Pane Robertsi, proč jdete proti své vládě?

Zhruba takto položil za litevská média zvou otázku P.C. Robertsovi Kristoferis Woischka. Doslovně zněla jeho otázka takto:

Jak se stalo, že jste ze své někdejší pozice náměstka financí v Reaganově vládě přešel na pozici otevřeného kritika vládnoucího amerického establishmentu i jeho zahraniční politiky?

Dnešní vláda USA je něco zcela jiného, než byla vláda Reaganova. Reagan se staral o domácí ekonomické problémy a snažil se skoncovat se studenou válkou. Dnes – a to už od začátku 21. století – je americká vláda zaměřena na válku a na to, aby její finanční imperialismus získal vládu nad zbytkem světa. To je dramatická změna, která je samozřejmě nebezpečná nejen pro Američany, ale pro celý svět. Američané už válčí patnáct let, okupovali, rozbombardovali nebo napadli sedm zemí s následkem milionů lidí mrtvých, zmrzačených nebo zbavených domova. Nyní vyhlásili sankce Rusku, svrhli lidem zvolenou vládu Ukrajiny s cílem zastrašit a destabilizovat Rusko a zajistit tak americké hegemonii znovu vrch. Ty sankce ničí důvěryhodnost jakýchkoli ekonomických údajů a jde o akce čistě politické, které jsou bez vztahu k ekonomické realitě. Tím vším se americká vláda současná liší od americké vlády z osmdesátých let.

Rádi bychom se zeptali na váš názor k dění na Ukrajině v kontextu světové geopolitické situace i rostoucího napětí mezi Ruskem a USA, stejně jako na americký vliv při vzniku puče – tzv. Euromajdanu.

Američtí neokonzervatisté, kteří získali vliv po kolapsu Sovětského svazu, a též američtí liberální intervencionisté – tyto dvě skupiny dnes tvoří zahraniční politiku USA – jsou přesvědčeni o tom, že USA by měly být jedinou světovou velmocí a neměla by existovat už žádná jiná, která by byla schopna americké cíle a zájmy ve světovém dění blokovat. Takže vzestup Ruska a Číny se bere jako vážná výzva americké ideologii světového hegemona. Možná jste už slyšeli frázi, že Američané jsou výjimečný národ a že USA jsou nepostradatelnou zemí. To zní, jako kdyby to vyslovil Adolf Hitler. Protože jestliže jsme my výjimečný národ, co jsou pak národy jiné? Ano, znamená to, že jsou untermenschen, čili podlidé. A je to právě tato arogantní ideologie, která hlásá: Podívejte se, Rusko se za Putina zvedlo, a to jak po stránce ekonomické, politické i vojenské – tohle nemůžeme připustit. Takže co učiníme, abychom Rusku udělali vrásky? Ano, napadneme je skrze Ukrajinu!

A to je právě to, co se stalo. USA vrhly pět miliard dolarů na vytvoření nevládních organizací na Ukrajině, které povolaly lidi do ulic a vypěstovaly politické typy vhodné pro loutkovou vládu, která se pak v určený okamžik ujala úřadu a byla využita nejpodstatněji k tomu, aby svou existencí a činností hospodářsky i politicky odlomila Rusko od Evropy.

Hlavní funkcí sankcí není tedy Rusko sankcemi hospodářsky bezprostřeně zasáhnout, ale přerušit ekonomické vztahy mezi Evropou a Ruskem. Protože ty se před ukrajinskými událostmi začínaly skutečně rozvíjet, až se na to USA odmítly dále dívat a řekly si: tohle by mohlo Evropany dostat mimo naši oběžnou dráhu, mohli by volit jinou zahraniční politiku, mohli by navázat nové vztahy s Ruskem a my bychom tak mohli ztratit svou výhradní vedoucí roli. Jelikož tedy hlavním smyslem sankcí je rozmetat rostoucí politické a ekonomické vazby mezi Evropou a Ruskem, nebude už napříště možné, aby nějaký evropský vazalský stát, jak se stalo v případě Francie, vyjádřil názor odlišný od názoru amerického. Protože v takovém případě se něco stane. Např. Charlie Hebdo.

Ať už šlo o skutečný teroristický útok nebo akci uskutečněnou pod cizí vlajkou, důležitý je výsledek akce. A ten je jasný: USA se podařilo stáhnout Francii na stejnou oběžnou dráhu, na které krouží ony. Od francouzského prezidenta tak už neuslyšíme, že sankce proti Rusku musí skončit, už nezažijeme, že Francie bude v OSN hlasovat pro Palestince a proti Izraeli a USA. Takže strategie, kterou USA proti Rusku vypracovaly, funguje, a ruská odpověď na ni je pozoruhodně neprovokativní. Ve skutečnosti Rusové údery nevracejí a všechny důsledky americké politiky nelze proto dnes ještě vcelku dohlédnout.

Je možné vyhnout se válce?

Lidé se musí probudit. Vlády, které vyprodávají své občany a staví je do jedné řady s Washingtonem, musí být kritizovány, lidé se proti takovým vládám musí postavit. Washington doufá, že Evropě nedojde, že její zájmy jsou odlišné od zájmů USA a že sankce Evropu enormně poškozují. Ale bohužel, Evropané se probouzejí velmi pomalu. Rychlejší v tomto směru jsou němečtí a francouští průmyslníci, ale vlády nikoliv. Vlády se neprobouzejí. A když s tím některá začne, něco se stane. Např. Charlie Hebdo.

