Perličky z tisku za červenec 2015

*Jefim Fištejn: Když Rusové „ucítí pach krve“, nic je nezastaví.

*Brzezinski: Putin a Hitler mají skutečně několik společných rysů. Rozdíl je ovšem např. v tom, že Hitlerovi na rozdíl od Putina nikdy nešlo o peníze. Ruský prezident je nebezpečný v tom, že je s nadsázkou řečeno gambler. V případě napadení Pobaltí by NATO do války s Ruskem jít mělo. To je přece základní smysl NATO, ne? Myslíte, že by bylo bezpečné nechat to jen tak být? Kdyby se Rusové chtěli zmocnit tak rozlehlé země, museli by nejdříve dobýt velká města. To by bylo obtížné, kdyby měli vojáci a obyvatelé k dispozici obranné zbraně.

*Martin C. Putna: Putin je nejnebezpečnější diktátor současného světa. Má ke své dispozici zemi s obrovskými zdroji, se slabou demokratickou tradicí a s tím silnější tradicí imperiální, je zvláště nebezpečný i pro střední Evropu, speciálně pak v Čechách a na Slovensku, po kterých chce nenápadnou formu „resatelitizace“. Chtěl by, abychom vystoupili z NATO a z EU. Nebo nejlépe, aby se obojí rozpadlo. Sankce po anexi Krymu měly být mnohonásobně tvrdší. A co se týče ruské propagandy, stačí si podle Putny otevřít Parlamentní listy či Literární noviny nebo si poslechnout, co pindá o Rusku Miloš Zeman a jeho příprdelníčci. Nejde nutně o to, vnuknout lidem jednu lživou představu. Jde o to, nabídnout deset pololživých, polopravdivých variant. V podání ruské televize je svět plný chaosu a západní politici jsou směšné figury. A když je nejhůř, na obrazovce se objeví usměvavý Putin a všem sdělí jednoduchá moudrá řešení, popsal Putna údajnou propagaci toho nejhoršího diktátora.

*Tomáš Glanc, český rusista: Není náhoda, že se jedna z nejslavnějších ruských próz 19. století jmenuje Lovcovy zápisky. Zdálo se, že svoboda slova v kombinaci se sílícími médii a s oligarchy, kteří už začínali investovat také do vzdělání, mezinárodních vztahů a velkorysých kulturních a sociálních projektů, by mohla přinést něco dobrého. V Rusku ale vytváření vlasteneckého kánonu nabývá opravdu obludných rozměrů a nejděsivější na tomto procesu je relativizace zločinů stalinismu, a dokonce i v mnoha ohledech pozitivní hodnocení Stalinova třicetiletého teroru. Považuju za správný názor Garryho Kasparova, který sice už není vlivným lídrem opozice jako před deseti lety, ale stále ještě zůstal inteligentním analytikem současného dění. Podle jeho názoru ruská věrchuška ví, že západní politici nejsou jednotní, nemají nijak velkou podporu voličů a nejsou ani připravení na vážnou konfrontaci, mají z ní strach. Dokud se to nezmění, Putin bude hrát poker a držet v šachu všechny, vůči nimž si to bude schopen dovolit. Přičemž primárním cílem není zisk nových území, nýbrž posilování vlastního vlivu a rozvrat jednoty v sousedních státech a v EU.

*Jefim Fištejn je potěšen z vývoje na Ukrajině. Zde jsou důvody: Ruský tisk mezitím odhalil jeden z největších problémů ruských jednotek na Ukrajině. Tím je dezerce, jejíž důvody jsou zřejmé. Mají po krk nekonečného zahnívání v polygonech Rostovské oblasti, píše Fištejn a k tomu přidává nedostatek hygieny a žádný žold. Podle Fištejna je neochota ruských vojáků bojovat pochopitelná, nemohou dostávat rozkazy a bojují ve válce, ve které jim jde o život, ale nejde jim o vlast. A trest za dezerci je půl roku ve vazbě. A cíl jejich snažení je čím dál více v nedohlednu, zatímco perspektiva zahynout na nášlapné mině nebo kulkou ukrajinského ostřelovače zůstává více než pravděpodobná. Za vším stojí ruská politika, která dotlačila válku do míst, kde nechtějí válčit obyvatelé, vojáci ani žoldáci, obzvlášť kvůli tomu, že se tam vlastně ani o nic neválčí. Právě ruská politika udělala z jejich obcí neobyvatelná spáleniště a vyhnala lidi ze svých domů, zatímco na těch dvou třetinách Doněcké a Luhanské oblasti, které ukrajinská armáda udržela nebo osvobodila, panuje klid a mír a žádné známky útlaku. Regulérní branci, žoldáci ani místní obyvatelé si pokračování této nekonečné války bez jasného cíle nepřejí a Putinem slibovaný Blitzkrieg se očividně nezdařil. Proto se asi kremelský pán na veřejnosti moc neukazuje a nic závratného neslibuje.

*Jaromír Štětina: Ukrajina se stane příkladem pro Evropany, kteří ještě věří ve vysoké ideály! (Rusofobie je závěrečné stadium amerikanizace.)

*Na českém velvyslanectví v Kyjevě se raději zabývají krymskými Tatary, že by chtěli podpořit chalifát?

*Spisovatel Filan: Osprchuj Rusa a najdeš Tatara. Rusové nám mohou svým oblečením a chováním přijít jako nějací naši vesničtí příbuzní, ale oni jsou to Orientálci.

*Profesor Andrej Zubov: Putin na Ukrajině nedokázal změnit režim. O tom, že se jeho dobrodružství na Ukrajině nevydařilo, lze mluvit od chvíle, kdy byl Porošenko zvolen prezidentem. Druhý Putinův cíl – rozbít jednotu Evropy – se také nezdařil. Putin rozdmychává nenávist a zlobu nejen vůči bratrskému ukrajinskému národu, ale i vůči celému světu, dopouští se velkého zla, které – nebojím se říci – hubí duši nejen jeho samotného, nýbrž i celého ruského národa. Já se jim jen podle svých skromných možností snažím k té správné volbě, k volbě Boha, pomáhat.

*Tomáš Halík: Českou republiku bezprostředně ohrožuje spíše to, co se děje v Rusku. Ovlivňují nás ruské tajné služby i mohutná propaganda. Té mnozí lidé bohužel naivně naslouchají. Měli bychom se mít na pozoru i před řeckým scénářem, neboť i my si žijeme v určitých okamžicích nad poměry. A i my nasloucháme politikům, kteří stále dokola jen něco slibují. Měli bychom si ale dát pozor i na to, aby Řecko nepadlo do náručí Ruska.

