Poznámky z Aleppa: Teroristé, kteří obklíčili město, jsou nyní obklíčeni

Opět a opět jsem tázán: Proč Británie podporuje teroristy v syrské občanské válce?

Snažil jsem se již dlouho a dlouho dostat do Aleppa, ale nešlo to, protože aktivita povstalců odřízla město od okolního světa. Vojenské úspěchy syrské vlády od počátku ledna znamenají, že konečně je do města bezpečná cesta. Najal jsem si řidiče (dostal jsem i vládního vojenského průvodce, který byl velice užitečný na kontrolních bodech) a zamluvil hotel v Aleppu. Náš průvodce byl Ali, 22letý poručík syrské armády, který se vracel ke své jednotce po osmidenní dovolené u své rodiny. Jeli jsme na sever z Damašku.

Projeli jsme Homsem – míle a míle totální zkázy -a pak odbočili na východ po cestě do Rakky. Ali mi řekl, že byl přidělen na vojenské letiště Kuweir, východně od Aleppa, které bylo tři roky obléháno vzbouřenci z Al Núsry a silami Islámského státu. Hovořil o každodenních bojích s islámskými silami. Po dlouhou dobu byla jeho jednotka na letišti zcela odříznuta. Když byl Ali zasažen střelou do prsou, nepadal v úvahu letecký transport. Byl ošetřován v polní nemocnici. Když bylo obklíčení prolomeno, mohl se Ali vrátit domů a poprvé po dvou letech se setkat s rodiči. „Tajemstvím za udržení letiště byla loajalita vojáků. Neměli jsme žádné tanky. Ztratil jsem 82 vojáků ze své jednotky,“ řekl Ali. Nyní jeho jednotka tlačí na pozice Islámského státu kolem Al-Báb východně od Aleppa.

Když jsme dojeli do Aleppa, neměli elektřinu po 112 dnů a žádnou vodu během posledních dvou týdnů. Improvizované miny – kanystry s výbušninou, schopné zničit celý dům – mohly dopadnout kdekoliv. Sedmnáct bloků studentských kolejí je nyní obsazeno rodinami z míst, dobytých vzbouřenci. Rodiny mi vyprávěly hrozné příběhy o zastrašování a vraždách ze strany fanatiků z al Núsry, mstících se silám Svobodné syrské armády. Uprchlíci byli všude. Zaklepal jsem na dveře hotelu Baron, kdysi pověstného místa v centru Aleppa (kde kdysi Agata Christie napsala svůj román Vražda v Orient Expresu). Zde jsem se dozvěděl smutnou zprávu, že jeho charismatický majitel, Armén Mazloumian, zemřel minulá týden na infarkt. Jeho vdova mi řekla, že hotel zavřeli, když vypukla krize, ale otevřeli jej pro oběti teroru z okolí města.

Pro Aleppo je hitem film Most špiónů, mistrovské dílo Stephena Spielberga o špionáži za studené války. Tomuto filmu obyvatelé Aleppa dobře rozumějí. Žijí v místě, kde přežít znamenalo přejít nepřátelské linie a vyjednávat o vodě, elektřině, zajatcích. V Aleppu je řada osob, jejichž život byl mnohem heroičtější než Jamese Donovana, právníka, kterého hrál Tom Hanks, který přecházel do Východního Berlína, aby vyjednal o propuštění Gary Powerse. Na ministerstvu školství v Damašku jsem potkal ředitelku školy, která právě absolvovala pětidenní cestu přes kontrolní stanoviště islamistů, aby dostala svůj plat. Chystala se vrátit domů, ačkoliv si byla plně vědoma, co je před ní. Nyní se syrské jednotky blíží k jejímu městu. Řekla mi, že islamisté použijí obyvatele jako lidské štíty.

Můj pobyt v Aleppu se kryl s bodem obratu v syrské občanské válce. Asadovy síly s pomocí ruského letectva odřízly zásobovací linky z tureckých hranic k džihádistickým silám, které obkličovaly vládní síly ve městě. Bez nových bojovníků, bez zbraní a munice od svých tureckých sponzorů budou al Núsra a další islamistické síly, které obkličovaly město a držely se díky penězům, jež dostávaly za ropu, dodávanou přes turecké hranice, již brzy bez peněz. Připomněl jsem si Stalingrad v roce 1943: Oblehatelé byli nakonec obklíčeni!

