Perličky z tisku za duben 2017

*Blisty: Pokud se v květnu Le Pen stane francouzskou prezidentkou, Kreml bude mít přátele ve vládách tří hlavních vojenských mocností. Stalinovi se o něčem takovém ani nesnilo.

*Čulík: Nemyslím, že by Lenka Procházková měla být členem rady ÚSTR, a to z jediného závažného důvodu: ztratila úctu před fakty. Nemají se pro renomované instituce vybírat jen ti nejlepší? Je skutečně přijatelné do rady přijmout jednu paní, která se sice poslední dobou v důsledku své zahořklosti chová tak trochu ideologicky jako blázen a vůbec nerespektuje fakta?

*Zvěřina: Lenka Procházková není zárukou solidnosti. V ÚSTRu by ohrožovala dobrou pověst státu.

*Viceprezident českého spolku Evropské hodnoty Jakub Janda: Marine Le Penová dostala podle jistého francouzského investigativního portálu další tři miliony na svou volební kampaň z Ruska. Pokud by byla zvolena, Francie bude mít prezidentku, kterou si doslova koupil Putin. Stačí hájit ruské zájmy na Ukrajině či v Sýrii a mít blízko k vysoké funkci – a z Moskvy vám přitečou peníze, když potřebujete, dodal Janda.

*M. C. Putna: Prokremelští stoupenci by měli jako zrádci stanout před soudem.

*Garry Kasparov: Nicméně je třeba chápat, že teroristé jsou Putinovými spojenci a pracují pro něj.

*Holandští tajní slavnostně: Rusku se u nás nepovedlo ovlivnit volby!

*Blisty: Asad se řadí do ligy největších zločinců světových dějin. Stojí v cestě všemu, co z nás dělá lidi. Je to zločinec proti lidskosti.

*Porošenko: Rusko hledá budoucnost ve své imperialistické minulosti, v té minulosti, kde nebyla svoboda, nebyla lidská důstojnost, neexistovala vláda práva, v minulosti, kde utlačovali lidi, kde existovala expanze. Moderní Ukrajina se opírá o mocnou občanskou společnost. Rusko ale tuhle občanskou společnost utlačuje. Připojení Krymu k Rusku svědčí o ruském provincialismu.

*Michał Lisiecki, čelný novinář píšící pro stranu Právo a spravedlnost: Za každou oběť islamistického útoku by mělo být sťato deset muslimů, citoval Chamurappiho zákoník, ale později tento výrok na Twitteru vymazal, poté, co autor Jacek Dehnel poukázal na to, že to nebyl Chamurappi, kdo požadoval desetinásobnou odplatu za zločiny a že s tím nápadem přišli němečtí vládci nacisty okupovaného Polska. Lisiecki svůj výrok na Twitteru vymazal a omluvil se za něj, avšak screenshoty tohoto výroku stále ještě kolovaly v Polsku na sociálních sítích, z čehož neměl radost. Rozhodl se pohrozit těm, kdo ten screenshot rozšiřují, paragrafem 256.2 trestního řádu, který zakazuje šíření fašismu či totalitarismu. Jak ironické…

*Jen Psakiová, když na novinářův dotaz nedovedla věcně odpovědět a nemohla uvést nějaký konkrétní argument, prostě prohlásila: „Nic o tom nevím, ale vinni jsou Rusové.“

*Současný ukrajinský prezident Porošenko dal Sorosovi Řád svobody za osobní přínos při posilování mezinárodní autority ukrajinského státu. V Česku jeho fond spolufinancuje například obskurní organizaci Evropské hodnoty a Kremlin Watch jakéhosi bývalého pornoherce.

*Drahoš a Babiš se buď zbláznili, nebo nemají dostatek informací o Sorosových aktivitách. Nebo – a to by bylo mnohem horší – jsou oba na výplatní pásce pana Sorose, říká poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

*Tereza: Pokud se Soros se svými sorosčaty opravdu přestěhuje do Prahy, čekejme eskalaci vymývání mozků.

*Bílé přilby (White Helmets) jsou jedinou NGO, která je oficiálně financována z rozpočtů tří důležitých členů NATO – USA, Velké Británie a Nizozemska. To kromě těch finančních prostředků, které jsou poskytovány Sorosem.

*Naše republika má v mnoha věcech rekord. Je například zaregistrováno 129 061 neziskových institucí. Podle statistiky tudíž na jednu neziskovku připadá asi 82 lidí, a to včetně nemluvňat.

*Minulý týden oznámil Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise, že bude vyšetřovat maďarský zákon, který má zrušit Středoevropskou univerzitu. Tu charakterizoval jako klenot v koruně. Nový zákon je podle Ignatieffa otevřeným a diskriminačním útokem na akademickou svobodu, bezprecedentním v Evropě od ukončení 2. světové války.

*Jeho vrcholným kouskem byl útok na britskou libru v roce 1992. George Soros tehdy shrábl za jediný večer miliardu dolarů. A navíc má od té doby status legendy a toho, kdo zlomil Bank of England. A jeho apetit neustával. Na konci devadesátých let se zaměřil na měny jihoasijských zemí, označovaných za asijské tygry. V nich v roce 1997 propukla bankovní krize následovaná výrazným ekonomickým propadem. Soros se s osobním majetkem odhadovaným na 25 miliard dolarů řadí mezi třicet nejbohatších lidí světa.

*Martin Schmarz: Kremrolky se rozčilují, že chemický útok v Sýrii se musí napřed vyšetřit. Mazané. Rezoluci o vyšetření tohoto zločinu Putin vetoval. Důkazy jsou jasné a nevyvratitelné, ale tajné. Tak vypadá hybridní válka.

*Kdo vůbec přesně ví, co se tam stalo? Kdo ví, zda se mrtví po natočení holywoodskymi hvězdami prostě nezvedli a nešli si pro žold?

*Tomáš Sedláček si v Hospodářských novinách stýská, že jsme málo prováleční. Příliš váhavě prý souhlasíme s bombardováním. Málo nadšení prý projevujeme pro NATO. Otázkou tak je, zda byl Sedláček kdysi ekonomem, z něhož se stal propagandista, nebo byl a je propagandistou, který předstíral, že je ekonomem.

