Viktoria Šilova v ČR

Rozhovor s Viktorií Šilovou

Pavel Letko

Věřím, že bude po našem a ne po jejich. Já jsem pacifistka, protože když může člověk proti člověku sedět za stolem, můžeme se domluvit, když je člověk zastřelen, už se nemůže domluvit na ničem.

S ukrajinskou aktivistkou, političkou a šéfkou hnutí Antivojna, Viktorií Šilovou, jsme se sešli v Malostranské čajovně v předvečer jejího úžasného televizního vystoupení, které můžete zhlédnout ZDE . Tato ukrajinská pacifistka pro nás není osobou úplně neznámou. Několikrát jsme o ní psali. Tématu jejího obvinění, zatčení, a novinářské kachny, kterou jsme také vypustili, o čemž si můžete přečíst ZDE a ZDE , se týká i první otázka.

Na severu LiveLeak vyšla zpráva, že jste byla zatčena a jste vězněna. Máte nějaké vysvětlení pro takové dezinformace? Myslíte, že jde o omyl nebo záměr?

Vojenská prokuratura Ukrajiny mě obvinila z maření mobilizace a hrozilo mně vězení na pět až osm let. Já si myslím, že lidé nepochopili, že mně nezavřeli, ale byla jsem jen u výslechu, a báli se o mně. Protože jsem samoživitelka a poměrně známá nejen na Ukrajině, ale i v zahraničí, tak si uvěznění zatím nedovolili. Myslím, že nešlo o dezinformaci, ale o chybu. Lidé měli prostě o mě strach. Nevím jestli znáte novináře jménem Kocaba? Toho za maření mobilizace uvěznili.

My zde máme Kocába, to ale asi nebude on.

Kocaba je ukrajinským pacifistou a za jeho vystupování, a také proto, že podléhal povolávacímu rozkazu, jej povolali do armády. On to odmítl a uvěznili ho. Amnesty International jej prohlásila za vězně svědomí. Naše hnutí „Antivojna“ má několik legálních zastoupení na Ukrajině i v zahraničí. Z Ukrajiny ostatní podobné organizace buď utekly nebo byli pozabíjeni jejich členové. Další už se bojí. My se nebojíme. (Směje se) No, trochu se bojíme, ale vystupujeme a pokračujeme dál. Jsme spojeni s osudem našeho národa.

Jaká je situace v Dněpropetrovsku a jinde na Ukrajině v souvislosti s bezpečností? Funguje policie více méně standardně, nebo už je ochrana vlastních občanů naprostou iluzí i v oblastech, kde nebyla fronta?

Po Majdanu, po střílení do Berkutu, po Avakovově organizaci batalionů a zahájení „Trestní výpravy na Donbas“ (ATO) ukrajinská policie (milice) vlastně neexistuje. Radikálové mohou policisty bít a nic se nestane. Kdo se ozve je uvězněn. Kriminalita vzrostla více než pětkrát. Nicméně Vojenská prokuratura už zahájila trestní řízení proti batalionům Tornado, Ajdar a Donbas za válečné zločiny. Zda je vedeno řízení také proti batalionu Azov, nevím. Běžně bývá označován jak na Ukrajině, tak v zahraničí jako fašistický. Poláci o nich natočili film „Fašisté v zákopech“. Funkci policie přebraly a vykonávají bataliony. I proto se lidé ozbrojují. Mezi lidmi je 1,5 milionu pistolí a je běžně možné koupit také granáty, kalašnikovy a dokonce třeba i tank. Všechno jde teď z fronty ATO, vše se vrací na Ukrajinu. V zóně vojenských operací se to považuje za ztracenou techniku, ale ve skutečnosti se to prodává na Ukrajině. Z Donbasu uprchlo 1,2 milionu lidí do Ruska, dalších 1,6 milionu do vnitrozemí Ukrajiny. Dohromady tedy kolem 3 milionů uprchlíků. Pokud nebudou dodržovány Minské dohody, půjdou do Evropy miliony uprchlíků. Tedy i Evropa by měla být zainteresována na tom, aby v Donbasu nebyla válka.

Domníváte se, že je ještě možné mírové řešení v rámci celistvé Ukrajiny? Ať už s Krymem či bez něho?

