Panelová diskuse: Přepisování historie

Přepisování historie není novinkou, je staré jak dějiny lidstva. Metody se mění, ale účel zůstává stejný; úpravy minulosti ovlivňují současnost a tím umožňují projektovat budoucí vývoj. V panelové diskuzi moderované spisovatelkou Lenkou Procházkovou vystoupili:

  • Historik a diplomat Jaroslav Bašta
  • Politik a podnikatel Josef Skála
  • Historik Michal Macháček
  • Poslanec Evropského parlamentu Ivan David
5 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
24. 5. 2021 12:32

Během posledních 100 let historie přepisují ne vítězi, ale poražené.

comment image

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Botičky od Diora
24. 5. 2021 15:46

Politický režim, který sám je totalitní, vždy nejprve potlačí vzdělávání o pravdě a pak s láskou k vlastní moci pokrytecky překroutí i historii.
A nemusíme hodit moc daleko…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Botičky od Diora
26. 5. 2021 10:58

Je disktabilní, zda v té zdrojové mapě nemají být ty bílé/ tzv. „přímo nezapojené“ či tzv. „neutrální“ státy modré, či alespoň „namodralé“… Naproti tomu u Srbska a okolí bych s tou modrou rozhodně nesouhlasil.
Bez Švýcarských bank, Švédské železné rudy, Portugalských a Španělských fašistických základen i Tureckého vlivu na Blízkém Východě by bylo Hitlerovi i Mussolinimu podstatně hůře a nepochybně by nemohli zničit a utrápit pomocí své soldatesky tolik lidí…

Last edited 1 rok před by Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 5. 2021 10:53

Diskuse je to pěkná, ale když se dívám na pana Macháčka, ptám se kolik „historiků“ tady máme… David skeptický, Skála optimista, Bašta věřící v lepší… Shodují se na významu Historie a potřeby dobrat se co největší objektivity pro potřebu nastavení rozumných, odpovídajících a co nejpřesnějších kritérií jak postupovat DO BUDOUCNOSTI. Národ ani skutečné vlastenectví nejsou mrtvé! Naproti tomu účelové konstrukty jako národovectví- nacionlismus ve vypjaté podobě, stejně jako vlastenčení budoucnost nemají. A osobně skromně jsem toho názoru, že ti, kdo chtějí neustále jen prožívat přítomnost a na budoucnost a opory pro její hledání, potřebu znalosti svých kořenů rezignovali či je… Číst vice »

DSCF7398.JPG
Last edited 1 rok před by Martin (už bez taky m)
Dolmen
Dolmen
Reply to  Martin (už bez taky m)
27. 5. 2021 11:47

Já jsem zaznamenal jednu zajímavou věc, která se, myslím, obecně týká mladších generací a p. Macháček věkem nemá daleko ke kategorii tzv. mileniálů. Starší účastníci účastníků besedy, když porovnávali reakce médií, hlavně ČT, na okupace Československa v r. 1939 a 1968, dávali najevo znepokojení, jaká zanedbatelná pozornost se v médiích věnuje 15. březnu a jak obrovská 21. srpnu 1968. Jak se média snaží potlačit význam událostí s katastrofálním dopadem na republiku a naopak přehnaně zvýrazňovat událost s dopadem podstatně slabším. P. Macháček na to reagoval naprosto klidně s tím, že na sítích o těchto událostech je dostatek dokumentů a kdo… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Dolmen
27. 5. 2021 12:14

No, já nevím … pod historikem Macháčkem mi na wifi , pardon WIKI, vypadl nějaký Michal M. , takto magistr Kelly. Narozen v roce 1986. To by mělo říkat všechno. Potom je plešatý Macháček, ten pokud vím hrál s Garáží /garážový a hospodský punk/ , s PP of U to nevím … ale jinak to je podobný expert, byť výrazně starší. Oba oběti liberálního kapíku – U konce s dechem. Slabším náturám nedopuručuji následující odkazy. Garáž – Mochomůrky bílé. https://www.youtube.com/watch?v=uMCBNAEcm-Y A Hlavsa od PP , se kterými se rozešel, protože chtěl muziku rozvíjet, ale s nimi už to nešlo. https://www.youtube.com/watch?v=5F0BBmUL-I0… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  orinoko
27. 5. 2021 18:56

Neřekneš, už 14 let nežije. Ledaže … ?

