Summit EU ohledně koronaviru dospěl k hořkému konci

Italský premiér Conte hrozil odchodem a publikoval vlastní prohlášení, v němž vyzývá EU, aby vyvinula inovativní finanční opatření během příštích 10 dnů. Italské noviny Fatto Quotidiano prohlásily v titulu svého článku, že Conte údajně řekl, že „EU je mrtvá a může se jít vycpat“.


Předsedové vlád 27 zemí EU se ve čtvrtek večer (26.3.) setkali prostřednictvím videokonference a diskutovali o krizi způsobené koronavirem. Zatím je hlášeno z EU 276,000 nakažených a 17,300 úmrtí. V době konference byla EU se svými 450 miliony obyvatel v epicentru pandemie ještě před USA. A čísla budou nadále stoupat. Pandemie nerespektuje žádné hranice a naléhavě vyžaduje celoevropskou a mezinárodní reakci. Summit EU však názorně demonstroval naprostou neschopnost k poskytnutí společné reakce. Sumit skončil rozhádaností EU států a bez výsledku.

Konflikt způsobila otázka, jak by vlády měly financovat obrovské záchranné finanční akce, s nimiž se snažily reagovat na krizi. Tato opatření byla zaměřena především na posílení bank a velkých korporací. Například ze 756 miliard eur záchranného balíčku, který přijala německá vláda, šlo 600 miliard eur korporacím, 50 miliard eur pro malé podniky a osoby samostatně výdělečně činné. Další celkem malé částky šly na sociální služby a na zdravotní péči, které jsou nezbytné pro boj proti pandemii a pro likvidaci jejich následků. Podobný proces se odehrává i v jiných zemích, hlavně v USA.

Obrovské výdaje a hospodářské výpadky během epidemie přivedly některé státy na pokraj bankrotu. Jedná se zejména o ty státy EU, které byly zničeny globální finanční krizí v roce 2008 a úspornými opatřeními, jež na ně následně uvalila EU. Například státní dluh Řecka se zvýšil ze 125 procent HDP v roce 2008 na 181 procent dnes. To byl přímý důsledek záchranných programů tzv. „Trojky“, tedy EU, ECB a MMF. Řecká vláda dostala půjčky, aby zaplatila minulé půjčky a přemrštěné úrokové sazby. Stát byl zničen za cenu obyčejných lidí, kteří přišli o důchody a sociální zabezpečení. Stejný vývoj byl v Portugalsku, Španělsku, Itálii a dalších zemích jižní Evropy. Státní dluh Itálie například vzrostl ze 106 % v době finanční krize na 135 % HDP dnes. A přitom se musely drasticky snížit sociální výdaje.

Jeden z důsledků těchto úsporných opatření je nízký počet nemocničních lůžek, což částečně vysvětluje vysoké počty úmrtí na COVID-19. Itálie má 3,2 nemocničního lůžka na 1000 obyvatel, zatímco Řecko má 4,2 lůžek na 1000 obyvatel. Naproti tomu Německo jich má osm a Francie šest. Rozdíl je ještě větší u lůžek intenzivní péče, které určují, zda akutní pacienti budou žít, nebo zemřou. Německo vede tabulku s 29 lůžky intenzivní péče pro každých 100 000 obyvatel, zatímco Francie jich má 11,6, Itálie 12,5 a Řecko šest.

Devět zemí, včetně Francie, Itálie a Španělska navrhovalo na summitu financování dodatečných výdajů na koronavirus skrze dluhopisy vydávané všemi členskými státy EU. To by mělo tu výhodu, že každá země bude muset zaplatit stejnou a relativně nízkou úrokovou sazbu. Německý státní dluh má negativní úrokovou míru -0,5 procenta. To znamená, že německý stát na svých dluhopisech přímo vydělává peníze. Naopak Itálie má zaplatit úrok 1,3 procenta. A toto číslo může rychle vyletět nahoru, pokud měnoví spekulanti ucítí krev.

Návrh byl rozhodně odmítnut Němci a Holanďany. Videokonference se vlekla šest hodin a během ní se údajně objevily ostré rozpory. Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že evropská idea to nemusí přežít. Italský premiér Conte hrozil odchodem a publikoval vlastní prohlášení. V něm vyzývá EU, aby vyvinula inovativní finanční opatření během příštích 10 dnů. Italské noviny Fatto Quotidiano prohlásily v titulu svého článku, že Conte údajně řekl, že „EU je mrtvá a může se jít vycpat“. Italský deník Corriere de la Sera varoval, že přišel konec evropského projektu. Finanční deník Il Sole-24 citoval diplomata, který údajně řekl, že „když počítáte mrtvé, tak nemůžete počítat miliardy.“

Dohody bylo nakonec dosaženo s tím, že rozhodnutí se odloží o dva týdny. Během tohoto období mají ministři financí zemí EU vypracovat přijatelný návrh. Takže epidemie koronaviru bude sílit a přijde tsunami, ale úředníci v EU si dali dvoutýdenní přestávku. Německá vláda chce nabídnout finančně slabým zemím EU úvěry z Evropského mechanismu stability (ESM). Tento fond byl založen v roce 2012 jako reakce na dluhovou krizi v EU a v současné době může na úvěry poskytnout 410 miliard euro. Jenže tyto úvěry mají neskutečnou řadu dalších podmínek. Vlády, které o ně budou žádat, musí odsouhlasit rozsáhlé škrty veřejných služeb a sociálních výdajů. Půjčky tohoto typu tedy uvedou do pohybu další kolo úsporných opatření, která by mohla mít zničující dopad na obyčejné občany.