Otázku Krymu považuji za vyřešenou i z mezinárodního hlediska. Vezměte jako novináři kameru a jeďte na Krym. Pokud vám jde o to, co chtějí lidé, jeďte na Krym, tam vám lidé povědí, co chtějí. Já si myslím, že chtějí být s Ruskem. I ukrajinští vojáci, kterých bylo na Krymu 18 tisíc, ve své většině požádali o ruské občanství. Na Ukrajinu se z těchto vojáků vrátilo jen kolem dvou tisíc, většinou ti, co pocházeli ze Západní Ukrajiny.

Ukrajina může být už jedině federální zemí. Po těch tisících mrtvých na Ukrajině může být i v souladu s Minskými dohodami Ukrajina federací, kde jednotlivé země budou mít vlastní policii či vnitropolitické uspořádání. To znamená, že nové republiky, Donbas, nevstoupí do NATO. Ale i jiné oblasti jako Charkovská, Záporožská, Oděská či Zakarpatská požadují zvláštní statut. Fakticky požadují federalizaci. Také 2/3 hovoří rusky, bylo by správné, aby byly zavedeny dva státní jazyky. V ruskojazyčném Kyjevě byly zavřeny všechny školy a školky, kde se hovořilo rusky. V mateřské škole se učí ukrajinsky a doma se mluví rusky. Moje pětiletá dcera v tom má trochu zmatek (smích). Děti potom nedokáží psát správně ani rusky ani ukrajinsky. Dříve si mohli vybrat, ve které řeči se chtěly učit. Myslím, že by bylo spravedlivější a správnější, aby ukrajinský jazyk byl povinný jen pro ty občany, kteří chtějí pracovat ve státní správě. Pokud zůstane u moci současná klika zločinců, povede to k válce a rozpadu Ukrajiny. Některé části na jihovýchodě připadnou k Rusku, centrální část bude formálně nezávislá, ale pod rozhodujícím vlivem Moskvy, další části skončí pod protektorátem Polska, Rumunska a Maďarska. Podobně jako tomu bylo před 2. světovou válkou. Myslím že USA měly takový scénář, že výměnou za Krym si připojí Halič. Polský prezident projektuje velké Polsko od Baltiku po Černé moře. V Polsku mluví o tom, jak budou bít Banderovce, žijí trochu ve schizofrenii. Naše hnutí Antivojna chce, aby vláda vrahů odešla a proto bude jako „Sociální strana“ ve volbách kandidovat jak do parlamentu, tak na prezidenta. Jde o to, aby se k moci dostali alespoň nějací lidé zaměření proti válce, kteří dokáží komunikovat jak s Evropou, tak s vlastními občany.

Viktoria hovoří o své cestě do Čech a zkušenosti s českým publikem v Klubu Lávka u Karlova mostu.

Nezvažujete raději emigraci? Nestojí Ukrajina před totální občanskou válkou a naprostým rozvratem?

Jestli zůstanou u moci ti lidé, kteří jsou u moci v této chvíli, občanská válka a rozpad státu hrozí bezprostředně, pokud bude nadále Ukrajinu řídit US velvyslanec spolu s Kolomojským nebo v Mukačevu s Pravým sektorem. Evropa už je považována za špatnou, protože došlo k Minským dohodám. Jsou to loutky USA. Ve vládě mají všichni cizí pasy, Saakašvili je stíhán v Gruzii za válečné zločiny a další ministři současné vlády Ukrajiny ani nerozumějí ukrajinsky. To je absurdní.

Dostanete se do ukrajinských médií?

Jeden kanál se mnou po telefonu udělal rozhovor a redaktory pak propustili. Přesto máme velkou podporu lidí a té si velmi vážíme. Za to o mě byl natočen denunciační film, který však, když jsem podala žalobu, rychle stáhli. Oligarchové se také bojí, že se dostaneme k moci. Pokud bych chtěla emigrovat, mohla jsem to dávno udělat, nejpozději, když zabili spisovatele a novináře Olesa Buzinu. Byla jsem na seznamu „odsouzených k smrti“ hned za ním. V parlamentu jeho vrahy považují za národní hrdiny a mstitele. Takže jsou jakoby politickými vězni. Jeden byl členem batalionu Azov a Ljaškovy Radikální strany. Tento člověk byl za Janukoviče ve vězení za přípravu teroristického útoku, když chtěl položit bombu do místa, kde byly i ženy a děti. Pustili ho jako „politického vězně“. Teď jej znovu zavřeli. Současná moc se totiž radikálů, kteří se vracejí z fronty na Donbase, bojí.

