Pozvánka na přednášku: Velké šelmy v Jeseníkách

 

 

Víte, že… české slovo rys je příbuzné s německým Luchs či latinským lynx? Všechna tato slova pocházejí z indoevropského leuk- „světlý, bílý“, zřejmě podle světlého zbarvení srsti rysa (srov. rusý, ryšavý).

Přednáška pana Martina Míčka,

Hnutí DUHA Olomouc.

Rys a vlk, kočka divoká a jejich význam v naší přírodě. Možnosti návratu velkých šelem do naší přírody. Možnosti i ohrožení v Jeseníkách.

Zimní rysí a vlčí hlídky v Jeseníkách 2015/2016.

Aktivity souvisejí s monitoringem velkých šelem za spolupráce Hnutí DUHA,ČSOP a státní ochrany přírody v roce 2015 na území od Kralického Sněžníku, přes Jeseníky až po Beskydy.

Aktivity proběhnou v rámci projektu „Zvyšováním povědomí veřejnosti k lepší ochraně biodiverzity v ČR“, podpořeného grantem z Islandu,Lichtenštejnska a Norska.

 v 17 hodin

Místní knihovna Libina, Langrova vila

http://www.knihovnalibina.webk.cz

https://www.facebook.com/KnihovnaLibina

http://www.selmy.cz/clanky/rysi-a-vlci-hlidky-zamiri-do-jeseniku-beskyd-javorniku-na-sumavu-a-do-posumavi-pridate-se/

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
19. 10. 2015 19:35

Milý Martine, přeji Vám vydařenou přednášku a velké pochopení posluchačů. Kdybych byla Libině, tomuto kdysi skoro nejvzdálenějšímu koutu bývalého Severomoravského kraje blízko, určitě bych vás přišla podpořit. Vy víte, že mám živočišstvo ráda a to kočkovité obzvláště. Hodně zdaru vám a vašim chráněncům hodně lidské ohleduplnosti.

hudryper
hudryper
19. 10. 2015 20:33

Ahoj Martine. přidávám se k zajochovi a přeji ještě řadu dalších repriz. Na tu pražskou příjdu se
všemi přáteli.Mám radost že to nevzdáváš a že se vrtíš správným směrem. Hodně zdaru. H.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
19. 10. 2015 20:53

Vynasnažím se, ale v Praze přednášejí kolegové s většími zkušenostmi ze Šumavy a Beskyd. Mají velké štěstí a výhodu díky trvalým populacím šelem, v Jeseníkách jsme na začátku. Hlavním člověkem v Jeseníkách bude do budoucna nejspíše Jirka Beneš. Mi už stav a zdraví dovolují jen občasné výlety na Medvědskou hornatinu a působení v oblasti J od Sedla Skřítek.

fajt
fajt
20. 10. 2015 7:28

Martin (už bez taky m) napsal

Něco odkazů na publikace od odborníků zabývajících se dlouhodobě velkými šelmami:
http://www.selmy.cz/data/publications/ochrana-pruchodnosti-pro-velke-savce.pdf
http://www.selmy.cz/data/publications/migracni-koridory-pro-velke-savce.pdf
http://www.selmy.cz/data/publications/pavanello-2014-jak-poznat-korist-rysa.pdf
http://www.selmy.cz/data/docs/velke-selmy-na-morave-a-ve-slezsku-web.pdf

nádhera…jenže stačí, aby tady vtrhnul nějaký umaštěný developer a nebo zahraniční investor a všechny obrázky i předsevzetí letí u kompetentních lidí komínem, bohužel. ..)

ale abych řekl pravdu, nebyl bych zrovna nadšený, kdyby se mi okolo chalupy usídlil míša a nebo smečka vlků, která by mi chtěla dokázat své alfa postavení. ..

