Perličky z tisku za říjen 2016

*Clintonová: USA jsou výjimečnou zemí, přestože se to někomu nemusí líbit, Rusko a Čína se s námi nemohou srovnávat. Američané jsou schopni na tomto světě všechny překonat. Klíčovým elementem americké výjimečnosti jsou její hodnoty jako ochrana práv člověka, práv gay-společností, religiózních a etnických menšin, žen, lidí se sníženými možnostmi a vůbec všech, kdo se snaží žít v míru. V těchto sférách si bere celý svět příklad z Washingtonu. Jiné země mají také odpovědnost, která je motivuje pomáhat USA řešit světové problémy. Amerika ovšem má nepřekonatelnou schopnost být silou míru, pokroku a rozvoje na celé planetě.

*Condoleezza Rice: Spojené státy nejsou nikomu na světě povinny skládat účty ve své činnosti.

*Protestantský kazatel Jonathan Edwards už v 18. století řekl, že status bohem vyvoleného národa přešel od Židů na Američany. A zakladatelé Států vnímali svou činnost jako korunu veškeré světové historie. Již ve 20. století Ronald Reagan, který hodil rukavici SSSR jakožto říši zla, nedvojsmyslně přidělil USA roli říše dobra. Bushové, Clintonové a Obama v tomto smyslu nic nového nevymysleli, ale jen rozdílně vyjadřují totéž americké mesiášství. Celá zahraniční politika současné Ameriky jako vývozce demokracie, světového soudce a četníka je přirozeným projevem této ideologie.

*Světlana Alexijevičová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2015: Američtí vojáci a Amerika vůbec, sahá-li po ozbrojeném řešení, je to vždy přece jen se záměrem nastolit ve světě pořádek, zajistit bezpečnost.

*James A. Haught: Znie to neuveriteľne, ale začiatkom roku 2003 povedal prezident Bush francúzskemu prezidentovi Chiracovi, že invázia do Iraku je nevyhnutná z toho dôvodu, aby sa znemožnilo pôsobenie Goga a Magoga, dvoch satanských bytostí apokalypsy. Čestne. Nebol to žart. V prísne tajnom telefonickom rozhovore vyzýval prezident Spojených štátov amerických jedného z hlavných európskych spojencov, aby sa francúzske vojská pripojili k americkým a napadli Irak, čo je ich poslanie od Boha. Chirac už nie je prezidentom a voľne rozpráva, že americký líder sa odvolával na ich „spoločnú vieru“ (kresťanstvo) a doslovne povedal: „Gog a Magog sa na Strednom východe činia. Biblické proroctvá sa plnia. Boh chce túto konfrontáciu; Boh chce tento konflikt, aby sa zničili nepriatelia jeho národa pred príchodom Nového veku.“ Táto bizarná príhoda sa udiala, keď Biely dom zháňal koalíciu ochotných na rozpútanie invázie do Iraku. Chirac vraví, že mu pri Bushovom zavolaní rozum ostal stáť a čudoval sa, ako môže byť niekto vo svojej viere taký povrchný a fanatický. Telefonát nezapôsobil a francúzsky líder nevyhovel Bushovej žiadosti. Je trápne povedať otvorene, že predošlý prezident USA je nábožensky pojašený cvok, niekdajší pijak nízkej inteligencie, ktorého Boh zachránil. Bush je po anglicky to isté ako po nemecky Busch, a to krík. Takže autor zvýraznil upozornenie na Bushov evangelikalismus nepriamou pripomienkou, že v Starom zákone sa Boh zjavil Mojžišovi na vrchu Horeb v podobe horiaceho kríka a zhováral sa s ním, resp. cez neho s celým židovským národom. Žeby fundamentalizmus Bushovcov mal korene v ich „biblickom“ mene?

*Oskar Krejčí: V roce 1882 byl na federální úrovni schválen Chinese Exclusion Act, zákon zakazující imigraci Číňanů. O dvě dekády později byl přijat obdobný zákon proti Japoncům – během kampaně na jeho podporu se přetřásalo, že japonští přistěhovalci jsou nebezpeční agenti císaře. I k tomu bychom našli dnes analogie. A v roce 1924 byly přijaty striktní kvóty na imigraci z východní a jižní Evropy. Bylo to období největší slávy takových organizací, jako je Ku Klux Klan (KKK) – tato nejdéle fungující teroristická organizace měla podle dostupných údajů tehdy téměř pět milionů členů. A měla i sympatie takových politiků, jako byl první jižanský prezident zvolený po občanské válce, kterým byl již zmíněný Woodrow Wilson. S KKK se opakují motivy náboženského fundamentalismu a prohibice, ale i primitivního rasismu. Byla to delegace USA, která na pařížské mírové konferenci po 1. světové válce zablokovala japonský návrh, aby v závěrečných dokumentech byla zmínka o rovnosti ras. Období před 2. světovou válkou bylo časem velkých úspěchů eugenických hnutí, která usilovala o vypěstování geneticky co nejkvalitnějšího člověka. Tato hnutí, jak známo, nepůsobila jen v USA. Ve Spojných státech si kladla za úkol ochránit kvalitu vyšší vrstvy bílého etnika. Jenom v letech 1913 až 1948 přijalo 30 států USA eugenické zákony. Indiana jako první na světě schválila zákon o nucené sterilizaci; následovalo ji dalších 33 států USA. Ovšem už v době vyhlášení nezávislosti dnešních Spojených států mělo sedm z třinácti kolonií zákony zakazující sňatky příslušníků odlišných ras. Přestože většina takovýchto zákonů směřovala proti svatbám, spolužití a sexu mezi lidmi bílé a černé rasy, byl přijat i zákon proti sňatkům Afroameričanů s původními obyvateli, tedy s indiány, Eskymáky či Havajci, nebo zákon proti svatbám bělochů s „Malajci“, pojímanými tehdy jako zvláštní rasa z Oceánie. Až rozhodnutí Nejvyššího soudu v roce 1967 vedlo ke zrušení posledních šestnácti z těchto rasových zákonů. Sluníčkářský obraz Spojených států jako ideálu multikulturního soužití, k němuž máme směřovat, je jen projev slepoty.

*Už v lednu 1957 vydal americký prezident směrnici, zvanou Eisenhowerova doktrína, podle níž budou USA bránit každou zemi na Blízkém východě napadenou mezinárodním komunismem.

*Diana Johnstone: Amerika potřebuje režimní změnu – ale Hillary ji chce v Rusku. Má v té snaze podporu ministerstva zahraničí, Pentagonu a též Kongres je prý ochoten do toho jít.

*Vladimír Putin k novinářům: Vyzývám vás, abyste ve svých novinách uveřejnili mapu světa a vyznačili na ní všechny vojenské základny USA. Pak uvidíte hlavní rozdíl mezi Amerikou a Ruskem.

*Pieter De Buysser: Kdyby se aplikovaly norimberské zákony, všichni pováleční američtí prezidenti by viseli. Jsem proti trestu smrti. Byla by to strašlivá myšlenka, aplikovat norimberské zákony.