V jednom z příspěvků na sociálních sítích jste napsala: „Европа, любуйся – это ждет и тебя.“ Jak myslíte, že je reálné, aby se taková válka přenesla i do dalších států Evropy?

Je tu příliv imigrantů, většinou jde o muže do 35 let. Málo dětí a žen, které by mohly potvrdit, že jsou z konfliktu v Sýrii. Ale kdo to je opravdu? Já se domnívám, že jde o dílo USA. Ony vytvořily ISIL, zničily Libyi, chtěly odstavit Rusko od vlivu. Jde o byznys, nic osobního. V Sýrii a Iráku Spojené státy bombardovaly Islámský stát tak, že házely bomby jen do pouště. Nyní se jim skutečný boj Ruska proti Islámskému státu pochopitelně nelíbí, vždyť ISIL byl a je jejich dítě. Podobné je to s tou umírněnou opozicí. Ráno je to umírněná opozice a večer ISIL. Řešením je ukončit rychle ozbrojený konflikt a běžence, uprchlíky či imigranty vrátit do jejich domovů. Vítězstvím nad ISIL bude moci Rusko mít volnější ruce k ukazování zločinů ukrajinské vlády a jejích ozbrojených složek na východě Ukrajiny.

Byla vůbec nějaká obrana před organizací převratu na Majdanu?

Janukovyč měl zavřít ty lidi, kteří brali peníze za organizování či podporu převratu. Jako byli Turčynov, Jaceňuk a další. Někteří oligarchové, kteří patřili k Janukovyčovi, se také nakonec obrátili proti němu. Proč? Protože měli peníze v USA, Izraeli či EU a byli vydíráni, že o vše přijdou. Proto se přidali k převratu a slouží zájmům cizí moci – USA. Šlo a jde v podstatě o vlastizradu. A Janukovyč? Ten se snažil především zachránit své bohatství a dohlížel na nakládání svého majetku, obrazů, koberců apod do aut…

Stříleli na Majdanu lidi, 100 civilistů a 30 z Berkutu a pak pokáceli stromy, ve kterých byly kulky, aby nebylo vidět, odkud se střílelo, zametají se stopy. Obranou proti takovému převratu a rozvratu je vzdělanost a informovanost národa. Roli hrají také jiné faktory. V Bělehradě neměli například takovou volbu jako lidé na Donbase. Když americká letadla chtěla bombardovat Donbas, byla vyhnána protiletadlovými komplexy Donbasu. Lidé si řekli, že vydrží, a měli také naději, že přinejhorším své rodiny zachrání přechodem hranic do Ruska. Bombardovaný Bělehrad takovou volbu neměl. Ukrajina je centrem slovanského světa, ale přitom se dostala také do centra zájmů USA. Těm nejde o nějakou pěknou budoucnost lidu. Domnívám se však, že nemají žádnou šanci na vítězství. Mohou poslat armádu žoldnéřů na Donbas, ale to jen uspíší rozpad Ukrajiny a zánik její státnosti. Nějaký čas možná povládnou otevření fašisté, Američanům o žádnou demokracii a štěstí ukrajinského lidu nejde, ale nakonec prohrají. My jsme pro USA jen takoví indiáni, na kterých nezáleží, ale já věřím, že zájmy slovanského světa a Evropy na spravedlivém a mírovém uspořádání nakonec převáží. Američané hrají jen takové svoje hry, jde jim jen o to, aby poškodily Rusko. Vkročili však na posvátné území Slovanstva. Posvátné. Když zabíjejí před tvýma očima tvou matku, nemůže to zůstat bez odezvy.

Kolik vojáků je vlastně ochotno bojovat na Donbase?