*Zámecký pán Berwid-Buquoy, český politolog a člen KDU- ČSL o Rusku: Je to národ lhářů, kdo nelže, není Rus. Všechny pravdomluvné v té zemi už dávno zlikvidovali. Rusové povýšili lhaní doslova na ústavní princip. Ruská prolhanost není v žádném případě vynálezem ruských bolševiků. Mluvit pravdu je v této zemi již po staletí protizákonné. Kdo se o to pokusil a relativně ‚dobře‘ dopadl, skončil ve vyhnanství na Sibiři – ten zbytek skončil u popravčího kůlu nebo v koncentračním táboře zvaném Archipelag Gulag. V současné době se Rusko zbavuje pravdomluvných nepřátel převážně mimosoudní cestou. Sem tam je nalezen nějaký novinář či politik mrtev – doma, na chodníku, v autě atd. Prostě na místě nezáleží. Samozřejmě, že se nic nevyšetří. Jinak by pachatelé museli vyšetřovat sami sebe. V srpnu 1939 napadl SSSR na Dálném východě japonské ozbrojené síly. Rovněž v srpnu 1939 došlo k podepsání paktu Ribbentrop-Molotov, což umožnilo Hitlerovi jeho tažení na západ. V srpnu 1945 zaútočila Rudá armáda zákeřně na Japonsko a Mandžusko. Navzdory platným mezinárodním úmluvám vystavěl Sovětský svaz v srpnu 1961 berlínskou zeď a v současnosti se začátkem srpna 2014 objevují první ruské dobrovolné jednotky na území východní Ukrajiny, konstatuje politolog a vypočítává ruské pojmy, které kremelská oficiální místa ráda používají – osvobození, bratrská pomoc, záchrana světového míru, vůle dělnické třídy, prosba o pomoc atd. Prostě, kdo nelže, není Rus!

*Bohumil Doležal: Antiislamistické běsnění v České republice dosáhlo v půlce prázdnin nesnesitelné podoby. Hrozně bych se divil, kdyby nebylo potichu podporováno z Moskvy: prohnilá Evropa vás nezachrání, holubčíci, naštěstí jsme tu my, vaši slovanští bratři. Pokud nám včas zase vlezete do prdele, nic se vám nestane.

*Tomáš Klvaňa: Charašó, taváryšči, charašó: Putinova pátá kolona. Hrozba z Východu už není jen teorie. Proto jsme v NATO, proto jsme si za svého spojence vybrali Spojené státy s nejsilnější armádou světa. Je to armáda země, která nás do ničeho nenutí, nic od nás nemá. Je to země, která vám dovolí nastěhovat se do ní a strávit třeba celý život její nenávistnou kritikou. Příkladů jsou zástupy. Neznám lepší definici svobody.

*Ondřej Neff k Husovu výročí: Jeho ideje naučily lůzu vraždit, krást a znásilňovat. Odpálil jiskru ve skladišti prachu, následoval rozklad státního stroje a – někdo řekne lidové masy, jiný (já) řekne, lůza se naučila vraždit, krást, znásilňovat, loupit a vandalizovat – a zdání ušlechtilé ideje tomu dávalo ideový podklad. Stalo se to před šesti sty lety. Princip ale funguje dál. Viděli jsme to historicky na příkladu ruské revoluce před sto lety, také si budeme brzy připomínat výročí rozkladu státního stroje a uvolnění vražedných a lupičských sklonů lůzy v duchu ušlechtile znějících sloganů – a dnes to vidíme na příkladu Islámského státu, konstatuje autor na serveru Neviditelný pes. Bojující lůza se jednoho dne unaví, její vlastní hlad ji přiměje pustit zbraně z rukou a vrátit se k práci. Nějaký čas to ale trvá.

*Tvrzení husitských kazatelů „nebudete-li páliti, sami budete páleni“ určilo atmosféru doby. Města hořela oficiálně proto, aby špatná víra byla vyvrácena do základů.

*Putna: Obávám se, že se v těchto dnech hlášení k Husovi stalo dokonce jakousi módou. Bojovat za pravdu – to zní dobře, kdo by nesouhlasil. Takže i známý lhář Miloš Zeman si vyvěsí husitský prapor, uvedl v rozhovoru s tím, že to prezident celé zesměšnil.

*Kardinál Miloslav Vlk: Nacismus a komunismus nebyly založeny na pravdě Páně, ale na nenávisti. Základní pravda Páně je přitom milovat bližního, a právě proto tyto dva systémy padly. My jsme to ale nezhodnotili, nevyvodili důsledky. V naší společnosti to cítíme velmi silně.

*Lidovecký europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) se ale Ježíše na srpu s kladivem zhrozil. „To je nejen nevhodné zobrazení a současně provokace, která se ovšem dá vyložit i tak, že komunisté ukřižovali Krista. O pochybnostech konzervativních katolíků ve vztahu k papeži Františkovi jsem slyšel, věřím však v působení Ducha svatého při papežské volbě a nic nenasvědčuje tomu, že v případě papeže Františka by tomu bylo jinak,“ odepsal v e-mailu ParlamentnímListům.cz Svoboda.

*Karel Dolejší: Ultrapravicové teroristické organizace jsou v Řecku prakticky nonexistentní. Za drastické zlepšení životní úrovně mezi lety 1975 – 2008 mohl především boom v turistice, námořní dopravě a službách, který neměl žádnou spojitost s rozfofrováním půjček a evropských fondů. Zásadně rentiérský charakter ekonomického „programu“ hnutí Syriza – „Vy nám budete půjčovat, my nebudeme splácet a budeme národně hrdí, nemůžete totiž ponižovat řecký lid“. Tady nejde o nějakou nezávislost, nanejvýš tak ještě slovní.

*Expremiér Petr Nečas k Řecku: „Pan Tsipras je politická infekce, kterou je nutné eliminovat, jinak jako nákaza rozloží eurozónu. On je totiž připraven k exportu revoluce. Jako Che Guevara, po kterém pojmenoval svého syna. Svou politiku bere jako misijní cestu mezi pohany. Poslední řečtí věrozvěsti mající význam pro Evropu však byli svatí Konstantin a Metoděj.“

*USA jsou šokovány tím, že se v Řecku roztahují Putinovi špioni a vláda se s nimi objímá. Je to jak z filmu. Nedůvěra k Řekům je nyní ještě větší než v dobách studené války. Podle serveru Daily Beast nejvíce z řecké krize v současné době těží Putinovo Rusko, které si v zemi buduje prostřednictvím svých zpravodajských důstojníků stále silnější pozice.

*Novinář a pedagog Tomáš Klvaňa, hostující profesor na New York University: Vláda Syrizy, radikální neokomunistické strany, zcela po zásluze nemá u věřitelů žádnou věrohodnost. Alkoholikovi taky půjčíte peníze jen, když budete moci kontrolovat, jak nakládá s každým centem. Je to pro Řecko zajisté ponižující, ale do té situace se dostalo jen a jen vlastní vinou. Syriza je nebezpečná, protisystémová strana. Bankéře a korporace není nutné démonizovat. Proč by proboha „bojovali proti 99 procentům společnosti“? V zájmu bank a korporací je, aby občané měli co nejvíce peněz a utráceli je právě za jejich služby a produkty. Zachraňuje-li se někde banka, děje se tak v zájmu peněz, které v ní mají lidé uložené, ne v zájmu nějakých „tučných bankéřů“. Zachraňuje-li se někde nějaká korporace, opět se tak děje v zájmu záchrany pracovních míst. Postmarxisté si samozřejmě vymýšlejí různé narativy, které jim diktuje jejich mysl svázaná spikleneckými teoriemi, jsou však velmi vzdáleny realitě.

*Docent Ševčík: Stav, do kterého se Řekové dostali, je mimo jiné doklad toho, že komunismus nelze vybudovat, protože oni žili svým způsobem v určité formě komunismu. Vypláceli si vyšší platy i vyšší důchody, než na které si vydělali. A přerozdělovali v takovém měřítku, že se nakonec za pár – ani to nebylo moc – desítek let ukázalo, že zkrachovali. To si málokdo z dnešních politiků, eurokratů a idioeurokratů, protože jejich rozhodnutí, to už je skoro idiokracie, uvědomuje, že chtějí budovat něco, co je dlouhodobě neudržitelné.