*Ale ze všeho nejvíc dráždí západní sdělovací prostředky klid RT a pichlavé vtípky hlavní redaktorky Margarity Simonjan. Americká zpravodajská agentura BuzzFeed nijak nemůže zapomenout na její odpovědi na otázky o vnitřní činnosti kanálu. „Arabskou redakci skutečně vede Putinův bývalý tlumočník, španělskou redakci jeho bývalý holič, a anglickou – bývalý kuchař jeho psa“, – odpověděla na otázku, kdo a jakým způsobem dostává funkce v RT. Tehdy svůj vlastní „profesionalismus“ předvedl světu Forbes, který publikoval zprávu, že budova RT ve Francii byla zavřena. K tomu jen to, že podle slov Simonjanové, nemá společnost v této zemi ani kanál, ani budovu. Ba co více, RT je autonomní nekomerční organizace, která není ruskou státní institucí. A to znamená, že jakékoliv obstavení jejího majetku z titulu žaloby proti Rusku by bylo nezákonné.

*Tomáš Klvaňa konstatoval: Clintonová není ideální kandidátkou na prezidentský post. Je v politice příliš dlouho, má nezdravý vztah k pravdě.

*Nie nadarmo vyhlásil Obama, že „nemôže nás poraziť štát, ktorého ekonomiku ovládame my“.

*Minulý týden vyhlásilo nezávislé ruské výzkumné středisko, že definitivně uzavřelo projekt zkoumání stop inteligentního života ve Washingtonu. Moskva už hledání inteligentního života ve Washingtonu vzdala.

*Karel Dolejší: To, čeho se Rusko a Asadův režim právě dopouštějí v Aleppu, nemělo a nemá obdoby. Jde o ty nekrystaličtější případy promyšlených a cynických válečných zločinů, jaké si lze vůbec představit. Loňská zpráva Guardianu identifikovala kancelář v Petrohradu, kde působí stovky placených blogerů pracujících v nepřetržitém provozu. Plní internetové stránky a fóra sociálních médií příspěvky, které vychvalují Putina a odsuzují zkaženost a nespravedlnost Západu. Žijeme ve světě, kde vrah, lhář a tyran je brán jako rovnocenný partner a jeho zločiny a lži se berou jako norma. Putin se dostal k moci primárně díky zaranžovaným pumovým útokům ze září roku 1999.

*Čulík: Je to Rusko, které je v Aleppu po krk v krvi. Je to Rusko, které spolu s Asadem bombarduje nemocnice. Je to Rusko, které je důvěryhodně obviňováno, že vybombardovalo humanitární konvoj. Je to Rusko a jeho syrský spojenec, kteří tak rádi používají taktiku dvojího úderu – shodit jednu bombu a počkat až se na místo výbuchu dostaví zdravotníci, a pak na totéž místo shodit bombu druhou, která usmrtí záchranáře.

*Karel Dolejší: Opravdu jen málokdy se stává, že povstalecká válka nemá žádného zahraničního sponzora. Pravidlem je opak. Povstání, která nedisponují zahraniční podporou, včetně zásobování výzbrojí, mají všeobecně mnohem nižší šanci na vítězství než ta, která si zajistila zahraničního sponzora či sponzory.

*V redakci Britských listů si povídali o podřadných médiích a natáčeli si to.

*Luděk Niedermayer: Sankce proti Rusku musí pokračovat, ztrát netřeba litovat. S takovými nespolehlivými zeměmi se dobrý byznys nedá dělat vůbec.

*Petr Kolář: Putin v roce 2011 zjistil, že historicky nevídaná prosperita lidem nestačí a chtějí být bráni jako občané a dodnes má oprávněný strach, že kdyby Ukrajina uspěla na své cestě k normální zemi, tak by se ta infekce přelila i do Ruska a smetla i jeho.

*Generál Petr Pavel: Rusko je pro nás největší riziko, ne uprchlíci. Putin nikdy nespí. Utečenci nedisponují jaderným arzenálem a propagandistickými nástroji jako Moskva. Jejich přísun neřídí temné síly. Uprchlickou krizi využívá Putin ke svým propagandistickým cílům. Ne příval uprchlíků, ale Rusko je závažnější hrozbou pro země Severoatlantické aliance. Srbsko a Republika Srbská představují hrozbu pro NATO, protože se dostávají do stále většího vlivu Ruska. Rusko lže lidem v Evropě tak úspěšně, že přestávají věřit vlastním politikům, bezmocně tvrdí generál.

*P. C. Roberts: Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová řekla, že prezidentská kampaň v USA je svého druhu globální hanbou nedůstojnou amerického lidu. Řekl bych, že uhodila hřebíček na hlavičku.

*Většina Američanů jsou, pokud jde o jejich budoucnost, optimisté. S výjimkou chudých a pracujících lidí.

*Minulý týden obvinilo několik žen Donalda Trumpa z různých neřestných skutků za několik let. Bránil se výrokem, že žalobkyně byly příliš neatraktivní na to, aby byly sexuálně napadány. Je opravdu zvláštní vidět Clintonovou a Trumpa, jak se vzájemně a zlomyslně obviňují, kdo by měl jít sedět a kdo je sexuální predátor, a pak je sledovat, jak se společně účastní výročního oběda katolické charity pro chudé děti.

*Co se stane, když se Donald Trump stane americkým prezidentem? Poprvé v dějinách Ameriky se miliardář nastěhuje do státního bytu po černošské rodině.

*Vladimír Kučera: Dlouhověké ruské ideje. Temné, pro nás nepochopitelné, temná mystika, neúcta k lidskému životu, nezvyk soukromého vlastnictví. (Zygar: Často se říká, že ruští velkopodnikatelé nejsou ve skutečnosti miliardáři – jen v téhle profesi pracují. Spravují přesně tolik majetku, kolik jim dovolí Vladimir Putin.) Rusové vůči světu pociťují nadřazenosti vnuknuté jim jakoby čímsi Vyšším. Ať už Hospodinem nebo Leninem. A následně vzniká neřešitelná situace: jsme osudově vyvolení, abychom zachránili zeměkouli, a ona, nevděčnice, to nechce. Kreml bezostyšně lže. Programově i tak nějak mimochodem. Jaksi samozřejmě. Oni nikdy nepřiznají svoji chybu. Natožpak svůj zločin. Rusko podvědomě rozumí pouze politice síly a konfrontace. A při tom Rusko nedovede vyrobit ani pojízdné auto. Dokud jsme v NATO a v EU, cítím se proti zanesení viru ruského způsobu myšlení a života k nám do jisté míry zabezpečen. K Rusku nutno přistupovat velmi obezřetně. V žádném případě ne se srdcem na dlani. Je schopno ten zásadní orgán života kanibalsky sežvýkat za syrova a vyplivnout. Předvedlo to mnohokrát. Pojízdné auto vyrobit neumějí. Zbraně nejspíš ano.