Z vojáků téměř nikdo. Bojovali především soukromé a fašistické bataliony. I naše hnutí Antivojna ukazovalo vojákům, že bojují za Porošenkovy peníze proti vlastnímu národu, proti vlastním lidem. Na Ukrajině dochází také k naprosté schizofrenii. Někteří bojovníci se označují za židobanderovce, či jsou označováni za židovské oligarchické fašisty. Útlak vyvolává extrémy, které známe z historie. Já však věřím, že zvítězí úmysl většiny ukrajinského národa. Většina chce mír se všemi, nechce válku, většina také nechce do NATO. A já věřím, že bude po našem a ne po jejich. Já jsem pacifistka, protože když může člověk proti člověku sedět za stolem, můžeme se domluvit, když je člověk zastřelen, už se nemůže domluvit na ničem.

Děkuji za rozhovor.

Praha, 7. 10. 2015

Pavel Letko, za redakci webu e-republika.cz

***

Debatní klub: Viktoria Šilova / Oskar Krejčí

kolektif

1:43 – Oskar Krejčí, Viktoria Šilova
1:49 – Viktoria: Těší mě, chci říci pár slov o naší organizaci. Antivojna“ byla vytvořena během Majdanu. Již tehdy jsem přicházela na Euromajdan se svými příznivci. A existuje nahrávka na „Hromadske TV“ s mým rozhovorem, kde hovořím o tom, že Euromajdan přivede Ukrajinu do občanské války, k rozdělení státu, ke ztrátě teritoria. To jsem říkala již před dvěma roky, v prosinci 2013, lednu 2014.
Oskar: To bylo po tom summitu.
2:19 V: Poté, co jsem zjistila,že na Euromajdanu jsou bojovníci-radikálové. Když jsem viděla, jak přijela Victoria Nulandová. Pak jak jsem zjistila, že veškerá opozice: Porošenko, Turčinov, Kličko… jsou manipulovaní a nebojím se toho výrazu, byli podporování jak politicky, tak i finančně, po majdanu se šířily úplně nové dolarové bankovky. Pochopila jsem, že je to převrat, převrat organizovaný na pokyny z amerického velvyslanectví.
3:04 O: Proč by to Američané dělali?
3:07 V: Američané sami přiznali, že jejich výdaje na majdan činily 5 miliard dolarů.
3:12 O: Rozumím, ale proč to udělali?
3:17 V: Domnívám se, že proto, aby odřezali Ukrajinu od slovanského světa, aby otočili slovanské, ukrajinské vědomí, které vždy bylo nerozlučné od Bělorusů a Rusů. Převrátit a nasměrovat ji proti Rusku, největšímu nepříteli USA.
3:37 Protože Amerika bojuje o to, aby byla nejvlivnější, nejbohatší ve světě. Aby byla tou vyšší rasou a jak řekl Obama: „My jsme vyvoleni, jsme výjimeční a máme právo diktovat jiným národům svou vůli.“ O tom, co Spojené státy diktují jiným národům, se můžeme přesvědčit při pohledu na Blízký východ a taky na Ukrajinu.
3:58 Teď, když byla založena naše organizaci, chci ukázat tuto brožuru naší organizace z července 2014. Už tehdy zahynuly čtyři tisíce lidí. Čtyři tisíce civilistů. Jsou tu strašlivé fotky z Luganska, kde byl v červenci 2014 bombardován městský park a zahynulo 12 lidí, z toho 8 žen.
4:22 Na této fotce je holčička Polina, která zahynula jako první obět tohoto konfliktu. Podle odhadu německých médií, ne ruských, ale německých, v tomto konfliktu již zahynulo kolem padesáti tisíc lidí, z toho 10 tisíc civilistů…
4:38 O: Podle údajů OSN kolem osmi tisíc.
4:40 V: Osm a půl. To je ale bez počtu vojáků a bez těch, co zmizleli beze stopy a jsou nezvěstní. A k tomu připočítejte ještě ztráty ukrajinské armády, domobrany. A kdo jsou to domobranci, to jsou horníci, traktoristi, lidé pracující v zemědělství, kteří vzali do rukou zbraň, protože je začali zabíjet.
5:15 A proto tedˇmůžeme vidět, že to není ruská armáda, ruskou armádu teď vidíme na Blízkém východě, ruská armáda si nyní vyřízuje učty s Islámským státem. Na Donbasu že je to ruská armáda? To nemyslí vážně?
5:26 O: Proč ukrajinská armáda prohrávala ve válce proti horníkům a traktoristům?