*Jean-Claude Juncker: Jsem absolutně proti odchodu Řecka, nedokážu tomu ale zabránit, jestliže řecká vláda neudělá to, co se od ní očekává, dodal předseda Evropské komise.

*Jan Lipold: Komplikovaná Evropská unie „ztrácí čas“ na nekonečných summitech, taktizováním, její členové zas a znova ztrácejí a hledají vzájemnou důvěru. To by se „homogenním“ institucím, jako je Rusko, nikdy nemohlo stát. Evropští politici jednají do vyčerpání, Putin rozhoduje lusknutím prstu. Formálně těžkopádná evropská demokracie ale musí stát na kompromisu, i když krvavém jako v případě Řecka. V tom stále je – třebas pro někoho kupodivu – její síla.

*Pokud bude tento divadelní kus pokračovat, budeme více a více zmatení, koho a co se pokoušíme zachránit, prohlásil europoslanec Ryszard Legutko.

*Kapitalismus je to nejúspěšnější zřízení, EU je dobrá. Máme se lépe než kdokoliv před námi, jen média šíří negativitu. A Parlamentní listy.cz to vedou, vzkázal nám Fedor Gál.

* Palata: Každá dohoda, která partnerství mezi USA a EU utuží, je posílením euroamerické civilizace, která by měla hrát ve světě úřadující roli. Dohoda největších ekonomik světa by měla totiž vést nejen k užšímu hospodářskému, ale i politickému civilizačnímu srůstání v jeden celek.

*Benjamin Kuras: Izrael vnímám jako demokratický stát západního typu se západní kulturou, vědou, technologií a politickým uspořádáním, čili součást západní civilizace, čili „košili bližší než kabát“, zatímco palestinská území vidím ovládaná teroristickými organizacemi, které by vytvořily teroristický stát, kdyby jim byl dnes darován. Ostatně stát jim byl nabízen již několikrát a pokaždé se ho zřekly. Nezřekly se však závazku Izrael zničit. S mou konverzí k judaismu to nemá nic společného.

*Karel Dolejší: „Boj proti neoliberalismu“ nebere totiž ohledů na nic, ani na statistiky, ani na hrozící bídu, ani na bankrot. Je mu třeba přinášet lidské oběti, aby žil.

*Cameron: V Sýrii vznikla ISIS v důsledku „strašlivého zacházení“ se sunnitskými komunitami, jehož se dopouští syrský prezident Assad.

*Ruská federace sleduje vojenské námořní síly NATO v Pobaltí, Atlantiku, Středozemním a Černém moři a zřejmě o nich shromažďuje informace. Uplatňuje přitom metody, které lze považovat za nerozvážné nebo občas i agresívní, prohlásil zástupce velitele spojených sil Severoatlantické aliance v Evropě, britský generál Adrian Bradshaw, jehož slova uvádí televizní a rozhlasová společnost RTBF.

*Americký velvyslanec na Ukrajině Jeffrey Payette vyhlásil Oděsu za americkou laboratoř pod vedením Michaila Saakašviliho. Uvedla to tisková služba velvyslanectví. Payette prohlásil, že USA podpoří činnost gubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho a člena jeho týmu, náměstka ministra vnitra Eki Zguladze. „Budu v Oděse se svým týmem pro boj proti korupci; budeme zkoumat některé z iniciativ, které jsme připraveni, tedy ministerstvo zahraničí USA, podpořit. Budeme pokračovat v tom, co jste zde s Ekou Zguladze – s ministerstvem vnitra a hlídkovou policií, udělali, a budeme dělat více, použijeme Oděsu jako laboratoř pro podporu stěžejních protikorupčních reforem Spojenými státy,“ prohlásil Payette, když oslovil Saakašviliho.

*Jens Stoltenberg: NATO má co dělat se sebejistým Ruskem, členské státy aliance však nemají strach. Máme co dělat se sebejistým Ruskem, které porušuje mezinárodní právo a používá sílu pro rozšíření svých hranic. Opatření, která podniká v současné době NATO pro rozšíření kontingentu v Evropě, mají obranný ráz a podnikají se odvetou za akce Ruska. Rusko se stále častěji zmiňuje o jaderných zbraních jako součásti své obranné strategie. Naše odpověď má obranný ráz. Je úměrná a odpovídá mezinárodním normám. Už jsme zvýšili pohotovost našich sil. Posílili jsme vojenskou přítomnost na východních hranicích aliance. Organizujeme svého druhu vzdušné hlídkování a přítomnost ve východních zemích aliance odvetou za chování Ruska, řekl generální tajemník.

*Velitel speciální operace USA obvinil RF ze snahy zničit NATO. Rusko prověřuje, nakolik jsou USA pevné, a kdykoli to jde, usiluje o narušení styků mezi členy NATO, prohlásil náčelník Hlavní správy vojsk zvláštního určení ministerstva obrany USA Joseph Votel v interview pro televizní kanál Fox News. Podle mínění amerického generála znamenají akce Ruska „nejvýznamnější a nejdlouhodobější hrozbu pro národní bezpečnost USA a pro existenci Ameriky a NATO“. „Rusko nám hází rukavici kdykoli to je možné. Je to záměr vytvořit situaci, kdy se NATO nedokáže rozvíjet“, prohlásil Joseph Votel v interview pro televizní kanál. Podle názoru amerického generála svědčí smlouvy v oblasti atomové energetiky, které Rusko uzavřelo v letošním roce se třemi tradičními spojenci USA – Jordánskem, Egyptem a Saúdskou Arábií – o tom, že Moskva se snaží konkurovat s Američany a rozšiřovat sféru svého vlivu, zdůrazňuje Fox News. Podle prohlášení Josepha Votela budou USA pomáhat svým spojencům, aby zabránily akcím Ruska.

*Dunford prohlásil: „Když chcete mluvit o zemi, která by mohla představovat existenční hrozbu pro Spojené státy, musím poukázat na Rusko,“ a dodal – „a když se podíváte na jeho chování, je dosti znepokojivé“.

*Prezident USA Barack Obama: „Řekl jsem tehdy Putinovi, že váš problém je v tom, že váš klient – pan Asad – ztratil důvěru většiny obyvatelstva své země. A čím více lidí zabije, tím méně legitimity mu zůstane. A to zase posílí pozice extremistů.“

*V průběhu minulého roku Polsko, Lotyšsko, Litva a Estonsko zahájily mediální kampaň o ruské invazi a snažily se přesvědčit svět, aby zabránil Putinovi obnovit impérium Sovětského svazu, tentokrát z Vladivostoku až do Johanesburgu. Putin: „Nápad zaútočit na členské státy NATO může mít jenom člověk stižený noční můrou.“ Odmítnutí války vyvolalo zděšení ve Varšavě, Rize, Talinnu, ale obzvláště tvrdou ranou je to pro litevskou prezidentku Daliu Grybauskaitėovou. Vláda ve Vilniusu začátkem roku vydala informační stostránkovou brožuru – jak se chovat v extrémních situacích válečných situací, jak přežít ruskou invazi, jak organizovat civilní odpor a jak se chovat na bitevním poli. Mluvčí litevského ministra obrany, který v lednu brožuru propagoval, byl zjevně podrážděný ruskou reakcí na válku: „Dalo to hodně práce a s tím spojených problémů než se podařilo brožuru vydat a teď nemají Rusové ani dost zdvořilosti a klidně si řeknou, že nás nenapadnou. To je tak typické od Rusů. Nemůžeme jim cokoliv věřit. Teď abychom vydali novou brožuru, jak se chovat v míru.“ „Rusko napadlo Ukrajinu ne méně než 47 krát za posledních 12 měsíců. Nevíme, proč napadnou Ukrajinu a zase se stáhnou a pak znovu, ale víme, že to dělají, protože jsme to sledovali na Twitteru a Facebooku a taky to říkal Arsenij Jaceňuk. Je důležité si uvědomit, že ruské neútoky mohou být považovány za součást jejich pokračující agrese,“ uvedl ve Washingtonu zmatený tiskový mluvčí ministerstva zahraničí.

