Politika úsporných opatření selhala

Pět význačných světových ekonomů napsalo společný otevřený dopis Angele Merkelové.

Nekonečná úsporná opatření, jimiž Evropa násilně krmí řecký lid, prostě nefungují. Řecko teď hlasitě řeklo: Dost!

Avaaz, globální aktivisticá skupina, zorganizovala tento otevřený dopis Angele Merkelové na podporu petice, kterou podepsalo více než půl milionu Evropanů, kteří požadují ukončení neúspěšného úsporného programu v Řecku.

Většina světa dobře věděla, že finanční požadavky Evropy by zlikvidovaly řecké hospodářství, vedly by k masové nezaměstnanosti, ke kolapsu bankovního systému, učinily by vnější dluhovou krizi mnohem horší a eskalovaly by dluhový problém do nesplatitelných 175 procent HDP. Řecké hospodářství je teď rozvrácené a dušené předepsanými daněmi s klesající produkcí a zaměstnaností a s podniky, kterým chybí kapitál.

Humanitární dopad byl kolosálně negativní – 40 procent dětí žije v chudobě, kojenecká úmrtnost raketově roste a nezaměstnanost mladých se blíží k 50 procentům. Korupce, daňové úniky a špatné účetnictví předchozích řeckých vlád pomohly vytvořit tento dluhový problém. Řekové splnili mnoho požadavků na úspory od německé kancléřky Angely Merkelové – snížili mzdy, vládní výdaje, osekali penze, privatizovali, deregulovali a zvyšovali daně. V minulých letech však sada tzv. „vyvažujících programů pro dobro Řecka“ sloužila pouze k tomu, že vytvořila takové „dobro“, které se v Evropě vyskytovalo naposledy za Velké krize v letech 1929-1933. Medicína předepsaná německým ministerstvem financí a Bruselem pouštěla žilou pacientovi, ale neléčila nemoc.

Společně teď apelujeme na kancléřku Merkelovou a členy tzv. Trojky, aby zvážili korekci kurzu, zabránili tím další katastrofě a umožnili Řecku zůstat v eurozóně. Právě teď žádají řeckou vládu, aby přiložila pistoli ke své hlavě a zmáčkla spoušť. Je smutné, že kulka zabije nejen řeckou budoucnost v Evropě. Kolaterální ztrátou totiž bude zabití eurozóny jako majáku naděje, demokracie a prosperity, což by mohlo vést k dalekosáhlým ekonomickým dopadům po celém světě.

V 50. letech Evropa financovala odpuštění minulých dluhů, zejména těch německých, což byl ohromný příspěvek k poválečnému hospodářskému růstu a míru. Dnes potřebujeme restrukturovat a redukovat řecký dluh, dát ekonomice kyslíkový stan ke zotavení a umožnit Řecku, aby splatilo snížené dluhové břemeno v dlouhém časovém období. Právě teď nastal čas pro humánní přehodnocení represivního a neúspěšného nouzového programu minulých let a odsouhlasení podstatné redukce řeckých dluhů ve spojení s nejpotřebnějšími reformami v Řecku.

Naše poselství kancléřce Merkelové je jasné: Vyzýváme vás, abyste zahájila tyto zásadní státnické kroky pro Řecko a Německo, ale také pro svět. Vaše akce v tomto týdnu vás zapíší do dějin. Počítáme s tím a očekáváme od vás, že vůči Řecku uskutečníte odvážné a štědré kroky, které poslouží Evropě po několik dalších generací.

V úctě

Heiner Flassbeck, bývalý státní tajemník Německého spolkového ministerstva financí

Thomas Piketty, profesor ekonomie na Pařížské ekonomické škole

Jeffrey D. Sachs, profesor udržitelného rozvoje, profesor zdravotní politiky a managementu a ředitel Earth Institute na Columbia University

Dani Rodrik, profesor Fordovy nadace mezinárodní politické ekonomie na Harvard Kennedy School

Simon Wren-Lewis, profesor politické ekonomie na Blavatnik School of Government a University of Oxford

Zdroj: The Nation

Pro e-republika.cz přeložil Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
15. 7. 2015 9:26

