Pohádky o kapitalismu (3)

Mýtus číslo 5: Kapitalismus se ještě rozvíjí a proto se objevují krize. Až se úplně rozvine, krize už více nebudou

Rozvoj kapitalismu je skutečně nepřetržitý proces. Bouřlivý růst tohoto procesu začal ve XIX. století. Dodnes prošel mnoha stádii. Během celé té doby trápily krize kapitalismus se záviděníhodnou pravidelností.

Současné období, liberální globalizace, také trpí krizemi (například z aktuální krize kapitalistický svět stále není venku). Zda je to konečné stádium nebo ne, to může ukázat jen čas. Avšak už dnes je možné udělat závěr, že ať je kapitalismus v jakémkoli stádiu vývoje, krizi neunikne, protože sám systém, který je podřízen osobním zájmům a maximálnímu zisku (pro zabezpečení normální existence musí nepřetržitě růst nebo se alespoň udržet na předchozí úrovni) nemůže být stabilní.

Ano, ale co se stane posledním stádiem rozvoje kapitalismu? V podmínkách, kdy svět trpí světovými ekonomickými krizemi (finančními i výrobními) jsou zdroje planety spotřebovávány hodně nehospodárně, většina obyvatel Země žije v chudobě, narůstá terorismus, šíří se lokální války atd. Rýsuje se neradostný obraz lidské budoucnosti. Položme si otázku, zda opravdu potřebujeme takové stádium konečné ve všech smyslech?

Mýtus 6: Kapitalisté rozvíjejí ekonomiku

Rozvojem ekonomiky se kapitalisté zabývají jen v tom případě, když to přináší nějakou „škváru“, například, ve formě velkého zisku za co nejkratší dobu. Protože kapitál nemá vlast, může při hledání zisku:

  • kočovat z jedné země do druhé, přičemž za sebou nechává odkopnuté a zbídačené oblasti
  • zabývat se finančními spekulacemi a přitom periodicky ničit kurzy slabých valut a ekonomiky slabých zemí, nechat bankrotovat a ničit podniky a fabriky v rozvojových zemích. Namísto nich otevírá obchodní a zábavní centra. Dá se to nazvat rozvojem ekonomiky? Posuďte sami.

Velmi často nás termínem „rozvoj ekonomiky“ straší, například růstem HDP, i když ten odráží jen úroveň spotřeby. Takovou úroveň, pokud se to hodí, je možné „natočit“ doslova „ze vzduchu“ (takových triků je nepočítaně) a přitom se ani nenamáhat s rozvojem ekonomiky.

Kromě toho poslední dobou v zemích obchodujících se zdroji energie bylo velmi často slyšet „naftu za autobusy“ (my vám dáme naftu a vy nám všechno ostatní). To vedlo k téměř úplné likvidaci mnohých důležitých odvětví průmyslu a zemědělství kvůli momentální situaci na trhu a soukromému zisku kapitalistů dané země.

Může mít někdo dojem, že se to týká jen „zaostalých“ zemí třetího světa a v rozvinutých zemích takové problémy nejsou, tam je všechno v pořádku, ekonomika se rozvíjí a lidé jsou spokojeni? Ale to se pak mýlí. Příliš drahá vlastní pracovní síla nutí kapitalisty vyvážet kapitály v podobě podniků a fabrik do zemí s levnou pracovní silou a rostoucí nezaměstnanost a pracovní migrace uvnitř vlastních zemí stále více ruinuje národní rozpočty na půdě sociálních výdajů a táhne za sebou i snížení platů. A tak v zemi nezůstanou ani sociální jistoty, ani pracovní místa. Na nějaký rozvoj ekonomiky si už dávno nikdo ani nevzpomene.

Mýtus číslo 7. Kapitalisté pečují o pracující, vytvářejí pracovní místa

Cílem kapitalisty nikdy není vytváření pracovních míst. Jeho skutečné cíle jsou už popsány výše. Pokud by byla možnost zorganizovat automatickou výrobu, která by vůbec nepotřebovala lidské zdroje, bylo by to uděláno bez prodlení. Avšak takovou možnost současná úroveň rozvoje průmyslu ještě nedává, proto kapitalisté musí vytvářet pracovní místa a částečně nést i těžkou nůši sociálních povinností.