*Petr Štengl: Ale kam se vrtnout?/ Na severu je zima/ na východě je Putin/ jih praská ve švech/ a západ? …/ Tak to snad ať raději visim

*Pan ministr Zaorálek opět vydává tisková prohlášení, která neobsahují žádnou informaci.

*Často si říkám, že místo výsledku průzkumu by bylo lepší zveřejnovat smlouvu mezi objednatelem a výzkumnou agenturou.

*Dnes už nejsou třeba vojáci, kteří jsou do boje kvůli hodnotám. To je již překonaný koncept dvacátého století. Dnes přece máme profesionály, jimž se zavelí a oni jdou tam, kam je třeba.

*Tereza Spencerová: Jdeme do kytek. Evropa neustále poslušně podřizuje čím dál paranoidnějšímu „pánovi“, který už není s to řešit problémy světa jinak než vojensky. Ukrajina zdá se býti svébytným fenoménem, kde Západ musí opakovaně „demokratizovat“ své už dávno „zdemokratizované“ elity. Američané a jejich spojenci v Sýrii mají problém na místě: Nevědí, proti komu válčit. Čili, proti komu USA vlastně válčí?

*Přece je známo, ještě dnes mnoho „moudrých lidí“ vděčí za svou obživu službě nějaké církvi nebo náboženské organizaci. Církev je „poduškou monarchie“, odpůrkyně svobody myšlení, lidských práv, spravedlnosti.

*Idea, že podmínkou evropského míru je prosperita, nebude zřejmě daleko od pravdy. Tím, co se nekoná, je ovšem právě kýžená prosperita.

*Sigmar Gabriel, německý vicekancléř, prohlásil, že řecká vláda je hrozbou pro evropský řád. Oním „evropským řádem“ míní právo silnějších zemí vykrádat slabší. Vylupování je jediný zbývající způsob, jak může západní finanční systém vydělávat peníze. Nedávno jsme byli svědky toho, jak loutkový premiér Washingtonu v Londýně vyhrožoval Rusku, navzdory faktu, že Británie silově na Rusko nemá a může být Ruskem zničena během několika minut. Tento druh šílenství je tím, co vede k válce. Šílený britský premiér si myslí, že si může na Rusko otvírat hubu. Washington peče Armageddon.

*Řecká ekonomika se místo relativně rychlé obnovy růstu, dočkala zmenšení o 25 % HDP, což je srovnatelné s dopady války.

*V Řecku nemá nezaměstnaný nemocenské pojištění a jedinou pomocí je „lidová“ klinika, kde lékaři slouží po své práci, tedy večer a v noci.

*Podle statistik NATO bylo Řecko v roce 2001 zemí, která v rámci NATO vydávala nejvíce peněz na zbrojení (cca 4,2 % HDP). V roce 2011 bylo (s cca 3,1 %) „pouze“ druhou v pořadí, za Spojenými státy. Kontrolní otázka – které země byly asi největšími dodavateli zbraní pro Řecko? Řecko mi prostě přijde jako takový průtokový bankovod, od banky zpátky do banky, americké, německé a francouzské zbrojovky dostanou vydělat, a Řekům ten dluh připíšou na futra.

*Kavan: Německá neochota odpustit Řecku část dluhu je pokrytecká, neboť po válce (v roce 1953) bylo Německu odpuštěno 60 % jeho dluhu, což svým hlasem tehdy podpořilo i Řecko, jedna ze zemí nejvíce devastovaných nacistickým Německem. Druhým pokrytectvím, které média moc nezmiňují, je skutečnost, že velké soukromé mezinárodní banky byly „zachráněny“, i když jejich dluh daleko převyšoval ten současný řecký. Řecko dnes potřebuje 370 miliard euro. Srovnejte například s dluhem Citigroup (2513 billionů USD), Morgan Stanley (2041 bilionů USD), Goldman Sachs (814 bilionů USD), BNP Paribas (175 bilionů USD) či Dresdner Bank (135 bilionů USD). Tenhle fakt částečně vysvětluje dnešní netrpělivost prezidenta USA s kancléřkou Merkelovou, neboť Barack Obama si tato čísla musí dobře pamatovat a ví dobře, že pokud je dluh takto vysoký, tak ho nelze splatit a musí být „restrukturalizován“, tedy odepsán.

*Za války Němci zničili přes tisíc krétských vesnic. Potom je tu ta slavná půjčka, ke které Němci přinutili tehdejší řeckou vládu. Dali jsme jim 90 % našich zlatých rezerv, díky kterým mohli živit své vojáky. Myslím, že by na nás neměli takto ukazovat prstem. Před více než 70 lety vymazali z mapy tisíc zdejších vesnic. Na těchto místech byly nalezeny stovky koster dětí. Měli bychom dát všechny tyto fotografie do alba a poslat je německému ministru financí Wolfgangu Schäublemu k narozeninám. Zejména Schäuble je vzteklý a pomstychtivý, protože jeho otec byl tehdy zabit při bitvě v nedalekém Maleme. Merkelová v podstatě jen kopíruje Hitlera.

*Kyjevský premiér Arsenij Jaceňuk Řekům surrealisticky radí, že jen neochvějně po boku EU se mohou stát stejně „úspěšným příběhem“ jako Ukrajina.

*Jacenjuk je nejlépe charakterizován svou vizáží, protože jeho výrok, aby se svět semknul kolem Spojených států proti agresivnímu Rusku, které upírá americký nárok na světové vůdcovství, to už je opravdu jak výkřik z bohnického pavilónu.

*Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil v průběhu svého pobytu ve Washingtonu, že se dohodl s americkými partnery o „energetické nezávislosti na Rusku“.

*Biden a Jaceňuk našli viníka střílečky v Mukačevu – Rusko! Za jistých okolností by se to dalo považovat za grotesku s kafkovským nádechem, kdyby o tom nehovořili dva dospělí muži – premiér jedné země a vicprezident supervelmoci. Americký viceprezident Joseph Biden v rozhovoru s ukrajinským premiérem hledal kořeny této korupce. A našel. Za vše může Rusko. „Jako politickou zbraň se (Rusko) snaží vyvážet korupci a oligarchii, jako nástroj zahraniční politiky,“ odhalil Biden zákeřnou machinaci Kremlu. „Jedná se o nový nástroj, který pozorujeme v provádění zahraniční politiky,“ usoudil tento moudrý muž.