*Karel Schwarzenberg: Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti.

*Ministr obrany Polska Antoni Macierewicz prohlásil, že Egypt prodal Rusku vrtulníkové lodě typu Mistral za symbolickou cenu 1 dolaru.

*Předseda Rady slíbil odvrátit útok ruských tanků na Prahu. Uděláme vše, aby se ruské tanky nikdy víc nevrátily do Prahy, ale potřebujeme pro to podporu celého civilizovaného světa, prohlásil Parubij.

*Marek Švehla z Respektu: Máme tedy před sebou dvě varianty: český prezident je dementní stařík, který už nechápe souvislosti mezi svými činy a následky. Anebo pod krytím demence dělá dobře promyšlenou politiku, jež není v zájmu svobodného a demokratického státu.

*Dědečka Bienerta jsem osobně nepoznala (zemřel dávno před mým narozením), vím, že byl velmi kladně oceňovaný jako policejní prezident a o jeho motivaci pro přijetí účasti v protektorátní vládě vlastně nic nevím. Minulost svých předků prostě berete takovou, jaká je, odpověděla Parlamentním listům Terezie Kaslová.

*Ministr kultury Daniel Herman: Osobně pokládám za chybu, že se s významnými komunistickými funkcionáři, respektive s lidmi, kteří měli osobní vinu na neštěstí jiných, na poškození života druhých lidí, nekonal jakýsi „norimberský“ proces. Sice došlo zákonnou formou k odsouzení komunismu, ale bohužel realizace toho zákona a jeho dopady nebyly takové, jaké být měly. V tom vidím určité pochybení, protože kdyby k tomu došlo, bývalo by to pomohlo společnosti očistit se od tohoto neblahého dědictví, které nás zatěžuje až dodnes.

*Magda Vášáryová: Z Čech mi píšou e-maily, abych tam kandidovala na prezidentku.

*Některé výroky pana Schwarzenberga se dají vysvětlit snad jen tím, že zrovna mluvil ze spánku.

*Džamila Stehlíková: Dalajláma v Praze – láska před Hradem nenávisti. (Když se takhle sejde příslušník totalitní teokracie s humanitárními bombardisty a začnou se bavit o lásce, je z toho dost černý humor.)

*Tomáš Halík: Zemanovi se stále daří držet při sobě kal společnosti.

*Jiří Ovčáček musel vysvětlovat, proč si na arcibiskupském gymnáziu jako student nechal obarvit vlasy na zeleno. Ač jsem konzervativní, tak rád provokuji. Dnes, kdyby si někdo obarvil vlasy na zeleno, tak se nad tím nikdo nepozastaví, ale v té době, v roce 1997, to vyvolalo haló. Provokuji i dnes. A rád. Zvláště pražskou kavárnu. Krásně reaguje. Je ve své podstatě drobným prvokem, který reaguje na jednoduché chemické reakce. Kdyby nereagovala, tak by mě to nebavilo.

*Zajímavé je, že síly nenávisti v české společnosti vedou dva kněží, rýpl si Ovčáček do ministra kultury a zřejmě do kněze Tomáše Halíka. Ve svém dalším příspěvku pak dokonce uvedl program „manifestace“. „18.30 černá mše celebrovaná T. Halíkem. Na závěr spálení panenky voodoo. 19:30 – rétorická soutěž P. Pitharta a M. Horáčka na téma pravda, láska k EU, islámu a migrantům, morálka a zlý Zeman. Vítěz se stane oficiálním prezidentským kandidátem pražské kavárny. Sázky na vítěze přijímají určené sázkové kanceláře. Přímý přenos z akce zajišťuje ČST Praha.

*Petr Žantovský: U předsedy české vlády Bohuslava Sobotky je proto v zásadě úplně jedno, o čem mluví. Vždy totiž použije stejná slova, jenom v jiném pořadí, a ta slova nic neznamenají. To je totální vyprázdněnost v politické komunikaci, kterou předvádí zejména pan Sobotka, ale nejen on, také pan Dienstbier a další. Sobotka říká, co se mu momentálně hodí. Někdy si říkám, jestli vůbec ví, co to říká.

*Martin Jan Stránský: Takže medaile za zásluhy ČR bude rozdávat president, který je lhář, samozvaný ožrala, který mluví jako dlaždič, uráží a rozděluje, který nerespektuje soudní rozsudky a který teď nově předvádí i mstu a vydírání. To není žádná kritika, jen fakta.

*Já nevím, jestli u toho byl pan Ovčáček, protože ho považuji za tak nezajímavou osobu, že jsem jeho přítomnost vůbec nezaznamenal, doplnil k tématu ministr Daniel Herman a rozhodl se mluvit pravdu.

*Baba Jaga: Ještě k dovršení absurdity chybí ocenění od Posselta. To by mu mohl synovec Herman vzhledem ke svým vřelým vztahům s landsmanšaftem zařídit.

*Daniel Herman zřejmě již od malička tíhnul k duchovnímu poslání (jak je krásné hlásat z kazatelny slovo boží, jak jsou povznášející plameny svící ozařující monstranci, jaká je to pocta patřit mezi vyvolence Hospodinovy!), ale přece jen dráha židovského duchovního se nestala jeho životním snem. Nevím nic o teologických důvodech, které ho přesvědčily o prioritě Nového zákona nad Starým, ale jisto je, že jako rabín by měl cestu k veřejným a politickým funkcím zatarasenu.

*Filip Renč Václava Havla pokládá za největšího, nejodvážnějšího a nejtvrdšího chlapa, kterého kdy v životě potkal. Jinak ho nesmírně obdivuji a řadím ho na úroveň Masaryka a Karla IV.

*Marek Benda: Vzpomínám na Václava Havla v dobrém. Věřím tomu, že se potkáme někde na věčnosti a že mé úkoly jsou teď tady, na této zemi, a ne ve vzpomínkách na minulost.

*Dobrý den. Jak se dostanu ke škole Václava Havla? Jděte touto ulicí Václava Havla, až přijdete na náměstí Václava Havla, pak projdete parkem Václava Havla, až na nábřeží Václava Havla a přes most Václava Havla. Tam projdete kolem kavárny Václava Havla a hospody „U Vaška“. Naproti hospodě je obchůdek Václava Havla, kde si můžete zakoupit mimo jiné i medaile Václava Havla. Škola Václava Havla je ten dům, hned u sochy Václava Havla. A když se Vám tady nebude líbit, zajeďte si na letiště Václava Havla, zde si můžete dát guláš Václava Havla a potom můžete odletět do…

*Kdo vlastně zavinil, že ho zapomněli balzamovat?