5:33 V: Promiňte mi, ale to, co vidím na evropských médiích… Ukrajinská media lžou, jsou to prostě žvanilové a lháři, ale bohužel často slyším lež i v evropských mediích.
5:48 O: Já také.
5:49 V: Úplně stejně i o nás se šíří také propaganda a lež, naprostá lež. Náš spolek má svoji kanceláře na Donbase. V Doněcku, Lugansku i v mnohem menších městech. A naše informace pocházejí z první ruky.
6:08 O: Tomu rozumím, ale odpovězte mi na mou otázku, proč ukrajinská armáda prohrávala válku. V čem byli lepší než ukrajinská armáda?
6:18 V: Zaprvé, nesmíme si plést ukrajinskou armádu s tzv. prapory, kde jsou normální sadisté, kriminálníci, velmi málo lidí tam bylo z ideologických důvodů. Prokuratura ukrajiny teď zahájila trestní řízení s prapory Tornádo, Ajdar a dalšími prapory. Amnesty International zveřejnila 137 nebo 138, teď si nevzpomínám, případů praporu Ajdar, hodně otázek mají na prapor Tornádo a další prapory, které mučily lidi, unášely je a týrali, znásilňovali je a všechno to natáčeli na video.
6:58 Tedy to, co jsem říkala před rokem, že to nejsou obránci Ukrajiny, ale jsou to kriminálnící, kteří dostali do rukou zbraně. A teď k ukrajinské armádě. To jsou lidé, kteří se tam dostali násilím během mobilizace. Proti hnutí Antivojna i proti mě je vedeno trestní řízení za to, že jsme zmařili mobilizaci. Vystupovali jsme proti mobilizaci, šířili jsme svá prohlášení. A teď Viktorii Šilové hrozí osm až deset let vězení, v lednu 2015bylo zahájeno trestní řízení za maření mobilizace, ale tady nejde o mě.
7:34 Můžete mi věřit, že ukrajinská armáda nechtěla bojovat proti svým na Donbase. Můžete poslouchat televizi na Ukrajině, všechny kanály, 5. kanál, 1+1, patří oligarchům, a věří tomu, ale realita je jiná. Když přicházejí na frontu, vidí, kdo bojuje proti nim. Občané s ukrajinským pasem, horníci, traktoristé, chemici. Jsou tam dobrovolnicí z Ruska i z Evropy, ale je jich málo, jen deset až patnáct procent. Zbytek jsou obyčejní lidé, kterým vybombardovali domy, zničili šachty, kde pracovali, zabili jejich děti.
8:09 Během konfliktu na Donbase zemřelo několik set dětí. V Doněcku je Alej andělů, kde je šedestát fotografií zabitých dětí, a to je jen Doněck. A to je tu ještě Lugansk, kde zemřelo také několik set dětí, a další obce. To je strašné. Proto tito lidé neměli na výběr. Vzali zbraně ze zabraných vojenských posádek a šli se bránit.
8:37 My jako pacifisté jsme navrhovali, aby obě strany konfliktu sedly za stůl a domluvily se na federalizaci Ukrajiny, vždyť Německo je federace stejně jako Švýcarsko, USA a Rusko. Tak proč nemůže Ukrajina být federální státem? Lidé nechtěli ani do Ruska, ani do Evropy. Chtěli, aby jim dali možnost žít, tak jak chtějí, mít svou samosprávu. To je přece evropská norma. Dovolit jim provést referendum a dosáhnout samosprávy. Vždyť Angličané nebombardovali Skotsko.
9:20 O: Teď ne…
9:22 V: Ano, teď ne, ale Ukrajina není ve středověku…
9:26 O: Proč nepokoje proběhly jen ve dvou regionech a jinde ne?
9:34 V: V jiných regionech také proběhly mítinky na podporu federalizace, ale nepřerostlo to ve válku.
9:40 O: Nepřerostlo to v nepokoje. Proč?
9:44 V: Sláva bohu, že nepřerostlo, ale vzpomeňte na Oděsu, tam zaživa spalili 48 lidí. Podle jiných údajů jich bylo více než sto, jsou nezvěstní, to znamená, že strašlivým, fašistickým terorem zastrašili lidi. Fašismus má mnoho podob, dnes je na Ukrajině oligarchický fašismus. Oligarchove přišli k moci a terorizují národ stejnými metodami jako Islámský stát. To si vezmete na hlavu kuklu, aby nebylo vidět, kdo jste, a jde se vraždit.
10:20 Tak byl zavražděn novinář Buzina, potom politik Kalašnikov, který chtěl slavit 9. květen. Za jeden den zabili dva lidi.
