Po očištění od inflace mají Češi v peněžence o dva tisíce víc než před 25 lety

V roce 1990 si Češi přišli v průměru na zhruba 3300 korun, loni už se ale výdělky vyšplhaly na více než 26 tisíc. Na první pohled obrovský skok. V ekonomice ale nic nefunguje samostatně a při porovnání mezd tak musí do hry vstoupit inflace. Pokud o ní tedy výdělky očistíme, tak jsme si za 25 let od revoluce polepšili o něco málo přes dva tisíce.

Vůbec nejvyšší inflace v polistopadové éře nastala už v roce 1991, tehdy vzrostla o 56,6 procenta. Příčinou byly reformy související s přechodem na tržní ekonomiku. Liberalizovaly se ceny a zahraniční obchod, nastala devalvace měny a zavedena byla například i směnitelnost koruny. Svou roli zřejmě sehrálo i zrušení takzvané záporné daně, v důsledku čehož výrazně stouply ceny výrobků.

V roce 1991 tak sice průměrná nominální mzda vzrostla o přibližně 500 korun, ve skutečnosti ale po očištění od vysoké inflace byla o osm stokorun nižší než v roce 1990. Při pohledu na vývoj mezd očištěných od inflace je navíc vidět, že se výdělky dostaly na hodnotu z roku 1990 až po pěti letech.

Další období, kdy si Češi vydělali méně, i když byla jejich nominální výplata vyšší, byl rok 1998. Recesi v roce 1997 tehdy totiž vystřídalo období nízkého ekonomického růstu a inflace se dostala přes 10 procent.

V době, kdy se dostala finanční krize na své nejhlubší dno, tedy v roce 2009, reálná mzda v Česku paradoxně rostla.

Období 2012 a 2013 je pak jediné za posledních 25 let, kdy klesly jednak mzdy očištěné o inflaci, ale i výdělky nominální – to znamená jediné období, kdy si průměrný Čech oproti předchozímu roku pohoršil i na výplatní pásce.

Od roku 2014 začala česká ekonomika opět stoupat. Mzdy ale zůstaly trochu pozadu, protože firmy potřebovaly nejprve zalepit poměrně hluboké díry po recesi. Mzdy nyní sice v nominálních hodnotách nerostou tak výrazně, ale díky nízké inflaci zrychlují reálné výdělky. A podle analytiků by měly jak nominální, tak reálné mzdy slušně růst i v letošním roce.

Zdroj: Esondy

Stanův komentář: Tentokrát článek z partnerského odborářského webu dávám spíše jako odstrašující příklad povrchní novinářské práce, který bych čekal spíše v nějakých bulvárních novinách. Průměrná mzda, se kterou se zde zřejmě pracuje, vypovídá jen málo o tom, jak se vyvíjely reálné mzdy většiny zaměstnanců po roce 1989. Bez údajů o vývoji produktivity práce si navíc nelze udělat obrázek o tom, zda se jednalo o zdravý vývoj.  Aby článek měl alespoň minimální vypovídací hodnotu, musel by například obsahovat i tyto údaje:

  • jak se změnily mzdy (průměr, medián, variabilita) v jednotlivých segmentech a profesích;
  • jak se vyvíjelo zdanění a SZP, formálně správně by se měly porovnávat nikoli hrubé, ale čisté mzdy, což se v českých médiích (věřím, že z technických důvodů) nedělá;
  • upozornění, že přesné stanovení inflace je velmi obtížné a používané odhady růstu cenové hladiny jsou tak nepřesné, že za 25 let mohou rozdíly mezi odhady a skutečností dosáhnout i bez vědomé manipulace výše několika desítek procent;
  • alespoň zmínku o tom, že mzda není jediným zdrojem příjmů zaměstnanců a že došlo k velkým změnám ve struktuře a výši vyplácených firemních benefitů a státních sociálních dávek.

Kdyby se v roce 1989 někdo pokusil obhajovat úspěchy reálného socialismu tím, že by tvrdil, že se reálné mzdy oproti roku 1964 zvýšily o cca 7 % (předpokládám, že ty zmiňované dva tisíce jsou v dnešních korunách), vysmáli bychom se mu. Dnes je to běžná metoda zastánců nových pořádků. Proto mě mrzí, že ČMKOS, známá svými excelentními makroekonomickými analýzami, není v rámci své kampaně proti nízkým mzdám schopná vyprodukovat obsažnější a přesnější analýzu změn životní úrovně zaměstnanců za posledních 25 let.

Aktualizace: ČMKOS analýzy sice vyprodukovala, ale jako zdroj článků v Esondách je, jak se zdá, nepoužívá.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
7. 6. 2016 7:46

Abychom se drželi oficiálních čísel – ono to úplně stačí. Jinak ovšem údaje o inflaci před rokem 1993 jsou na oficiálních webech překvapivě řídké.