Spor o tzv. coronabonds je jen poslední příklad, jak evropské vládnoucí elity reagovaly na koronavirus tváří v tvář vlně nacionalismu. „Když přijde virus, každá země je ponechána sama sobě,“ což uvedl Der Spiegel již před třemi týdny. Na eskalující krizi v Itálii reagovaly Německo a Francie v době, kdy Itálie měla jen 4,000 nakažených infekcí, ale nyní má více než 9000 úmrtí. Obě sousední země zakázaly vyvážet do Itálie ochranné oděvy a lékařské masky. Žádosti italské vlády o pomoc EU v podobě ochranných oděvů a další lékařské pomoci byly ignorovány.

Tím byl dán precedens pro další vývoj. Evropští lídři původně vydali slavnostní sliby, že nebudou jednostranně uzavírat své hranice. Ale pak to státy napadené infekcí rychle změnily. Výsledkem byly fronty kamionů až 60 kilometrů, což vedlo k částečnému narušení dodavatelských řetězců pro důležité potraviny. Boj proti koronaviru představuje nejhlubší krizi v EU od konce 2. světové války. Účinná akce vyžaduje mezinárodní spolupráci, která bezpodmínečně upřednostňuje lidský život a sociální potřeby, ne kapitalistický zájem soukromého zisku. Poslední summit EU potvrdil, že EU je zcela neschopná udělat tento krok.

EU a její instituce neztělesňují evropskou jednotu. Představují zájmy evropského velkého byznysu a bank, které okrádají pracující a hájí pouze vlastní zisk. V podmínkách hluboké krize to nevyhnutelně vede k nacionalistickým sporům a k vzepětí šovinismu. To se dělo už během finanční krize v letech 2006 až 2009 a nyní se to opakuje v ještě horší formě. Boj proti pandemii koronaviru je neoddělitelný od boje proti neoliberalismu, který vládne v EU. Vyžaduje to znárodnění neuvěřitelného bohatství získaného v průběhu posledních deseti let, které si přivlastnila malá vrstva multi-milionářů a miliardářů. Evropští pracující se musí sjednotit v boji o budoucí podobu spojených socialistických států Evropy.

Překlad článku European Union summit on coronavirus ends in acrimony publikovaném na webu World Socialist Web Site, 28 March 2020.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
30. 3. 2020 12:26

Velmi dobře napsáno, výstižný obrázek.
Výstižný je zejm. poslední odstavec.
Podle mne EU fyzicky nemusí přežít ani půlrok,
a co potom- že- když „národní“ legislativy a systémy jsou nyní „děravé ve prospěch korporací“…??
Kde že je dnes ta vysněná REGIONALIZACE VÝROBY A SPRÁVA CO NEJBLÍŽE LIDEM A JEJICH POTŘEBÁM…??!
A blázni co se pro to lokálně i sedřeli- jako „alternativě“ korporátního FAŠISMU“ mají nejspíše zmizet ze světa jako první…
Opatrujte se a buďte v kontaktu.

Aleš
Aleš
30. 3. 2020 13:39

https://www.hlavnespravy.sk/harabin-koronavirus-ukazal-ze-stredobodom-pozornosti-eu-nie-clovek-zisk/2101623
Kuba, Venezuela, Rusko, Čína, Česká republika, Albánie. Země, které se na Itálii nevykašlali. EU v čele s Deutschland uber alles a Makarónem se zmohly na trapná gesta. A SSa? Vztyčený prostředníček a krádež zdravotnického materiálu.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
31. 3. 2020 10:57

Trump, hlava Bílého domu, dne 30.03.2020:
„Máme vynikající vztahy s mnoha zeměmi. Čína nám poslala pár věcí. Rusko nám poslalo velmi, velmi velké letadlo zdravotnického vybavení. To je velmi milé. Ostatní země nám taky něco poslaly. Byl jsem velmi překvapen, příjemně překvapen.“

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Botičky od Diora
31. 3. 2020 12:34