*Rusko je agresor a Ukrajina oběť, oznámil CBC News. „Je to globální výzva. A Ukrajina je prostě bitevním polem. Bitevním polem za radostnou budoucnost a proti ruské agresi. Bojujeme proti Rusům a bráníme evropské hranice. Rusko je hrozbou i pro Kanadu a nejen pro Kanadu, ale i pro její spojence z NATO“, cituje kanadský televizní kanál Arsenije Jaceňuka.

*Porošenko: Moje rozvědka hlásí, že bude invaze na Ukrajinu! Prezident Ukrajiny Petro Porošenko řekl v rozhovoru s CNN, že se uskuteční invaze do země a odkázal se na vlastní rozvědku. „Mám informace ze zdrojů rozvědky, že invaze bude.“ Například nedávno tvrdil, že na Ukrajině působí 9 tisíc ruských vojáků. Posléze italskému tisku Corriere Della Sera sdělil, že je na Ukrajině již 200 tisíc ruských vojáků. Což je šestina celkového počtu armády Ruské federace.

*Jaceňuk: Ukrajina, jako klíčový hráč na světovém trhu s potravinami spolu se Spojenými státy a Kanadou určuje globální potravinovou politiku.

*16. 7. 2015, Kyjev. Nulandová sledovala zasedání ukrajinského parlamentu. Řečníci promlouvali anglicky. Victoria Nulandová: „Bylo to velmi vzrušující stát v parlamentu a vidět tu pravou demokracii v akci, vidět skutečné debaty, a ne falešné diskuze předešlého parlamentu.“

*Philip Breedlove sdělil, že zítra navštíví Mezinárodní středisko pro mír a bezpečnost západního operačního velení Pozemních vojsk ozbrojených sil Ukrajiny v Javorově, kde se konají tréninky, uvádí RIA Novosti text zprávy Rady ministrů. Podle slov premiéra Ukrajiny Arsenije Jaceňuka je Breedlove velikým přítelem ukrajinského národa a americký národ, podle jeho názoru, podporuje ukrajinský.

*Grzegorz Schetyna, polský ministr zahraničí: Nebylo by snad lepší říct, že to byl 1. ukrajinský front kdo osvobozoval Osvětim? Protože to byli právě Ukrajinci, kteří v těch lednových dnech otevírali bránu a osvobozovali tábor. Evropané by se měli zamyslit nad tím, proč se slaví Den vítězství v Moskvě, když tam podle něj světová válka začala.

*Schetyna: Polsko a Nizozemsko vytvoří pravdivé protiruské TV vysílání. Hlavním cílem projektu je bojovat proti ruské propagandě v celé Evropě. To bude něco, co bude prosazovat jen pravdivé informace namísto propagandy a agrese, řekl Schetyna.

*Je na čase skoncovat s bandity v ukrajinské politice. To znamená nejen s bandity se zbraněmi, ale i s těmi co nosí kravaty a stali se zákonodárci, řekl Saakašvili. Proč je Kolomojský tak nervózní? On mi vyhrožoval. On už ví příliš dobře, že mě nemůže koupit ani zastrašit. Saakašvili slíbil předložit v blízké budoucnosti důkazy.

*Ukrajinská armáda předává Severoatlantické alianci zkušenosti, jak bojovat s Rusy, tvrdí americký generál Ray Odierno, toho času na polygonu u Lvova.

*Ilona Švihlíková: Pravidla hry nadiktovaná Spojenými státy totiž přestávají platit. Otázkou je, čím se budou řídit globální byznys a politika a kdo o tom bude rozhodovat, dodala s tím, že vidí možnost nějakého blokového uspořádání. Ostatně všechny projekty se střetávají u Evropy, ona vypadá jako kořist, která sedí a čeká, kdo ji polapí.

*Květa Pohlhammer Lauterbachová: Největší loupež v dějinách lidstva může být realizována, poněvadž se spojily finanční elity světa, nikoliv proletáři všech zemí.

*Tereza Spencerová: Západ si vymyslel al-Káidu. I vznik Daeše lze mapovat podle politiky USA v Iráku. I vznik Azova, Ajdaru a dalších neonacistických praporů na Ukrajině souvisí s politikou Západu. Dnes už se otevřeně píše i o tom, že ukrajinským náckům v boji proti Donbasu pomáhají džihádističtí teroristé z Kavkazu. Otázka je přitom vcelku prostá: Proč vytváříme síly, které se nakonec – dříve či později – postaví proti nám? Nebo jinak: Fakt jsme tak hloupí? Nebo už jsou američtí politici placení jen vojenskoprůmyslovým komplexem, tedy vlastně skoro posledním typem průmyslu, který v USA ještě nezkrachoval nebo nebyl „outsourcován“? A pokud americké politiky platí jejich zbrojaři, proč se jim v jejich nekonečných válkách podřizuje EU? Ale nekažme si náladu hned ve čtvrtek ráno…

*Daeš se už tváří tak sebevědomě, že chce „osvobozovat“ pásmo Gazy od Hamasu a hlavně od Izraele. Že by to byla až vyhlídka na možný atak IS na Izrael, co přiměje Západ, aby změnil vůči Daeši přístup? Uvidíme.

*Má-li se slábnoucí dolar udržet nad vodou, žádá si to ještě víc chaosu napříč světem, Evropu nevyjímaje.

*Loni například hrubý domácí produkt Číny stoupl „jen“ o 7,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let.

*Thomas Piketty: Při psaní Kapitálu v 21. století jsem si uvědomil šokující skutečnost, že Německo je ukázkovým příkladem země, která v průběhu svých dějin nikdy nesplatila své vnější dluhy. Ani po první, ani po druhé světové válce, uvedl Piketty v rozhovoru pro německý list Die Zeit. Odpuštění německých dluhů podle něj naopak značně přispělo k tamnímu poválečnému vzestupu. Bojím se, že kvůli této zarážející neznalosti historie mohou konzervativní politici, obzvláště ti němečtí, zničit Evropu a její myšlenku jednotného společenství. Kdyby ke zbohatnutí stačily nízké veřejné výdaje, bylo by Rumunsko a Bulharsko bohatší než Švédsko a Dánsko, míní zastánce progresivního zdanění dědictví a majetku, francouzský ekonom Thomas Piketty.

*Barack Obama, 6. 7. 2015, tisková konference v Pentagonu: „V souladu s dalšími opatřeními, která jsem nařídil v minulém měsíci, zrychlujeme výcvik sil IS, včetně dobrovolníků ze sunnitských kmenů v provincii Anbar…“ Jde o pouhé freudovské přeřeknutí, nebo spíše o zoufalé volání bezmocné loutky vojensko-průmyslového komplexu o pomoc? Webové stránky Bílého domu již tuto „trapnou chybu“ Baracka Obamy oficiálně korigovaly. Bylo to poprvé, co Bílý dům editoval přepis presidentova projevu.

*Franklin Lamb: Islámský stát a Fronta al Nusrá ve shodě tvrdí, že „sionističtí vetřelci poznají Alláhův hněv, načež budou zničeni a Palestina osvobozena“.

*Podberjozkin: A nejde jen o to, že je hloupé střílet raketou, která stojí 100 milionů USD na cíl, který stojí 1 milion USD.

*Když stát v USA zachraňoval své banky, prezident Bush prohlásil, že musel porušit všechna pravidla kapitalismu, aby zachránil pravidla kapitalismu.