Jako výrazný příklad „péče“ kapitalistů o pracující je možné uvést činnost takzvaných kulaků na ruské vesnici. Libovolnými špinavými způsoby (lichva, podvod, násilí) vytvářeli podmínky k tomu, aby zchudlo a přišlo o půdu co nejvíce rolníků v okolí a pak „projevovali péči“ a vytvářeli pracovní místa pro nově vzniklé otroky, kteří byli ochotni pracovat doslova za jídlo, aby neumřeli hladem.

Cílem takové „péče“ v kapitalismu je existence trhu práce. Kapitalista musí mít velkou nabídku pracovní síly pro případ, že bude muset propustit někoho, kdo nesouhlasí s těžkými výrobními podmínkami nebo nízkou mzdou.

Jak dokázal Marx, výrobní prostředky samy o sobě nemohou přinášet kapitalistovi zisk, aby dostal zisk, je nezbytně nutný člověk a jeho nezaplacená práce. Proto je přítomnost nájemních dělníků neoddělitelným příznakem kapitalismu.

Zdroj : http://aloban75.livejournal.com/2150156.html

Překlad: Sio

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
17. 8. 2016 7:29

Таким образом, Запад — в лице США, прежде всего — оказался поставлен перед необходимостью играть в открытую. В тёмной комнате, в которой карманник активно шарился по чужим карманам, неожиданно включили яркий свет. У карманника были бы ещё какие-то шансы, если он начинал с нуля… но вот в чём беда — сейчас-то все уже знают, кто вор, и нервно следят за каждым движением его рук.

http://voicesevas.ru/news/25127-perelom-v-informacionnoy-voyne.html

Irena
17. 8. 2016 15:39

При этом проблемы, стоящие перед страной, не стали легче. Что-то ушло на второй план, что-то осталось, но Россия по-прежнему стоит перед очень серьезными вызовами. Для Путина важнее то, как отвечать на эти вызовы – а не с кем именно он будет это делать. Ничего личного – ответственность первого лица такова, что судьба страны (с которой он себя полностью отождествляет, которой служит) для него действительно важнее всего.

http://vz.ru/politics/2016/8/15/826952.html

leho
leho
17. 8. 2016 18:21

Tohle je ruský web určený čtenářům z řad bývalé KGB či dnešní FSB? Nechci prudit a nechci být považován za trolla, i když se zde tomuto označení jistě nevyhnu ať napíši jakýkoliv příspěvek. Nicméně, k tématu jsem napsal již své v diskuzích prvního a druhého dílu. Snad jenom bych dodal, že titulek je celkem trefný, jenom bych ho rozšířil a napsal bych „Pohádka o pohádce…“. Marxismus je totiž nebezpečná pohádka, které pořád nemálo lidí věří a to pouze z jednoho důvodu: Bolševici byli naprostou náhodou a shodou okolností úspěšní v uskutečnění své revoluce, neboli VŘSR v roce 1917, kdy selhaly… Číst vice »

peter.
17. 8. 2016 18:43

leho napsal
nechci být považován za trolla

Nie!Vy nie ste troll!Vy ste statočný veterán z Iráku s mnohými zárezmi na pažbe.A vaša žena z vás musí mať veľkú radosť,lebo kde vás chytí,samý ko..t!

karpi
karpi
17. 8. 2016 19:32

:
Tak už tady nejméně potřetí, tedy co já jsem četl, zveřejňujete tu vaši fixní ideu, patrně vlastní „objev“ nebo „nápad“, že za rozšíření marxismu může (pouze a výhradně) úspěch VŘSR a za ten může (pouze a výhradně) „náhoda“ a „neschopný car“ osobně…
Třikrát, to znamená, že čekáte, že se toho tady někdo chytí a začne vám to vysvětlovat?
Nebo s vámi polemizovat? A myslíte si, že jste na takovou polemiku fundovaný partner?

fajt
17. 8. 2016 19:40
fajt
17. 8. 2016 19:42

peter. napsal
Nie!Vy nie ste troll!Vy ste statočný veterán z Iráku s mnohými zárezmi na pažbe.A vaša žena z vás musí mať veľkú radosť,lebo kde vás chytí,samý ko..t!