Věřitelé: “ Řekové, nezaplatíle-li, je jedno zda na to máte nebo ne, budete žrát listí se stromů.“ Zaplatíte-li, stejně vám nic nezbyde, a budete žrát listí se stromů.“ Jak vidno o Řecko nikdy nešlo. Jedná se taktiku: Co děláme, je vždy v náš prospěch. Příklad: Automobilka Škoda. Zaměstnanci půjdou do stávky. Výrobu si zajistíme jinde a doma dostaneme pochvalu, že jsme v Německu snížili nezaměstnanost. Potlačíme stávku, dostaneme pochvalu, protože to čechajn udělají za polovic a my ušetříme. No řekněte, není ten kapitalismus velmi inspirativní?

fajt
fajt
15. 7. 2015 9:52

zrovna teď z ruskými oligarchy u kremelského lizu nejvíce obchodují čistokrevní američtí neoconi a extrémní sionisté, zrovna oni mají taky skoro největší podíl na ruské realizovaném army byznysu – izraelští kuplíři s vintovkama a jiným smrticím matriálem si nemohou vynachválit současný kšeft s ruským medvědem. ..)

nikdo
nikdo
15. 7. 2015 10:59

No a jde Bruselsko-Berlínské politice vůbec o jižní Evropu a Řecko? Není třeba teď cílem rozpad EU ve stávající formě a založení něčeho nového na troskách (v doslovném smyslu slova) EU? Kromě případu Řecka, který se dá vysvětlit jednoduše kapitalistickou chamtivostí jsou tu ještě produktovody. Severní proud byl nakonec přes silné obstrukce Švédska, Polska a pobaltí postaven, a letos na Petěrburgském fóru bylo podepsáno rozšíření. Německo ruský plyn potřebuje a prosadilo si ho. Jižní koridor se nekoná. Bulharsku byla stavba zakázána, i z Brusele, Turecký proud taktéž narazil na problémy, o Nabuccu se už ani nemluví… Jako by na potřebě… Číst vice »

Béda
15. 7. 2015 11:05

nikdo,

napadá mě jediné jakés takés vysvětlení. Německu již o EU ve stávajícím stavu vůbec nejde a hledí si tvrdě pouze svého, ať to jeho investorům do řeckých dluhopisů zaplatí kdokoliv. Ať to stojí cokoliv. Dokonce je možné, že až to zaplatí Německo samo odmítne podílet se na sanování kohokoliv. Protože za chvíli přijde na řadu jiný kalibr a to by porazilo i ekonomický „motor Evropy“.

nikdo
nikdo
15. 7. 2015 12:55

Béda napsal nikdo, napadá mě jediné jakés takés vysvětlení. Německu již o EU ve stávajícím stavu vůbec nejde a hledí si tvrdě pouze svého, ať to jeho investorům do řeckých dluhopisů zaplatí kdokoliv. Ať to stojí cokoliv. Dokonce je možné, že až to zaplatí Německo samo odmítne podílet se na sanování kohokoliv. Protože za chvíli přijde na řadu jiný kalibr a to by porazilo i ekonomický „motor Evropy“. Myslíte, že Německo už Evropu odepsalo, protože jako odbytiště už je kvůli dluhům nepoužitelná a jen by stála peníze, případným výjimkám nezbývá nic jiného než dělat co chtějí Němci, a bruselská byrokracie… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 13:37

Rekl bych, ze v tuto chvili nevi nikdo nic. Ti, co s gustem rozesirali, zjistuji, ze se sami ocitli v roli rozesranych , a to je teprve zacatek. Cely problem ma spoustu urovni, z nichz zadna neni podradna, ackoli se tak muze jevit. Me prekvapilo, ze se Cesko uplne unikatne ocitlo vedle Britu s tim, ze za nic noveho Rekum nebudeme rucit, pricemz si zaciname hledet syrskeho problemu. Jedno je mimo pochybnost – vzdycky , kdyz se leti do tunelu pruseru, tak se zacne kazdy predevsim starat sam o sebe. Takovy je proste prd sebezachovy. Pozice Nemecka je zretelna: Euro… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 13:41

Nikdo vede velmi bystre reci. A na tom vsem je velmi pozoruhodne, jak tuseny pruser maze pravo-leve spektrum bezneho hodnoceni.