*Strategické „Trojice T-smluv“ (T-treaty trinity): Transpacifického partnerství (TPP), TISA a TTIP. Existuje hlavní cíl smlouvy, kterým je liberalizace obchodu ve všech službách, včetně finančního sektoru, elektronického obchodu, zdravotnictví, dopravy a konzultačních služeb. Kapitalismus přešel ze stadia průmyslového a výrobního do finančního, které je mnohem ničivější. Dříve byly krize opravdu z nadvýroby výrobků a služeb, kdežto tahle krize byla z nadvýroby peněz. O to víc byla zničující a nebezpečnější.

*My říkáme, že jde o socialistický systém s čínským charakterem. Snažíme se přebírat dobré zkušenosti ze všech zemí. Vše dobré pro lid. Tržní ekonomika nemusí fungovat jen v kapitalismu. Teng Siao-pching kdysi řekl, že nezáleží, jakou má kočka barvu, hlavně že chytá myši. Stát a vláda mají silnou pozici a soukromý sektor je také silný. Vláda podporuje čínské soukromé firmy a všichni jsou spokojeni. Jako lidé bychom měli chtít žít v harmonickém světě, ne v nenávisti. Mezi čínským a českým lidem nejsou žádné konflikty, panuje přátelství, a to je dobře. Bývalá čínská velvyslankyně v ČR Chuo Jü-čen.

*P. C. Roberts: Zpráva Pentagonu vyjadřuje názor, že válka je naší nezvratnou budoucností, jestliže se Rusko nestane stejným vazalským státem, jako jsou všechny státy Evropy, Kanada, Austrálie, Ukrajina či Japonsko. Jinak, jak neokonzervativci rozhodli, je pro Američany nemožné tolerovat soužití se zemí, která by činila svá rozhodnutí na Washingtonu nezávislá. Jestliže nemohou být jedinou velmocí, diktující to své celému světu, pak bude lepší, když budou všichni mrtví.

*Upozornění Margaret Thatcherové ze začátku devadesátých let: Problémem evropské integrace je to, zda Německo bude evropské, nebo Evropa německá.

*Když někdy v roce 1990 nebo 1991 členové českého filmového štábu dělali interview s vietnamským generálem Vo Nguyen Giapem a on se jich ptal, proč si vybrali právě jeho, dostalo se mu trochu ponížené odpovědi, že je tomu tak proto, že jej považují za jednoho z největších vojevůdců 20. století. Generál velmi s ironií odpověděl, že to je omyl, protože on není jeden z největších, ale je tím největším. Na otázku jak ho to napadlo, odpověděl, opět s úsměvem, že to bylo velmi jednoduché: „Porazil jsem Japonce, Francouze, Američany a Číňany, a tak mi ukažte někoho, nad kým bych ještě mohl zvítězit,“ píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

*Především potřeba odlišit ty pojmy. Globalizace je vrcholnou fází kapitalismu, resp. jeho neoliberální formy. Pěkný je ten mýtus volného trhu. Když se podíváte, kdo dneska dominuje, jsou to nadnárodní korporace. A ty jsou řízeny tvrdě direktivně a plánovitě! Dneska naopak platí, že silný aktér se může trhu vyhnout, na trhu bojují proti sobě jen ti slabí, ti silní se dohodnou jinak.

*Američané si podle něj vojenský rozměr íránského jaderného programu vymysleli, aby mohli islámskou republiku ponižovat a špinit. „Vytvořili mýtus o jaderných zbraních, aby mohli tvrdit, že islámská republika představuje pro svět hrozbu. Tou je ale sama Amerika a její ustavičné destabilizující vměšování se do záležitostí jiných zemí,“ prohlásil Chameneí letos v dubnu.

*Po několika letech se USA a dalších pět mocností dohodly s Íránem na jeho jaderném programu. Teherán ale v minulosti prokazatelně opakovaně lhal, nezasluhuje si ani náznak důvěry, tvrdí Daniel Anýž.

*USA: Jakmile Írán poruší jadernou smlouvu, naše vojska zasáhnou. Vojenské řešení nelze ve vztahu k Íránu ani do budoucna zcela vyloučit, poruší-li Teherán dojednanou dohodu. Uvedl to mluvčí Bílého domu Josh Earnest s tím, že Washington nicméně dává přednost diplomacii.

*Před sedmdesáti lety začal největší masakr v lidské historii – za financování Bank of England a Systému federálních rezerv Spojených států.

*Ve Španělsku na počátku července, ale vstoupil v platnost „zákon o bezpečnosti občanů“, z něhož jasně vyplývá, že občané nevědí, co je pro ně dobré, a proto jim musí být dobro vnuceno silou.

*Řekové mají ve svých finančních rezervách 112,5 tuny zlata. Kde se asi „ztratí“ – v Berlíně či ve Frankfurtu? Jednu jistotu máme – rozhodně neskončí v ČR!

*Daniel Veselý: 7. února 1968 napsal Peter Arnett válečnou reportáž z jihovietnamského města Bến Tre. Objevila se v ní slavná formulace, později překrucovaná a „vylepšená“: „‚It became necessary to destroy the town to save it‘, a United States major said today.“ (Stalo se nezbytným město zničit, abychom je zachránili, řekl major Spojených států.)

*George Monbiot: Každá země, kterou kolonizuje MMF, musí v prvé řadě, před všemi ostatními ekonomickými cíli, přistoupit na kontrolu inflace; musí odstranit všechny bariéry, které brání volnému obchodu a toku kapitálu; musí liberalizovat bankovní sektor; omezit vládní výdaje na vše, co brání splátkám dluhu; musí privatizovat majetky, jež mohou být prodány zahraničním investorům. Brutální úsporná opatření uvalená na Řecko jsou jemná ve srovnání s předchozími verzemi téhož. Vezměte si 19. století a irský či indický hladomor. Obojí zhoršila (a v druhém případě dokonce způsobila) doktrína laissez-faire, kterou dnes známe jako neoliberalismus či tržní fundamentalismus. V Irsku byla ve 40. letech 19. století zabita – a jeden by dokonce řekl zavražděna – osmina populace, částečně proto, že Britové odmítli distribuovat potraviny, zakázali vývoz obilí a účinnou pomoc chudým. Takový politický přístup totiž ohrožoval svatou doktrínu laissez-faire, podle které nesmí stát nic v cestě neviditelné ruce trhu. Když na Indii udeřilo v letech 1877 a 1878 sucho, britská imperiální vláda trvala na exportu rekordního množství obilí, čímž urychlila hladomor, jenž zabil miliony lidí. Zákon z roku 1877 (Anti-Charitable Contributions Act) zakazoval „pod hrozbou uvěznění soukromé pomocné dary, jež by mohly potenciálně ovlivňovat tržní ceny obilí. Jedinou pomocí byla nucená práce v pracovních táborech, kde lidé dostávali méně jídla než vězni v Buchenwaldu. Měsíční úmrtnost v těchto táborech byla 94%.

*Jugoslávie, křesťanská země-pravoslavní, byla bombardována katolickými piloty ze Španělska, rozkaz tomu dal židovský generál letectva NATO Benjamin Nemenovsky, jinak si nechá říkat Wesley Clark, který chtěl být v té židovské tlačenici o úřad presidenta Spojených Národů Ameriky.

