Pel-mel o Covid-19 (díl 8. zaměřený na Slovensko)

Slovensko kvůli šíření nákazy koronavirem omezí volný pohyb lidí. Trvat bude až tři týdny

ČTK

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami.

Celý článek najdete na webu iRozhlas

***

O slovenské plošné testování na covid je zájem. Bez negativního testu lidé nesmí do práce

V sousedním Slovensku se rozjíždí operace Společná odpovědnost, program plošného testování populace na nemoc covid-19. Prozatím se omezuje na „pilotní verzi“ ve čtyřech okresech na východě a severu země. Slováci mají o testy nečekaně mimořádný zájem, první den v pátek se nechalo otestovat 61 905 lidí, za sobotu je údajně zájem ještě vyšší. Testování má pokračovat i v neděli.

Celý článek na webu Echo24.cz

***

Na celoplošné testování půjdou Slováci podle abecedy

Ivan Vilček

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď v úterý potvrdil, že celoplošné testování obyvatel na koronavirus proběhne na Slovensku tuto sobotu a neděli, každý den od 7:00 do 22:00. „Poslední stěr se vykoná ve 21.30,“ upozornil Naď.

Celý článek najdete na webu Novinky.cz

***

Slovensko prodloužilo zákaz vycházení, lidé s negativním testem však nebudou omezováni

ČTK

Slovenská vláda podle očekávání do 8. listopadu prodloužila faktický zákaz vycházení. Výjimku z výrazného omezení volného pohybu osob získají kromě jiného lidé s negativním výsledkem testu na koronavirus. Vyplývá to ze středečního usnesení kabinetu premiéra Igora Matoviče, které bylo zveřejněno na vládním webu. O nadcházejícím víkendu se na Slovensku uskuteční dobrovolné plošné testování obyvatel starších deseti let na koronavirus.

Celý článek na webu i-Rozhlas

***

Slovaci si budu o vikendu strkat klacky do hlavy, přestože to neni určene pro zdrave lidi

Ladislav Větvička

Ano, už o tomto vikendu dojde k hystorycke udalosti celosvětoveho vyznamu. Poprve v životě bude celemu narodu strčeny klacek do hlavy, aby nasledně mohly byt uplatněne totalitni předpisy a apartheid.

Vypada to jako sranda, ale sranda to neni.

Celý článek najdete na blogu Ladislava Větvičky na iDnes.cz

***

Padesát tisíc infikovaných Slováků může dostat certifikát o negativitě. Plán ale jede dál

Petr Koubský

Ambiciózní slovenský projekt celostátního testování na covid naráží na potíže. Čtyřicet hodin před začátkem stále chybí mnoho zdravotníků pro testovací místa. Kromě toho se rozpoutala diskuse o spolehlivosti použitých testů.

Hlavním argumentem ve sporu o spolehlivost – paradoxně jak pro slovenskou vládu, tak pro hlasy skeptické k jejím záměrům – je srovnávací studie, kterou 27. 10. publikoval v Praze tým pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Premiér Matovič se jí zaštítil, interpretace uveřejněných poznatků však není jednoznačná.

Celý článek najdete na webu Deník N

***

Premiér Matovič slíbil zdravotníkům příplatek 500 eur za účast na plošném testování

Ivan Vilček

Slovenský premiér Igor Matovič slíbil zdravotníkům příplatek 500 eur (13 680 korun) za účast na obou dnech plošného testování na covid-19. „Většina zdravotníků je přihlášena na jeden den,” uvedl předseda vlády s tím, že je potřebují po oba dny, kdy testování proběhne.

Dosud měli zdravotníci za účast na plošném testování schválenou odměnu 7 eur (192 korun) za hodinu a 20 eur (547 korun) za každého pozitivně testovaného člověka. Podle slovenského premiéra celá Evropa a svět čeká na průběh a výsledky plošného testování na Slovensku.

Celý článek najdete na webu Novinky.cz

***

Už im chýba len žltá hviezda: Budú neotestovaní ľudia občanmi druhej kategórie? Nebezpečný precedens do budúcnosti

Samuel Gdovín

Vláda Igora Matoviča, konkrétne strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí zaviedli nebezpečný precedens, ktorý v civilizovanom svete nemá obdobu a vrhá nás do spoločnosti autoritárských režimov. Po najbližšom víkende budú totiž ľudia na určitý čas rozdelení na dve kategórie. Otestovaní si budú užívať takmer všetky slobody a neotestovaní zasa o svoje práva a slobody prídu. Už im chýba len pripnúť žlté hviezdy.

Celý článek najdete na webu Hlavné správy

***

Jak přijít o bydlení, pokud se nenecháte „dobrovolně“ testovat

Něco se vám nelíbí? Buďte rádi že nežijete na Slovensku. Tam můžete přijít kvůli covidu i o střechu nad hlavou…

Zdroj: Twitterový účet Petr Paulczyňski

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
30. 10. 2020 13:58

Dobrý den, pravil u vchodu do domu. Jdu vám zkontrolovat komín, jestli je v pořádku. Moje jméno je Covid 19.