Pár poznámek k „mezírkám v informacích“ o schůzce Biden-Putin

Projel jsem si ráno, dle svého zvyku, zprávy hlavních médií, co píší o včerejší Putinově tiskovce v Ženevě, a dověděl jsem se především, že Putin dostal od Bidena bizona a Bidenovy brýle, americký prezident zase psací soupravu v ruském stylu, a že prostoru pro shodu je, podle funkcionáře jedné ruské liberální pidistrany, málo. A někde jinde, že v podstatě žádný.

Víc mě zajímalo, co píší o tolik přetřásané kybernetické bezpečnosti (a ruské agresivitě v této oblasti). Většinou to jen okrajově (s výjimkou Parlamentních listů) zmínili, a to přesto, že tam Putin uvedl velmi zajímavé informace. Proto se pokusím tuto informaci malinko rozšířit a upřesnit.

Vzhledem k místy mizerné zvukové kvalitě přenosu i záznamu tiskovky jsem nahlédl do jejího stenozáznamu.
A cituji slova ruského prezidenta:

Pokud jde o kybernetickou bezpečnost, domluvili jsme se, že na toto téma začneme politické konzultace. Podle mého názoru je to neobyčejně důležité.

Nyní k tomu, kdo na sebe má brát nějaké závazky: Chci vás informovat o věcech, které jsou obecně známy, ale nikoli široké veřejnosti. Z amerických zdrojů, já se prostě bojím, že popletu organizace, ale Peskov vám to potom dá… takže, z amerických zdrojů vyplývá, že největší množství kybernetických útoků ve světě se uskutečňuje z kybernetického prostoru USA, na druhém místě je Kanada, za ní dvě latinskoamerické země a pak Velká Británie. Rusko v tomto seznamu zemí, z jejichž kybernetického prostoru se uskutečňuje nejvíc kybernetických útoků různého druhu, jak vidíte. není. To za prvé.

Za druhé: V průběhu roku 2020 jsme od USA dostali deset žádostí ohledně kybernetických útoků na objekty v USA, a dvě takové žádosti letos. Na všechny, jak loňské, tak i letošní, dostali naši kolegové vyčerpávající odpovědi. Na druhé straně Rusko poslalo loni do USA 45 takových žádostí a v prvním pololetí tohoto roku 35. Žádnou odpověď jsme na tyto žádosti nedostali. To svědčí o tom, že máme na čem pracovat. A otázka, kdo, v jakém objemu a proč má na sebe brát odpovědnost, se musí řešit v procesu jednání.

Pokud jde o útok na produktovod v USA, víme, že příslušná společnost byla nucena vyplatit vyděračům 5 milionů dolarů. Tak, podle mých informací, byla část z oněch 5 milionů z elektronických peněženek už vrácena, ale část ne… Co s tím mají společného státní orgány Ruska? I my narážíme na takové hrozby – viz například na zdravotnický systém jednoho z velkých regionů Ruské federace. Víme, samozřejmě, že je tato činnost koordinována z kybernetického území USA – a nemyslím si, že by státní orgány USA na takových manipulacích měly zájem. Musíme, zkrátka, odhodit různé insinuace, a na expertní úrovni si sednout a začít pracovat. Je to v zájmech RF i USA. V podstatě jsme se na tom dohodli a Rusko je na to připraveno.

A takových „mezírek“ v informacích tam bylo víc – co na to všechny ty dnešní cenzorské, státem ale i zahraničím podporované spolky?

St.hroch 20210617

5 30 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
17. 6. 2021 20:04

Jako vždy budou držet bobříka mlčení.
No Putin si své řekl, a v Rusku se to lidé na rozdíl od nás dozví. Nic jiného se od té
Ženevy stejně čekat nedalo.

Irena
18. 6. 2021 5:50

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/221411058060616/

Tady by měla být Putinova tiskovka se simultánním překladem…

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
18. 6. 2021 12:10

Ireno, kdo je Akran Asimov? Nebo tak nějak. Přišlo mi z českých luhů a hájů. To je nějaký dobytek? Prý byl odchycen v Moskvě. A to bylo celé. BidetoVINA žije už svým vlastním životem. A česká politická prasátka dělají jako pominuta, že stařec a moře si vůbec nevzpomněl na Vrbětice. Dokonce i pruhovaná prasátka stran infoteinmentu nenašla jaksi tón solidarity s českou ztopořenou soldateskou. A chrabrý Babák volá po nových vztazích s Moskvou. Naprostý co co t. Pokud k tomu dojde, tak on u toho už nebude. Vůbec se nepíše o tom, že se chystá úderné vystoupení ze záhrobního stínu… Číst vice »

Antikapitalista
Antikapitalista
18. 6. 2021 12:11

Je to přesně cenzura mlčením. Co se nám nehodí o tom pomlčíme. Ale i cenzura dezinformacemi. Vůdci USA stále cloumá iluze „First America“.

Gatta
Gatta
18. 6. 2021 19:13

Kopie z AK – další omezení pro vývoz surovin z Ruska: http://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=11&sid=8c1a3be143184e969144ed36a192b164&start=3480 Rusko zvyšuje vývozní clo na pšenici clo na vývoz pšenice z Ruska od 23. června do 29. června včetně bude 38,1 USD za tunu, na vývoz ječmene – 39,6 USD za tunu, kukuřice – 50,2 USD za tunu. Informovala o tom webová stránka ministerstva zemědělství Ruské federace.Jak uvádí agentura EADaily , od 2. června se v Rusku vybírá pružné vývozní clo na pšenici, kukuřici a ječmen, které bude fungovat v rámci mechanismu „tlumení zrna“. Clo činí 70% rozdílu mezi orientační cenou (aritmetický průměr denních cenových indikátorů) a základní… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Gatta