*Tomáš Halík požehnal Jakubu Jandovi a jeho vyhledávání agentů Kremlu. Nevěřím žádnému médiu kromě veřejnoprávních, doporučil z vln Českého rozhlasu. Halík se také vyjádřil k průzkumům veřejného mínění. Je podle něj totiž nebezpečné, bere-li se názor většiny za správný a pravdivý. Následně podotkl, že jsme v otevřené informační válce s Ruskou federací. Pokud mi nevěříte, zkuste si otevřít stránky Kremlin Watch. Tam je jasně řečeno, že tady stovka lidí na plný úvazek pracuje pro ruskou dezinformační kampaň. Rusko se snaží cíleně masírovat spoustou neověřených zpráv. Rusko má i zájem udržet Miloše Zemana v prezidentské roli.

*Kníže o Kalouskovi: Jedinou neřest, kterou má, je jeho vášeň pro operu. On je ochoten jet za dobrým představením do Londýna nebo do Milána. Jistě to něco stojí, ale není to nic přehnaného, shrnul Schwarzenberg.

*Schwarzenberg: Křesťanskou identitu dokážu teď před Velikonocemi nejlépe pokorou, modlitbou a péčí o uprchlíky, chudé a nemocné.

*Je to pouze nepatrná vlnka veřejného zájmu, když se lidé dozvědí, že 15 členů Křižovnického řádu získá majetek v ceně 15 miliard? Hlasatelé víry a znalci světa jim vysvětlí, že mají překonat nevědomost a sebestřednost, že se mají pozvednout nad Marxovu materiální základnu a povznést se do vyšších sfér duchovního života. Pak se jim v duši rozjasní a nabydou vnitřního klidu a hluboké existenciální jistoty. Kazatel od svatého Salvátora varuje naivní lidi před Putinem a Ruskem. Dovedeme-li do důsledku Halíkovo pohrdání veřejným míněním jako falešným zrcadlem odrážejícím názory nevědomé většiny, dospějeme k závěru, že demokracie není možná. Jak k tomu přijde hrstka uvědomělých, vzdělaných, duchovně a intelektuálně vyspělých jedinců, aby její hlas zanikl v hluku sebevědomého a neznalého davu?

*Podle Brdečkové je strach z uprchlíků panující v české společnosti dílem ruských agentů. Pomohlo by prý také, kdyby Miloš Zeman už nebyl prezidentem, i kvůli jeho vazbám na Rusko. V tomto směru by podle Brdečkové pomohla osvěta. „Já vysvětluju, dělám osvětu, a oni si to neotevřou,“ posteskl si Čulík.

*Angažovat slabé, až komické figury, například do ministerských funkcí, jsme v České republice uplatnili už mnohokrát. Zvláště ministerstvo obrany se jeví českým politickým stranám k tomu účelu jako velice vhodné. Naopak, v zemích, které nedisponují standardní západoevropskou nebo severoamerickou ochočenou demokracií, ale které opírají svou politickou realitu o určité prvky autority, si luxus mít v čele státu jen herce – někdy šikovného, jindy roztomile nemotorného – dovolit nemohou.

*Nedokážu si představit, čím by mohlo třeba Německo v nejbližší budoucnosti nahradit ruský plyn. Vzpomínám si, jak si náš prezident během jedné z návštěv Německa zažertoval: Tak dobře, ruské uhlí vám není po chuti, po chuti vám není ani ruská ropa, náš plyn taky nechcete. Čím tedy budete doma topit, dřívím? Ale i dříví budete přece muset kupovat v Rusku, řekl Ivanov.

*V Senátu došli k tomu, že RT a Sputnik podkopávají víru Američanů v jejich vlastní média. Ani nevím, co je divnější: víra senátorů v naše neomezené možnosti, nebo jejich nevíra v uvědomělou volbu vlastního lidu, prohlásila Margarita Simonjanová.

*Smetana je dcerou české aktivistky Moniky MacDonagh Pajerové a Jiřího Smetany. Její tetou je bývalá česká politička Kateřina Jacques, manželka exministra životního prostředí Martina Bursíka.

*Kusturica: Je to jako kdybych hovořil s někým z amerického ministerstva zahraničí, a ne s někým z České republiky. Hovoříte o obavách v České republice. Od Hitlerovy éry nemělo Rusko tolik vojáků na svých hranicích. To jste věděla? zeptal se jí. Ne, zareagovala Smetana. Počet vojáků v Pobaltí, v Rumunsku, kolem Černého moře je vyšší než kdy za Hitlera. Bavíme se o ruských vojácích na hranicích Mexika nebo v Karibiku blízko amerických hranic? Ne. Bavíme se o NATO, které se přibližuje k Rusku. Vladimir Putin je báječný muž, příjemný, inteligentní. To, co je mu připisováno, jsou ve skutečnosti stereotypy Západu vůči Rusku. Nejsou to přitom ruští vojáci, kdo je dnes na amerických hranicích, ale američtí vojáci na těch ruských. Američanům by vyhovovalo, aby se do procesu globalizace nikdo nemíchal a nezpochybňoval, co dělají. Tak jako třeba odtržení Kosova od Srbska, které se odehrálo fyzicky a bombardováním. Kdyby byl prezidentem Ruska v roce 1999 Vladimir Putin, mezinárodní situace by se vyvíjela jinak. Za Jelcina se Američané Rusku smáli, za Putina už se nesmějí.

*Pusťte si rozhovor s Emirem Kusturicou na DVTV. Kromě jiného tam má Emir větu: Ne, je to o principu destrukce mezinárodního práva a jeho nahrazení „právem“ humanitárním.

*Marek Wollner: Kusturica je blb a buran. Ale většinou opravdu dělá hezké filmy. Většinou je fakt dělá. Ale i na blba mohou sednout múzy. On je toho názorný příklad.

*Vladimir Putin prohlásil, že myšlenku, že Rusko napadne zemi NATO, může přednést jen nemocný člověk.

*Mně přijde divné, že dosud nikdo nenapsal, že za pád věží na Manhattanu mohou ruské tajné služby, případně Putin osobně. Rusko asi dělá teroristické útoky i mimo své území. USA o tom mají důkazy nevyvratitelné a tajné. To nevíte, že v tom vagonu CIA našla Putinův pas? Nepoškozený a naprosto jasně čitelný, to je betonový důkaz, z toho se Putin už nevykroutí, před mezinárodní soud s tím zločincem!

*Vy si hleďte spíš toho, že když už Putin nestihl, jak v deliriu zavěštil Chromý, vyhodit sám metro do povětří, aspoň utáhne Návalnému šrouby na palcích, aby si užil.

*Jiří Menzel: Ty, co volili Milouše, tak teď volej Miloše, on v tom není moc velkej rozdíl, rýpl si na závěr. To jste hezky shrnul, pochválila režiséra Renata Kalenská, která s Menzelem rozhovor vedla.