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 14:02

fajte, střety s medvědy jsou z 90 % nedorozumění. Pokud bychom šelmám vymezili „jejich“ území (jádrová zóna s omezeným vstupem by zas nemusela být stovky km2), střetů by výrazně ubylo. Většinou jsou problémoví až kontejneroví medvědi. Starost lidi kam s odpadky mnozí řeší jistým způsobem… Vlků bych se nebál vůbec, asi by jste vůbec nezjistil delší dobu koho máte vedle, a pokud jejich maximální snahou je žít nezjištěni, z lidí mají většinou strach až hrůzu. Vlci a staří (předkřesťanští) Slované žili staletí vedle sebe bez jakýchkoliv nehod, to až křesťanství vytvořilo „krvelačné bestie“…Červené karkulky byly už jen „dobovou úpravou“… Mnohem… Číst vice »

fajt
fajt
20. 10. 2015 16:47

Martine, mám za to, že na tolik přeurbanizovaném území jako jsou Čechy a Morava je tak velká a významná šelma, tedy medvěd, dost nerozumná záležitost – tedy myslím tím jeho chov a nadále jeho přirozený a migrační pohyb v přírodě ( v nějakém přirozeném populačním množství, aby to nebyla jenom kusová atrakce jako v cirkusu nebo v zoo ), pokud se nepletu, tak někde jsem četl, že medvěd ( hnědý ) má přirozené teritorium okolo 25 až 50 km2, pokud bychom se dostali na nějakou života schopnou populační skupinu cca 100 jedinců, tak by potřebovali území okolo cca 3 až… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 17:16

U medvěda víceméně souhlas, je to záležitost omezená na Beskydy a snad případně okrajově Šumavu. V Jeseníkách se objevuje jednou za 5-7 let a „mizí“. Jinou otázkou je rys a vlk. Vlk je díky své konstituci a způsobu života mnohem méně vázán na les, a za jedinou noc se dokáže přesunout i desítky kilometrů. Takže hovořit u vlka o teritoriu de facto nelze, spíše o konkrétním domovském okrsku konkrétní smečky v konkrétním čase. Ale upozorňuji, že pokud ne vlk, tak by volnou niku nejspíše vyplnil šakal… Rys je mnohem méně „mobilní“, za noc do 15 km a je hodně, opravdu… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 17:27

Chceme-li budovat tak komfortní silniční dopravní síť jakou je například dnešní přivaděč k D47 od Opavy SKRZ PORUBU…, pak musíme narušení krajiny a ztrátu biotopů někde zvířatům – i sobě samým – kompenzovat. Stejně tak pokud rozřežeme svahy hor kapacitními lesními cestami, musíme masivně začít budovat a obnovovat malé vodní nádrže (ovšem spolu s mokřady a tůněmi a jako obtočné a tj. prostupné), ale zejména obnovovat lesní mokřady a soustavy lesních tůní. Mnoho zvířat včetně ptáků pak na rozrušení stability ekosystému člověkem doplácí. Příkladem mohou být mnohé druhy ptáků, kteří zpevňováním lesních cest přicházejí o napajedla a koupadla (která pro… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 17:44

Přidejte si ještě poměrně snadno přehlédnutelné smrkové monokultury bez podrostu (resp. v určité fázi růstu zcela bez podrostu), přikrčte se do velikosti lišky a jste doslova FREE… K tomu přidejte, že myslivci v lesích u posedů přikrmují divočáky tak, že se tam stahují z širokého okolí a vydrží tam často až do jara…kdy ničí jeřábčí snůšky… Musíme si zkrátka uvědomovat, že po dni přichází noc, že naše opatření a zásahy v krajině umně využívají i jiní živočichové a že to budou dělat vždy… Takže nechceme li sucho, potřebujeme v lužních lesích všech větších potoků hráze zadarmo…jistě že tam, kde nezaplavují… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 18:42

Je zřejmé, že celou naši krajinu nebudeme dále moci využívat intenzivně jen my lidé. Budeme muset vyčlenit její část, kde bude vládnout příroda, a na základní kostře systému ekologické stability budou moci probíhat alespoň základní přírodní procesy jen do určité míry korigované člověkem. Člověk jako naprostý hegemon při správě krajiny selhal. Jako v případě mnohých předchozích civilizací. Na rozdíl od nich- díky dispozicí fosilními zdroji energie a technizované výrobě p/otravin – máme snad ještě šanci si to uvědomit, a povolit některým základním „krajinotvorným druhům“ cílenou spolupráci. K regulaci „krajinotvorných druhů“ (jakým je např. zmíněný bobr) ale potřebujeme dravce- vlky… Stejně… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 18:53