Peter, nerozčilujte se, nechte žoldáka jeho žoldáckému osudu, nezaslouží si ani váš pohled. ..)

leho
leho
17. 8. 2016 19:50

karpi napsal @leho: Tak už tady nejméně potřetí, tedy co já jsem četl, zveřejňujete tu vaši fixní ideu, patrně vlastní „objev“ nebo „nápad“, že za rozšíření marxismu může (pouze a výhradně) úspěch VŘSR a za ten může (pouze a výhradně) „náhoda“ a „neschopný car“ osobně… Třikrát, to znamená, že čekáte, že se toho tady někdo chytí a začne vám to vysvětlovat? Nebo s vámi polemizovat? A myslíte si, že jste na takovou polemiku fundovaný partner? Myslím, že fundovaný partner jsem a mám pro to své důvody, které rozhodně nemám chuť vysvětlovat a ty nejsou předmětem diskuze, tím jsou pohádky o… Číst vice »

Sio
Sio
17. 8. 2016 20:05

: Tak prosím, váš argument:
„Bolševici byli naprostou náhodou a shodou okolností úspěšní …“
Pokud to tedy bylo čirou náhodou, jak vysvětlíte, že se socialismus v Rusku udržel více než 70 let, že SSSR dokázal pod „vládou lůzy“, jak říkáte, porazit Německo v zádech s ekonomikou celé Evropy? Jak vysvětlíte prvenství ve vývoji vodíkové pumy, a mnoho prvenství v kosmu? Jak vysvětlíte, že byl zvnějšku neporazitelný? To tedy „lůza“ zvládla spoustu náročných úkolů na to, že se dostala k moci náhodou, nemyslíte?

peter.
17. 8. 2016 21:04

leho napsal Co kdybyste místo zpochybňování mé osobnosti se snažil zpochybnit argument? Minule ste sa vyjadril,že občania každého štátu majú právo(!!!)na to,aby si zvolili svoju cestu a systém,ktorý považujú pre seba za spravodlivý a najvhodnejší.Súhlasil som s vašim názorom a položil som vám otázku :Prečo teda USA nectia zásadu nezasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov a prečo vynaložili tak obrovské objemy finančných prostriedkov a vyvraždili milióny nevinných ľudí len pre uskutočnenie koncepcie tzv.“zadržiavania komunizmu,vymyslenú Trumanom..Šliapete si na jazyk leho.Neodpovedal ste mi.S takým človekom ako ste vy je potom každá diskusia ťažká.USA a svetový kapitál neprijali čestnú súťaž medzi dvoma systémami… Číst vice »

leho
leho
17. 8. 2016 21:59

sio: Pokud to tedy bylo čirou náhodou … Náhodou to bylo, neboť po 1. světové válce bylo několik dalších „socialistických“ revolucí a to neúspěšných. Mám na mysli revoluci Německou a tzv. „Republiku rad“ na území Slovenska a Maďarska. Obě byly snadno potlačeny neboť zafungovala armáda a policie. sio: jak vysvětlíte, že se socialismus v Rusku udržel více než 70 let, že SSSR dokázal pod „vládou lůzy“, jak říkáte, porazit Německo v zádech s ekonomikou celé Evropy? Vláda lůzy byla (a vlastně pořád je) vláda elit té lůzy. Vládců bylo pár a prostřednictvím primitivní ideologie ovládli pologramotnou společnost za pomoci obludného… Číst vice »

leho
leho
17. 8. 2016 22:19

Peter: Šliapete si na jazyk leho.Neodpovedal ste mi. To se, bohužel, stává. Nejsem profesionální diskutér a zdejší a ani žádná jiná diskuze mne neživí. Takže nemohu odpovídat na všechny otázky. Nemám prostě čas. A na jazyk si rozhodně nešlapu. Peter: Prečo teda USA nectia zásadu nezasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov Tohle je jazyk bývalých sovětských a komunistických mocipánů. USA do vnitřních záležitostí zpravidla nikdy nezasahují pokud nejsou ohroženy bezprostředně americké zájmy. Jak už jsem mnohokrát napsal, utratit mnou utracené peníze na financování patologických hrdlořezů je obrovský problém, který se jinak řešit prostě nedá. Saddám Husajn drtivou většinu rozpočtu Iráku… Číst vice »