*Agentura Reuters rozšířila v úterý prohlášení mluvčího teroristické skupiny IS. Mluvčí organizace Abi al-Hasan am-Muhadžir řekl: Ameriko, jdeš ke dnu a není žádný spasitel, a stala ses kořistí vojáků chalífátu, na každém kousku země bankrotuješ a známky tvého ústupu jsou každému oku zřejmé. Není větší důkaz než fakt, že tě řídí idiot, který neví, co je Sýrie nebo Irák nebo islám.

*Spojené státy jsou zemí, která drží v rukou 75 procent vojenského rozpočtu této planety, podotkl Kmoníček.

*Tereza Spencerová: Nevím, jestli se Trump „zadrhl“ nebo byl svým okolím a lobbistickými a jinými zákulisními či mediálními tlaky „zadrhnut“, ale současně je přece jasné, že se celé funkční období prohulákat prostě nedá. Ani Trump nemůže mít tolik energie.

*Stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová prohlásila, že americký prezident Donald Trump považuje Rusko za problém, informuje agentura France Presse. To, co udělali s Krymem a Ukrajinou… a jak nadržují Asadovi, kvůli takovým věcem se s nimi nehodláme mazlit, řekla během každoročního fóra Women in the World Summit. V našich rozhovorech s prezidentem nejednou označil Rusko za problém, dodala stálá zástupkyně.

*Michael Romancov po útoku USA na Sýrii: No konečně. Toto mělo přijít už před lety. Jestli to je zásadní přelom, ještě nevím. Stalo se však konečně to, o čem jsme se domnívali, že se mělo stát v roce 2013. Stanovisko polské vlády: USA jsou garantem světového pořádku. Jsou chvíle, kdy je třeba konat. Poslanec Ivan Gabal Trumpův krok jednoznačně vítá. Kdyby to USA neudělaly, stalo by se používání zbraní hromadného ničení Blízkém východě a jinde standardem. Syrského prezidenta Bašára Asada při tom Trump označil za diktátora, který útočil chemickými zbraněmi na nevinné civilisty. K útoku Trump řekl, že ho nařídil kvůli životně důležitému zájmu národní bezpečnosti. Útok ukázal, že Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se ohavných činů, uvedl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

*Také Írán se vyjádřil k americkému útoku. Írán tvrdě odsuzuje jakékoliv jednostranné nálety. Takové akce pouze posílí teroristy a zkomplikují situaci v Sýrii a v regionu, oznámil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahram Qasemi. Zdůraznil, že o skutečných pachatelích útoku v Idlibu navíc stále existují oblaka pochybností.

*Po chemickém útoku US námořnictvo odvezlo ze Sýrie všechny chemické zbraně. Po prozkoumání v mezinárodních laboratořích byla jako země původu použitého sarinu označena Velká Británie. O tom však proběhla v tisku jen krátká noticka.

*Moderátor televizní stanice MSNBC Brian Williams záznamy snímající americké tomahawky odpálené na syrskou leteckou základnu označil za nádherné, nadchl se útokem na syrskou základnu a mluvil o kráse amerických zbraní, a známý CNN novinář Fareed Zakaria řekl, že Donald Trump byl americkým prezidentem ten den v noci, když řízené střely zasahovaly svůj cíl. Zakariova slova a několika dalších amerických novinářů odrážejí konsensus v tom, co to znamená být prezidentem. Současný prezident je ten, kdo je připraven přinést smrt a zkázu do ostatních částí světa.

*Prosíme o boží moudrost v době, kdy čelíme velmi rozbouřenému světu. Modlíme se za životy zraněných a za duše těch, kteří zemřeli. A doufáme, že dokud Amerika bude hájit spravedlnost, pak mír a harmonie nakonec zvítězí, uzavřel Trump svůj projev.

*Komentátor deníku The New York Times, Thomas Friedman, ve svém článku „Proč Trump bojuje s IS v Sýrii“ ve své podstatě vyzval USA, aby přestaly v Sýrii bojovat s Islámským státem. V jeho materiálu se uvádí, že boj proti teroristům nyní není v zájmu Washingtonu. Prezident Donald Trump má umožnit IS být bolestí hlavy Asada, Íránu, Hizballáhu a Ruska, napsal a vykreslil analogii s mudžahedíny v Afghánistánu, které Američané ponoukali k prolévání ruské krve. Friedman si uvědomuje, že v celosvětovém měřítku je boj proti IS povinný, ale teroristická skupina ovládá západní Irák a velkou část Sýrie. Jejich cílem je boj proti režimu Bašára Asada a jeho spojencům v Sýrii a proíránskému šíitskému režimu v Iráku, připomíná Friedman. Podle jeho názoru je třeba vést válku v Sýrii na dvou frontách – umírněnými rebely a Islámským státem. Pokud však Amerika potlačí dceřiné skupiny IS v této zemi, tak sníží tlak na Asada, Írán, Rusko a Hizballáh, a dá jim příležitost k potlačení umírněné opozice. (Je očividné, že opět prohloubená nenávist k Asadovi a výše jmenovaným včetně Ruska vede mnohé americké ideology, a nejsou pouze v řadách novinářů, k vysloveně chorobným vývodům.)

*Jan Zahradil (ODS): Trump si zjednal respekt, který Obama poztrácel. Moskva si mohla dělat, co chtěla, to skončilo. Moskva a Teherán si zvykly, že si v blízkovýchodním regionu mohou dělat, co chtějí, teď vidí, že nemohou. A nebudou mít jistotu, co Trump udělá příště. Americká CNN odvysílala další důkaz, že za chemický útok může syrská armáda. Tajné služby USA o tom dokonce věděly předem!

*Francouzský ministr zahraničí je prý přímo zděšen lží syrského prezidenta Asada o použití chemických zbraní. Nevím, ale pokud se nad údajným chováním Bašára Asada dnes pohoršují zrovna Francie s USA, tak se mi přímo otevírá kudla v kapse! Masoví vrazi, kteří si v ničem nezadají s Hitlerem, náhle mají tolik soucitu s civilisty? A že ho kupodivu sami neměli v časech, kdy civilisty vraždili po milionech! Ve Vietnamu, v Africe, Alžíru, na Filipínách a jinde.