Alena
Alena
15. 7. 2015 15:07

Kdyby šlo Německu o EURO, netiskly by rotačky tuto měnu bez ničeho.
Řecko nakonec opustí eurozónu, teď na to není připraveno. Bohužel se bude do té doby privatizovat vše, co půjde.
Dluh je celosvětový problém, nejenom řecký. Hodně zadlužené je i Německo.
Válka vše anuluje

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 16:02

Měl jsem obsáhlou odpověď, ale zmáčkl jsem delete. Zkušeně to dělá Hudryper. Ten to namasí ve Wordu a pak dá paste. Něco takového se mu nemůže stát. Jenom letecky. Německo skončilo s rotačkami. Německu došlo až když na Euro dojel Saddam H. a Kaddafí, jak daleko až dovalilo společnou měnu. Nasralo Emeriku. EURO … to je dneska nějaká MARKA. Aniž by mělo v plánu odepsat jih Evropy, tak se začalo chovat velmi pragmaticky. Už má sestavené delegace do Iránu. To je nějaký trh. Ne jako Izrael, kde ani nevzlétne stíhačka, aby neporušila teritorium Velké Moravy. Mimochodem … Izrael je slušně… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 16:14
Alena
Alena
15. 7. 2015 16:16

kvantitativní uvolňování ECB po vzoru USA pokračuje
http://www.finez.cz/odborne-clanky/ostatni/evropa-a-uvolnena-menova-politika
– EURO je navázáno na dolar, krach dolaru bude i krachem eura
– Německo jih Evropy zcela odepsalo, už proto, že bez řečí platí výstavba 2. severního proudu plynu z Ruska
http://cz.sputniknews.com/byznys/20150715/720525.html
– námitky eurokomisaře jsou plané, Rusko avizovalo dopředu, že plynovod přes Ukrajinu končí v roce 2019. Dále měli připravenu cestu do Bulharska- USA a Německo to zatrhly

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 16:22

Nestačím žasnout, v jakém objetí emerických vysokozdvižných plků se nachází informovaná špička současného českého disentu.
Jakoby neexistoval BRICS, banka téhož typu, projekt hedvábné stezky a projekt ŠOS či jak se to jmenuje.
Pád doláče vůbec neznamená, že Euro zapláče. Co je to vlastně měna? Především každodenní kauzální změna.

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 16:27

Já osobně nejsem pro Euro v tuto chvíli ani náhodou. Na druhou stranu … české věci by velmi prospělo, kdyby si na chvíli vzalo příklad z krále Bruncvíka.
Nedělám si iluze o tom, že tomu někdo porozumí.

Alena
Alena
15. 7. 2015 16:29

země jižní Evropy nejsou v BRICS, ale v eurozóně, projekt hedvábné stezky- z EU zemí se k tomu přihlásilo pouze Maďarsko, projekt ŠOS se týká Asie.
Pád doláče znamená automaticky pád Eura
i ty rýmované plky jsou někdy kraviny

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 16:39

Tak přesně takto vypadá defétista hrnoucí před sebou Velkou Moravu.
Njn, co dodat? Školometských plků jsem tu zažil tolik , že můžu s klidem do světa vytrubovat, že ještě ani jeden jediný se neudál v reálu.
Mimochodem – vůbec ještě nevíme co vzejde z údajné Tsiprasovy kapitulace. Kdesi jsem zahlédl, že jde o odklad splátek na 30 let. Například.
Proč by proboha právě teď mělo Rusko a Čína zasahovat. Vždyť se vlastně vůbec nic neděje. Jenom virtuální realita postříkaných bombarďáků.

Alena
Alena
15. 7. 2015 17:18

pan Orinoko mne opět nezklamal, jako vždy urážky, ale zároveň žádné argumenty.Možnosti jedince jsou limitní

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 17:30

Jak myslím byl pravil druhdy Mirror … fagane, naběhl jste si na kubánské vidle.
Soudružko, jaké jsi dodala ty argumenty? Že je ojro navázané na doláč? A kdo ti to sdělil? Západní korporátky , jak jsou pravidelně nazývány na E-republice?
To je , soudružko, tvůj zdroj informací? Ty korporátky?
No pak se nemůžeme divit, že to tu v rozgovore vypadá, jak někde na pavlači. Když se mlátí do tepichů.
Možnosti jedince? Jsou přímo kolosální. Archimedes, Koperník, Galileo, Newton …
a český Ferda Mravenec. Který ovšem bez svého Brouka Pytla nedá ani ránu.

