru celé zeměkoule. V odtajněných depeších o dronech, zveřejněných agenturou The Intercept, se uvádí, že dosavadní útoky drony, odvíjející se z nespolehlivých zpravodajských údajů, např. z elektronických komunikačních dat či „zpravodajských signálů“, jsou už dnes považovány za program nedostatečný. Depeše o dronech zpochybňují vládní prohlášení, podle něhož jsou útoky s pomocí dronů na vybrané cíle či osoby vždy přesně zacílené. V Afghánistánu např. v 35 útocích na 35 přiznaných cílů bylo zabito 219 lidí, kteří cílem útoku nebyli. Dokument dále naznačuje, že oběti útoku dronů jsou ve všech případech označovány jako „nepřátelé zabití při činu“.

Jeremy Scahill ke zprávě ještě dodává: Stalo se vůbec poprvé, kdy se program vraždění lidí podařilo publikovat z původního zdrojového dokumentu, popisujícího, jak jsou lidé na celém světě zabíjeni. Banalita byrokratického vraždění je v dokumentu zcela průhledná, jak vyplývá např. z chladných korporátních slov, které se zde pro vraždy používají. „Zásady pro hony na lidi“ je jedním z termínů, „Tyranie z odstupu“ pak dalším. Korporátní chlad ze způsobu, kterým dokument obráží to, co je vpravdě systematickým honem na lidi a jejich vražděním, zanechává mrazení v žilách těch, kterým demokracie stále ještě něco říká.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

Přejít do diskuze k článku 23 komentářů