*Sýrie odsuzuje podvod a vyfabrikované lži, reprezentované ministrem zahraničních věcí Francie Jean-Marc Ayraultem v souvislosti s trestnou činností v Chan Šajchúnu. Nevyvolává to žádné pochybnosti o zapojení Francie do trestné činnosti a její přímé účasti na agresi proti Sýrii, cituje RIA Novosti v prohlášení syrského ministerstva zahraničí.

*Nicméně Asad není šílený. Sledoval jsem několik jeho interview. Ve skutečnosti je velmi decentní a mazaný. Je obviňován z toho, že zabíjí vlastní lidi, média ale opomíjejí fakt, že zabíjí teroristy. Proč je pro Ameriku v pořádku zabíjet teroristy a současně to není v pořádku pro Asada? To nedává smysl. Něco tu smrdí. Existují ale dvě otázky, které potřebují odpověď. První otázkou je, kdo byl za chemickým útokem, a druhou otázkou je, zda ten útok vůbec proběhl. Podívejme se na to, kdo všechno se raduje z Trumpova útoku na Sýrii! Hillary Clintonová, Nancy Pelosi, Chuck Schumer, Angela Merkelová, Teresa Mayová, John McCain, Lindsey Graham, většina demokratů, levicová média, ti, kteří nikdy nestáli za Trumpem, a Islámský stát. To jsou ti samí lidé, kteří stvořili Islámský stát a al-Káidu. Lidé, kteří Islámský stát a al-Káidu financovali, podporovali je zbraněmi a stvořili katastrofu s názvem arabské jaro. Cílem bylo svrhnout sekulární režimy, aby se k moci dostali islámští teroristé. Bývalý spolupracovník Usámy bin Ládina Noman Benotman řekl ve své pražské přednášce, že Hillary Clintonová rozhodla, že islamisté bojující proti Asadovi budou podporováni dodávkami zbraní. Víme, že Muslimské bratrstvo v Egyptě mělo jistou podporu od Obamy. Toto vše jsou fakta. Otázkou je, jaký to má důvod.

*Šichtařová: Může mít jakékoliv bombardování přívlastek humanitární?! Není to asi tak logické spojení, jako by třeba bylo spojení mírumilovná genocida?

*CNN věnovalo více pozornosti ne samotné zprávě, ale její interpretaci. Je to informační postmodernismus: vůbec není důležité, co se stalo, je důležité, jak o tom informovali a jak nafoukli informační pořad, řekl Semen Uralov. A v propagandě není hlavní fakt, ale jeho interpretace, řekl politolog.

*Na začátku března 2017 Trumpova administrativa dala najevo, že spolupráce USA s Ruskem ve společném boji proti terorismu se odkládá na neurčito. Otázkou je, proč USA najednou nechtějí spolupracovat s Ruskem a nespěchají zahájit plnohodnotnou válku proti terorismu, jak ještě nedávno sliboval Donald Trump během své volební kampaně? Tajemství spočívá v tom, že nový americký prezident se konečně seznámil se všemi tajnými dokumenty. Trump s překvapením zjistil, co je to ten terorismus, že nejde o fenomén o sobě, ale o jev vytvořený americkými tajnými službami. Jako kandidát na prezidentský úřad to nevěděl, proto mluvit o tom, že je odhodlán bojovat proti terorismu spolu s Ruskem a také společně s Asadem a s oficiálním Damaškem. „Zničíme ten zkurvený ISIL a namočíme do hajzlu“, vyhlásil Trump coby rozhorlený kandidát. (Autor zde vkládá do úst Trumpa parafrázi expresivního vyjádření Vladimíra Putina k čečenským teroristům ještě před jeho zvolením premiérem RF – pozn. překl.) A teď, trapná situace. Jako prezident obdržel tajné dokumenty, netrpělivě je otevřel, překvapeně vzhlédl a ztratil kuráž. Uvědomil si, o co tady jde, upadl do zmatku a obrátil se na své poradce: „Jakže?“ Nicméně fakt zůstává faktem, teroristické sítě vytvořila CIA s finanční a diplomatickou podporou USA. „Ach můj bože!“ vykřikl Trump, „Jaká noční můra!“ Co má teď dělat? Zničit vše, co bylo vytvořeno lety tvrdé práce stovek mužů a žen, zaměstnanců amerických zvláštních služeb? Je nutné odložit boj proti terorismu. Teď ovšem je minimálně potřeba zvážit, jak se dostat ven z prekérní situace. „Sakra! Co jsme to vytvořili! Proč jste mi to neřekli dřív?“ „Promiňte, pane Trumpe, ale kdo jste tehdy byl? Nikdo. A teď jste prezident.“

*Putin prohlásil, že za 95 % všech teroristických útoků ve světě může CIA, a to buďto přímo nebo prostřednictvím svých proxy uskupení. CIA představuje zločinný element deep state a jedná na základě vůle světové oligarchie a její vize Nového světového řádu, řekl Putin a dodal: CIA je součástí Ameriky, ale současně CIA nepracuje ve jménu amerického lidu a jeho zájmů. Na dotaz, zda také za útokem v petrohradském metru stojí CIA ve snaze zbavit ho vlády, Putin odpověděl: To bude chtít víc než pytel triků v metru, aby mě přinutili mrknout.

*Jiří Pružina: Už jsem se bál, že nebude ctít „demokratické“ tradice a hodnoty Spojených států. Naštěstí jsem se dnes dočkal. Donald Trump úspěšně kráčí ve šlépějích svých předchůdců v zájmu civilizace, demokratických, euroatlantických, tedy jedině správných hodnot. Co prezident, to alespoň jedna zcela demokratická válka. Začal trochu pozdě, Hillary by to jistě stihla dříve. Ale je krásné, že ani nečekal na udělení Nobelovy ceny za mír, jako jeho váhavý předchůdce. Zlí jazykové by mohli namítnout, že to snad ani nechtěl, že mu jaksi neocons s vojenským komplexem za zády dali na vybranou: Buď tohle, nebo se pojedeš projet do Dallasu. Ale já tomu nevěřím. Donald Trump jen ctí tradice Ameriky. Vždyť co by tomu řekla historie, kdyby nenásledoval například to krásné práškování Agent orange, na které s láskou vzpomínají miliony Kambodžanů a Vietnamců. A tak má Amerika konečně svého prezidenta, svět novou agresivní válku a co my? Nu budeme přeci sledovat kurz koruny a posuzovat neoprávněně nařízené penalty.