A s jejich vzájemnými vazbami a vlivy. Právě hustá „pavučina“ vazeb a vztahů mezi živými organismy v krajině vytváří její odolnost a stabilitu, schopnost se v určitém čase vyrovnávat i s silnými vlivy (nepůsobí-li příliš dlouho)… Člověku nezbývá, nežli se stát tím, co si dal do svého rodového názvu – moudrým… A staré pořekadlo tvrdí, že moudřejší ustoupí – třeba aby důstojněji a ve skutečnosti kvalitněji žil… Nemusíme dnes při stupni poznání a automatizace ždímat z krajiny vše… Zároveň si musíme uvědomit, že pokud jsme krajinné vazby oslabili či zničili, pokud chceme dále využívat všechny „vymoženosti naší civilizace“ od dálnic… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 18:55

Zatím snad stačí.
Počkám na dotazy, názory.
Protože více hlav víc ví a snad se společně dobereme „jádra“ porozumění.
Člověka i přírody…
Stále totiž platí, platilo a platit bude: „Poznávej a chraň“…

fajt
fajt
20. 10. 2015 19:00

Martin (už bez taky m) napsal Přidejte si ještě poměrně snadno přehlédnutelné smrkové monokultury bez podrostu (resp. v určité fázi růstu zcela bez podrostu), přikrčte se do velikosti lišky a jste doslova FREE… K tomu přidejte, že myslivci v lesích u posedů přikrmují divočáky tak, že se tam stahují z širokého okolí a vydrží tam často až do jara…kdy ničí jeřábčí snůšky… Musíme si zkrátka uvědomovat, že po dni přichází noc, že naše opatření a zásahy v krajině umně využívají i jiní živočichové a že to budou dělat vždy… Takže nechceme li sucho, potřebujeme v lužních lesích všech větších potoků… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 21:50

fajte já tady netvrdím, že vlk není schopen zabít člověka. Je, dokonce hodně rychle . Ale to dokáže auto a jiný řidič také, kterýkoliv lékař, policista-pro pouhou možnost nemůžeme být zaslepení. Problém je, že „průmysl strachu“ slouží mnoha lumpům, a šíří mezi lidmi v řadě různých oborů i jen „možnost“ jako holý fakt. Skutečností je, že vyjma prokazatelně nemocných (vzteklina) nebo naprosto do kouta zahnaných postřelených zvířat (která byla většinou již psychicky v nenormálním stavu těsně před smrtí, kdy v jejich organismu již vše „funguje“ jinak) není pokud je mi známo žádný případ hodnověrného napadení v posledních desetiletích, spíše staletí…… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 10. 2015 22:10

Nejen pro fajta: http://www.selmy.cz/ + zajímavosti z fyziologie, bionomie a etologie stručně: http://selmy.ursus.cz/ Fajte, ještě na závěr: vyjadřujete se jako člověk který chodí přírodou dost často, s očima otevřenýma a stejnou myslí. To je dar, který je neocenitelný. V průběhu života se člověk relativně snadno dovede „napakovat daty“, zvláště v době internetu. Ovšem přímou zkušenost s těmito zvířaty z terénu v podstatě nic nedokáže nahradit. Proto si v tomto velice vážím „šelmáků a šelmaček“ z Hnutí DUHA, kteří jich už viděli desítky, prakticky každý měsíc mají nové stopy, trus, fotografie a vysoce odborně s výsledky pracují. Nepouštějí se do žádných… Číst vice »

fajt
fajt
21. 10. 2015 9:52

https://www.youtube.com/watch?v=BkdG0AP3_FM – Slovensko, tohle je moje srdcová záležitost. ..) Martine, mě v přírodě nejvíce zklamali lidé, opravdu je to cházka ( tedy někteří ), která by si zasloužila, aby přišla o všechny své technické vymoženosti a byla odkázaná pouze a jedině na sebe a na sounáležitost s přírodou ( pokud by to nedali, tak ať jdou ). Víte před léty jsem s pár kolegy naplánoval výlet za moře, měla to být poznávací a treková záležitost, kde vrcholem celé akce měl být výstup na horu kontinentu ( nic alpinisticky náročného, ale na fyzičku a aklimatizaci přeci jenom záhul ). Na začátku… Číst vice »

Aleš
Aleš
29. 10. 2015 20:15

Přednáška byla vynikající, předčila mnohé vysokoškolské přednášky. Zúčastnění se shodli, že takovou přednášku by měli domluvit na místní škole.


Nejnovější příspěvky