orinoko
orinoko
27. 5. 2021 17:54

Teď jedna docela zásadní informace. Jméno Kužvart nám zajisté něco říká – je to odobrený covididiot. Zcela mimo diskusi. Tady na OM mu vycházejí historizující traktáty na pokračování. Teď se v časopise Argument už docela odkopal jako selka. A smradu jako když Bidet dělá zahraniční politiku. Téma – ruský trolling a rusofilie v Česku. OM ve svém expozé nezmiňuje, ale mluví o alternativě. Doporučuji přečíst. Naduté hovado svoje vývody přináší jako nezpochybnitelné pravdy. Už podle ksichtu je jasné, že se cítí být nadřazen obtížnému hmyzu, kterým jsme my čtenáři a pochybovači. Zdálo by se, že nejlepší cestou by bylo polemizovat… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  orinoko
27. 5. 2021 18:33

S páně Kužvartem jsem již na tohle téma měl čest. Tenhle člověk je smrtelně nakažen obzvláště nebezpečnou pražskou mutací rusofobie a již nepomůže žádná vakcinace, neboť metastázy se rozšířily do celého organismu. Ve snaze opíchat vakcínou všechny metastázy, byl by upíchán k smrti předčasně a to by nebylo dobré, neboť svými „vyváženými“ vývěry rusofobie významně přispívá k rychlému nárustu ozdravného „proruského trollingu“.
Zdravím milovníka česneku Oriho.Tohoto přírodního léčiva užívám rovněž v hojné míře.

Bety
Bety
Reply to  orinoko
28. 5. 2021 21:28

Nedočetla jsem to do konce, ale stačilo. Z historie se mu zvláště povedla zmínka o expanzivní účasti Ruska na napoleonských válkách… K tomu kousek Puškina: „Ta hrůza roku dvanáctého přišla. A kdo pomohl nám? Zuřivost národa našeho, Barclay, či zima, či ruský Bůh sám?“ Nu řekla bych, že hlavně ten národ. Cara, který podělal co mohl Puškin opravdu nemiloval. A je opravdu na zabití, že je schopen vyčítat SSSR, že na počátku II. světové války nejprve dopustil obsazení velké části svého území, když na něj přinejmenším materiálně útočila celá Evropa, a pak mu ještě vyčíst, že si – přivlastnil vítězství… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  orinoko
28. 5. 2021 22:46

JUDr. Petr Kužvart je zasloužilý ekologický právník, který se po r. 1989 hodně zasloužil o pomoc skutečné ochraně ŽP i přírody a krajiny. Ale… Jako historizující člověk (pokud je mi známo z dávnějších osobních setkání skutečně postižen minulým systémem) ovšem přes to nemá žádný monopol na pravdu. Ukazuje se, že mimo svůj obor se dopouští i nečekaných, dost trapných tvrzení. Článek na Argumentu je opravdu jen snůška předpojatých komplexů, a „chtění vidět věci“ – ovšem jak nebyly- a ani dnes NEJSOU. Rozhodně je trapné srovnávání – až snad i pokus snad o shodné hodnocení (??) – V.V. Putina a RF… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Martin (už bez taky m)
orinoko
orinoko
Reply to  Martin (už bez taky m)
29. 5. 2021 7:46

Martine, díky. Závidím Ti trpělivost.

Bety
Bety
Reply to  Martin (už bez taky m)
29. 5. 2021 9:05

Martine, také děkuji za váš rozbor. Můj chabý a podprůměrný intelekt člověka přejícího Rusům mi říká, že panu Kužvartovi kdysi šlápli na kuří oko ne Rusové, ale jeho vlastní spoluobčané a jeho vysokému egu takoví jepičí nedovzdělaní protivníci byli málo. Tudíž svou ukřivděnost přenesl na vyšší level. A tak se zcela vzdal své proklamované nutné kritičnosti a ověřování pramenů a nekriticky přejal všechny bláboly, které z tohoto národa dělají hordu barbarů. Když například Evropa bojovala s Turky a jejich rozpínavostí bylo to zcela v pořádku, ovšem v případě Ruska to byl zločin. A tak dále ad nauseam. Nějak mu zcela… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Bety
29. 5. 2021 15:10

Ještě bych chtěla dodat, že ty rusofobní žvásty jsou využívány k tomu,
aby přesvědčili lidi o tom, že si nepomohou – dobře, téměř všichni už vidí,
že ten kdysi tak přitažlivý Západ nabízí jen podvody, lži, krádeže , je otevřeně válkychtivý a v důsledku vražedný pro všechny. Pokud lidi přesvědčí, že Rusko je stejné, ba horší, umrtví to jejich touhu vymanit se
zpod toho západního systému. Jaksi že by se dostali z bláta do louže.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Martin (už bez taky m)
29. 5. 2021 9:13