*Dnes je Evropa hnijící kontinent, už nemá co říct ani Turecku, ani světovému společenství. Evropa se vyčerpala a přešla do stavu, za který bude muset draze zaplatit. Jsou ztracené hodnoty, které Evropané hájili po celá staletí, oznámil Erdogan na mítinku v provincii Balikesir. Podle něj jsou dnes v evropských státech porušována práva člověka a nevyrovnávají se s normami demokracie. Evropa už není centrem demokracie, ale násilí a nacionalismu, dodal turecký lídr.

*Otec Turků – Mustafa Kemal Atatürk – referenda nepořádal. Rozkazoval a nařizoval, kontroloval a trestal. Dokonce, když zakázal v Turecku nosit fezy, vůbec ho nenapadlo ptát se ve strakonických fezárnách, zda by nechtěly nějakou kompenzaci. V těchto souvislostech lze konstatovat, že referendum o změně ústavy je opravdu historické. Turecko je ale nejen kulturní anatolský most mezi Asií a Evropou, ale také více než osmdesátimilionový stát s rozvinutou ekonomikou, strukturovanou společností a silnou armádou. Taková země se nedá řídit podle představ finančních dobrodruhů, jako je třeba evropský Jean-Claude Juncker.

*Trump Erdoganovi gratuloval. Co si z toho má kdo vzít? Ale pogratuloval mu i Putin. A taky třeba syrská Al-Káida nebo wahhábistická Saúdská Arábie. Čili, pokud EU udělá nad Tureckem kříž, o spojence nemusí mít Erdogan nouzi.

*Na otázku, či po Sýrii zaútočí Trump aj na Severnú Kóreu, Jakov Kedmi odpovedal na americké snahy ruským príslovím. “Keď je sila, tak tam rozum evidentne netreba”. Ukrajinci si napríklad neuvedomujú, že po americkom útoku v Sýrii môžu Rusi napríklad podľa amerického vzoru zničiť ukrajinské delostrelectvo, aby chránili životy civilistov Donecka a Luhanska a Ukrajina nemá žiadne možnosti, aby tomu zabránila.

*Jak je ke slyšení v jednom filmu o mafii. „Všichni nám budou platit za ochranu“. Na vedení stojící si mafián druhého stupně se naivně zeptal: „A před kým je budeme chránit?“ „Přece před námi!“ Zněla odpověď.

*Pomalu, ale jistě směřujeme k postamerickému světu, světu, kde nefunguje hegemonie USA. Ke světu, v němž nelze spoléhat na ochranu ze strany USA. Samozřejmě, že v Demokratické straně jsou i ti, kteří chtějí zachovat status quo, prohlásil v únoru Bernie Sanders. Tito lidé se raději utopí s Titanikem za předpokladu, že jsou v kabině první třídy.

*Jedno z posledních hlášení rozhlasu v závěrečném dílu proslulého seriálu M. A. S. H 4077: Teď jsou dvě hodiny, přesně za osm hodin korejská válka oficiálně skončí. Je čas na pohled zpátky a tohle jsou nejčerstvější informace, jaké máme. Náklady války pro Spojené státy byly spočteny na 22 miliard dolarů. Co se týče lidí, stálo nás to mnohem víc. Jednotky OSN utrpěly následující ztráty: zabito v boji 71.500, zajatých a pohřešovaných 83.263, zraněných 250.000, dohromady tedy 404.763 zabitých, zraněných a zajatých. Z komunistické strany bylo zraněno a zabito 1.347.000, ve válce taky zahynulo 400.000 korejských civilistů. Pokud to všechno sečteme, vyjde vám více než 2.000.000 zabitých nebo zraněných lidí. Navíc jedna čtvrtina všech Korejců zůstala bez domova a je tu více než 100.000 sirotků.

*Obranná strategie Kimů byla a je zcela průzračná: získat účinnou odstrašující zbraň, snížit početní stav armády a náklady na ni a zaměřit se na hospodářský rozvoj. Problém Washingtonu, Tokia a Soulu spočívá v tom, že tato strategie je realizována překvapivě efektivně.

*Bety: Co přesně o Koreji víme? Přiznám se, že já téměř nic. Vím, že v dávné i v zas tak ne moc dávné minulosti úporně bojovali za svou nezávislost s Japonskem i Čínou – tedy si jí cení. Vím, že amíci KLDR v korejské válce zbombardovali téměř naplacato, k čemuž pak připojili různé sankce – nemají žádný důvod je milovat i proto, že tlak neustává. Poučila jsem se, že mají značné nerostné bohatství a pokud ho odmítají vydat na pospas nadnárodním korporacím, je jim téměř znemožněno s ním obchodovat. Ano, snaží se vyvinout jaderné zbraně – kdyby něco podobného vlastnil Kaddáfí, možná by ještě žil a jeho země by nebyla na hromadě. Představa, že malý národ (25 mil.) se chystá zaútočit na celý svět, je prostě směšná, ani nechápu, proč by se mělo Japonsko – dávný i nedávný agresor – cítit ohroženo – jistě jsou rádi, že je mají z krku, ale že Japonce nemilují, to zcela chápu. Co dále víme? Že tam prakticky vládne jedna rodina (no v Asii jsou rodinné vazby velmi silné, takže je to i jistý způsob ochrany). Není to tak dlouho, kdy jsme umírali za císaře pána a jeho rodinu, za vlast a za krále či královnu – pochopitelně za královnu v první řadě, Japonci umírali s Hirohitem na rtech atd. Co je tedy na tom tak mimořádného?

*V průběhu jednání Pence řekl, že Washington i Tokio se zavázaly k mírovému řešení situace v tomto regionu. Nicméně zdůraznil, že „mír se dosahuje silou“, citovala tisková agentura Kjodo poněkud orwellovskou větu.

*Letadlové lodě přinášejí mír. Američané poslali ke korejskému pobřeží své letadlové lodě. To je doopravdy rázné poselství míru, které je navíc doprovázeno zrychleným tempem výstavby protiraketové obrany v Jižní Koreji. Od těchto mírumilovných záměrů se už nechvěje pouze poloostrov, ale celý region. Tak či onak, Spojené státy, jež od KLDR odděluje celý oceán, jsou teď nejvíce ponořeny do této situace.

*Současný čínský prezident Si Ťin-pching se netají tím, že je ze současného prezidenta Severní Koreje Kim Čong-una značně frustrovaný. Od roku 2011, kdy se Kim stal třetím vůdcem Severní Koreje, se oba představitelé nikdy osobně nesetkali.

*Tereza: Čínská oficiální média si před Trumpem neberou servítky a suše oznamují, že Peking žádnou americkou agresi proti Severní Koreji, tedy válku na svém zadním dvorku, prostě nedovolí.

