Peking a Washington jsou v kolizi kvůli následkům koronaviru

Mezi četnými geopolitickými účinky, jež otřásají naší planetou, je už jeden zřejmý: Čína zaujímá novou pozici. Poprvé od začátku reforem Teng Siao-pchinga v roce 1978 vnímá Peking USA otevřeně jako ohrožení, jak před měsícem na mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil čínský ministr zahraničí Wang-I, a to ve chvíli, kdy se Čína nacházela na vrcholu boje proti koronaviru.

Peking přichází opatrně s jakousi historkou, že vedení o útoku vědělo a že se nachází v hybridní válce. Terminologie Si Ťin-pchinga je důležitým záchytným bodem. Dal do protokolu, že „je to válka“. A protiútok musí být veden jako „lidová válka“.

Kromě toho označil vir za „démona“, ďábla. Si je konfucián. Oproti jiným starým myslitelům Konfucius nerad diskutoval o nadpřirozených silách nebo Posledním soudu na věčnosti. V jistém čínském kulturním kontextu znamená ovšem ďábel „bílého ďábla“, nebo „cizího ďábla“: mandarínsky guailo, gweilo v kantonském jazyce. Byl to Si, který vyřkl silný výrok ve formě kódu.

Ve chvíli, kdy se mluvčí čínského ministerstva zahraniční Čao Li-ťien v rozhněvaném tweetu zmínil, že „to mohla být armáda USA, která přivodila epidemii do Wuchanu“, což bylo první hlášení špičkového vládního úředníka, nastartoval Peking pokusný balónek, aby signalizoval, že rukavice byla konečně hozena. Čao Li-ťien dal do přímé souvislosti armádní hry ve Wuchanu v říjnu 2019, kterých se zúčastnilo 300 vojáků z USA.

Citoval přímo ředitele US CDC (Centre for Disease Control) Roberta Redfielda, který před týdnem před americkým Kongresem odpověděl kladně na otázku, zda byly v USA odhaleny a posmrtně diagnostikovány v některých případech úmrtí způsobené koronavirem. Z toho pro Čao Li₋ťiena vyplynul brizantní závěr, že Covid-19 se už předtím objevil v USA, které nebyly schopny testovat a verifikovat rozdíly mezi chřipkou a koronavirem.

Navíc je tu skutečnost, že v Itálii byly sekvencovány a zkoumány variace genomu koronaviru v Íránu a Itálii a ukázalo se, že tyto nepatří k druhu, který způsobil nákazu ve Wuhanu. Čínská média začala klást otázky a vyvodila souvislost mezi uzavřením „málo bezpečné“ vojenské laboratoře na výzkum biologických zbraní v marylandském Fort Detricku v srpnu minulého roku, vojenskými hrami ve Wuchanu a výbuchu tamní epidemie. Tyto problematické otázky byly položeny ovšem i v samotných USA – ovšem bez odpovědi.

Událost 201

Další otázky se týkají netransparentní akce Událost 201 (Video výše je nutno bezpodmínečně shlédnout), která se konala v New Yorku 18. října 2019: Jde o zkoušku pro případ celosvětové pandemie, kterou by náhodně způsobil smrtelný virus, tím je náhodou koronavirus. Obrovská náhoda, simulace, která se odehrála měsíc před vypuknutím epidemie ve Wuhanu.

Celá akce byla financována nadací Billa a Melindy Gatesových, Světovým ekonomickým fórem (WEF),CIA, Bloombergem, nadací Johna Hopkinse a OSN. Hry pod názvem „World Military Games“ byly zahájeny ve Wuchanu přesně ve stejný den.

Nezávisle na původu viru, který není ještě zcela ujasněn, naskýtá Covid-19, o kterém Trump na twitteru píše jako o „čínském viru“ už hromadu vážných otázek k biopolitice (a kde je Foucalt , když ho tak potřebujeme) a k teroru biologickými zbraněmi.