*Charles Eisenstein ve své knize Sacred Economics mimo jiné konstatuje: „Je velkou ironií a velmi významným, že jediná věc, která na celé planetě nejvíce připomíná koncept božství, jsou peníze. Je to neviditelná, věčná síla, která obklopuje a řídí vše kolem, je všemocná a bez hranic, neviditelná ruka, která – jak se tvrdí – udržuje svět v chodu.“

*V Lotyšsku informují o ruské ponorce a korvetě u svých hranic. Podle tvrzení NOS (Národní ozbrojené síly) Lotyšska se vojenská technika Ruska objevila u lotyšských hranic od začátku roku celkem 51krát. V minulém roce se podle jejich údajů ruská vojenská technika přiblížila k hranicím republiky 250krát.

*Poslední lednový den v roce 2003 George W. Bush navrhl tehdejšímu britskému premiérovi Tonymu Blairovi, že by mohli vzít letadlo, namalovat na něj znaky OSN a vyslat ho k nízkému letu nad Irák, aby mohlo být sestřeleno – a tím by získali záminku k válce. Pak ale společně předstoupili před novináře, jimž sdělili, že chtějí válce zabránit, jak jen to bude možné. To už se ale dávaly oddíly americké armády a bombardéry do pohybu. Když se pak Bushe v televizi ptali, proč neustále mluvil o iráckých zbraních hromadného ničení, odpověděl: „A jaký je v tom rozdíl? Byla tu možnost, že by tyto zbraně získal, a pokud by je získal, hrozbou by se stal.“ Americká (potažmo západní) válka proti Iráku, do níž se zapojila i Česká republika, stála život 1,3 milionu lidí, a položila základ principu permanentního válčení, které vychází z teze o „obraně“ proti případným a teoretickým hrozbám, které by se mohly/nemusely v budoucnosti objevit. Koncept „preventivních úderů“ se mezitím stal pro západní politický establishment normou a aktuálně Pentagon bushovský princip „projektované hrozby“ směřuje na Rusko, byť ministerstvo zahraničí USA s takto rezolutní „projekcí“ nesouhlasí. Masové západní vraždění na Blízkém východě zůstává – při odpovídajícím „nastavení“ mezinárodních orgánů typu trestního tribunálu v Haagu – bez trestu. Nikdo za něj nebyl pohnán k zodpovědnosti. George W. Bush je ale opravdu v klidu, a to v klidu velkém. Před pár dny se například ukázalo, že si v roce 2012 řekl o 100 tisíc dolarů za projev na akci texaské charity Helping Hero, která pomáhá shánět bydlení vojákům, kteří v Bushově válce přišli o končetiny nebo jsou jinak silně handicapovaní. Pronájem soukromého letadla, které Bushe dovezlo na akci, stál dalších 20 tisíc dolarů, Bushova manželka rok předtím za projev na stejné akci domů přinesla 50 tisíc dolarů. Šéf zmíněné charity je aktuálně vyšetřován, ale brání se tím, že vlastně hodně ušetřil, protože běžně si Bush za projev říká o 250 tisíc. Do médií totiž unikl tajný dokument, podle něhož 238 tisíc (!) amerických válečných veteránů z bushovských a postbushovských válek zemřelo dříve, než se jim vůbec dostalo lékařské pomoci. Ministerstvo pro záležitosti veteránů ten obrovský počet vysvětluje tím, že nemá možnost ověřovat aktuálnost seznamu, a tak na něm prý mohou být i vojáci, kteří umřeli už před lety, ale nikdo nezrušil jejich žádanky o lékařskou péči.

*Sio: Viděl jsem na Piskarevském hřbitově masový hrob, kde je údajně 300 000 mrtvých. Na ten pocit nikdy nezapomenu.

*kchodl: Ten hřbitov v Pitěru jsem viděl také. Také to, jak tam 45 let po blokádě nosí staří rodiče svým mrtvým dětem na hroby chleba, bonbony a hračky. Jedno je jisté – jestli se nového útoku na Rusko znovu zúčastní Němci, do hodiny po začátku se počet živých Němců v Německu bude limitně blížit nule. V Rusech není nenávist, ale něco mnohem hlubšího vůči Němcům. Jako vítězové je velkoryse nechali žít, ale pokud to spustí Němci znova, je to poslední, co udělají.

*Martin Hekrdla: Předností politiky Reagana a Thatcherové byla jednotnost a jednoduchost – zmerčíte-li státní zásah do ekonomiky, zaútočte na něj. Narazíte-li na regulaci, omezte ji. Připadnete-li na daň, snižte ji, a objevíte-li státem vlastněný podnik, zprivatizujte ho.

*Jakub Horák: Jistěže existuje způsob, jak v Česku okamžitě zvýšit oblibu islámu – je to zavedení ramadánu jako státního placeného svátku. Řadě lidí by okamžitě po schválení měsíčního volna muslimové začali připadat jako sympatická parta s velmi rozumným přístupem k životu.

*Moderní technologie výrazným způsobem snížily lidskou inteligenci, jak dokázal profesor Manfred Spritzer ve své knize Digitální demence. Lepší potvrzení jeho teorie než chování voličů či politických aktivistů těžko najdeme.

*V roce 2005 představil Chu Ťin-tchao svou teorii „tří harmonií“: che pching, che ťie a che sie („mír“, „mírová řešení“ a „harmonie“).

*Ilona Švihlíková: Ekonomický rozvoj Číny v posledních cca 30 letech je něco, co zřejmě v dějinách nemá obdoby. Stále ovšem platí, že globální ekonomika je Čínou ovlivňována, ale nikoliv dominantně tvořena. Instituce globální ekonomiky byly stvořeny a jsou doposud z velké míry kontrolovány Západem.

*Narendra Modi, indický premiér, pochválil opozičního poslance Shashiho Tharoora ze středolevicové Kongresové strany, který při vystoupení na Oxfordské univerzitě vášnivě argumentoval, aby Británie poskytla Indii odškodné za staletí ekonomického ničení a odvážení přírodních zdrojů. Mimo jiné Tharoor upozornil, že za druhé světové války způsobil v Indii Winston Churchil hladomor, při němž zahynulo několik milionů lidí. Indický premiér uvedl: „Tharoorův projev odráží pocity vlasteneckých Indů v této otázce a dokazuje, jak velký dopad může člověk mít, když v pravou chvíli na správném místě přednese přesvědčivé argumenty,“ řekl Modi na akci v parlamentě v Novém Dilí ve čtvrtek.

*Oskar Krejčí: Dnes obyvatelstvo Spojených států tvoří 4,4 % obyvatel planety, ovšem vězňové v USA představují 21,96 % všech vězňů ve světě. Britský International Centre for Prison Studies uvádí, že v USA je, zaokrouhleně, 2,2 milionů vězňů, zatímco v Číně je to jen 1,7 milionů. V USA na sto tisíc obyvatel připadá 698 vězňů, zatímco v Číně jen 119. Kdybych chtěl být zlomyslný, řekl bych, že pro přechod k americkému způsobu života musí Čína zvýšit počet věznic téměř šestkrát.

*Mimochodem, věděli jste, že na celém světě je jen 22 zemí, proti nimž Británie ještě nikdy nepodnikla invazi?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
29. 7. 2015 21:11

V němém úžasu jsem si přečetl seznam těch, kdo hájí svaté euroatlantické hodnoty. Četba OM mohla ve mne vyvolat pocit, že takoví skvělí obhájci imperialismu mezi námi už dávno nejsou. Musím se začít pravidelně dívat na zprávy a diskuze na ČT 24. Pravda jsou tady ještě někteří nechápající spoluobčané, jako například Švihlíková, Spencerová a Kavan, kteří nepochopili, kterým směrem vítr fouká a nepřeběhli na správnou stranu.