Když jsem se nyní vrátil do Londýna, byl tento obrat událostí líčen jako kalamita. Samozřejmě, závisí to na úhlu pohledu. Aleppo, držené vládními silami, bylo skoro do konce loňského roku obklíčeno džihádistickými silami. O tom se nepsalo. Nyní jsou naopak oblasti kolem Aleppa, držené rebely, v obklíčení. To popisuje západní tisk jako katastrofu a je to tak bráno i ze strany britského ministra zahraničí.

Opět a opět jsem byl tázán: Proč Británie podporuje teroristy? Západní média správně zmiňují zločiny Asádoy vlády. Jenže obyvatelé Aleppa, se kterými jsem mluvil, opakovaně uváděli, že za Asadova režimu mohly ženy volně chodit po ulicích a být zaměstnány, že ve školách se učilo široce liberálně, že křesťané chodili volně do kostelů a muslimové do mešit. Tito obyvatelé žili, obklíčeni islamisty, kteří tvrdohlavě prosazovali svou verzi wahábistického islámu. Mezi nimi byla i řada cizinců, jejichž ambicí povzbuzovanou sponzory z Turecka a Saúdské Arábie bylo zničit tolerantní aleppskou kulturu a vyhnat křesťany z města. Aleppané, se kterými jsem mluvil, měli pravdu. Až bude konečně sepsána historie syrské občanské války, budeme konfrontování s otázkou: Proč britská politika umožnila obrátit starověké město Aleppo do dnešní podoby zničeného afgánského Kandaharu?

Peter Oborne je politický komentátor listu Daily Mail a přidružený vydavatel časopis The Spectator.

Zdroj: The Spectator

Překlad: onlooker

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
75 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
16. 2. 2016 10:19

„Впрочем, натовские генералы уже чувствуют себя неуютно и постепенно понимают, что оказались на неверной стороне истории.“

To stěží, to by museli být bez mozku. Spíš chápou, že tentokrát si lidé nenechají věšet bulíky na nos a oni nevypadají jako hrdinové bránící demokracii, ale jako hajzlové, kterými vždy byli, a to opravdu příjemné není, odtud ty jejich „rozpaky“.

Источник: http://politikus.ru/events/70102-generaly-nato-prizyvayut-politikov-k-sotrudnichestvu-s-asadom-i-rossiey.html
Politikus.ru

peter.
16. 2. 2016 10:32

A.Merkelová :komentár-Iracionalita tejto kedysi pragmatickej ženy neprestáva udivovať:
http://medzicas.sk/udalosti-v-syrii-15-2-2016/
Bojujúce kurdské dievčatá:
http://medzicas.sk/turecka-delostrelecka-podpora-utok-jednotiek-ypg-nezastavila/

peter.
16. 2. 2016 10:35

Béda napsal
Bojujúce kurdské dievčatá:

Skoro som zabudol na výrok „Hanby Slovenska“ Kisku!

Irena
16. 2. 2016 10:42

http://voicesevas.ru/news/20743-prezident-chehii-vystupil-za-nemedlennuyu-otmenu-sankciy-protiv-rossii.html

A mimochodem Rusko se prý dohodlo s OPEC na snížení těžby ropy.

Martin (už bez taky m)
16. 2. 2016 12:43

Pokud po projednání v OSN Turci ještě nějak výrazněji zaútočí na Kurdy v Sýrii, mám za to, že RF účinně odpoví. I jen jedna střela s plochou dráhou letu se submunicí je sto zničit celou dělostřeleckou baterii. A pokud nebudou chtít konat přímo sami, dodají několik výkonnějších salvových raketových systémů dalekého dosahu i s příslušným radarovým naváděním Syřanům (beztoho to již udělali a Syřané se nyní cvičí tyto systémy ovládat)… Po jejich rozmístění na zpět osvobozených územích u Tureckých hranic už bude klid – a pokud ne, dodají něco podobného i syrským Kurdům… Smekám před výkony a odvahou Kurdských žen!… Číst vice »

