Pravice objevuje půvaby mandatorních výdajů

Ještě nedávno byly pro pravici mandatorní výdaje fuj zlo. Vyhozené peníze, úplatky voličům, populismus a mít na něco nátok bylo nemravné a kazilo to charakter. Pak stačila taková drobnost, jako že vláda vyhlásila nové nouzové opatření v boji proti epidemii COVID-19 na základě zákona o ochraně zdraví a ne zákona o krizovém řízení a rázem je všechno jinak, protože nějaký chytrý právník vyšťoural, že v tom novém zákoně není nic o nároku na náhradu škody, což v tom starém bylo. A začaly se dít věci. Jak jde o nároky podnikatelů, přestaly být mandatorní, neboli nárokové, výdaje najednou eklhaft. A včerejší bojovníci za malý chudý stát se dnes ptají, jak k tomu podnikatelé přijdou, že nebudou mít nárok na náhradu škody? A vláda ne najednou fuj zlá a nemravná ne proto, že někomu platí, ale proto, že někomu platit nechce.

Přitom je to celé na hlavu postavené. Už jenom představa, že by stát mohl a měl nést odpovědnost za něco, co nezpůsobil a mohl ovlivnit jen minimálně. V každé pojistné smlouvě, všude je nějaká klauzule vis maior, jen pro stát by najednou neměla platit? Tak si to alespoň představují ti, kteří stát jinak odmítají a daně platit nechtějí. Najednou je jim stát ale dobrý a čekají, že ten samý stát bude platit jim – a ještě to považují za svůj nárok. Kde by na to ten stát asi vzal? Zvýšením daní? To je přece pro pravici tabu, nehledě k tomu, že kde nic není, ani čert nebere, a tady teď bude hodně málo. Takže si má stát půjčit? To je přece pro pravici také tabu. Stejně jako tisk nekrytých peněz. Zdá se ovšem, že nic z toho by najednou nemusel být problém. To, co je podle pravice nepřípustné, když jde to to zajistit zdravotnictví a školství jako široce dostupnou veřejnou službu, či důstojný život pro všechny, je najednou přijatelné a nutné, když jde o záchranu byznysu. A měl by na to být nárok a kdo ho neuznává, je… co vlastně? Komunista? Estébák? To jsem nějak nepostřehl.

Aby bylo jasno, nemám nic proti státní pomoci podnikatelům, zejména těm malým, jen mi vadí, že by na to měli mít nárok, jako kdyby to byl stát, kdo tuhle situaci způsobil. Ale ještě více mi vadí, že se za nároky podnikatelů teď nejvíce berou ti, kteří zatím vždy nároky jiných, zejména když šlo o nároky na zdravotní péči či bydlení, rozhodně odmítali. Jestli chtějí tenhle nárok mít, musí na oplátku uznat nároky druhých. A měli by uznat i to, že pokud má být stát v podobně krizových situacích, v jaké se právě nacházíme, schopen adekvátně reagovat a kompenzovat existenční problémy, které standardní tržní ekonomika v takových krizích nevyhnutelně přináší, musí k tomu mít i zdroje, které ale nikdy mít nemůže, pokud většina v zemi vytvořené nadhodnoty odplyne podle paradigmatu nadřazenosti vlastnického práva do soukromých rukou, kde bude nedotknutelná.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
29. 3. 2020 15:19

Inu, stará známa kapitalizace zisků a socializace ztrát.

racek
racek
29. 3. 2020 20:56

No, před pár dny jsem o tom psal a ejhle, dnes už to vypuklo naplno, jsou toho plné noviny. Já být Babišem, tak to stopnu a řádně a neprůstřelně to připravím. A tam kde jsou pochyby, tak to zarazím úplně. Víte, pandemie je přírodní pohroma nejvyššího rozsahu. Je také nepojistitelná a nedá se na ni připravit, neb je pokaždé jiná. Takže, nalít takhle peníze lze jen do odvětví, které jsou nezbytné pro chod státu a ty je třeba předem vyjmenovat. Jinak nikdo nemá nárok na nic a snad jen normální dávky v nezaměstnanosti. To snad umíme, ne? Právníci mají žně… Číst vice »

orinoko
30. 3. 2020 12:31

Miluju kapouny, obzvlášť ty s drahým bourakem, jachtou a elektorobertkem nad pytlikem. Tak oni jsou chudaci. A že tak najednou? Ještě nedávno nás všechny kadrovali coby socky. A teď chtějí záchranu od socek? Hodí se to vubec. Anebo to má být pocimrmanovsku: jak chudák do ještě větší nouze prisel?
Anebo je to jinak? Co kapoun… to zakukleny komunista?
Dneska na dvojce řešili skolne, a ještě měli tu drzost nazvat tzv. pořad – Cesta do hlubin studakovy duse.
Kdyz kapoparchanti chtějí skolne platit, ať ho plati. Brání tomu někdo?

Aleš
Aleš
31. 3. 2020 21:05

Však už z nich vyšlo, že by chtěly vyšší příspěvky než pracující lid, a především, že by měl mít speciální program pro pražské společnosti, které dosud sofistikovaně socializovaly ztráty a privatizovaly zisky a chtěly by pokračovat navzdory koroně. Však už mají vlivné advokáty v podobě V. Dlouhého a politiků asociální pravice. Ti však svůj vliv mohou uplatňovat již jen pomoci zkorumpovaných médií včetně veřejnoprávních, jinak na ně kálí bílý tesák.