Jsem ruský okupant. To je taková moje profese. Vzniklo to historicky. Okupoval jsem Sibiř. Teď tam těží ropu, plyn, hliník a spoustu dalších užitečných věcí. Teď jsou tam města, ve kterých stojí výškové budovy. Už se tam nesmí prodávat ženy za svazek sobolích kůží, jak tomu bylo, než přišli Rusové. Okupoval jsem Pobaltí. Postavil jsem tam závody a elektrárny. Místo jejich směšných farem. Pobaltí vyrábělo hi-fi radiotechniku a automobily. Požádali mě, abych odtud odešel. Teď tam loví šproty a většina práceschopného obyvatelstva čistí evropské záchodky. Okupoval jsem Ukrajinu. Taky tam postavili závody a elektrárny. Ukrajina vyráběla letecké motory, lodě, tanky… Číst vice »

PPK
PPK
27. 5. 2021 18:45

Společenská objednávka soudobých ideologů je jasná – trvale implantovat do hlav lidí jen takový politický narativ, který vyhovuje majitelům nadnárodních korporací a potažmo multi-kulti elitě ve vedení EU. Jak?  1/ je zaváděno jediné správné a ideologicky vyhovující, politické názvosloví a pojmosloví 2/ v mainstreamu je mediálně šířena jediná tzv. správná interpretace starých i nových událostí 3/ vše, co nevyhovuje narativu představ politických ideo-elit NATO a EU, jsou dezinformace, které je nutné a správné cenzurovat 4/ ke správnému výkladu dějin je třeba korporátně financovat nejen vhodné historiky, ale i média, neziskovky a webové agitační aktivisty Co se z dějin falšuje především… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  PPK
27. 5. 2021 20:22

U p. Macháčka nešlo o přeřeknutí, neboť už používá terminologii, vnucovanou ovčanům současným panstvem a jak vidět, ani vystudovanému historikovi nepřipadá takový blábol podivným a nesmyslným. Omlouvá ho jeho mládí a to, že během studií mu to bylo takhle vtloukáno do hlavy, takže už se nad touto blbostí vůbec nezamýšlí, používá ji automaticky. Horší je, že tenhle blábol o komunismu používají běžně i podstatně starší političtí „matadoři“ i z tzv. „levicových“ stran a to s podobnou lehkostí s jakou majetkový a politický převrat nazývají revolucí.

Dolmen
Dolmen
Reply to  PPK
27. 5. 2021 20:32

Optimistické vyhlídky do budoucna v besedě velmi výstižně vyjádřila pí. Lenka Procházková, když řekla, že se nebála ze svého postu kvalifikované uklízečky během té „strašné“ normalizace mít 3 děti a věřila, že bude lépe, ale nyní v časech „svobody“ má strach z budoucnosti a bojí se, že bude hůře.

idiotronic
Reply to  PPK
28. 5. 2021 0:33

ˇČtveřice prvků země,oheň, voda, vzduch byla ve své době pokrokovým pokusem o popis složení světa. Ovšem Si monokrystalický fotovoltaický článek s takovýmto myšlenkovým aparátem nesestrojíme (ačkoli dotace na FV se přidělují právě na této úrovni poznání). Podobně , pokud nám sdělovadla podstrčí jako hlavní problém doby konflikt mezi babyboomery a mileniály , popřípadě mezi jedenatřicátým a dvaačtyřicátým pohlavím, pak , alespoň pro obyvatele české kotliny ignoruje vliv Velké hospodářské krize, Mnichovské dohody, německé okupace, a následné vítězství komunistů ve volbách bude možná vykládat jako důsledek vpádu Avarů. Stejně tak našim dětem privatizaci v devadesátkách nikdo z USA nevysvětlí a jsme… Číst vice »

havelch.jpg
Aleš
Aleš
Reply to  idiotronic
28. 5. 2021 21:28

To, co chcete, je těžký zločin proti svobodě, demokracii, pravdě, lásce, západním a euroatlantickým hodnotám, to by přeci mohlo narušit to jediné správné a liberální směřování. A to nejde. Pravda je přeci to, co řekne generální štáb NATO. Vždyť už i naše vláda tohle dobrovolně zvolila jako všehomíra a středobod svého snažení. A není moc politiků, kteří se snaží o opak. Čest vyjímkám. Tak to dopadá, když kompro na jedny spálili v Sachrově dortu a na druhé odevzdali vyděračům z Nadnárodní Americké Teroristické Organizace, štandopéde rovnou do Fašingtonu. Legendární výrok manžela Nory Fridrichové Roberta R. o pár let později přeci… Číst vice »

Irena
29. 5. 2021 15:24

Tady střípek z historie :-) na vztek takovým zatraceným Kužvartům….

https://kob-forum.eu/2021/05/29/stalin-rok-1904-a-narodnostni-otazka/