Pravda o vodě: „Geniální“ model koncernů na začátku – průjem občanů na konci

„Nechali nás v tom vykoupat. Nemáme práva, informace a ani peníze, ale lidé za vodu někomu platí!“

stěžoval si mi zastupitel. Já na to říkám, je to systém: Koncerny mají právo podnikat a občané a samosprávy platit!

Zastupitel Prahy mne požádal o informace k Pražským vodovodům a kanalizacím. Prý četl můj článek o vodě v odborném časopisu CZECH industry  a tam narazil na PRAVDU O VODĚ. Informace jsem mu poslal. Respektive odkazy, kde informace k „vodě“ dostane, takže s ním nikdo nebude moci manipulovat:

  • k vývoji ceny vody v Praze, o ziscích z vody v Praze a jejich „dělení“
  • ke srovnání vodáren PVK a PVS  o ztrátě kontroly nad vodou a zisků z vody
  • o tom, jaké mají zkušenosti s Veolií v zahraničí

Situace v Dejvicích dostala zastupitele pod tlak. Je jasné, že nemají informace. Ale informace nemají zastupitelé po celé České republice. Jeden zastupitel s informacemi nemá šanci. To za 15 let konzultací městům v otázkách „vody“ velmi dobře vím.

Kdo dnes má informace a o tom, co přinesla privatizace prodeje vody koncernům? Většina zastupitelů ani občané vůbec nic netuší. Pár vyvolených ano, ale ti pracují pro koncerny.

Zásadní je také otázka: Proč zastupitelé informace nemají?

Odpověď není složitá! Půjdu od začátku.

1) V prostředí, kde zastupitelé informace nemají, se koncernům velmi dobře daří. Jedině neinformovaný a tím pádem manipulovatelný zastupitel bude souhlasit s tím, že privatizuje prodej vody a tím nechá vyvést zisky z vody na zahraniční koncern (on to ani netuší). Důkazem je právě privatizace ziskových částí vodáren a vodárenského byznysu v ČR v uplynulých 15 letech!

2) Poté, co municipalita přijde o postavení provozovatelů infrastruktury – prodejců vody – , tak přijde o vodárensky vzdělané lidi (ti se stanou zaměstnanci koncernů a musí poslouchat, jinak letí na dlažbu). Samospráva ztratí vlastní odborné zázemí  a stane se zcela závislá na informacích od koncernů.

3) Uzavřením Smluv o provozování se začne bít priorita koncernů (inkaso zisků) s prioritou měst (financování investic do sítí). Ovšem samosprávy nemají v rukách nic. Vlastně má. Vlastní vodárny, které vlastní vodárenské sítě. Tudíž jsou povinny zajistit a zafinancovat jejich obnovu a rozvoj! Z pohledu koncernů je to geniální model. Investice jim financují samosprávy a zisky končí na účtech v zahraničí. Kauza „Dopravní podnik a odklánění části ceny lístků“, je proti tomu přepadení banky s bambitkou!

4) Pro samosprávy a lidi nastává předem prohraný souboj. Peněžní toky z vody zcela kontroluje koncern. Disponuje právem inkasovat zisk a má díky „Smlouvám o provozování sítí“ vše důležité zcela pod kontrolu. V menších okresech stojí proti nadnárodnímu koncernu doslova starosta na traktoru. Ten nemá v oboru žádnou zkušenost, nemá právníky, zdroje a stejně, jako ten v Hl. mětstě Praze, nemá ani informace. Do boje tak ani nevyrazí.

5) Pochybnou „privatizací“ se během 15 let prioritou ve vodárenství ČR staly ZISKY koncernů, nikoliv obnova infrastruktury. Zisky koncernů platí lidé v ceně vody (koncerny vedou žebříček cen v ČR), ale to není vše. Tím, že zisky z vody tečou do zahraničí (v roce 2014 šlo o 1,4 miliardy korun), vodárny a města přicházejí o jediný vlastní zdroj financování obnovy sítí. Co se děje? Co následuje? V lepším případě začnou samosprávy nedostatek peněz dotovat ze svých veřejných rozpočtů. Když peníze obcím chybí anebo „anti-politici“ mají jiné priority (něco, co osloví voliče – podpora fotbalu), tak se nedělá nic. Prostě to jede, my jsem tady na 4 roky. Co bude dál, to bude řešit někdo jiný … alespoň doufáme.