Alena
Alena
15. 7. 2015 17:57

opět výborný článek autorky Lauterbachové zde http://news.e-republika.cz/article3217-ECB-urychluje-rozpad-Evropske-unie viz úryvek z článku ……..Pojmenovat nepřítele je dnes kvůli propagandě mocných již problém. Rozděl a panuj! Řekové jsou také perfektně zpracováni mediální propagandou. Nechápou, o čem je podvodné euro, jsou naprosto zmatení. Většina si přeje zůstat v eurozóně, snad kvůli komplexu méněcennosti, kdyby se odlišili, na druhé straně odmítá v referendu diktát Trojky. Kde je hrdost a odvaha Řeků, odolávajících v minulosti nájezdům Osmanské říše? Většina zpohodlněných, sen západního konzumenta žijících Řeků nechápe, že nepřítel se dnes skrývá za maskou pomoci a udržení cenové stability a jeho moc umožňuje převzít majetek států a… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 18:43

Při vší úctě k paní Lauterbach … její výklad událostí , jakkoli logicky neúprosný, je právě jenom jedním možným scénářem. Četl jsem další tři neúprosně logické scénáře. Výklad toho, co se děje, a predikce budoucna. PREDIKCE!!! To je přesně ta kravina , o které se tu vedou řeči chocholouškovského vzezření. Ergo: Nikdo neví nic, bohužel ani paní Lauterbach. Já jí nesnižuji. Aby bylo jasno i místním puberťákům. Jde o to, že někdy je opravdu lepší nechat věcem úplně volný průběh. Zmateni jsou dneska inťoši. No bodejť by ne. Mají vzdělání … a ono je jim k naprostému hovnu. Totiž –… Číst vice »

Alena
Alena
15. 7. 2015 18:48

jenomže paní Lauterbach nemluví jen o budoucnosti, ale i o přítomnosti, a ani tu vy nechápete

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 18:52

Soudružko Alenko, jsem dychtiv, abyste mi byla nápomocna. Patrně nechápu, možné to je, ale pak prosím o translation do moravského jazyka. To víte, já jako jako poloviční Moravák špatně rozumím česky.

Alena
Alena
15. 7. 2015 18:57

Vážený pane Orinoko, v tak pozdní čas hovořím s pravými Moraváky, ne polovičními, být Vámi, obracím se na Pražandy , ty jsou pro Vás to nejlepší

Béda
15. 7. 2015 19:07

nikdo napsal Myslíte, že Německo už Evropu odepsalo, protože jako odbytiště už je kvůli dluhům nepoužitelná a jen by stála peníze, případným výjimkám nezbývá nic jiného než dělat co chtějí Němci, a bruselská byrokracie tlačí na Jih čistě z vůle Američanů, čemuž Němci neoponují, protože už jim je to jedno? Němcům je osud Řeků zcela ukradený i kdyby tam byl třeba hladomor. Jim jde o dobytnost jejich pohledávek, aby netratili jejich investoři, včetně důchodových fondů. Když si mají vybrat jestli bližší košile nebo kabát, co si asi vyberou?Je zajímá především návratnost Řeckem garantované investice, případně její materializace. Jedině o tom… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 19:07

Alenko, omyl. Právě teď pojedu na bicyklu směr Morava. A to přímo klasická Morava. V Podyjí mám spicha s Brňandou. Ani jeden z nás jsme nebyli v Rakousku v Hardegu, kde je pohřben … no , víte to? Ptá se Igor Hnízdo.
A konkrétního místo setkání má co do činění s panem Grasselem, počesku Grázlem.

Alena
Alena
15. 7. 2015 19:11

pane Orinoko, ať se Vám výlet vydaří

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 19:16

Alenko , připijeme si na Vás. Mám rád veltlínské, ale uvidíme… Abych netahal za kratší konec raracha. Ona má kolo za 50 klacků. O tom já si můžu nechat jenom zdát.

vittta
vittta
15. 7. 2015 19:20

Už vyraž, Orinoko, ať tam dojedeš ještě za světla.
Stejně tě tady nikdo nepochopil, vč.mě, protože jsem naprosto nepoznal, co chceš vlastně říci.