10:35 O: Proč se to vše tak divoce zvrtlo, proč Janukovyč nedokázal ubránit Ukrajinu?
10:48 V: Janukovyč byl také z oligarchického klanu. Proč jsou na Ukrajině problémy? Kdo za ně může? Jsou to všichni, kteří vládli od roku 1991. Nejprve komunisté, u nás byl komunista Kravčuk, nejprve ideolog Komunistické strany Ukrajiny a co se z něj stalo? Zrádce. Sundal ze sebe kabát komunisty, oblékl kabát oligarchy a všechno na Ukrajině ještě zhoršil. Sovětská Ukrajina na tom byla mnohem lépe, měla desátou ekonomiku na světě, a co teď, na kterem jsme mistě? Na devadesátem jakém? Rating klesá, už jsme ve stádiu defaultu, jsme neschopni splácet dluhy.
11:36 Od roku 1991 byli všichni, kteří se podíleli n na řizení Ukrajiny, nepřátelé ukrajinského národa.
11:43 O: Proč Ruska diplomacie nepomohla ukrajinskému národu?
11:52 V: Pochopte, Rusko mělo své starosti a se, že Ukrajina je něco jako Kyjevská Rus, že Kyjev je „matka ruských měst“ a že se Ukrajinci sami se vším vypořádají. Samozřejmě, že nevládl ukrajinský lid, ale já stále pokládám jednu otázku, známým jak v Rusku, v Bělorusku, tak i v Evropě: Proč bylo uznáno zvolení Porošenka? Proč byla uznána jeho legitimita? Proč Rusko a Bělorusko uznaly výsledky voleb?
12:21 O: Asi to byl kompromis.
12:23 V: Ano, nalezli kompromis, ale tím tu vládu zlegalizovali.
12:29 O: Prostě jen odložili řešení problému, chtěli ho řešit za nových podmínek, kdy skončí válka, na Ukrajině bude špatná ekonomická situace, Evropě se nedaří pomáhat. A přijdou nové volby.
12:55 V: Chci vám říci, jak se vyvíjely události. Porošenko byl uznán ještě vloni v červnu. Teď je na Ukrajině relativní mír jen díky Minským dohodám, kteři se dodržují jen díky Putinovi, Merkelové a Hollandovi.
13:15 Porošenko je proti tomu, ale je nucen dodržovat dohodu, prože je jak v politickém, tak ekonomickém bankrotu. Za druhé, proti válce je sám ukrajinský národ. Proč se nepovedla poslední mobilizace, a nebyl před měsícem realizován útok proti Donbasu? Proto že sami vojáci řekli, že nebudou útočit.
13:37 Je rozdíl v tom , co vidíte v televizi a a co se děje ve skutečnosti. Každý už chápe, že bojuje za oligarchy. Jen Porošenko za letošní rok zbohatl o 370 milionů dolarů. On má zbrojovky, čokoládovny, cukrovary apod. On profitoval, a co ztratila Ukrajina? Ta ztratila padesát tisíc lidí, ukrajinských občanů.
14:05 Ukrajina ztratila ekonomiku, která se zhroutila, porodnost, sociální jistoty. Z Ukrajiny se stala otravná moucha , která bzučí kolem uší Evropy a Ruska. A nikdo ji nevěří. Nevěří, že tato ukrajinská vláda bude provádět nějaké reformy, bojovat proti korupci atd.
14:30 O: A jaké řešení nabízíte?
14:30 V: Jsme pacifisté a od začátku jsme podporovali Minské dohody a byla bych ráda, kdyby se na začalo s federalizací a nebyla by válka. Teď je u moci oligarchická vláda, každý, kdo je u moci, má dva až tři pasy…
14:49 O: A proč za Janukovyče nevznikla na Ukrajině federace?
14:59 V: Protože je stejný jako jeho nastupc. Bohužel byl manipulován oligarchy, například Achmetovem. Porošenko, například, byl v Janukovyčově vládě.
15:03 O: Pokud si dobře vzpomínám, tak zákon o ruském jazyce prosazovali komunisté, ne Janukovyč.
15:11 V: Ano, mluvili o tom, že Ukrajina musí zavést referendum. Copak by se i v demokratické Evropě nemělo vše řešit přes referendum? Vždyť kolik takové Švýcarsko provádí referend? 250 ročně o různých problémech, politici se ptají,lidi hlasuji a pak se přijímají rozhodnutí. Proč na Ukrajině neprovedli referendum o ruském jazyce. Dvě třetiny obyvatel, skoro 70 %, mluví rusky. Proč se tedy ruština nemůže stát vnitrostátním úředním jazykem nebo oficiálním státním jazykem? Bude tu oficiální ruský jazyk i oficiální ukrajinský jazyk. V čem je problém?
