Pomyslná síla davu

Obecně k demonstracím, ať už proti Babišovi nebo za změnu klimatu

Marně jsem se v televizi snažila vyčíst z přítomných tváří zarputilý pocit odhodlání (který jsme měli v Palachově týdnu a v listopadu 89) změnit poměry k lepšímu. Neviděla jsem nic z toho. U mladých ani u starých. Jen náznak davové hysterie, která vypovídá spíše o individuální frustraci než politickém přesvědčení.

Mnozí (mladí i staří) si zřejmě z nedostatku jiného zájmu přišli příjemně zkrátit nedělní odpoledne. Což by při demonstracích v Palachově týdnu, kdy proti nám stály tanky, vodní děla a policajti s obušky bylo nemyslitelné. Tehdy reálně hrozilo zadržení, vyloučení ze školy, postih v zaměstnání. Dnes demonstrantům Milionu chvilek hrozí asi takové nebezpečí jako na ligovém fotbalovém zápase. Stejně tak řečníkům, z nichž nemnozí podepsali Antichartu a začali se „odvážně“ angažovat až ve chvíli, kdy byl pád komunismu jasný.

Co říci těm, kteří minulý režim nepamatují? Nedokáží vůbec posoudit, co je totalita, propaganda, či naopak svobodná demokracie a nezávislá média. Ve škole je tomu, obávám se, nikdo nenaučí, a ti z nás, co reálný socialismus pamatují, patří podle nich do pravěku. Ani Milion chvilek rozjásaným davům na svých demonstracích nenabízí žádné kritické srovnání s minulostí (ba ani srovnání se zahraničím, příklady trestně stíhaných premiérů, např ve Francii, Itálii, kteří také neodstoupili, protože v demokracii platí presumpce neviny), jen laciná, nenávistně motivovaná a hlavně každému idiotovi srozumitelná hesla.

Stejně tak vypadají demonstrace studentů (školáků) za záchranu klimatu. Kolik z těch dětí a teenagerů ví, co ovzduší opravdu znečišťuje? Kdo z nich přišel s alespoň chabým návrhem, jak „neřešitelnou“ situaci řešit? Tak se shromáždí místo vyučování staří známí, pokecají, donesou si transparenty typu „Destroy my pussy, not my planet!“, aniž by většina z nich měla vůbec tušení o jeho úděsné oplzlosti a absurdnosti. Cestou domů se možná zastaví na pivo a příští pátek zase ciao!

Myslím si, že v ČR naprosto selhali učitelé a akademická obec (která by měla všude na světě být po zásluze respektovanou baštou vzdělanosti). A nejen ve výchově k demokratickým principům, ale také v kvalifikované, vědecky podložené argumentaci, mimo jiné i na téma klimatických změn. Chtělo by se mi říci, vraťte vysokoškolské diplomy včetně titulů. Protože jste to vy, kteří se velkou měrou podílíte na vymývání mozků těch, které byste naopak měli učit kriticky, samostatně myslet!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
4. 7. 2019 17:14

Tak to je hlina!
Nič moji tuhletu tentu, onen nástroj dabla, kterým ovládá chlapy, ne moji osobnost /můj celek/.
Damske pohlaví je součástí planety Zeme, není to jakási entita na orbitu kolem Nibiru.
To mohla zplodit jen úplně blba, tlustá , neukojena, vyhulena, a frustrovana BABOCHLAP.