*Vladimír Kučera: Představa, co by se stalo, kdyby tehdy Havel oslovil Letenskou pláň s výzvou, aby se občané vydali zúčtovat s milovníky starých pořádků, je pro mne přímo děsivá. Víme, jak lůza řešila těsně po válce Němce. Stačilo, aby Edvard Beneš veřejně prohlásil, že je třeba vylikvidovat německý problém. Říci toto tenkrát, 25. listopadu 1989, Václav Havel, nejspíš by se mnohé kandelábry dočkaly nechutných ozdob. Neřekl to. Naopak: dodnes mu mnozí vyčítají, že lidový hněv brzdil a kanalizoval do pokojného předání moci. Nyní Havlovi ti, z nichž možná mnohým zachránil v čase lámání chleba zdraví, ne-li život, uboze nadávají. Nic jiného, než mravní exkrementy nejsou tito chrliči sprostých slin, jejichž nenávist kráčí až za hrob. Pro Havla platí: „Pro dobrotu na žebrotu!“ (Rozhodně bych neřekl, že držitel 51 čestných doktorátů, dlouholetý prezident a multimilionář dospěl u nás na žebrotu. Beru určitou básnickou licenci, ale tahle působí poněkud absurdně.)

*Rejžek: Zeserte se, estébácké Parlamentní listy! Zemanův upocený vepř Jandák oslavuje Havlovy narozeniny.

*Jandák napsal: Já jsem vždycky říkal – když vám budu měsíc v televizi, v rozhlase, v dalších médiích pozitivně ukazovat opici, tak si ji za měsíc zamiluje národ, později celý svět. To je otázka jenom her, PR, marketingu… A jinak Havel zřejmě sympatický člověk byl. Havlovo oblíbené heslo – Pravda a láska zvítězí – měl pravdu? Víte, kdyby to řekl jednou, dvakrát, tak by to bylo naivní, donkichotský…ale pořád bych to toleroval. Mně se to nezprotivilo od něj, mně se to zprotivilo až od té haldy různých darebáků a lumpů, kteří se k tomu připojili a ve jménu tohoto hesla udělali tolik svinstev, že to svět neviděl. A dělají je dodnes.

*Petr Žantovský: O čem byla nepolitická politika podle Havla? Inu o tom, že vládnout mají elity, protože demokratičtí voliči, řekněme ten plebs, který chodí k volbám, tak ten tomu přece nerozumí, není možné mu svěřit rozhodování, není možné mu svěřit ‚vládu věcí tvých, lide‘, jak Komenského slova zpopularizovala Modlitba pro Martu, prostě proto, že od toho máme elity, aby rozuměly všemu lépe. Elity v duchu Havlovy nepolitické politiky byly NGO, nevládní organizace tzv. občanské společnosti. To je další floskule, kterou omílal od rána do večera v každém svém vystoupení. Občanskou společností zaštiťoval v podstatě velmi politické činy své tzv. nepolitické politiky, což vlastně znamená koncentraci moci v rukou nikým nevolené elity různých takzvaných neziskovek. Dnes vidíme, že všechny ty Evropské hodnoty a podobné spolky, které jsou velmi vydatně krmeny z veřejných zdrojů, nevzešly z žádných voleb, nemusely o své místo na slunci a v rozpočtu státních organizací s nikým bojovat, nemusely přesvědčovat voliče o kvalitách svých myšlenek a o tom, že přinášejí skutečné dobro. A takhle si Havel představoval tu nepolitickou politiku, že budou vládnout elitní jedinci jako on a jeho kamarádi.

*Po jeho oslavovaném projevu v Kongresu, napsal Chomsky, že byl „trapně hloupý a morálně odpudivý jako kázání z nedělní školy.“ Dědictví po Havlovi je bohužel neúplné, protože jeho spis STB nechal skartovat jistý Sacher. Nejspíš podle hesla „nejsme jako oni“, abychom na sebe něco pořád schovávali, napsal Jiří Jírovec.

*Jaroslav Doubrava o Václavu Havlovi: Byl to bezesporu komediant. Byl to prototyp úlisného politického jezuity. Dokázal se tvářit a povídat více svatouškovsky než papež. Jeho pseudohumanismus je jako instantní polévka: Stačí kdykoliv si na něho vzpomenout a zamíchat a máte spoustu keců o humanismu. Noam Chomsky se divil, co za ptákovinu přednesl Havel v Kongresu Spojených států. Chomsky říkal, že jsou to banality, ale je vydáván za jakéhosi myslitele.

*Jan Macháček: V době, kdy lidé v této zemi řešili třeba privatizaci či budování státu, kdy se západní Evropa chystala na přijetí eura, objížděl Havel Evropu s obskurními projevy o identitě, evropské identitě či o tom, zda je možné mít a prožívat více identit najednou.

*Daniel Veselý: Není třeba do omrzení opakovat onen proslulý Havlův výrok o „náletech a bombách, jejichž povaha je výlučně humanitární“, neboť Havlova podpora pro ničivé západní vojenské invaze a vměšování se do záležitostí suverénních zemí je konzistentní počínaje jeho projevem v Kongresu Spojených států v únoru 1990 a konče jeho voláním po intervenci NATO v Libyi v březnu 2011.

*Existují dva typy chování: „já pán – ty pán“, nebo „pán a lokaj“. V české zahraniční politice ten první přístup reprezentuje náš pan prezident, ten druhý skoro všichni členové české vlády. Zapomínají, že lokajem každý pohrdá a nedůvěřuje mu. Na druhé straně je známo, že po skončení mandátu vzpurnému premiérovi či ministru zahraničí nikdo místo v Bruselu nenabídne, lokajovi ano.

*Zastánci EU říkají, že EU zabránila válkám. Nevšiml jsem si ale, že by EU (či její členské státy) zabránila válce v Jugoslávii, v Kosovu, na Kavkaze, v Iráku, Libyi, Sýrii, Ukrajině. Naopak řadu z nich pomáhala rozpoutat. O tom se nemluví.

*Vlastimil Vondruška: Vezměte si jako zjednodušující symbol akt mytí nohou. To mělo ve středověku jasný odkaz – všichni věřící jsou si rovni a vysocí preláti se nemají povyšovat nad malomocné, chudobné a hříšné. Ale vždycky šlo o křesťany. Bylo nemyslitelné, aby představitelé církve myli nohy kacířům, pohanům, muslimům. Dnes se to však děje. Je to stejně pomýlené, jako kdyby komunisti myli nohy bohatým kapitalistům.

*Cílem je korporátní fašismus. A politici nám k tomu hrají kašpárkovo divadlo o svobodě a demokracii.

*Profesor docent Ivo Budil: Kapitalismus zvítězil nad komunismem mimo jiné proto, že se chtivost projevila jako silnější motiv lidského jednání než fanatický puritánský idealismus. Dříve nebo později podlehne podobnému tlaku lidské přirozenosti také islám.

*Státní převrat s neonacisty na Ukrajině se prezentoval jako „vítězství demokracie“.

*Pochybuji, že by se Spojené státy vzdaly hegemonního dozoru nad Evropskou unií,“ řekla k problému Švihlíková.