Viky
Viky
16. 2. 2016 13:07

„“Irena • http://politikus.ru/articles/70085-mnogohodovka-putina-s-gruzovikami.html „“ Já k tomu podám jakési vysvětlení, protože bez dalších kontextů je těžké cokoli chápat. (mohou v tom být nedostatky, měl by to psát odborník na dopravu) V rámci mezinárodní (auto) přepravy potřebuje jednotlivý kamion hrst dokumentů, mezi nimi povolení ke vjezdu do jednotlivých zemí. Povolení jsou k dispozici na základě dohod a regulují množství (zatížení) mezinárodní dopravy v jednotlivých zemích. Poláci požadovali zvýšení kvóty povolenek pro RF, RF žádala reciprocitu. (Obecně jezdí více polských kamionů do RF než z RF do PL.) Oni ovšem chtěli poměr dále posunout v neprospěch RF. To neprošlo, a od 1.2.… Číst vice »

Viky
Viky
16. 2. 2016 13:14

Transport železnicí je vhodný pouze u větších nákladů a má delší dodací dobu. ale v této konkrétní situaci… Pobaltí má pro RF dosud zvláštní význam ne tolik díky etnickým menšinám, ale jako přístupové body ke transportu zboží a surovin. Antiruské sankce zasahují ekonomiku pobaltských zemí mnohem více, protože nejde pouze o zbyt svého zboží, ale o využívání ještě sovětské dopravní infrastruktury. Už víte proč je tak významné „posílení NATO přítonmosti“ v Pobaltí? Novorossijsk, severní přístavy a leningradské přístavy jsou již dnes zatížené, a lodní doprava má svá specifika. Tak jednoduše přepnout na jiný kanál se dá jenom televize. ( a… Číst vice »

Irena
16. 2. 2016 13:37

Предпосылки есть. «Турция открыто угрожает России войной», – пишет Deutsch Türkische Nachrichten. Как утверждает издание, Анкара косвенно признала Россию террористической организацией и «пригрозила военными ударами против российских подразделений в Сирии».

Источник: http://politikus.ru/events/70119-maski-sbrosheny-turciya-otkryto-ugrozhaet-rossii-voynoy.html
Politikus.ru

peter.
16. 2. 2016 13:46

Irena napsal

Предпосылки есть. «Турция открыто угрожает России войной», – пишет Deutsch Türkische Nachrichten. Как утверждает издание, Анкара косвенно признала Россию террористической организацией и «пригрозила военными ударами против российских подразделений в Сирии».

Источник: http://politikus.ru/events/70119-maski-sbrosheny-turciya-otkryto-ugrozhaet-rossii-voynoy.html
Politikus.ru

Áno.A je to možno aj dobré,že „masky sú zhodené“.USA a EU už Turecku oznámili,že kvôli nemu nepôjdu do 3 svetovej vojny.Tak jediné,čo Erdogan môže dosiahnuť je naozaj len to,že Bospor a Dardanely sa niekoľko násobne rozšíria.

hudryper
hudryper
16. 2. 2016 14:00

peter. napsal
Bospor a Dardanely sa niekoľko násobne rozšíria

To by Peter nebylo řešení hodné V.V.Putina. Mohu Vám poslat videa natočená z lodí,která dobře zachycují břehy obou průlivů. Přinejmenším by to byla škoda,která by se neomezila na Turecko.
Posledním vyhlášením v tisku,že Turecko vyhrožuje násilím Rusúm coby teroristům ,je zřejmě
započato s tvorbou informačního pole pro co nejlepší vysvětlení světu,proč muselo tak razantně
odpovědět. A jak známo,je-li střetnutí nevyhnutelné….

peter.
16. 2. 2016 14:17

hudryper napsal
To by Peter nebylo řešení hodné V.V.Putina. Mohu Vám poslat videa natočená z lodí,která dobře zachycují břehy obou průlivů. Přinejmenším by to byla škoda,která by se neomezila na Turecko.
Posledním vyhlášením v tisku,že Turecko vyhrožuje násilím Rusúm coby teroristům ,je zřejmě
započato s tvorbou informačního pole pro co nejlepší vysvětlení světu,proč muselo tak razantně
odpovědět. A jak známo,je-li střetnutí nevyhnutelné….