*Washington si dělá hlavu z toho, že Severní Korea vlastní nukleární zbraň, ale celý svět si dělá mnohem větší hlavu z toho, že nukleární zbraně vlastní USA. A též z toho, že jich mají tolik. Světové průzkumy prokázaly, že většina světové populace je mnohem víc znepokojena hrozbou míru, kterou představují Washington a Izrael, než Íránem, Severní Koreou, Ruskem a Čínou. Roberts: Bude-li svět vehnán do Armageddonu, bude to Washington, nikoliv Severní Korea, Irán, Rusko či Čína, kdo způsobí konec života na Zemi.

*Korejská válka: Takže, zůstala snad dnes v Severní Koreji vojska Rusů a Číňanů, anebo tam zůstaly jen na jihu základny a vojska Američanů, aby tam prý dodnes chránily tzv. demokratické Korejce před jejich pokrevními příbuznými Korejci, údajně totalitními?

*První místopředseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Franc Klincevič vyzval dát tvrdou odpověď na slova ministra obrany Velké Británie Michaela Fallona o tom, že Londýn má právo na preventivní jaderný úder. Klincevič zdůraznil, že je-li Británie připravena zaútočit na jadernou velmoc, bude sama, když má ne právě největší území, doslova vyhlazena z povrchu zemského odvetným úderem. A bude-li úder zasazen nejaderné zemi, bude to připomínat americké atomové bombardování japonských měst Hirošimy a Nagasaki.

*Země jako je Velká Británie, která deklaruje připravenost zaútočit těmito zbraněmi jako první a bez ohledu na to, že by sama nebyla podrobena jadernému útoku. A vede to ke kvízové otázce: Jaký je rozdíl mezi výroky Severní Koreje a velké Británie?

*Válečná loď královského námořnictva byla poslána k Putinovu prahu jako odveta za vpád do Lamanšského průlivu, zní titulek článku na webových stránkách The Daily Star.

*Ze všech poznatků o válečných hrůzách lidstvo zatím neodvodilo závěr, že je válku třeba ze sociálního chování odstranit.

*Jestliže půjdeme do války, za co vlastně chceme bojovat?“

*Spojené státy, které dohlížejí na to, aby se jaderné zbraně nedostaly do nepovolaných rukou. Patrně do podobných, jaké byly a jsou ty jejich!

*Za dvacet měsíců sovětsko-polské války se v zajetí ocitlo kolem 157 tisíc rudoarmějců, a proč zůstalo naživu pouze 75 tisíc lidí? Ministerstvo zahraničních věcí Polska s velkým znepokojením a zklamáním přijalo umístění ruskou stranou na území polského vojenského hřbitova v Katyni masívů, obsahujících nedůvěryhodné informace o bolševických vězních v letech 1919-1921, kteří zahynuli v polském zajetí, uvádí se ve zprávě.

*Byl tu i logistický problém – každý americký voják ve Vietnamu denně spotřeboval 38 kilogramů materiálu – pohonných hmot, střeliva, zdravotnického materiálu, jídla a víc přes oceán nemohlo dopravit ani 510 amerických lodí atd. Armádní statistici spočítali, že na zabití jediného partyzána bylo zapotřebí v průměru 25 000 střel. A třebaže v květnu 1968 začaly oficiální mírové rozhovory v Paříži, k ničemu nevedly – do konce roku se ani nedohodly na tvaru jednacího stolu, když u něj musely usednout delegace, které se vzájemně neuznávaly.

*Celkem prošlo nacistickými tábory 18 milionů lidí, 11 milionů z nich bylo zlikvidováno.

*Ruská společnost je jiná než česká společnost. Na půdě dnešního Ruska byl islám dřív než křesťanství. Rusko je tradičně od dob Ivana Hrozného multikulturní společnost. Někdy to bylo v klidu, někdy konfliktní. Některé enklávy se chovají jinak než jiné. Tatarstán je nejbohatší část Ruské federace, protože je tam ropa. Mimochodem, Alláh miluje ropu, to jste si jistě všimla. Soužití pravoslaví a islámu má v Rusku velkou tradici, samozřejmě se to momentálně komplikuje, protože narostl džihádismus nejrůznějšího zaměření. Kdyby ale bylo automatické propojení konfliktu islám – Rusko, pak by nemohlo mít Rusko tak dobré vztahy s Tureckem nebo Íránem.

*Islámské společnosti fungují lépe pod vládou diktatury. Demokracie, která znamená vládu lidu, je pro muslimy cizím konceptem, neboť muslimové věří, že všechny zákony musejí pocházet od Alláha a pouze zástupci Alláha mají právo vládnout. Muslimové nerevoltují proti vládci, protože se chová tyransky, ale proto, že nenásleduje právo šaría.

*Divíme se, že někdo může použít nákladní automobil jako zbraň, když my máme k dispozici úžasné chytré bomby. Někdo podomácku kutí bomby z kuličkových ložisek, když my používáme bomby s ochuzeným uranem. Ten zaručuje tvrdost, kterou kuličky z ložisek prostě nemají. Raději se identifikujeme s vrahy vraždícími pokynem ruky nevinné lidi, označované za vedlejší ztráty, než s jejich oběťmi. Svět se nepoučil, lidé se nepoučili a od dob křížových výprav nejsme dál. Svatá válka proti muslimům a dalším nepřátelům opět klepe na naše dveře a do mnohých křesťanských, židovských i ateistických srdcí vstupuje bůh války radostně vítán. Opět překujeme své radlice v pušky a vinařské nože v rakety. Bůh pokoje je totiž v našich chrámech pevně přikován na kříž.

*Nejen Mašínové, ale také hromadná vražedkyně Hepnarová, která najela s náklaďákem do lidí na nástupním ostrůvku, by měla být vyznamenána – In memoriam! A to za statečnost! Neboť sebrala během jediného okamžiku socialistické ekonomice několik pracovních sil! Hůře se potom plnil plán výroby, když bylo málo lidí.

*Radek Kalousek, Žamberk: Lež je pravda, čím více lží, tím více cen Ferdy Peroutky. Válka je mír, čím více válek, tím více Nobelovek míru, atd. atd. Prodat“ to západní veřejnosti lze třeba líbivými hesly Karla Poppera nebo s argumenty o záchraně civilizace před zkrachovalými státy a terorismem. Třeba Cyrda Höschlů by mohl občanům něco hezkého říci, to je takový roztomilý popperovský intelektuál!