*Profesor Zelený: Ale copak v nynějším světě mohou být volby, tedy i ty demokratické, něčím jiným než soubojem peněz, když bez nich ani případné ideje nemají šanci se prosadit? Otázkou zůstává, zda mohou koupené volby být ještě demokratické.

*Kmoníček: Po porážce Islámského státu bude důležité zajistit mír v regionu, což nemusí být právě snadné. Sýrie je v troskách, Irák má obrovské množství problémů, ale ani další země v oblasti nemají na růžích ustláno. Tak či tak bychom se měli zamyslet nad otázkou, že za takových 20 let nemusí Blízký východ vypadat jako dnes. My trochu pořád žijeme v představě, že mapa Blízkého východu vypadala takhle, stejně jako hranice Českého království, které se víceméně vždycky týkaly téhož teritoria. Každý na Blízkém východě, když půjdeme ke kořenům věcí, je někým jiným, než říká, že je, nebo sedí na jiném místě, než by sedět měl. Vládnoucí rodina v Saúdské Arábii není ze Saúdské Arábie. Naopak vládnoucí rodina v Jordánsku ze Saúdské Arábie je. Irák by pravděpodobně nikdy v těchto hranicích nevznikl, kdyby se tak nedohodli britští arabisté s náměstkem ministra zahraničí jménem Winston Churchill. Zbyly jim tři turecké provincie, sunnitská, kurdská, šíitská a dostali nápad propojit je s tím, že jim zbyl saúdský král Fajsal, kterého Francie vypudila z Damašku.

*Petr Pelikán: Islám násilí určitě neodmítá, ale rozlišuje mezi spravedlivým a nespravedlivým násilím. Podobně, jak je to ukotveno i v našem západním způsobu myšlení. Západ se přece nikdy nenechá udeřit do druhé tváře, dostane-li facku na tu první. To by zanikl. Odtud pochází pojem spravedlivé násilí. A islám to má podobně. Jde jen o to, kdo co pokládá za spravedlivé. Třeba atentáty v Evropě. Bylo by naivní se domnívat, že je-li někde entita, která sama sebe nazývá státem, a my houževnatě tvrdíme, že státem není, tak je-li napadena, nebude se snažit bránit tím, že bude podnikat ozbrojené akce proti těm, kteří ji bombardují.

*Nejsem odborník na Kurdy, ale myslím si, že by měli mít právo na sebeurčení, když už to právo deklarujeme. Pokud bude to právo naplněno, půjde ale o velké neštěstí pro všechny okolo, možná další konflikt.

*Před zhruba dvaceti lety směřovaly miliony lidí z Blízkého východu a severní Afriky do bohatých arabských států za prací. Do Saúdské Arábie, zemí Perského zálivu, Iráku, Libye. Třeba do Saúdské Arábie jezdili hodně Súdánci, Somálci, Eritrejci, Egypťané. Pracovní trh tam začal být velmi konkurenční, protože je postupně nahrazovali Indové, Pákistánci a Bangladéšané. Jejich pracovní síla je totiž levnější a pružnější. Nepřináší s sebou navíc potenciální problémy, které mohou destabilizovat tamní společnost, protože jsou kulturně a politicky úplně jinde. Například Egypťan může mít hodně společného s obyvatelem Saúdské Arábie, ale Ind ne. Navíc dorostla generace, která už se narodila v tamním prostředí multikulturalismu. Oni už jsou zvyklí a je jim jedno, jestli mají doma třeba filipínskou služku. Jejich angličtina stačí na to, aby jí poroučeli. Takže nyní v Dubaji – což je extrémní příklad, ale tamním statistikám se dá věřit – tvoří sedmdesát procent místních lidé z indického subkontinentu, tedy Pákistánci a Indové. Arabové už tam skoro nejsou.

*Podle filipínského prezidenta USA nemají morální právo popotahovat ho kvůli lidským právům, i kdyby jen kvůli krvavým represím proti hnutí Moro na jeho domovském ostrově Mindanao. CNN se pokusila zachránit situaci, když americkým divákům (a vlastně i zbytku světa) podsunula, že ve skutečnosti je to otázka „jen“ asi 600 mrtvých, zatímco už do vysílání nepustila Duterteho slova o 600 tisících mrtvých. Je přitom pozoruhodné, že tento údaj je sám o sobě velmi konzervativní, protože podle některých odhadů americká armáda na jihu Filipín zabila přes 1,4 milionu lidí. Mimochodem, brutální potlačení muslimských Moro během třiceti let na přelomu 19. a 20. století nespočívalo jen ve vraždění civilistů a aplikaci kolektivní viny, ale také v mučení – právě na Mindanau americká armáda do svého arzenálu zařadila dnes tolik diskutovaný waterboarding a magazín Life v květnu 1902 tuto mučící techniku zařadil dokonce na obálku.

*Rodrigo Duterte pronesl, že nedovolí Spojeným státům, aby s jeho zemí zacházely jako se „psem na vodítku“.

*Abe odpověděl na otázku představitele opoziční Demokratické strany, jehož zajímala role USA v jednáních mezi Japonskem a Ruskem. Poslanec připomněl, že Společná sovětsko-japonská deklarace z roku 1956 skončila neúspěchem právě kvůli odporu Washingtonu. „Pokud Japonsko může provádět jednání pouze s ohledem na vnitropolitickou situaci v USA, tak z pohledu partnera (Ruska – red.) to bude tak, že než aby prováděl jednání s takovou zemí (Japonskem – red.), bude jednodušší jednat s Amerikou, než provádět rusko-japonská jednání,“ dodal Abe.

*Richard Sulík: Nová evropská šlechta. Kdysi jsme měli krále, vévody, knížata, jen na francouzském dvoře Ludvíka XIV. se motalo kolem pěti tisíc „funkcionářů“. Tito měli samozřejmě k dispozici další tisíce služebníků. K tomu platilo Ludvíkovy pověstné „Le etat c’est mois“ (Stát jsem já). Takto, či takto podobně, to fungovalo prakticky ve všech evropských zemích… Jen Evropská komise zaměstnává 24 tisíc lidí, celkem Evropská Unie má do 60 tisíc zaměstnanců, s ročním rozpočtem na své potřeby a provoz, kolem 10 miliard €!!! (Jen pro představu jde o 270 000 000 000 Kč.) To je skutečná šlechta, ani ta středověká se neměla lépe! Jsou však i rozdíly. V minulosti např. takový šlechtic nemusel nic dělat, stačilo být šlechticem. To dnes možné není, dnešní šlechtici musí práci alespoň imitovat. A tak vymýšlejí hlouposti, jednu za druhou. I nová evropská šlechta si myslí, že zákony a pravidla pro ni neplatí. Kdo by si náhodou stále myslel, že žijeme ve skutečné demokracii, ať zkusí zodpovědět následující otázku: K jakým volbám musím jít, pokud nechci, aby např. pánové Martin Schulz, Donald Tusk, Jean-Claude Juncker, Draghi a jiní vedoucí představitelé Evropské unie , jež nikdo nevolil-nyní rozhodovali o mém osudu? Odpověď: Takové volby neexistují, šlechta se přece nevolí!