Veď to ani nie je môj nápad.Obdobne sa vyjadril už A.Gromyko:
http://medzicas.sk/ruske-riesenie-prechodu-cez-bospor/

Irena
16. 2. 2016 14:28

hudryper napsal
je-li střetnutí nevyhnutelné…

Řekla bych, že to je spíš taková informační příprava, aby lidem bylo jasné, proč se Turecko muselo rozpadnout. Tím, že ho manévrují tam, kam ho manévrují, se ta možnost jeho rozpadu podle mě blíží mílovými kroky. Tuhle se tady někdo vyjádřil, že to není možné, stejně jako není možný vznik Kurdistánu. Jak je vidět, všechno je možné, stačí to jenom dobře naplánovat, a potom už jenom krok za krokem uskutečňovat. I rozpad socialistického tábora se zdál být nemožný. A bořit je o tolik snazší, než něco vybudovat.

peter.
16. 2. 2016 15:13

Toto je celkom dobrá a realistická analýza:
http://www.extraplus.sk/clanok/koniec-imperii

Martin (už bez taky m)
16. 2. 2016 15:43

Se vznikem Kurdistánu zde nesouhlasil Orinoko s odkazem na nejistotu jednání části Kurdů, kteří se „zaprodali ami“…(můj termín)… a neochotu Íránu vydat část území. Já za sebe naopak Kurdistán vítám. A nemusel by být jen vnitrozemský, ale naopak by docela dobře mohl oddělit zbytkové Turecko od Sýrie až k Sz. m. Většina realistů ví, kdo jak a proč tam „nakreslil hranice“… cca kolem r. 1915… Tak se holt „trochu“ překreslí… Kurdové si svůj vlastní (nepoameričtěný) stát bezpochyby zaslouží! Utrpení si v historii už užili dost stejně jako Arméni… Dobrý dlouholetý kamarád zcestovalý nejen po BV co byl dosud proti RF… Číst vice »

Irena
16. 2. 2016 16:16

В общем, турецкая агрессия значительно ускорит распад турецкого государства, который и так маячит на горизонте.

Источник: http://politikus.ru/articles/70137-rossiyskiy-samolet-razvedchik-smeshal-turcii-vse-karty.html
Politikus.ru

peter.
16. 2. 2016 16:42

Ten debil vo funkcii hovorcu Kirby,má hodnosť Admirála!!!Poravnajte si to s hovorkyňou MZV RF,Máriou Zacharovovou.Tí američania sa už ani nehanbia ako obsierajú Rusko bez najmenšieho dôkazu:

http://www.mojevideo.sk/video/25bba/tlacovka_na_americky_sposob_ii_lzi_v_priamom_prenose.html

hudryper
hudryper
16. 2. 2016 16:51

Mohlo by to svádět k závěru,že Rusové mají pro strach uděláno. Nejspíš vědí to,co nevíme my a o čem se můžeme tak maximálně dohadovat. Středovýchodní šachmaty – a my se bojíme IIIWW !

Irena
16. 2. 2016 16:53

peter. napsal

Ten debil vo funkcii hovorcu Kirby,má hodnosť Admirála!!!Poravnajte si to s hovorkyňou MZV RF,Máriou Zacharovovou.Tí američania sa už ani nehanbia ako obsierajú Rusko bez najmenšieho dôkazu:

http://www.mojevideo.sk/video/25bba/tlacovka_na_americky_sposob_ii_lzi_v_priamom_prenose.html

Bože, Bože, Bože a ty to vidíš….

Peter to je bomba, je to sice smutné, ale dobře jsem se pobavila.

orinoko
16. 2. 2016 16:59

Tak jsem navstivil nekolik videodkazu stran Syrie. Rozbombardovane kamiony, kour, kolem nich pobihaly podesene slepice a jakysi King Kong s fezem blil vzteky. Nevsiml si ovsem napisu Cesta uzavrena popr. Ollepa ulice. Kolem tri stovek logistickych chcipaku z Turecka ukoncilo svoji pout bludneho Ahasvera. Popr. Bludneho holandana, ze. Kdesi v Lattakii v horach , naproti tureckemu uzemnimu laloku, je jakesi tezke opevneni teroristickeho eurosojuzu, pomalu pry nedobytne. Ovsem nebyla by to slavna historie, ze , kdyby nenastalo, ze – posledni bitva vzplala. Nedobytna teroristicka kaca ma namale, pokud uz zrovna nepadla. Dneska se zpravy brejkuji se stopkami. Situace dneska dosla… Číst vice »

Irena
16. 2. 2016 17:23

Словом, все как-то оживилось, не находите? Что бы это могло значить? Что мы можем сказать, глядя на происходящее? Дело идет к развязке. И характер реакций «наших западных партнеров» отлично демонстрирует, какую развязку они ожидают.