15:47 O: Pokud je to možné například v Makedonii, proč to není možné na Ukrajině? Nechápu.
15:54 V: Máme u nás Zakarpatskou oblast, kde se mluví maďarsky, rusinsky, rusky, tam se vůbec nemluví ukrajinsky. U hranic s Polskem jsou vesnice, kde se mluví jen polsky, znamená to že se musí ti lidi pozabíjet? Je to absurdní, rozumíte tomu? Současná vláda je protiukrajinska, protilidová a provádí genocidu ukrajinského národa.
16:28 Jak z toho ven? Já vidím cestu jen v dodržování minských dohod a v nových volbách prezidenta a Parlamentu. Protože současný parlament je radikální. V současném parlamentu se poslanci perou, fyzicky napadají jeden druhého a mluví věci, za které by se v normálním statě šlo do vězení. Například existuje prohlášení některých, dokonce novinářů, že je třeba jednoduše zabít jeden a půl milionu lidí na Donbasu. Od novináře Budkevyče to bylo. Jak se to může stát? On, novinář, jak je to možné? Někteří politici zase navrhují oddělit Donbas ostnatým drátem, hodit na něj atomovku apod.
17:15 Takový radikál Ljaško, který pracuje pro oligarchu Ljovočkina, řika, že se musi válčit dál, zničit tam všechno, zničit Rusko. Všichni na tom teritoriu jsou teroristi, nejsou tam ženy a děti, jen oni zůstali v té oblasti.
17:30 V DNR a LNR teď žije 3,8 mil obyvatel. Dle pozorovatelů mají tito lidé vyšší platy a důchody než na Ukrajině, přesto ze jsou bombardování. Náklady na elektřinu, vodu a plyn jsou tam třikrát nižší než na Ukrajině, protože tam všechno podražilo. Školky a školy jsou zdarma, u nás takové už fakticky neexistují. Otázka zní: Kdo realizoval ideály Majdanu do života? Donbas!
18:00 Na Donbase odstranili oligarchy, vybudovali sociální systém. Na Majdanu jsme vystupovali proti oligarchům. A teď nám vládnou oligarchové. Jsme pro mír, jsme pro evropské hodnoty! Ale kde jsou? Patři k nim zabíjení svých občanu? Krádeže? Korupce?
18:19 O: A co jsou to tedy ty evropské hodnoty?
18:22 V: Evropské hodnoty? Vypadá to, že jsou to jen sňatky stejného pohlaví, když muž žije s mužem a žena s ženou. To jsou ty evropské hodnoty. Je to tak správně? Ne!
18:31 My jsme věřili, že jsou to klid, právo, spolupráce s jinými státy. A dopadlo to naopak…
18:40 O: A dopadlo to tak, že Berlín podporuje divoký nacionalismus na Ukrajině a abstraktní multikulturalismus ve střední Evropě.
18:55 V: To je neslučitelné, to je politický idiotismus. Pojmenovávám věci pravými jmény. Například banderovskou ideologii. Vy Češi určitě pamatujete Banderu, stejně jako Poláci Volyňský masakr. Také Němci dobře vědí kdo sloužil ve wermachtu a v SS Galizia. Natož ukrajinské a běloruské vesnice si dobře pamatují, kdo to byli Banderovci!
19:25 Banderovskou ideologii na začátku podporovala část Haliče a Bukoviny. Teď už ne. Jakým způsobem teď tuto ideologii chtějí prosadit na celé Ukrajině? Jak mohou být Bandera a Šuchevyč hrdinové, když během valky na straně Sovětů bojovalo 6,5 milionu Ukrajinců a na straně wermachtu jen 250 tisíc. A většinou to byli obyvatele západní Ukrajiny. Ukrajina byla rozdělená. Halič a Bukovina do roku 1939 patřily jiným státům, ne Sovětskému svazu, pochopte to. Jakým způsobem chtějí nasadit všem tuto ideologii. To není možné. Moji dva dědečci a všichni pradědové, všichni lidé bojovali proti fašistům v řadách Rudé armády. A teď je zakázáno nosit stužky, medaile, ctít památku padlým. Probíha divoká falzifikace dějin.
20:25 Je to vůbec možné, aby premiér Jaceňuk v německých médiích prohlásil, že Sovětský Svaz napadl Německo a Ukrajinu? A německá redaktorka pořadu se na něj dívá a vůbec na to nereaguje.
Nereaguje na výroky, které zní, jako by přicházely z blázince.