*Václav Hořejší: Jen tak mimochodem – není ta situace v Aleppu až příliš podobná tomu, co se před dvěma lety dělo při bombardování Gazy izraelskými ozbrojenými silami? Tam jsme přece slyšeli (a většinově víceméně akceptovali) zdůvodňování, že ti civilisté jsou nechtěnými obětmi situace, kdy teroristé islamistického Hamasu měli svá odpalovací a jiná vojenská zařízení v civilních budovách, nebo v chodbách pod nimi (v roce 2014 tak bylo při izraelské operaci v Gaze zničeno kolem 20.000 domů včetně škol a nemocnic, zahynulo cca 1500 palestinských civilistů a téměř 800 militantů; izraelské ztráty byly 66 vojáků a 6 civilistů). Pokud bychom přijali předpoklad (jak evidentně mnozí automaticky činí), že „Amerika má vždycky pravdu“ a na mínění pochybných států jako Ruska a Číny netřeba brát ohled, pak by logickým důsledkem bylo, že můžeme zrušit OSN a ušetřené peníze utrácet smysluplněji. Nechápu, jak mnozí rozumní a jinak čestní lidé mohou horlivě podporovat destrukci systému mezinárodního práva a jeho nahrazování principem násilí.

*Erdoğan: Zval je (USA) snad Saddám Husajn před 14-15 lety? Přesto ale do země vstoupily. Byla prolita krev a zahynulo přes milion obyvatel. Mocní tohoto světa se řídí nepsanými zákony, které odpovídají jejich vlastním zájmům, prohlásil.

*Hynek Kmoníček: Základní změna, která se nám před očima odehrává, a často se ji snažíme zdařile ignorovat, je v tom, že století Evropy a Ameriky skončilo. Jsme v okamžiku, kdy se většina finančních a ekonomických zdrojů již přesunula z evropsko-atlantického prostoru do prostoru asijského. Po první a druhé průmyslové revoluci jsme to byli my, evropsko-americký prostor, který diktoval politické dějiny světa. Začínáme se dostávat do toho, že 21. století bude stoletím asijským. Říkám asijským, nikoli čínským, protože to není záležitost pouze Čínské lidové republiky, sdělil s tím, abychom nezapomněli na spící více než miliardovou Indii a spoustu menších regionálních velmocí od Indonésie po Vietnam. Když se podíváte na celkovou geopolitickou hru, jsme v situaci, kdy ekonomická a finanční moc už přešla na stranu Asie, ale stále tam ještě nepřešla moc politická. Stačí se podívat na složení Rady bezpečnosti OSN. To jasně reflektuje situaci z let 1946-1954 a je nesmyslné, aby státy velikosti Velké Británie nebo Francie byly v Radě bezpečnosti ve chvíli, kdy tam není Indie, pokračoval Kmoníček. Taková situace je dlouhodobě neudržitelná. Skutečnost, že se doposud daří v naší části světa udržet politické rozhodování, je záležitostí vojenskou.

*Nárůst moci korporací je nesrovnatelně větší než nárůst jakéhokoli národního státu, zatím nevíme, co v budoucnu národní státy nahradí. Jak dnes některé státy fungují, demonstroval historkou, kdy byl českým zástupcem v OSN. Zajímalo mě, co tam dělá zástupce národního státu Mikronésie. Šel jsem se zeptat, jaké jsou jeho národní státy a co v OSN zastupuje. Ten dobrý člověk mi vysvětlil, že Mikronésie získává 80 procent svého národního rozpočtu přímým převodem z USA za to, aby v jejich mořích mohly brázdit atomové ponorky. Deset procent rozpočtu je za vydávání rybářských licencí. Jenže tam ještě deset procent chybí. A on na to, že nemůžou vydat víc rybářských licencí, protože by se tam nevešly ponorky. Takže těch zbylých deset procent jsou jednorázové platby za to, jak v OSN hlasuji, překvapil mnohé posluchače Kmoníček. Chtěl tím ukázat, že některé státy se chovají jako korporace a koupitelné jednotky.

*Idea socialismu není populární a odchází do historie. Idea kapitalismu ji úplně nenahradila. Věčná otázka zní, co je třetí cestou, jestli nějaká třetí cesta je a zda ji reprezentují ti, co teď rostou nejvíc, tedy Čína. Ekonomicky nejúspěšnější jsou dle jeho slov státy, které kombinují kapitalistické tržní hospodářství s centralizací politické moci a zvláštní příměsí nacionalismu. Tomu já říkám zhmotněný sen Alberta Speera (Hitlerův architekt a ministr průmyslu – pozn. red.) a je to vlastně národní socialismus. Je-li toto třetí cesta, pozdrav pánbůh, zamýšlel se Kmoníček.

*My nejsme ani Rusové, ani Bavoři, proto musíme tancovat mezi německým a ruským vlivem. Jak říkají Indové: když se sloni milují, tráva pláče. No a my jsme většinou ta tráva, konstatoval. Opakovaně zdůrazňoval, že patříme k menšině států, kde se žije dobře. Můžeme si tady debatovat o demokracii, večer vyrazíme domů, kde je teplo a čeká tam večeře, MHD funguje a cestou nás nikdo neklepne po hlavě. Přitom je hodně států, kde něčeho takového dosáhnou možná za 200 let, završil Hynek Kmoníček své vystoupení v sídle komunistů.

*Peter: Je pre mňa stále záhadou, čo vedie niektorých židov k tomu, že sa dokážu spojiť aj s najväčšími nepriateľmi a vrahmi židovstva. Mám na mysli nie len Hermana, ktorý sa druží so sudeťákmi, ale aj „ukrajincov“ ako Walcman, alebo pravoverní židia Ihor Kolomojskyj, Volodymir Grojsman a Boryslav Bereza. Koľko len židov povraždila UPA a esesáci z waffen SS Galícia. Naše deti povinne absolvujú návštevu Oswienčimu, aby si pripomenuli zverstvá páchané na židoch a židia? Objímajú sa a pochodujú s pohrobkami svojich vykynožovateľov, dokonca pod rovnakými zástavami ako vrahovia ich predkov. Povýšili „zlaté teľa“ nad pamiatku svojich predkov, ktorí zhoreli v holokauste.

*Michail Děljagin: Liberalismus představuje současný fašismus. Liberalismus – to je dnešní reinkarnace fašismu. Od klasického fašismu se liší stejným způsobem, jako se informační technologie liší od průmyslových. V informačním věku řeší liberalismus stejné úkoly a vyjadřuje stejné zájmy, jaké v epoše industrialismu představoval fašismus. Nedělejme si proto žádné iluze. Když naši spoluobčané říkají: Liberální reformy více škodí Rusku než nacistická invaze, mají pravdu.