Ta ruština je prostě nádherná :-)

Впрочем, поживем — увидим.

Источник: http://politikus.ru/articles/70141-ne-to-huzhe-budet-roman-nosikov-ob-ultimatume-evrope.html
Politikus.ru

Irena
16. 2. 2016 17:57

19:53 С 10 по 16 февраля самолеты российской авиагруппы в Сирийской Арабской Республике выполнили 444 боевых вылета, в ходе которых наносили точечные удары по 1593 объектам террористов в провинциях ДЭЙР-ЭЗ-ЗОР, ДЕРЪА, ХОМС, ХАМА, ЛАТАКИЯ, а также АЛЕППО. Об этом сегодня на брифинге сообщил официальный представитель Министерства обороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков. За последние сутки на севере и северо-западе Сирии полностью освобождено от боевиков свыше 100 квадратных километров территории, включая 7 населенных пунктов. При этом с начала месяца в Сирии от террористов было освобождено более 800 квадратных километров территории и 73 населенных пункта. Во всех населенных пунктах сирийскими властями налаживается мирная… Číst vice »

fajt
16. 2. 2016 18:55

https://russian.rt.com/article/149053 – to s tou vojnou s turkem nebude až tak horký, když může mužik v Istanbulu hrát čutanou s paša gardou. ..)

peter.
16. 2. 2016 19:12

hudryper napsal

Mohlo by to svádět k závěru,že Rusové mají pro strach uděláno. Nejspíš vědí to,co nevíme my a o čem se můžeme tak maximálně dohadovat. Středovýchodní šachmaty – a my se bojíme IIIWW !

A to ja sa teda bojím!Bojím sa tak,ako sa boja pasažieri expresného autobusu,rútiaceho sa veľkou rýchlosťou po diaľnici ktorí vidia,že vodič je ožratý a ešte k tomu aj zdrogovaný.Presne tak mi pripadá dnes Erdogan aj ten druhý zmrd Davotoglu.

Irena
16. 2. 2016 19:12

fajt napsal

https://russian.rt.com/article/149053 – tos tou vojnou s turkem nebude až tak horký, když může mužikv Istanbulu hrát čutanou s paša gardou. ..)

To jenom nechápete novodobé způsoby vedení-nevedení války. To je stejné, jako když Ukrajina válčí-neválčí s Ruskem, a přitom z něj loudí-neloudí slevy na plyn.

peter.
16. 2. 2016 19:15

peter. napsal
Presne tak mi pripadá dnes Erdogan aj ten druhý zmrd Davotoglu.

Ako dva potkany,zahnané do kúta.Zaútočia.

fajt
16. 2. 2016 19:21

Irena napsal To jenom nechápete novodobé způsoby vedení-nevedení války. To je stejné, jako když Ukrajina válčí-neválčí s Ruskem, a přitom z něj loudí-neloudí slevy na plyn. a vám vůbec nevadí, že u této politiky nepolitiky umírají zbytečně lidé na obou stranách a že všem těm politikům na přátelském i nepřátelském velíně je to ale úplně jedno?? nezdá se vám, že to jejich vedení nevedení války je takový nový a špinavější druh politiky se starým účelem, tedy že je to adrenalinová zábava pro chudé, kterou si taky chudáci kurewsky zaplatí vlastní krví?? mám za to, že krize je už dávno vyřešena,… Číst vice »

Irena
16. 2. 2016 19:32

Ale fajte, to právě vy jste ten pravý dacan do římského amfiteátru, který bude slintat při pohledu na krev, tak tu nehrajte divadélko. Na to zrovna vám tak někdo skočí. Jen si pěkně utřete ty své krokodýlí slzičky a dál předpovídejte ty své Armagedony.

peter.
16. 2. 2016 19:32

Aktuálna bojová situácia na sever od Aleppa.Bojujú Kurdi,aby nikto nemohol obviniť Assada z porušenia dohôd.Povstalci(alebo čo to vlastne je)utekajú na sever k tureckým hraniciam aby sa vyhli obkľúčeniu.Zložitejšia situácia je na východ od Aleppa,kde bojuje ISIL dá sa povedať,svoj existenčný boj:
http://colonelcassad.livejournal.com/2618660.html
Otvoriť fotogalériu pod článkom.

peter.
16. 2. 2016 19:37

peter. napsal
Otvoriť fotogalériu pod článkom.