Sio
Sio
17. 8. 2016 22:26

@leho: „bylo několik dalších „socialistických“ revolucí“ No, uspěla ta ruská, což svědčí o dobré připravenosti revolučních elit, schopnosti přesvědčit schopné lidi na svou stranu a vědomostech o řízení státu. Kdepak, to nebyla náhoda. Štěstí přeje připraveným, jak známo. A marxismem vzdělaní revolucionáři prostě lépe analyzovali situaci, lépe vytýčili cíle, lépe řešili klíčové problémy a následkem toho nejen dokázali zvítězit, ale i udržet moc. „masakry desítek miliónů mrtvých nebožáků“ pokud věříte těm desítkám miliónů, dokazuje to, že pod vlivem primitivní ideologie jste vy. Na vzdělané lidi bez předdsudků už podobné lži dávno nezabírají. „bez mohutné podpory USA“ haha, to jste mě… Číst vice »

Sio
Sio
17. 8. 2016 22:43

@leho: „Mimochodem, nenapadlo vás, proč USA nezničily SSSR, když měly monopol na atomovou bombu? “ Na to vám snadno odpovím, důvodů bylo dostatek. 1. neměli těch bomb tolik a raketové nosiče také ne, sehnat na ně materiál a vyrobit je není vůbec snadné, viz poslední díl článku o Berijovi 2. narušilo by to mýtus o „hodných“ USA, vznikla by ohromná opozice i uvnitř samotných US. 3. v Evropě by měli US tím tuplem po žížalkach, i západní Evropa by ušáky začala upřímně nenávidět 4. pokazilo by to spoustu poválečných kšeftů a to se kapitálu nehodilo. 5. porazit protivníka znamená i… Číst vice »

leho
leho
17. 8. 2016 23:08

Nemá to cenu, neexistuje argument, neexistuje žádný fakt, který by zdejší „marxisté“ uznali. Už jenom dodám, že v historii neexistuje „kdyby“. Marxismus je pryč, zůstává jenom zubožené Rusko, bez dálnic, bez technologie, závislé na Západu kvůli ropě a nerostným surovinám. Pokud by Západ nekupoval suroviny a nedodával technologie, Rusové se ožerou do němoty a chcípnou. Dnešní Rusko nic nemá kromě zemljanek a nerostných zásob, jejichž většinu stejně není možné dostat ze země, protože chybí infrastruktura, nejen plynovody a ropovody, ale hlavně silnice a dálnice. V dnešním Rusku je ani nikdo neumí postavit. Ani dnes není hotova dálnice mezi Petrohradem a… Číst vice »

peter.
18. 8. 2016 5:24

leho napsal
USA do vnitřních záležitostí zpravidla nikdy nezasahují pokud nejsou ohroženy bezprostředně americké zájmy.

Táto veta vás sama o sebe usvedčuje z toho,že máte v hlave po tom Iraku nasr..é!
Pre ostatných diskutérov,ktorý si zachovali súdnosť a zmysel pre objektívne hodnotenie historických aj v súčasnosti prebiehajúcich udalostí vo svete :
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/politologovia/Upadok-zapadnej-civilizacie-cast-druha-Agresivita-ako-sucast-Zapadu-274872

fajt
18. 8. 2016 6:06

leho splnil svůj úkol, předal tady v plné gardě politické školení svého politruka, dokonce to po emericku maskuje jako argumentační diskuzi, sice je naprosto mimo s reakcí na zdejší diskutéry, kteří se nad ním slitovali a věnovali tomuto pomatenci svůj drahocenný čas a on se jim za to odměnil propagandou nejhrubšího zrna uncle Sama a kapitána ameriky, ale i tak to považuje, ve svém deficitu i selského rozumu, za své grandiózní vítězství, páč leho když komunikuje, tak v podstatě stále válčí a když válčí, tak vždy vyhrává, tak ho to naučili a tak vlastně funguje a bude fungovat do konce… Číst vice »

leho
leho
18. 8. 2016 6:21

Připouštím, že jsem proti Rusům velice silně zaujatý, jelikož jsou přímo zodpovědni za neštěstí nejen celé země a miliónů mých spoluobčanů, ale i mých blízkých včetně zákeřné vraždy rodinného příslušníka. Co se týče demografických čísel, mé informace jsem si neověřoval a nejsou nijak zásadní. Co je ale zásadní, že dnešní Rusko je rozvojová země s nulovou výrobou původního spotřebního zboží, za tím si trvám. Bez produkce spotřebního zboží není vlastní průmyslové základny, která v podstatě financuje všechno ostatní, tj. vědu, výzkum a armádu. Rusko je totálně závislé na západní technologii, neměli by nic, auta, počítače, letadla a ani ty rakety.… Číst vice »