Béda
15. 7. 2015 19:25

Nikdo, ještě něco. Když se lámne chleba jdou ideály a ohledy stranou. Jestli má Německo volit mezi svojí chudobou a očesáním Řecka, případně Španělska, Itálie atd.. určitě si nezvolí svoji chudobu. Německo samo se nechce stát příštím Řeckem. Využije všech možných prostředků, tlaku mezinárodního bankovního sektoru, arbitráží, zaplatí generály i řecké politiky, bude vydírat, vyhrožovat až dokud se mu Řecko ve všem nepodvolí. Přesně to se taky stalo. Nyní už se to navzájem začíná mydlit zvrchu nadol, sprava doleva, prostě chaos. Nedělejme si žádné iluze o dobrých úmyslech západu se svými východoevropskými koloniemi. Na nás jim záleží stejně jako na… Číst vice »

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 19:32

Puberťák mluví za důchodce! Nová výživná struktura OM. Mluva jak na Vokovické Sorboně a styl , jak váš soudruh drath. Ten to dneska úplně rozštípal u soudu. Nechal si přinést kompro na soudce. No hovado. Chová se jak ten emerický cikán , co chce něco vyvolat, aby zabránil vlastnímu pohřbu.
Svůj ke svému. Kompráčata přicházejí, aby vzkřísila ducha soudruha Bruno Koellera.

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 19:35

Njn, zásah vyšší moci.
Pozdravujte soudruha dratha. Jeho kraviny u soudu na žádné schválení čekat nemusely. Až sem dospěl sametový disidentský dril.

Béda
15. 7. 2015 19:38

orinoko napsal

Njn, zásah vyšší moci.
Pozdravujte soudruha dratha. Jeho kraviny u soudu na žádné schválení čekat nemusely. Až sem dospěl sametový disidentský dril.

Mně se to minule stalo taky. Vyměnil jsem jedno slůvko (které pravděpodobně zavinilo, že příspěvek nešel skrz „síto“) a příspěvek prošel.

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 19:43

Bédo, že by hovado? Bylo tím termínem? Opět ocituji kamaráda: Pán Bůh nám dal slovo hovado, abychom ho používali.

Béda
15. 7. 2015 19:51

orinoko,

to já nevím ale možné by to bylo.

Jinak se mi zdá že dochází k velkému rozkolu mezi MMF a Německa ohledně Řecka. Takže zde máme jižní zónu proti severo-západní (snad s výjimkou Francie) – každá sleduje prioritně své zájmy (dlužník – věřitel), pak zde máme východní kolonie, ze kterých některé nechtějí platit, pak zde máme rozkol MMF – Německo, uměláý rozpor EU – Rusko, uměle vytvořený a živený problém s migrací, fašisty cna východní hranici EU a dluhovou smyčku kolem celého Západu.

orinoko
orinoko
15. 7. 2015 20:03

Bédo, prakticky souhlas … ale teď si to vem. Šije do toho OM.
My jim to ale vůbec neusnadňujeme.

vittta
vittta
15. 7. 2015 20:29

Já napsal politicky nekorektní výraz pro Afroafričana a také mě to nepustilo.
Tomu se třeba může říkat atmosféra strachu, která vyvolává tlak na autocenzuru, která je předzvěstí věcí příštích.
Tenhle systém je systém slov a inteligentních bomb.
Politicky nekorektní označení vyvolávají mezi tzv. západními intelektuály větší šoky, než povraždění civilisté, lhostejno zda na východě, či kdekoliv jinde na světě.
Co píše Béda je pravda, ale co je taková pravda proti politicky nekorektním kecům, vlastně je to komické….

Sasin
Sasin
15. 7. 2015 20:56

Neuvěřitelné je, že Německo někomu něco odpouští. To je přece nonsens. A proč?
Voni nadělali škody na tisíc let a nejen to. Nemají co komu odpouštět, je to naopak, a to se zbytečně přehnalo.
Co tady řešíte je mně záhadou.