*Květa: Samozřejmě není žádným tajemstvím, že velké koncerny mohutně spekulují na finančních trzích a vlastní výroba je při nasycené poptávce a obrovské konkurenci stále méně rentabilní. Takže automobilky i farmaceutické koncerny mají výrobu a prodej svého zboží něco jako malou přidruženou výrobu k aktivitám na finančních trzích.

*Srbský orientalista Jevtić: Nikdo z nich si neuvědomuje, že největší světovou silou již nejsou ani USA ani Rusko, ale islámský svět. Muslimové jsou světovou velmocí, a to i bez nukleárních zbraní (Pákistán je ovšem vlastní), neboť supervelmocí se stává národ, který dobývá svět. To se právě muslimům daří a je proto třeba myslet na demografické hledisko síly. Muslimů bylo v roce 1997 pouze 817 milionů a dnes jich je dvojnásobek a obsazují země, které jsou vlastníky jaderných zbraní. Pokud jim trend porodnosti vydrží i nadále lehce se v těchto zemích stanou většinou, tvrdí Jevtić a jako důkaz poukazuje na Moskvu, která se v roce 2010 stala s 10 až 14 procenty obyvatel největším evropským muslimským městem.

*Bývalý muslimský poslanec v srbském parlamentu Rizah Gruda: Když cestuji po chorvatském Záhoří, jsem svědkem samé šedi. Nejsou zde děti, neslyším jejich výskot a křik. Na těchto prostorách nevidíte děti ani mládež, zato jsou zde krásné domy a žijí si zde na vysoké úrovni. Kladu si otázku, k čemu jsou ale těm lidem krásné domy a vysoká životní úroveň, když domy jsou prázdné – bez dětí. To hovoří o všem, že tito lidé jsou sobečtí a jsou odsouzení k tomu, aby trpěli a vymizeli z těchto končin. Proto Bůh sem sešle jiný národ, který bude mít mnoho dětí.

*Rozvědka USA se domnívá, že RF přesunula do Kaliningradu Iskandery. Podle oficiálního představitele ministerstva Igora Konašenkova nikdo z přemístění systémů velké tajemství nedělal, navíc jeden Iskander jsme speciálně vystavili prolétajícímu americkému výzvědnému satelitu, abychom upřesnili parametry tohoto kosmického zařízení. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že umístěním zbraně v Kaliningradu Rusko působí na svém území, zatímco Spojené státy umísťují zbraně ve východní Evropě, která není územím USA.

*Pět evropských států, Ukrajina, Černá Hora, Albánie, Lichtenštejnsko a Norsko, prodloužilo platnost protiruských sankcí o dalších 6 měsíců. Praví se to v prohlášení uveřejněném na internetovém portálu Rady EU.

*Agrofert neznárodníme, ujistil Babiše Vojtěch Filip: Jsem představitel KSČM, která respektuje ochranu všech druhů vlastnictví. Teď musíme bránit státní vlastnictví, protože někteří privatizátoři si myslí, že lze zprivatizovat i státní moc. Že některé věci podle Ústavy České republiky opravdu musejí patřit státu, o tom jsem hluboce přesvědčen.

*Dawkins: Náboženstvo je predovšetkým znakom chybného myslenia a nevedomosti. Náboženstvo je organizovaná licencia byť prijateľne hlúpy. Výchova v nábožensky fundamentalistickej rodine môže byť horšia vec ako pohlavné zneužitie. Ľudská spoločnosť, ľudská láska, ľudská nenávisť, umenie, hudba, poézia – to všetko sú produkty ľudských mozgov a mozgy sú nakoniec produkty vedecky vysvetliteľných javov. Ibaže prakticky sú tieto javy takmer nevysvetliteľné, lebo sú príliš komplikované.

*George Monbiot: Co když demokracie nefunguje? Co když nikdy nefungovala a nikdy fungovat nebude? Co když je vláda lidu pro lidi jen pohádka? Co když je to jen mýtus pro lháře a šarlatány?

*Muslimové mají totiž nárok na čtyři manželky. Je to zajímavé, má to něco do sebe, ale co ty tchyně?

*Příští hegemon si nebude přát, aby porobené národy hovořily mandarínskou čínštinou, která bude jen jazykem vládců, budou, pro snadnější kontrolu, určitě trvat na používání jazyka páriů – angličtiny.

*Německo je příliš slabé na to, aby mohlo skutečně vládnout celé Evropě, ale dost silné na to, aby se o to každých pár generací pokoušelo. To je hlavní zdroj problémů v EU – role Německa.

*Před časem začala norská vláda stavět opevnění na hranici s Ruskem, aby byla zvýšena kontrola na hranici a regulován proud uprchlíků. Délka opevnění je 200 metrů a výška 4 metry. Ale i bez 200metrového plotu má situace s uprchlíky prvky frašky. Loni překonaly hranici tisíce migrantů na jízdních kolech, protože podle zákona je zakázáno přecházet ji, uvádí BBC.

*Před 100 lety bylo na světě asi tak tisíc fyziků, kdežto dnes jich může být tak milion.

*V čem je problém? Peníze dělají moc a moc dělá peníze.

*Opylování rostlin je pro žití rozhodně důležitější, než modlení se za spásu či spásání. Ale tradice je tradice a folklór bychom měli mít v úctě.

*Tereza: Třeba Süddeutsche Zeitung před čtyřmi lety v obsáhlém materiálu konstatoval, že právě po boku bojovníků vycvičených CIA uprchl dalajláma na jaře 1959 přes hory do Indie a posléze děkoval prezidentu Dwightu D. Eisenhowerovi jak za osobní podporu, tak i za materiální pomoc a podobné dopisy obdrželi potom ještě i John F. Kennedy a Johnson. Ale to už je dávno, v dobách nejžhavější studené války, a v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu za mír. Jezdí po světě, deklamuje o míru a přátelství a třeba Karel Gott si s ním teď udělal selfie a je mu „vděčný za příval nové energie“. Takže se nám sice vláda trochu rozhádala, ale zato Mistr je nabitý. Všechno v nejlepším pořádku, ne?

*Čínské úřady přijaly rozhodnutí, že se vzdají státní kontroly ceny soli, která existovala asi tak od sedmého století před naším letopočtem, praví se ve zprávě čínského Státního výboru pro rozvoj a reformy. Od 1. ledna roku 2017 bude výchozí cena soli, velkoobchodní cena i cena maloobchodní volná, praví se ve zprávě výboru.

*Hlava státu pouze prohlásila, že nebude tančit na hrobě ČSSD. Nemyslím si, že chce pan prezident být tím, kdo zatluče ten poslední hřebíček do rakve sociální demokracie, to nechá na někom jiném.

*Bylo dojemné, jak lidí, kteří žili a žijí za Bakalovy ukradené peníze, vystoupili u Krause a hájili zemi před těmi, kteří ji chtějí ukrást, napsal americký novinář Erik Best ještě ke čtvrteční Show Jana Krause.

*Nechci říkat, že jsem to říkal. Ale já to říkal, perlí Andrej Babiš.