Pracovní hypotéza o koronaviru jako velmi mocné, avšak nikoliv Armagedon způsobující biologické zbrani se odhaluje jako perfektní nástroj dalekosáhlé sociální kontroly v globálním měřítku.

Kuba se stává biotechnologickou velmocí

Stejně jako se objevil ve válečném epicentru ve Wuchanu zamaskovaný vůdce Si, aby demonstroval pro celou planetu, že Čína je v „lidové válce“ a proti koronaviru s nesčetnými oběťmi vítězí, pomohlo Rusko v tažení proti Rijádu, jehož výsledkem je nižší cena ropy za barel ropy a tím přispělo prakticky k uvedení čínské ekonomiky do chodu a jejímu zotavování. Tak funguje strategické partnerství.

Šachovnice se mění mílovým tempem. Poté, co Peking identifikoval koronavir jako biologickou zbraň, byla zahájena „lidová válka“ s plnou vahou státu. Podle motta: „za jakoukoliv cenu“. Nyní vstupujeme do nové fáze, kterou využije Peking, aby podstatně vyvážil a srovnal interakci se Západem, a to za zcela rozdílných rámcových podmínek, než jaké fungují mezi USA a EU.

„Soft power“, jemná síla, tady má velký význam. Peking vyslal letadlo Air China do Itálie a mezitím i do Španělska s 2300 bednami plnými masek s nápisem „Jsme vlny ze stejného moře, listy ze stejného stromu, květiny ze stejné zahrady“.

Čína poslala také rozsáhlou humanitární zásilku do Íránu, symbolicky na palubě 8 letů společnosti Mahan-Air, což je letecká společnost, která je pod sankcemi ilegálních jednostranných sankcí Trumpovy administrativy.

Srbský prezident Alexandr Vučič to nemohl vyjádřit jasněji: „Jediná země, která nám může pomoci, je Čína. Mezitím všichni pochopili, že neexistuje nějaká evropská solidarita. To byla pohádka na papíře.“

Pod tvrdými sankcemi je od nepaměti Kuba, která je stále ještě schopná dosáhnout průlomu dokonce v biotechnologiích. Antivirální Heberon nebo Interferon Alpha 2b je lékem, nikoliv očkovací látkou, a byl nasazen s úspěchem k léčení koronavirové nákazy. Společná Joint Venture společnost v Číně vyhotovila verzi léku k inhalování a nejméně 15 zemí má již zájem na dovozu tohoto terapeutika. Srovnejte to všechno s Trumpovou administrativou, která nabídla německým vědcům, kteří pracují u firmy Biotech-Curevac v Durynsku na experimentální očkovací látce proti koronaviru, miliardu dolarů, aby Spojené státy získaly očkovací látku jenom pro sebe.

Jakou máme volbu?

Sandro Mezzadra, spoluautor knihy The Politics of Operations: Excaving Contemporary Capitalism, kterou napsal s Brettem Neilsonem, se pokouší již nyní pochopit, kde se nyní v souvislosti s koronavirem nacházíme.

Stojíme před volbou mezi malthusiánským směrem – inspirovaným na jedné straně sociálním darwinismem vedeným po ose Johnson-Trump-Bolsonaro, a na druhé straně směrem, který vede k novému kvalifikování veřejného zdraví jako základního nástroje, jako to vidíme v Číně, Jižní Koreji a nakonec i v Itálii. Existují důležitá poučení z Jižní Koreje, Tchajwanu a Singapuru.

Drsná volba, říká Mezzadra, je mezi „přirozeným výběrem“ s tisícovkami mrtvých a „obranou společnosti prostřednictvím různého stupně autoritativního vládnutí a sociální kontroly“. Lze si snadno představit, kdo z této společenské přestavby bude profitovat.

Uprostřed takové zkázy a temnoty bychom měli sázet na Itálii, která nám nabízí obraz událostí v šerosvitu ve stylu malíře Tiepola. Itálie se rozhodla pro nabídku Wuchanu s nedozírnými a těžkými následky pro jeho již tak slabou ekonomiku. Italové, postavení do karantény reagovali pozoruhodně tím, že na svých balkónech zpívali: Skutečný akt metafyzické revolty.