Kalkulačka kumulované inflace zde -moc to podle článu nevychází.
1988 – 3,300,- = 2015 – 19.129,-
– 5.300,- – 28.967
– 4.850,- – 26.507,- (prům. mmzda)
A to nemluvíme o porovnatelné mzdě v jednotlivých oborech o mediánu těchto mezd.

Oficiální inflace se ovšem počítá jak se počítá. Skutečná inflace životních potřeb bývá většinou trochu „jiná“:
http://www.sporeni-se-zlatem.cz/realna-inflace.htm

Pro doplnění inflace od roku 1939:
http://uhman.cz/vyvoj-inflace-cr/

Vývoj po 1989 – horší než za války …

Alena
Alena
7. 6. 2016 8:35

výpočet inflace je určen podle indexu spotřebitelských sen ( spotřebitelského koše). Lze najít na ČSÚ . Každé položce v koši je přiřazena fixní váha, odpovídající důležitosti v rozpočtech výdajů domácnosti.
Takže přesný výpočet čísel, která se odhadují.
Extrémní příklad- velmi chudá rodina, která vynakládá peníze hlavně na jídlo. A kdo chodí nakupovat, ví jak ceny základních potravin rostou. Odpovídá její spotřebitelský koš stanovenému spotřebitelskému koši , z kterého se počítá inflace ? Určitě ne, bere se průměr. Jo, čísílka jsou kulatá

Gatta
Gatta
7. 6. 2016 8:49

Jo, jo – změna metodiky a parametů – to je často nejrychlejší a velmi elegantní řešení – inflace, nezaměstnanosti …

V USA také v roce 1984 změnili výpočet inflace. Web Shadow Government Statistics i více údajů.
http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts

Admirál
Admirál
7. 6. 2016 9:11

A také se malinko zapomíná v této souvislosti na státní dluh – v jiných souvislostech tak hlasitě skloňovaný.

Jak by asi vypadaly příjmy ořízlé o rozpočtený dluh…

Gatta
Gatta
7. 6. 2016 9:23

Dívám , že jsem tam zapomněl dát odkaz na tu inflační výpočtovou kalkulačku (1954 – 2015) .

http://www.penize.cz/kalkulacky/znehodnoceni-koruny-inflace#inflace

Gatta
Gatta
7. 6. 2016 11:58
fajt
8. 6. 2016 5:30

statistika gaunerů je dobrá pro gaunery. ..

asym
asym
9. 6. 2016 10:58

S minulým režimem jsem si nezadal, pracoval jsem v dělnických profesích a několik roků před revolucí jsem podepisoval roční výdělek přes 75 tisíc. Sečteno a podtrženo – jsem na tom hůře než v režimu před rokem 89. V oné době jsem díky členství v různých spolcích měl kolem sebe houfy podobně smýšlejících kamarádů a díky roku 89 se z většiny z nich stali lidé pachtící se za kariérami, mocí či prosté potřebě nasytit rodiny.

Sio
Sio
9. 6. 2016 15:03

asym napsal S minulým režimem jsem si nezadal, pracoval jsem v dělnických profesích a několik roků předrevolucí jsem podepisoval roční výdělek přes 75 tisíc. Sečteno a podtrženo – jsem na tom hůře než v režimu před rokem 89. V oné době jsem díky členství v různých spolcích měl kolem sebe houfy podobně smýšlejících kamarádů a díky roku 89 se z většiny z nich stali lidé pachtící se za kariérami, mocí či prosté potřebě nasytit rodiny. No, skoro jsem se styděl to tu napsat, ale když jste to tu tak výpálil, tak já jako inženýr konstruktér elektroniky s 3 lety praxe… Číst vice »

jigael
jigael
9. 6. 2016 19:57

Sio napsal No, skoro jsem se styděl to tu napsat, ale když jste to tu tak výpálil, tak já jako inženýr konstruktér elektroniky s 3 lety praxe jsem bral 25 tisíc ročně. A to jsem dělal práci, ve které mi nikdo v oddělení neuměl pomoci, protože šlo o nové technologie, tedy plně samostatně. Asi rozdíl mezi dělníkem a konstruktérem za normalizace. Moje mzda se zvýšila nominálně více než 20x, když jsem se plně přeškolil na IT a v průběhu pracovní dráhy se 4x učil nové věci od píky spolu s lidma, co vycházeli ze škol. Ale to bylo až po… Číst vice »

Gatta
Gatta
10. 6. 2016 6:25

Karmické učení píše něco o tom, že je (tuším) 10 úrovní osobnosti člověka – od téměř zvířecího primitiva, přes pracanta … … až po bytosti blížíci se „poznání“. Změnit – tedy polepšit či pohoršit si svoji pozici pro příští zrození, si (prý) můžeme jen svým způsobem chováním za našeho života. Možná na tom něco je …
Určitě se to dá zkusit.

https://www.youtube.com/watch?v=r_tlrkPTVhY