Neviem,prečo zajatci musia v zuboch držať topánku….

fajt
16. 2. 2016 19:38

Irena napsal

Ale fajte, to právě vy jste ten pravý dacan do římského amfiteátru, který bude slintat při pohledu na krev, tak tu nehrajte divadélko. Na to zrovna vám tak někdo skočí. Jen si pěkně utřete ty své krokodýlí slzičky a dál předpovídejte ty své Armagedony.

koukám, že vy budete taky dobře citlivá a lačně vnímavá každé válečné vřavy – přeji vám jenom ty nejlepší patriotické zážitky z obou znesvářených stran a jejich proxy bojišť – mi ale rusko – americká komedie pro 21 století přestala bavit. ..)

peter.
16. 2. 2016 19:48
peter.
16. 2. 2016 20:14

fajt napsal mi ale rusko – americká komedie pro 21 století přestala bavit. ..) fajt,kamarát: Ja vám rozumiem možno lepšie,ako si myslíte.Lenže ten konflikt sa už dostal do štádia,keď iného riešenia ako vojna niet.Neviete si predstaviť tú zúrivosť ktorá ma pochytí,keď vidím na fotkách a videách tie mŕtvoly detí (najmä detí),žien a mladých ľudí.Ja veľmi dúfam,že keď to všetko skončí,tak sa naplní to,o čom sem písal p. hudryper.Že vznikne rovnováha,bipolárny svet,ktorý zabezpečí vo svete mier a ľudia prestanú zomierať vo vojnách.A napriek tomu,že k politike súčasných vládcov Ruska mám aj ja nemalé výhrady,tak verím,že toto sa Putinovi zabezpečiť podarí.A možno… Číst vice »

peter.
16. 2. 2016 20:37

orinoko napsal
Ukrofasoun

orinoko:
Lepší je maďarský výraz “ Ukrán fasz“

fajt
16. 2. 2016 20:49

Peter, víte dobře, že světu vládnou pohádkově bohaté ( o to více krvežíznivé ) rodiny, či klany ( v podstatě jedné víry) a ne mocnosti, bipolární svět byl podivnou mantrou ( pomocným dogmatem ) i za sovětského svazu ( hlavně k jeho konci ), takže to je taky přirovnání, které tak trochu kulhá na jednu nohu – a světu to kýžený mír už tehdy nepřineslo, krom toho jak na západě, tak i v socialistickém táboře ( i když tady tedy méně razantněji ) lidský život neměl plnou důstojnost – ale abych řekl to podstatné, mi úplně zaráží, jak lidé nedokáží… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 2. 2016 20:54

peter. napsal Len nech sa vráti to,čo tu bolo celých 40 rokov po vojne.Bipolárny svet,ktorý prinesie ľuďom mier. Peter, ale ona ta monopolarita USA řízených Chazary už neexistuje ! Každým dnem dochází k výměně znalostí o protivníkovi a tak se postupně věci zkonsolidují do nového strategického typu světové politiky. Všimněte si toho třeskutého ticha jižně od Sýrie. Minimální angažovanost Tel Avivu na Ukrajině,oproti dřívějšku a us. varování Erdogana před válkou s Ruskem. Jde o zcela nový tón v rozhovorech mezi oběma supervelmocemi,už nikoliv mezi super a regionální velmocí. Zbývá tento stav ještě potvrdit. Jak se zdá,Erdogan nakonec dá k tomu… Číst vice »

Béda
16. 2. 2016 21:06

Lokální války ústící do velkého střetu supermocností nejsou ničím osobním ale logickým vyústěním zacykleného kapitalistického systému, který opakovaně nenachází jiné řešení než podrobení si zbytku nepodrobených zemí bohatých na surovinové, lidské, územní zdroje, aby mohl prodloužit agónii parazitického všepožírajícího systému (kdyby se nedostal k moci v Rusku Putin, pozřeli by lidští supové i Rusko, tak jako pozřeli bývalé satelity SSSR a s opožděním několika let by se systémový konflikt opět vyhrotil – pravděpodobně proti osamocené Číně) . Historické zkušenosti ukazují, že kapitalismus nezná žádný jiný způsob, než velký třesk a dočasný rekonstrukční restart, který po něm následuje. To je mezidobí,… Číst vice »

fajt
16. 2. 2016 21:17

Béda napsal
předešlý systém musí být nahrazen jiným společenským a ekonomickým modelem.