*Množstvo emigrantov, ktorí odišli z Ukrajiny za posledné tri roky po euromajdane zvanom aj Revolúcia dôstojnosti, prevýšilo počet emigrantov po revolúcii v roku 1917 a následnej občianskej vojne, vyhlásil ukrajinský politológ Rostislav Iščenko. Vtedy sa celkový počet emigrantov odhadoval na 4 – 6 miliónov ľudí, súčasná Ukrajina prišla o 10 miliónov obyvateľov za tri roky.

*Bloger Josef Kouba: Země, které se s USA nekamarádí, mají doma válku a vše naruby. Ve všech zemích Blízkého východu, které nejsou podřízené zájmům USA, jsou občanské nepokoje, občanské války a permanentní aktivita islámského státu! A nyní pozor! Izrael, Jordánsko, Saúdská Arábie, Omán, Kuvajt… V proamerických zemích Blízkého východu neexistuje žádná aktivita islámského státu, žádný zavražděný vůdce, v těchto zemích je klid. Je to jen náhoda?

*Arkadij Mamontov: Spálenie Odesanov v Dome odborov 2. mája 2014 riadili Američania. Všetko v priamom prenose premietali pomocníčke ministra zahraničia USA Victorii Nulandovej, ktorá sa v tom čase nachádzala na americkom veľvyslanectve v Kyjeve. O všetkom vedeli, všetko bolo rozpracované do konca. (Pomáhal jim v tom silně Člověk v tísni, Štětina, P. Procházková, Schwarzenberg a další čeští demokraté.)

*Jan Keller: Macron není tak úplně nevýrazný. Oproti Hollandovi je to rozený charismatický vůdce. Navíc mu potřebné charisma dodají banky, média a velký byznys, kteří za tímto bývalým socialistou stojí.

*Gorbačov: Vyléčíme Rusko demokracií. Neměl cit pro ekonomiku.

*Simone Weilová sepsala Traktát o zrušení politických stran. Politické strany jsou jen pouhé stroje na výrobu kolektivních vášní.

*Tam, kde je bída materiální, rychle se objevuje i bída mravní (řekl TGM).

*Lidovci jsou živým důkazem nemožnosti existence boha. Protože pánbíčkáři nám tvrdí, že bůh stvořil člověka ke svému obrazu. Kdyby byl tedy bůh povahou podobný jako lidovci, musel by být pořádná svině. Protože neznám větší kurvy než jsou právě lidovci! V ústavě nemáme vedoucí úlohu katolíků. Přesto je stát vydržuje jako parazity.

*Při hovoru o prvního potomka čekající Sereně Williamsové doslova prohlásil: „Uvidíme, jakou to dítě bude mít vlastně barvu. Čokoládovou s mlékem?“

*Jednou představili Antonínu Švehlovi Profesora s dvěma vědeckými tituly (Plzeň ještě tituly nedownloadovala) a pan Švehla řekl: U nás doma jsme měli tele, co cucalo taky od dvou Krav – a skončilo stejně jako Vůl.

*A studenti za 20 let? To bude záležet, kterému vítězi tou dobou bude patřit pravda, zda Babišovi, nebo jeho konkurentům. Podle toho dostanou studenti noty. Jistý odstup a objektivitu za 20 let totiž neočekávám, to spíš tak za 50.

*Autor by měl být okamžitě postaven před soud za prozrazení státního tajemství! Že se máme dobře, je přece tak tajné, že se o to neodvažují zmínit ani odvážné anonymní nicky z internetových debat.

*Vždyť i ti největší hrdinové – chartisté byli většinou v komunistické straně už od padesátých let a podíleli se na restrikcích, zákazech, vyhazováních či ostrakizacích svých konkurentů nebo lidí, kteří nedrželi jako oni rudou myšlenku. Jen málo z nich bylo ochotno udělat autotorturu jako Pavel Kohout, který se v jakémsi článku vysvlékl donaha a v podstatě přiznal barvu. Všichni ostatní se tváří, že nikdy nic špatného neudělali, hlavně že podepsali Chartu a poté byli bojovníky proti komunismu, za což je teď musíme všichni obdivovat. To není nic obdivuhodného ani u nich, ani u lidí, jako je pan Votápek nebo Štětina. To je příklad lidského druhu, který skoro nezaslouží komentář. O takových lidech se u nás doma kdysi dávno říkalo, že až přijdou Číňani, tak si nechají zešikmit oči. To je dost přesná lidová charakteristika. Jen je samozřejmě docela s podivem, že tací lidé jsou v České televizi uctíváni jako odborníci na cokoli, konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

*Je-li diktátorem ten, co prosazuje vůli většiny, co potom je demokraticky zvolený kolaborant?

*Zdeněk Zbořil: Kdo může dnes říci, koho z ČSSD do voleb ještě odvedou v řetězech? A jak říká Švejk, když někoho vede policajt, je to vážnej okamžik v životě lidským.

*Petr Schnur: Kdybych mohl, položil bych Merkelové následující otázku: Jako žena a křesťanka, pokud byste si musela vybrat, žila byste raději ve spřátelené Saúdské Arábii nebo v barbarském režimu Sýrie?

*Pascal: Nejhorší ze všeho je, když se člověk začne bát pravdy, aby ho neodhalila.

*Na ekonomickou fakultu jedné slavné univerzity pozvali stařičkého bývalého profesora, který si při prohlídce fakulty všiml, že studenti dostávají k závěrečné zkoušce stále ty stejné otázky, jako on zadával před padesáti lety, tak nad tím zajásal. Jeden z docentů jej však upozornil, že otázky jsou sice stále stejné, ale správné odpovědi jsou dnes zcela jiné.

*V roce 1989 mělo status vysokoškoláka 113 tisíc místních občanů, o čtrnáct let později, v roce 2013, už 368 tisíc! Skok o 255 tisíc vysokoškoláků více během krátké doby. V roce 1989 u nás fungovalo 23 veřejných vysokých škol a na nich 69 fakult. V roce 2013 jsme měli 71 škol a 150 fakult! Statistikami pohnuly právě soukromé „vejšky“, kterých bylo založeno 43. Veřejné vysoké školy vznikly po roce 1989 jen tři. Dnes u nás působí čtyřicet soukromých škol, dvě státní a 26 veřejných (celkem 68).