Zdroj: International Clearing House

Překlad: K. P. Lauterbachová

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
23. 3. 2020 23:07

https://outsidermedia.cz/pobuceni-z-krizoveho-vyvoje/
RT @rhobserver: V Británii jsou tak vpředu, že přeskočili stavbu provizorních nemocnic a rovnou staví márnice. https://t.co/sahTNShVh1
Jak to zpíval ten Karel Kryl v Karavaně mraků? Ten však asi neměl hlavu plnou Londýna nad řekou Temží/Stix/Ankh Morporkem….

Aleš
Aleš
23. 3. 2020 23:14

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020032311697794-nechteji-to-z-duvodu-mozneho-narustu-infarktu-mezi-rusofoby-ondracek-promluvil-o-nabidce-z-ruska/
A náš pokrokový ministr zahraničí odmítl nabídku humanitární pomoci z Ruska. Za války by se za tohle stavělo bez soudu ke zdi.

racek
racek
24. 3. 2020 1:14

No, o té nabídce z Ruska nic nevím a jediný zdroj je pan Ondráček, který se ovšem nevyjadřuje příliš jasně. Zatím bych počkal. Je fakt, že dnes jsme na tom mnohokrát lépe než Itálie, např. plicních ventilátorů máme stejný počet a karanténu jsme vyhlásili včas. Takže potřebujeme spíš nějaký materál a ten se podařilo koupit. Myslím že kdyby došlo k stejné hrůze jako v Itálii, nabídku pomoci bychom neodmítli.

Bety
Bety
24. 3. 2020 12:58

Jiní nebudou klást politiku před potřeby občanů a až se pan Petříček blahoskonně
uvolí od Ruska něco přijmout, tak už to možná bude rozdané jinam. Bude
pak dotyčný potrestán? Pochybuji.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
24. 3. 2020 13:09

Aleš napsal

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020032311697794-nechteji-to-z-duvodu-mozneho-narustu-infarktu-mezi-rusofoby-ondracek-promluvil-o-nabidce-z-ruska/
A náš pokrokový ministr zahraničí odmítl nabídku humanitární pomoci z Ruska. Za války by se za tohle stavělo bez soudu ke zdi.

Ale právě Mr. Trump prohlásil, že už ve válce jsme :-)
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-51955450
Pokud Česká vláda tuto nabídku odmítla, poškodila tím občany České republiky, kteří pomoc potřebují.

Aleš
Aleš
24. 3. 2020 14:52

Botičky: Musel jsem to říct opatrně. Takový poslanec Foldyna má na politické výroky poslaneckou imunitu. Ale i na něho se slítli jako vosy. A takový Petříček mezi námi rovnými před zákonem je evidentně ten rovnější. Prototyp euroatlanťana. A já mám doma rodinu, musím si s mojí prořízlou hubou dávat majzla. Bety: Pan Petříček je kritizován jen tzv. nesystémovými stranami čili SPD a KSČM, panem Foldynou či neparlamentními subjekty. Babiš se bojí víc zkorumpovaných ratingových agentur než evropské komise a proto se nijak do papoušků slouhů DEEP STATE nenaváží a nechává jim „klid na práci“… Zbytek s Petříčkem asi souhlasí nebo… Číst vice »

racek
racek
24. 3. 2020 15:15

Babiš se bojí víc zkorumpovaných ratingových agentur než evropské komise … dobrý postřeh, pane Aleš. Ovšem vyjádření šílených posrankyň z EU taky čtou bedlivě a Agrofert zrovna nedávno prožil mírnou bankovní krizi. Naštěstí co se týče závazků tak je vždy plní, takže se z toho dostal. Ale jedno je jisté, Agrofertu Babišova angažovanost v politice jednoznačně neprospívá. On ten rating poslouchá i Kalouska …