6) Infrastruktura se „vybydluje“. Koncerny inkasují zisky. Pár informovaných politiků, kteří kooperují s koncerny, drží zastupitele v nevědomosti. Jsou u korýtka nebo v orgánech koncernové provozní společnosti a spokojeně chrochtají (fr. dokument „Voda vydělává“ je důkazem, že tyto praktiky koncerny dobře ovládají a používají).

7) Pochybná privatizace znamená stop dotacím z EU. Pro „koncernofily“ přichází krátký šok. Brali, že peníze, které budou odčerpávat koncerny z vodáren, nahradí dotace z EU. Parazitní model nainstalovaný na okresní vodárny však EU odmítá dotovat. Nevidí důvod, proč by měla financovat investice a tím zisky  koncernů. Zde je schopnost parazitů přizpůsobit se a na úkor svého hostitele přežít, doslova neuvěřitelná. Politici pracující pro koncerny prohlásí, že za to, že dotace z EU nebudou, může „Bruselský byrokrat“ a dál manipulují zastupitelé a drží je bez informací. Tak, aby nechápali, co skutečně „odklání zisky z vody“. Z tunelu už ovšem vystoupit jen tak bez povšimnutí nelze. Katastrofický stav sítí v budoucnu zaplatíme mnohonásobně, protože zdroje na obnovu se netvoří.

8) Vodárny přišly díky „privatizacím“ během posledních 15 let o vlastní zdroj financí. Ze stejného důvodu přišly i o dotační zdroje. Peníze na obnovu a rozvoj infrastruktury nemají. Jede se z podstaty a životnosti sítí. Jede se na úkor občanů, protože ceny rostou, ale peníze vybrané od lidí tečou do zahraničí. V rozvoji sítí nekončí. Jede se na úkor obcí, které ze svých rozpočtů /ty nakrmí daněmi opět občané/ financují obnovu sítí. Za babku nebo dokonce zdarma je poté pronajímají koncernu, který na nich inkasuje zisky!  Jinou možnost díky Smlouvám s koncerny nemají  – prodej vody v regionu je monopol.

9) Přichází plíživý kolaps vodárenství, jehož obnovu zaplatíme všichni stonásobně. Životnost sítí je u konce, proto přibývá havárií. Nakonec se objeví první „průser“ DEJVICE, poté další v jiném městě a nakonec několik lidí na závadnou vodu zemře. Až se toto stane (podobně jako v černém obchodu s alkoholem), tak v tu chvíli politici pochopí, že jejich kolegové s nimi i s lidmi v ČR hrají „Monopoly“ o zisky z vody za každou cenu!!

10)  Co na to řeknou „koncernofilové“. Občané, státe, samosprávo –  DEJ VÍCE –  do infrastruktury, ale na smlouvy nám nesahej. To znamená, lidem voda zdraží ještě více – a toto investuje do sítí.

Pokud se nic nezmění, tak lidé za vodu budou platit 3x. Vše co dnes – náklady. Navíc zisky koncernu a nakonec celou novou infrastrukturu.

Koncerny a pro ně pracující politici využívají toho, že lidé bez informací fungují s prominutím jako stádo. Proto přichází snaha lidí pracujících pro koncerny, hodit vše na Prahu a tím pádem na zastupitele. Proto se objevují články, kde je nájem vydáván za investice koncernů. Proto se hlásá, že stát si nechává platit za vodu, nebo že účtuje DPH. Prostě cokoliv, co odvede pozornost od soukromých penězovodů instalovaných mezi vodárnu a občany.  

K tomu, abyste věděli, kde je chyby stačí porovnat dvě čísla, která vychází ze Smlouvy o nájmu a provozování vodárenské infrastruktury v Praze!

ZISK v tis.Kč     PVK (VEOLIE) V PRAZE           2011-2013                       1.232.633 
ZISK v tis.Kč     PVS (HL.MĚSTA)                       2011-2013                              30.120

To není tisková chyba. Toto je REALITA.