*Saviano: Spojené království je už dnes bezpochyby nejzkorumpovanější země na světě, a to ne z hlediska politiky nebo policie, ale z hlediska praní špinavých peněz. Mám tím na mysli, že neexistuje žádná kontrola toku peněz – ne nutně do Londýna, ale do Gibraltaru, Malty a Jersey – to vše jsou brány, kterými Spojené království prochází peníze bez jakékoliv kontroly. Panama bývala hlavním městem praní špinavých peněz – teď je to Londýn. Panama se za to pomstila Panama papers. Panama papers je jednoznačně pomsta. Vydali jména, aby se pomstili konkurenci – Londýnu. Velká Británie je daňovým rájem: Máte větší množství miliardářů s bydlištěm v Londýně než jakékoliv jiné místo na Zemi. Nejsou u vás kvůli počasí, ale kvůli daňovému klimatu. I Gibraltar má totiž pověst daňového ráje a na jeho území je registrováno na 60 tisíc firem, což v přepočtu znamená dvě firmy na jednoho obyvatele. Španělsko dlouhodobě žádá o větší možnost podílet se na chodu a správě tohoto území o rozloze 6,8 km².

*Glazjev: Zastavit agresi USA je možné jen zbavením se dolaru. Čím větší bude agrese ze strany Američanů, tím dříve to dotáhnou ke konečnému krachu dolaru, protože jediný způsob pro oběti americké agrese, jak zastavit tuto agresi, je zbavit se dolaru. Jakmile se s Čínou zbavíme dolaru, nastane konec americké vojenské moci, řekl. S Čínou již prohrály vedení v ekonomice. Kromě vojenského pendreku USA nemají jiné způsoby, jak všechny přinutit k používání dolaru. Z tohoto důvodu vedou hybridní válku s celým světem, aby na jiné země přesunuly břemeno svých dluhů, aby všechny držely na dolaru a aby oslabovaly ta území, která nekontrolují. V době první a druhé světové války byla provokatérem Anglie, aby si udržela světové prvenství, nyní dělá to samé Amerika. Trump je mluvčí těchto zájmů, uzavřel Glazjev.

*Ekonom Pavel Janičko: Vezmeme-li např. vážně tvrzení o zisku kapitalistů jako odměně za jejich činnost, pak se musíme vyrovnat s tím, že zřejmě mezi lidmi existují naprosto gigantické rozdíly ve schopnostech a výsledcích jejich práce. Celkem snadno totiž najdeme údaje o výši majetku např. tří největších českých zbohatlíků a dozvíme se, že pan Kellner nashromáždil k dnešnímu datu majetek ve výši 255 mld. Kč, pan Babiš ve výši 70 mld. Kč a třetí v pořadí pan Komárek ve výši 49 mld. Kč. S určitým zjednodušením můžeme jejich příjmové úrovně porovnat s českým průměrem, který je řekněme definován měsíční sumou 30 000 Kč na pracujícího jedince (a to ještě přeháním), což vychází na období předchozích 28 let tak, že tento člověk vytvořil hodnoty asi za 10 mil. Kč. Jednoduchým propočtem pak zjistíme, že produktivita práce těchto supermanů je mnohonásobkem produktivity průměrného člověka. Např. pan Kellner pracuje 40 000krát produktivněji než tento průměrný ubožák, pan Babiš pak 14 000krát a téměř lenoch p. Komárek pak pouze 2 000krát. Přepočteno na časové jednotky, pak pan Kellner udělá stejnou práce, jakou zvládne průměrný loser za 1hod., za 14 vteřin, pan Babiš je lenivější a potřebuje celých 50 sekund a nešikovný pan Komárek dokonce více než minutu (72 sekund). Jestli je to tak, pak se my všichni plus mínus průměrní lidí musíme hluboce stydět. Navíc, jak se zdá, tyto rozdíly se v poslední době dále zvětšují, rostou majetkové rozdíly, neboli ti pracovití supermani jsou stále pracovitější a běžní lidé jsou stále línější. A to ani nemluvě o zajímavém faktu, že tyto skvělé supermanské vlastnosti se stoprocentně dědí, a to i v případech, že potomci v miliardářských rodinách jsou třeba evidentně slabomyslní. Stejně tak myšlenka o zdroji bohatství těchto osob jako odměny za vlastnictví kapitálu a přírodních zdrojů možná u přemýšlivějších lidí narazí na neodbytné představy, jak by to vypadalo v případě, že by všichni tito majitelé těchto faktorů sídlili mimo lidskou společnost i se svými akciemi a třeba i s celým vybavením podniků na pustých ostrovech, a čekali tam na odměny za své vlastnictví. Myslím, že by se nedočkali, a tak asi jediným reálným vysvětlením původu majetku těchto lidí zůstává myšlenka, že si v důsledku svého postavení v ekonomické a sociální struktuře společnosti jsou schopni přivlastnit část produktu vytvořených jinými účastníky výroby, tedy že vykořisťují, že maximalizace soukromého zisku není podvod, ale systémová a legální činnost.

*Legenda vyprávějící o příchodu Židů do Polska. Když prchali směrem na východ, aby se zachránili před morem a pronásledováním, z nebes se k nim po dlouhé cestě snesl lístek, na němž byla napsána dvě hebrejská slova: po lin, tedy zde spočiň, pozdější hebrejský název pro Polsko. V 16. století se Rzeczpospolité říkalo paradisus judeorum – ráj Židů. Krakovský rabín Mojžíš Isserles tehdy napsal: Pokud by Hospodin nedal Židům Polsko jako útočiště, osud Izraele by byl věru nesnesitelný. Ve srovnání s ostatními zeměmi tehdejší Evropy byla židovská komunita v Polsku stabilní a prosperující, což dosvědčuje i její stále rostoucí podíl na celkové populaci, blížící se v 18. století k deseti procentům obyvatelstva. Slavný chasidský rabín Pinchas z Korce: V Polsku, kde jak náš jazyk, tak vzhled a oblečení jsou jiné než gójů, je naše vyhnanství mnohem méně hořké než jinde, kde se od gójů přestáváme lišit.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
30. 4. 2017 6:52

peter. napsal

http://romanbednar.blog.pravda.sk/2016/11/05/za-obamu-explodovala-chudoba-americania-su-chudobnejsi-ako-slovaci/
http://kubalik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=458115

Podľa diskutérky pod článkom,opísal Roman Bednár svoj článok z
Deutsche Wirtschafts Nachrichten,kde vyšiel pod názvom „Studie:Halfte der Amerikaner hat praktisch keine Erspamisse“.
Uvádzam to pre zdôraznenie väčšej pravdivosti obsahu článku.