Od cca 20. minuty s českými titulky, je nutné je zapnout kliknutím na jejich ikonku.

Praha, 7. 10. 2015

***

Vystoupení Viktorie Šilové před českými občany

Václav Dvořák


Setkání ukrajinské mírové aktivistky Viktorie Šilové s českými občany v Praxe 8. 10. 2015 – pokus o provokaci redaktorek ukrajinského vysílání Rádia Svoboda. Na setkání se jí pokusily dehonestovat redaktorky stanice Radio Svoboda demagogickým útokem na její osobní a politickou integritu. V pozadí útoku byla propagandistka placená vládou Spojených států, paní redaktorka Oksana Pelenská (to je ta malá mlčící blondýna na kraji řady ob sedadlo vedle hysterky, která ukazuje fotografii V. Šilové s poslancem Ljaškem a vidlemi z roku 2013). Provokace nevyšla, protože proti propagandě a pomluvám stojí síla pravda.

Ostatně pravdu o ukrajinské válce najdete na mnoha internetových serverech – Nová republika, Kosa zostra, E-republika, Protiproud, AENews, Zvědavec, Eurasia24, Outsidermedia, AC24, Vaše věc, První zprávy, Nové správy, Střípky ze světa, a dalších a dalších. Těžko ji však najdete na obrazovce televize či ve vysílání rozhlasu, které si musíme sami platit. Proto jsou setkání s paní Šilovou a dalšími mírovými aktivisty pro duševní zdraví české společnosti velmi potřebná.

***

Stanův komentář: Viktorii do ČR pozval Zdeněk Dobiáš Kratochvíl. Zdeňkovi i všem ostatním, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k návštěvě Viktorie, zasílám za sebe, a doufám, že i za čtenáře OM, velké poděkování.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
20. 10. 2015 4:19

https://www.youtube.com/watch?v=YgNWAXWgq2k Koncerty ruských Alexandrovců se v sobotu v Praze neodehrály dva, ale tři. Přesněji dvě velké akce a jeden komorní koncert. Vybraní členové sboru se totiž vydali do sanatoria na pražském Hagiboru, kde zahráli válečnému hrdinovi a slavnému bojovníkovi proti překrucování dějin generálu Alexandru Beerovi. Ten již ze zdravotních důvodů nemohl na koncert do arény, a jakmile se to Alexandrovci dozvěděli, rozhodli se mu zahrát přímo v místě jeho současného bydliště. ParlamentníListy.cz byly exkluzivně u toho…Válečný veterán a hrdina, který bojoval proti nacismu v bitvách u Sokolova, Kyjeva, v tankové bitvě u Kurska, v Dukelském průsmyku a na tanku osvobozoval… Číst vice »

karpi
karpi
20. 10. 2015 10:40

( k tomu vystoupení v praze jsem se už vypsal zde:
http://outsidermedia.cz/v-v-putin-mame-vseho-dost/?show=comments#comment-46391
)

Jinak to úžasné video s dětmi, které vyvádějí z krytů (jestli jsem tomu dobře porozuměl..), které Viktoria promítá na přednášce je zde:

Hračky pro Poroshenka:
https://www.youtube.com/watch?v=8veOzd39VWI