Bédo, a proč stále stavět nějaké podivné a cizorodé civilizační pyramidy, které mají výsledné parametry dány svou špatnou konstrukcí a které nikdy za známé existence člověka kvalitně nefungovaly, ba naopak, byly příčinou osobních selhání jedinců, které vždy vedly k těžkým masakrům. ..)

peter.
16. 2. 2016 22:10

hudryper napsal Všimněte si toho třeskutého ticha jižně od Sýrie. Minimální angažovanost Tel p.hudryper: Všímam si všímam.A bez toho,že by som chcel nejako konšpirovať,mám takú hypotézu,že to nejako súvisí s tým,že skutočný vládca-„Veľký Chazar“sídliaci v Londýne a v NY sa z nejakého dôvodu rozhodol,že Rusko nenechá padnúť.Veď za Jelcina mali Američania celé Rusko na lopate,mohli si ho natrieť na chlieb a celé zožrať a naraz z ničoho nič sa objaví Putin, chazarskí majitelia všetkého bohatstva Ruska, pred ním sklapnú kufre a Američanom sklapnú zase zuby,ale naprázdno..A ruská armáda vstane ako nejaký „Fényx z popola“ a z ničoho nič má k… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 2. 2016 23:08

Vaše hypotéza ,Peter, mi vůbec nepřipadá šílená. Zapojení London City do čínské investiční banky , po něm dalších finančních skupin Evropy proti protestům USA bylo nepřehlédnutelným signálem. Rovněž pompézní přijetí čínského prezidenta v Londýně potomky těch,kteří vnutili Číně v 19.stol. opium jako povinně konzumovanou drogu pěstovanou v britské kolonii Indii,aby bylo čím platit obrovské importy luxusního čínského zboží a umění,ukázalo,že skutečné centrum GP je Londýn. Připomínám tézi Věžáka,že GP již „odstěhoval“ strojovnu svého vykořisťování světa z USA do Číny. Co se týče Putina,tam s Vaším podezřením ne zcela souhlasím. Velké osobnosti Ruska se zpravidla dostaly k moci v důsledku dočasného… Číst vice »

Béda
17. 2. 2016 4:00
Béda
17. 2. 2016 4:15

Béda napsal

Peter, Hudryper

https://www.youtube.com/watch?v=rXSoCMXT_dk

Celý ten rozhovor z r.1980 je velice zajímavý a nabitý faktografií. Specielně bych upozornil na část od cca 40 minuty, kde se pojednává o podnikatelích zpoza opony, kteří hýbou politickými loutkami….

Béda
17. 2. 2016 4:44

Navazující kratší rozhovor s prof. Suttonem o lidech v pozadí, kteří hrají mocenské divadlo na pravém i levém politickém křídle a přitom konspirují v jedné tajné organizaci: https://www.youtube.com/watch?v=92Bi7l3BqPk

fajt
17. 2. 2016 6:17

http://www.novinky.cz/domaci/394987-zaci-hrozi-ucitelum-likvidaci-utoky-zazili-kantori-40-procent-strednich-skol.html – nu vot eto republika – tady taky probíhá docela brutální válečný konflikt, škoda, že jim američané nechtějí rozdat nějaké zbraně, majdan tady už nějaký pátek jede. ..)

fajt
17. 2. 2016 7:05

pár let dozadu si známý (velmi si ho vážím a cením za jeho skutky, názory a životní výsledky) se svou ženou vyrazil oslavit rodinné výročí do jedné z restaurací v krajském městě, oslava ve dvou se vydařila a tak se pár po té vydal směrem k domovu, rozhodli se trochu na večer projdou městem a pak že se svezou šalinou, takový náhlý nápad, který prostě nedopadl dobře – při cestě k zastávce tramvaje procházeli kolem jisté čajovny ( spíše doupěte kuřáků a konzumentů drog ), když se přiblížili k vchodovým dveřím tohoto pajzlu, tak z nich vypadli tři juvelíni s… Číst vice »