Převzato z webových stránek autora

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Amenre
Amenre
13. 2. 2015 7:26

Je jasné, že Roberts nebude kritizovat svého někdejšího chlebodárce.
Ekonomie – snížení daní hlavně nejbohatším, ořezání sociálních výdajů a služeb a celkově zadlužil Pinďose tak, jako nikdo předtím
Války – Roberts „zapomíná“ na Nicaraguu, Guatemalu, Grenadu, podporu Íránu proti Íráku, atd.

hudryper
hudryper
13. 2. 2015 10:33

Amenre napsal
snížení daní hlavně nejbohatším, ořezání sociálních výdajů a služeb a celkově zadlužil Pinďose tak, jako nikdo předtím

Nevyjádřil jste se jasně. To připisujete Robertsovi za dobu jeho působení v Reganově vládě ?
Kdyby měl vzpomenout všechny agrese a subverze USA za dobu jejich existence a zabývat se jimi tak podrobně jako současností,musel by sepsat obsáhlou studii a ne krátký a výstižný článek.

Amenre
Amenre
13. 2. 2015 11:58

hudryper napsal
Nevyjádřil jste se jasně. To připisujete Robertsovi za dobu jeho působení v Reganově vládě ?
Kdyby měl vzpomenout všechny agrese a subverze USA za dobu jejich existence a zabývat se jimi tak podrobně jako současností,musel by sepsat obsáhlou studii a ne krátký a výstižný článek.

Ne, to připisuji Reaganovi.

O co Vám jde ? Robertsovy články mam sice rád, ale v mnohých věcech má máslo na hlavě. Reaganova vláda, co se týče zahraničních konfliktů, nebyla o moc lepší než Bushova nebo Obamova.

Sio
Sio
13. 2. 2015 12:38

Starý doktor napsal

http://www.literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/19261-putin-v-kahie-a-egypt-v-ruske-euroasijske-celni-unii

Pozoruhodné:
„Egypt z Ruska dováží 40 procent své spotřeby obilí“
pamatuji, že v 80-tých dováželo Rusko ročně snad 100 mil. tun pšenice. A Egypt – nebýval obilnicí Říma?

Dana
Dana
13. 2. 2015 18:45

Craig Roberts se domniva, ze prave ti druzi, neamericane, jsou tak hloupi, nevi nic o historii a budou brat Robertsovy pomluvy USA vazne. Roberts je ubohy sycek, co rad lidi strasi, NWO silam asi moc nevadi, pac vzbuzuje v radach nepratelu chaos a uzkost. V Americe je vyrizeny od roku 2008, kdyz predpovidal, ze zarucenych zdroju Pentagonu, eminentni jadernou valku s Ruskem kvuli Jizni Ossetii. Nezavisle na zoufalci Robertsovi, Ronald Reagan byl velky statnik, urcite proto, ze se povazoval za konzervativce. Jeho zivotni motto byl boj proti komunismu, doma i v zahranici. Nejvetsi zasluha mu vsak pripadne, v globalnim meritku,… Číst vice »

peter.
13. 2. 2015 19:13

Len kvôli presnosti.Signatárom výzvy je aj Fedor Gál,v článku označovaný ako „slovenský“sociológ.Ide o človeka,ktorý sa mierou vrchovatou podielal na likvidácii najprv Československa,neskôr Slovenska.Slováci ho tak nenávideli,že musel emigrovať do Čiech.Nie je to Slovák,podobne ako jeho parťák V.Železný nie je Čech.Oni sú svetoobčania.

peter.
13. 2. 2015 19:15

peter. napsal

Len kvôli presnosti.Signatárom výzvy je aj Fedor Gál,v článku označovaný ako „slovenský“sociológ.Ide o človeka,ktorý sa mierou vrchovatou podielal na likvidácii najprv Československa,neskôr Slovenska.Slováci ho tak nenávideli,že musel emigrovať do Čiech.Nie je to Slovák,podobne ako jeho parťák V.Železný nie je Čech.Oni sú svetoobčania.

Reagujem na odkaz starého doktora týkajúceho sa výzvy zemí NATO proti Rusku.

Bety
Bety
13. 2. 2015 20:07

Pokud je pan Roberts, kterému připadala Reaganova vláda v pohodě, takhle znepokojen, tak ti, co tam teď vládnou musí být opravdu totální magoři.
Paní Dano, dejte si už s těmi kecy pokoj, už to není ani k smíchu, je to nuda.

PPK
PPK
13. 2. 2015 20:20

Dana napsal Craig Roberts se domniva, ze prave ti druzi, neamericane, jsou tak hloupi,nevi nic o historiia budou brat Robertsovy pomluvy USAvazne. Roberts je ubohy sycek, co rad lidi strasi,NWO silam asi moc nevadi,pac vzbuzuje v radach nepratelu chaos a uzkost. V Americe je vyrizeny od roku 2008,kdyz predpovidal, ze zarucenych zdroju Pentagonu,eminentnijadernou valku s Ruskem kvuliJizni Ossetii. Nezavisle nazoufalci Robertsovi,Ronald Reagan byl velky statnik,urciteproto, ze se povazoval za konzervativce. Jeho zivotnimottobyl boj proti komunismu, doma i v zahranici. Nejvetsi zasluha mu vsak pripadne,v globalnim meritku,na veky veku v tom, ze zboril, jak on sam rikal, Risi zla, coz byl… Číst vice »