*Blaničtí rytíři konečně vyjeli! Byli spatřeni, jak nenápadně opouštějí zemi…

*Putin si vůbec nemusí dávat práci, aby ze západních politiků dělal bezcharakterní debily, oni si vystačí sami.

*Richard Flanagan: Moralitky stranou, protože jakmile je násilí jednou na světě, už nepotřebuje žádný důvod.

*Jan Keller: Nebylo dříve dobrým zvykem a slušností, že předsedové stran, které ve volbách utrpěly debakl, odstupovali či se zastřelili nebo tak něco? Kdysi to tak zvykem možná bývalo, ale nezapomínejme na to, že naše země se dokázala pronikavě zmodernizovat a dnes držíme krok s těmi nejvyspělejšími demokraciemi.

*Tak jsem si poslechl TV vystoupení potenciálního senátora pana Váni. Jak bych to řekl? Byl takový intelektuálně nesmělý…, dočetl se doktor Macek na Facebooku.

*Ona to pravděpodobně nebyla žádná raketa, ale čepice Hůtiů, kterými se snažili zahnat tu loď v mezinárodních vodách někam dál. Ano, standardní situace, opět se jemenské území ovládané povstalci v mezinárodních vodách nebezpečně přiblížilo k americkému torpédoborci…

*Ruský obranný systém dokáže sestřelit drahé stealth letadlo jako holuba.

*Tereza: Pokud mám někdy výhrady vůči našemu parlamentu, tak si občas vzpomenu na ten ukrajinský a vždy se uklidním, že ještě pořád může být mnohem, mnohem hůř.

*Vlastimil Vondruška: Pokud je Senát tou pojistkou, pak by to znamenalo, že dolní komora parlamentu je nedemokratická, protože nad ní musí bdít senát. Navíc senát stejně nic nepojistí, protože ho vždycky dolní komora po vrácení zákona přehlasuje. Anebo pokud je Senát tak geniální, že jen on garantuje demokracii, tak zrušme dolní komoru, ať to vše rovnou řeší ta bystrá a neomylná pojistka jedenaosmdesáti „spravedlivých“.

*Hollande v narážce na symbol Francouzské republiky řekl: „Zahalená žena dneška bude Marianne zítřka.“

*Benjamin Disraeli ve svém románu Sibyll aneb Dva národy mluví o tom, že královna vládne dvěma národům, chudým a bohatým, mezi nimiž panuje nepřátelství.

*Rudolf Steiner v roce 1919 napsal: „Kapitalistický systém začlenil práci jako zboží, zaměstnavatel si kupuje zaměstnance. Trh práce je zastřeným trhem s otroky, kteří jsou nabízeni a kupováni.“ Odtud dnešní pronajímání pracovníků, trh práce, lidské zdroje…

*Marx jednou provždy změnil naše vidění světa. Jako nikdo jiný před ním ani po něm.

*Bojovníci s drogami potřebují spousty narkomanů, bojovníci s chudobou potřebují spousty chudých, bojovníci s korupcí potřebují spousty zkorumpovaných, bojovníci za lidská práva potřebují spousty ponižovaných a poškozovaných, a novináři potřebují spousty tragédií, šoků, zvrhlostí, zločinů, a válek.

*Ruský a ukrajinský prezident si na rozdíl od loňského jednání Normandské čtyřky v Paříži tentokrát v Berlíně nepodali ruku. To cosi o vývoji rusko-ukrajinských vztahů vypovídá.

*Masivní americké bombardování iráckého Mosulu je přece oním pověstným humanitárním bombardováním, kdežto stejné počínání ruského letectva v syrském Aleppu je masakrováním civilního obyvatelstva (a ozbrojené demokratické opozice), za něž je třeba na Ruskou federaci uvalit další sankce.

*Metafyzika je vlastně totéž, jako když řekneme přílišná neurčitost či mlhavost. Zkoumá podstatu věcí smyslům nedostupnou.

*Můj pane, snad byste nevěřil více svým očím nežli mně, svému věrnému služebníkovi? (Moliére)

*Okamura poznamenal, že pokud by nás chtěli Rusové zlikvidovat, tak prostě v prosinci vypnou plynovody a ropovody a počkají v klidu do jara. Nepotřebují na nás posílat tanky.

*Starodávný politický vtip o trpícím ve vězení totalitního režimu za to, že vykřikoval veřejně slova „staré vykopat a mladé na jejich místa“ měl svůj půvab v tom, že jím tento účastník třetího odboje burcoval veřejnost na hřbitově.

*Jaroslav Bašta: A co se budoucnosti našeho státu týká, tak doufám, že se nedožiju toho, jak bývalý tiskový mluvčí České biskupské konference bude kromě dalajlámy oslovovat také imáma Al-Bagdádího, šéfa Islámského státu „Vaše Svatosti“.

*Ladislav Jakl: Křepčení kolem toho starého marxisty, který kočuje se svým varieté po světě a nechává si platit za moudra typu: naslouchejme vnitřním hlasům, je jen a jen legrační. Asi jako vnitřní hlasy, které k nám promlouvají po snědení talíře fazolí. Žijeme v záplavě východní kultury? No, možná když přijede ten kočovný šaman, tak to se leckdo klaní východní civilizaci, jinak ale těžko.

*Okamžitě po vyhlášení výsledku volby presidenta, zřejmě z frustrace prohrané volby, prohlásil člen volebního štábu K.S., že Zemana volilo 2 450 tisíc rudohnědých prasat.

*Best napsal, že „snad dorazí zítra na Staromák i George Soros. Anebo aspoň jeho penízky“. Opravdu se rýsuje něco jako odlehčená verze majdanu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
M.C.
1. 11. 2016 10:13

*Filip Renč Václava Havla pokládá za největšího, nejodvážnějšího a nejtvrdšího chlapa, kterého kdy v životě potkal. Jinak ho nesmírně obdivuji a řadím ho na úroveň Masaryka a Karla IV.

Tak to tedy Filip Renč moc chlapů ve svém životě nepotkal.
Anebo neví, podle čeho se chlap pozná.

M.C.
1. 11. 2016 11:24

Všeobecně je výběr perliček velmi povedený. Ještě si neodpustím jeden komentář: Hynek Kmoníček: Idea socialismu není populární a odchází do historie. Idea kapitalismu ji úplně nenahradila. Věčná otázka zní, co je třetí cestou, jestli nějaká třetí cesta je a zda ji reprezentují ti, co teď rostou nejvíc, tedy Čína. Ekonomicky nejúspěšnější jsou dle jeho slov státy, které kombinují kapitalistické tržní hospodářství s centralizací politické moci a zvláštní příměsí nacionalismu. Tomu já říkám zhmotněný sen Alberta Speera (Hitlerův architekt a ministr průmyslu – pozn. red.) a je to vlastně národní socialismus. Je-li toto třetí cesta, pozdrav pánbůh, zamýšlel se Kmoníček. Nesouhlasím… Číst vice »