Informace nejen k Praze jsou na stránkách www.pravdaovode.cz/vodarny – stačí kliknout na Prahu v mapě a pod mapou vybrat, co vás zajímá:

CENY VODY  , ZISKY Z VODY , DOKUMENT K VODÁRNÁMZTRÁTA KONTROLY NAD VODOU

Bonusem jsou informace o tom, jak vnímají Veolii v zahraničí a proč s koncerny města ve Francii a Německu ukončují smlouvy.  Smlouvy ukončili z  důvodu nevýhodnosti v Berlíně a Paříži.

Dejvice byly bohužel první, ale určitě ne poslední, kdo měl s vodou a její kvalitou problém. Je to problém celé České republiky.

Máte můj souhlas informace i odkazy volně šířit kolegům, straníkům o občanům.

Můžete se přidat k politikům, kteří ještě před Dejvicemi požádali předsedu vlády o pomoc při řešení vodárenství v ČR:

http://pravdaovode.cz/vyzva-premierovi/

Krátce, co dělám a kdo jsem: Jsem autor projektu PRAVDA O VODĚ a 15 působím jako poradce a konzultant měst a obcí ve vodárenství s cílem zachovat vliv měst a obcí na vodu, její cenu a především to, kde peníze vybrané od lidí končí. Reference politiků a zastupitelů s kterými spolupracuji najdete na  MŮJ PŘÍBĚH.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ladys
Ladys
5. 6. 2015 11:27

Podle mne není ovšem problém pouze ten, že zisky z prodeje vody plynou do zahraničí, místo ze značné části do investic na obnovu a rozvoj vodovodních a kanalizačních sítí, ale také o neúměrně vysokou cenu vody vůbec. Kolikrát je voda dražší než za „komančů“… 100x? Kolikrát se od té doby zvýšily platy případně ceny materiálů…10x? Jasně že jde o velmi zjednodušené srovnání, nicméně ten desetinásobný rozdíl přímo bije do očí. Takže i města, která mají vodu „pod palcem“ si „trochu“ přizpůsobila cenu ke svému obrazu a hlavně k ceně, kterou nám účtují zahraniční koncerny, pod heslem občane zaplať to, co… Číst vice »

Béda
5. 6. 2015 11:36

Privatizace vody a surovinových zdrojů by teoreticky mohla být kvalifikována jako „vlastizrada“ celé to mělo být ošetřeno zákonem zakazujícím výprodej strategických komodit. Jenom nesvéprávný anebo uplacený idiot si nechá dobrovolně vzít to na čem je existenčně závislý. To ostatní je v „geniálně“ uzavřených smlouvách. Kdoví kdo za ně v jednotlivých městech – městských částech loboval? Snad by to šlo zjistit?

fajt
5. 6. 2015 12:44

tady nějaký snaživý těchnik těchnikovič připnul fekální větev k vodovodní ( samozřejmě všechno v rámci bohem požehnaného zisku) no a máme tady situaci, kterou by nedali ani teroristi s Al-kejdy s podporou amerických logistiků – ještě že to spraví pětikilo od firmy na praní fekálních peněz každému jimi vyrobenému žloutenkářovi ( považte, v takovém Islamabádu by hadráci chtěli dobré muže od špinavé vody i lynčovat, tady v Evropě si své hovnivály jen tak nedáme) …jojo v Praze se žije blaze a pro loupežníky bezpečně. ..)

fajt
5. 6. 2015 13:08

http://politikus.ru/video/51526-razvedopros-igor-ivanovich-strelkov.html – se divím, že tentokráte se nežinýruje odpovídat, asi byl dostatečně vytěžen, instruován a někde ( pro něj ) bezpečně ukotven. ..)

idiotronic
5. 6. 2015 13:09

Béda napsal
Kdoví kdo za ně v jednotlivých městech – městských částech loboval? Snad by to šlo zjistit?

Knihovny krajských (ale i jiných velkých ) měst z iniciativy knihovnic disponují tisky i přes 30 let dozadu, někdy i mimo evidenci (nutno se zeptat). Dokud se zastupitelé cíti bezpečni, možno pátrat. O událostech běžně referoval denní tisk.
,,Když peníze zlátnou…“

idiotronic
5. 6. 2015 13:28

Jestli to dobře chápu, tak až se to osvědčí, tak hostinský bude nakupovat, točit a roznášet pivo, čistit trubky a vymývat sklenice, zatímco kasírování outsourcuje zahraničnímu specialistovi odnaproti. Asi tam v únoru bude dost zima.