peter.
18. 8. 2016 6:22

fajt napsal
když komunikuje, tak v podstatě stále válčí a když válčí, tak vždy vyhrává, tak ho to naučili a tak vlastně funguje a bude fungovat do konce svého žoldáckého života. ..)

+++++!

fajt
18. 8. 2016 7:05

peter. napsal
peter

jak pravil jeden z předních představitelů americké vlády a korporačních elitářů k vybranému davu – Víte proč amerika přežila tak dlouho, při tak špatném nastavení k vlastním lidem ? Protože nebyla nikdy demokratická – i dnes můžeme říci, že téhle korporaci fašismus k životu svědčí. ..

Dolmen
Dolmen
18. 8. 2016 7:11

Proboha, lidičky, proč se s tou existencí vystupující pod nickem leho vůbec vybavujete? Vždyť jeho vědomostní aparát limituje k nule a sestává pouze z propagandistických klišé a hesel. Rozprávění s blbcem neobohatí, znamená pouze ztracený čas.

Sio
Sio
18. 8. 2016 8:04
7ettel
7ettel
18. 8. 2016 8:28

leho napsal
Ukažte mi, co se v Rusku dneska vyrábí a vyváží do celého světa. Jediný automobil, jediné hodinky, žádné počítače, žádné mobily, kde nic tu nic.

práve dnes testujem, http://soeks.ru/ – šikovné vecičky, niečo zlé na Teba pôsobí – porozmýšľaj (opatrne) nad kontrolou potravín – nie je to naozaj zložité – zelená/žltá/červená/ideš

karpi
karpi
18. 8. 2016 8:40

@leho: „Už jenom dodám, že v historii neexistuje „kdyby“.“ A co je to ta vaše teorie o „marxismu náhodou“ než jedno obrovské několikanásobné KDYBY? Sio vám tady polopatě, bod po bodu rozebral ty vaše haluze, a vy? Nereagujete. Dál blouzníte o miliónech. Věřím vám, že vás nikdo neplatí, sám znám v okolí osobně plno takových … pomatenců zadarmo. Jakože: „Rusáci obkličují nato“ // https://www.google.cz/search?q=nato+military+bases+map a „nebýt usa, tak rusáci nevyhrají 2. světovou“ // v denD byla RA kde už? V Polsku? Hmotná pomoc od USA – a díky za ni – tvořila kolik? 10% toho co jelo na frontu? Koncem… Číst vice »

peter.
18. 8. 2016 10:11

leho napsal Peter: Prečo teda USA nectia zásadu nezasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov Tohle je jazyk bývalých sovětských a komunistických mocipánů. USA do vnitřních záležitostí zpravidla nikdy nezasahují pokud nejsou ohroženy bezprostředně americké zájmy. leho: A existuje na Zemi štát v ktorom USA nemajú svoje „americké záujmy“? No a tie milióny vyvraždených nevinných ľudí pri zadržiavaní komunizmu si môžte spočítať aj sám.Začnite napr.Kóreou,cez Vietnam…..a pokračovať môžete pri výroku p.Albrightovej ktorá sa k polmilionovým detským obetiam v Iráku vyjadrila,že to stálo za to.A to ani zďaleka nemožno povedať,že už je tomu koniec.Miloševiča obvinil ICTY v Haagu(pracuje v žolde USA),z vojnových… Číst vice »

peter.
18. 8. 2016 12:34

fajt napsal

http://www.aktuality.sk/clanok/359543/za-tri-mesiace-odislo-za-pracou-v-zahranici-160-tisic-slovakov/

Zlé na tom je to,že nádej na zlepšenie je v nedohľadne.

Bety
Bety
18. 8. 2016 14:06

Pokud byl leho opravdu v Iráku, je to vrah. Proto musí stále dokola opakovat tu mantru o skvělé Americe, jinak, pokud zůstal aspoň trochu normální, by se musel zbláznit.