Také Sio má nevhodné vzpomínky. Mohl vyjmenovat úspěchy budování kapitalismu v Petrohradu.

Pan Kadubec je jeden z nejlepších přispívatelů na OM.

Arbed
Arbed
30. 7. 2015 7:04

A BUDE HŮŘ, pokud se nepodaří zastavit proces devastace školství, v jehož důsledku už mládež asi nebude schopna akceptovat doporučení http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20110830173234 .

leoš
leoš
30. 7. 2015 8:08

Úděsné fašistické prase ten štětináč.

fajt
fajt
30. 7. 2015 8:13

ještě více mě děsí čezká vláda, která na extrémní fašistické projevy a činy štětináče vůbec nereaguje – ten strach z něj u každé vládní loutky je naprosto evidentní. ..)

abx
abx
30. 7. 2015 8:22

pan Kadubec, pisete dobre, ale malo si overujete svoje zdroje. Boris Filan nic take nepovedal, ze „osprchuj rusa, najdes tatara“. povedal to trochu inak, citujem z rozhovoru: Priniesli ti cesty po Rusku len potvrdenia očakávaní o mentalite tamojších obyvateľov alebo si stretol aj diametrálne odlišných Rusov, ako si ich my, Stredoeurópania, predstavujeme? Naša predstava o Rusoch je pozošívaná z legiend, predsudkov, školských hlúpostí, novinových klamstiev. Oni sú iní ako my, aj keď sa nám zdá, že sme si veľmi blízki. Lev Gumilov povedal: „Osprchuj Rusa a objavíš Tatára.“ V Sovietskom zväze desaťročia vládli Gruzínci, Oseti, Arméni, orientálne kniežatá. Kedysi sme… Číst vice »

abx
abx
30. 7. 2015 8:29

ked uz citujem Borisa Filana, textara, cestovatela a vyborneho rozpravaca, neda mi aby som necitoval jeho nazor na nasu dobu, ktory je aktualny nielen na vychod od rieky Moravy, ale aj na zapad od tejto rieky: Pamätajte si! Raz príde doba, keď sa vynoríme z tohto šialenstva, ktoré nám teraz vzbĺklo v hlavách a budeme sa za seba strašne hanbiť. Budeme sa prepadať od hanby, keď si spomenieme, na čo sme sa pozerali, čo sme čítali a čo sme počúvali. Ako sme dovolili, aby nás pár šikovných zvrhlíkov dostalo k novinám, časopisom a televíziám, ktoré sú žumpa plná zvratkov a… Číst vice »

peter.
30. 7. 2015 8:42

abx napsal pan Kadubec, pisete dobre, ale malo si overujete svoje zdroje. Boris Filan nic take nepovedal, ze „osprchuj rusa, najdes tatara“. povedal to trochu inak, citujem z rozhovoru: Priniesli ti cesty po Rusku len potvrdenia očakávaní o mentalite tamojších obyvateľov alebo si stretol aj diametrálne odlišných Rusov, ako si ich my, Stredoeurópania, predstavujeme? Naša predstava o Rusoch je pozošívaná z legiend, predsudkov, školských hlúpostí, novinových klamstiev. Oni sú iní ako my, aj keď sa nám zdá, že sme si veľmi blízki. Lev Gumilov povedal: „Osprchuj Rusa a objavíš Tatára.“ V Sovietskom zväze desaťročia vládli Gruzínci, Oseti, Arméni, orientálne kniežatá.… Číst vice »

peter.
30. 7. 2015 11:26

Perlička:
Prezident Hollande obvinil Rusko z poklesu životnej úrovne Francúzov tým,že RF uvalila na Francúzsko sankcie,debil jeden.
http://voicesevas.ru/news/15891-skazki-dlya-vzroslyh-po-kievski.html

fajt
fajt
30. 7. 2015 13:25

peter. napsal

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/14059-tenhle-znamy-politik-je-opily-totalne-na-plech-podivejte-se.aspx

doporučil bych mu, ať panáky určitě hodně letitého kvitu prokládá koxem, vydrží za poslaneckým barovým pultem rozhodně nejdéle ze všech provládních parchantů – tohle prostě nejde léčit ani převychovat, to je svoloč, která jenom zbytečně saje krev a není nikomu k užitku. ..)

JanK
JanK
30. 7. 2015 15:34

Pro abx: Zdroj: Spisovatel Filan hovořil s publicistou Milanem Šeflem pro Týdeník Rozhlas. Otiskly to Parlamentní listy dne 21. 7. 2015 14:12 s titulkem: Kdo emigroval, vidí západní nebe jako posrané životy. Kdo tu zůstal, rád vzpomíná na komunistické peklo, říká spisovatel. Ocituji ještě z rozhovoru: Slovensko má oproti tomu dvě minulosti – jednu fašistickou a jednu komunistickou. A za obě se stydí. Slovensko zažilo svůj kapitalismus až v socialismu. Na Slovensku je všechno propojenější, i ta svinstva v té zemi dělají samí slušní lidé,“ uvedl. Kromě Klimtova polibku napsal Filan také cestopisnou knihu o Rusku, ve které uvádí, že… Číst vice »

Sio
Sio
30. 7. 2015 15:42

peter. napsal +++++ IMHO, k tomu bych mohl něco říct, když jsem v Rusku prožil pět let. Ten Boris Filan je zcela jistě chytrý chlap a zcela jistě autentický, říká to tak, jak to vnímá nebo vnímal. Sám to komentuje velmi hezky: „Asi viac o autorovi ako o krajine. Pre každý cestopis platí stará indická bájka o slonovi a štyroch slepcoch. Jeden ohmatá nohu a tvrdí, že slon vyzerá ako mohutný stĺp. Druhý pohladká slonovi chobot a je si istý, že slon je vlastne veľký had. A tak ďalej. Najviac o krajine vedia povedať tí, ktorí ju navštívili aj s… Číst vice »

Perkins
Perkins
30. 7. 2015 21:19

Impresivní displej převážně hnusu a lidské deprivace na konci další verze Impéria peněz. Přijde doba, a není daleko, kdy přestane být významnou hranice mezi stupiditou, morální a sociopatickou devastací a zločinností. Přichází opět čas kolektivní viny a čištění chlíva šmahem. Článek ten chlív a jeho pány a tvůrce vykresluje. Člověk vyvolený je nepoučitelný, mamon mu maže mozek i pud sebezáchovy – a někteří zcela konkrétní jsou v tom experty po tisíce let. Had už sežral vlastní ocas – zbývá už jen další repríza koncovky = prořezu Stromu……. Nejvíce mne ale zaujal citát, dle kterého minulé světové hospodářské krize přinesly krize… Číst vice »

Sio
Sio
31. 7. 2015 3:30

: Není pochyb o tom, že ono 1% těží z lidské hamižnosti, hlouposti a neznalosti. Asi vždy tu bude nemalá skupina lidí, kteří půjdou do půjček, půjdou do rizik s tím spojených, protože to neumí jinak. Popřípadě se zapletou s drogama, gamblerstvím nebo se nechají napálit různými šmejdy.
Kapitalismus je továrna na sny, které si lidmi, zvláště těmi, co nestojí nohama na zemi, nechá tvrdě zaplatit.