hudryper
hudryper
5. 6. 2015 13:47

Ladys napsal Takže i města, která mají vodu „pod palcem“ si „trochu“ přizpůsobila cenu ke svému obrazu a hlavně k ceně, kterou nám účtují zahraniční koncerny, pod heslem občane zaplať to, co platí i jinde. Další věc, kde je občan okrádán je stočné, které platí i za vodu, která neodteče do kanalizace, nýbrž je použita například na zalévání zahrad, napouštění bazénů ap. Máte pravdu. Dotace z Bruselu se dají čerpat třeba tak,že formálně zůstává vodovod i čistička kanalizace ve vlastnictví města,ve skutečnosti je vše dáno k podnikání soukromé firmě,která vystavuje faktury a kasíruje a zato městská kasa (a zřejmě nejen… Číst vice »

fajt
5. 6. 2015 14:10

v obecních zastupitelstvech a v radách měst a obcí sedí už jenom darebové, dobří a slušní se na zastupitelskou komedii dávno vysrali. ..)

mirror
mirror
5. 6. 2015 16:41

fajt napsal
tady nějaký snaživý těchnik těchnikovič připnul fekální větev k vodovodní

V rádiu jsem zaslechl, že navzdory všem předpisům položili potrubí s vodou pod potrubí s odpady.

mirror
mirror
5. 6. 2015 16:53

idiotronic napsal
Knihovny krajských (ale i jiných velkých ) měst z iniciativy knihovnic disponují tisky i přes 30 let dozadu

Není třeba hledat v knihovnách, stačí se podívat do archivu parlamentu, jak kdo hlasoval ve věci privatizace přirozených monopolů, tj. drátů ve vzduchu a v zemi a také trubek a potrubí. Pak se doporučuji obrátit na nejlepší a nejlidumilnější poslance strany, která tehdy vládla, a požádat je jménem důchodců a nezaměstnaných, kteří je z hlouposti volili, aby něco za obdržené hlasy pro chudé lidi udělali. Za totality zoufalí členové strany psali i soudruhu Stalinovi, takže bych doporučoval Brusel nevynechat.

mirror
mirror
5. 6. 2015 17:07

hudryper napsal Když navíc město (pár darebů v čele města) odhlasuje maximálně možné zdanění nemovitostí (dnes téměř desítinásobné proti původnímu ještě před 5 léty), hudrypere, property tax je v USA běžně 3% z ceny nemovitosti, asi to platí pro centrum měst nebo atraktivní sídliště. Je zcela běžné, že důchodce opouští dům a stěhuje se někde na okraj města, kde je daň z nemovitosti velmi malá. Před léty se bouřili v USA důchodci, aby se daň vypočítávala z ceny nemovitosti při nákupu a ne podle jejich skutečné ceny. Vstřícní k důchodcům byli jen v nejpokrokovějším státě USA, tj. Kalifornii. Po převratu… Číst vice »

Sio
Sio
5. 6. 2015 17:44

mirror napsal hudrypere, property tax je v USA běžně 3% z ceny nemovitosti, asi to platí pro centrum měst nebo atraktivní sídliště. Je zcela běžné, že důchodce opouští dům a stěhuje se někde na okraj města, kde je daň z nemovitosti velmi malá. Před léty se bouřili v USA důchodci, aby se daň vypočítávala z ceny nemovitosti při nákupu a ne podle jejich skutečné ceny. Vstřícní k důchodcům byli jen v nejpokrokovějším státě USA, tj. Kalifornii. Po převratu jsem chodil na konverzační angličtinu s rodilým mluvčím, který si tady přijel přivydělat. Během roku se probralo úplně všechno, co člověk k… Číst vice »

mirror
mirror
6. 6. 2015 0:35

Sio napsal
U nás si přece VŠICHNI zaslouží platy jako v Německu, ne?

Kde jsem tvrdil, že si nezasloužíme platy jako v Německu?

LiL
LiL
6. 6. 2015 20:55

Stále nechápu ,proč se poškození nebrání hromadnou žalobou. Pokud by se něco podobného stalo v západních státech,tak by společnost vydírající s dodávkou vody prosila a tloukla hlavou za odpuštění.

Sio
Sio
6. 6. 2015 21:18

Možná by k tomu něco mohl říct autor?