To je od Ruska nejen lidské a velmi pěkné, ale také užitečné a praktické. Velmoci by měly spolupracovat.
USA by alespoň oficiálně měly odhodit „roušku vypočítavé nenávisti“ s níž Rusku dlouhodobě cíleně škodí – viz sabotování např. Severního proudu. Ta sabotáž totiž paradoxně USA ubližuje a nikoliv pomáhá…
Mám-li doufat že pod „tlustým nátěrem deep-state“ zbyl kousek alespoň „Rooseveltovy Ameriky“ tak snad to Američanům- těm skutečným dole- trochu „pootevře oči“.
Věřím že Rusové moc dobře vědí co a proč posílají a dělají…
Další „Putinův šťouch“ (tento termín Milana Daniela se mi moc líbí).
:-)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Botičky od Diora
31. 3. 2020 13:10

«Приятно удивлён»: Трамп рассказал о помощи США со стороны России в борьбе с коронавирусом
Příjemně překvapen: Trump řekl o pomoci USA ze strany Ruska v boji s koronavirusem
https://russian.rt.com/world/article/733375-tramp-rossiya-samolet-pomosch-koronavirus

racek
racek
30. 3. 2020 13:48

No, tak o tom se u nás nikde nemluvilo, že. Asi autocenzura, počítám. Ale nevím, třeba se ČT, neboli hlas Izraele, pochlapila. Tu já už několik let nesleduji.

PPK
PPK
30. 3. 2020 19:37

COVID-19: opravdu ho přinesl netopýr?

https://www.youtube.com/watch?v=mIQPjaPobV8

hudryper
hudryper
30. 3. 2020 23:10

Pan Kučík popsal reálnou situaci tak,jak ji vidím i já okolo sebe. Na celé kampani
coronoviru je zcela zřetelně vidět snahu mainstreamu našlehávat každou zprávu
tak,aby co nejvíc děsila čtenáře. Je to nepochybně záměr vlastníků medií vyhovět
požadavkům vlivných nahoře. Na OM se tomu včera začalo říkat zadání. Je jedno,
jestli jde o Oscara,nebo o vytváření paniky. Kdosi mocný si to přeje a masy to se
stále rostoucím strachem přijímají,navíc ve své fantazii ještě přibarví.

hudryper
Reply to  hudryper
31. 3. 2020 8:58

Cenná zkušenost z Austrálie. https://cz.sputniknews.com/svet/2020033111732829-vedci-uvedli-podminku-uzdraveni-z-covid-19-bez-leku/ Z osobní zkušenosti mé i mé ženy potvrzuji,že posilování imunity byť staršího člověka správnou životosprávou je opravdu celkem spolehlivou terapií bez rizik z dalších kontaktů s virem při hospitalizaci.Z epicentra coronaviru v Itálii doporučuji čtenářům OM
každé ráno 1/4 litru šťávy z čerstvých pomerančú + 1 citronu,plátek zázvoru s lžíci dobrého medu, bylinné čaje (květ podbělu,bezinka)
a po tabletě vitamínu D, zinku se selénem a magnesiem.Jakékoliv ovoce o svačinkách je jenom dobře. A samozřejmě eliminace
kontaktu zejména starších lidí během nákupu potravin,tedy zajištění jejich dodávky do bytu ,nejlépe rodinným příslušníkem ….

racek
racek
30. 3. 2020 23:36

No, hudrypere (snad jsem to nezkomolil) já jsem už došel ke stejnému závěru. Někdo to celé rychle přebírá do ruky. Odborníci jsou vytlačeni a na jejích místa jsou dotlačovány kreatury jako je Hamáček. Z tohoto nedostudovaného překladatele nás ještě bude bolet hlava.

Martin (už bez taky m)
31. 3. 2020 5:39

Souhlasím s názory hudrypera i racka. Přidávám dva odkazy z téhož zdroje co je ten p. Kučík. V jeho článku bych chtěl zrkitizovat akorát názor o nemožnosti se lépe připravit dopředu- ta tu skutečně byla asi určitě nejen v Itálii, přece jen není Evropa chudé Somálsko, rozhodně ne celá i když i tady máme katastrofální chudé regiony (v jednom – na okraji Bruntálska žiji). Šíření koronaviru kvůli znečištěnému ovzduší. Vědci mají novou teorii https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/sireni-koronaviru-kvuli-znecistenemu-ovzdusi-vedci-maji-novou-teorii-58834?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu – tuto hypotézu potvrzuji, kdykoliv přijedu do rodné Ostravy, mám několikanásobně větší šanci- ba v „chřipkových obdobích“ až jistotu že podlehnu nějaké formě či nachlazení. A… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Martin (už bez taky m)
31. 3. 2020 19:15

Víte, když jsem navštívil před lety Lhasu, 3400 m nad mořem, nevadila mi ani tak výška (člověk prostě chodil pomaleji a nesměl se zadýchat) ale všudypřítomný prach. Tam, v tom průzračném himalájském vzduchu … On ten prach není jen díky lidem. Třeba zrovna v Pekingu se střetává vlhký vzduch od oceánu a prach z pouště Gobi. Takže je tam stálý smog a to už po staletí, jak mají Číňané vwe svých záznamech. Asi proto tam odedávna polovina lidí nosí roušky. Jo a k tomu suchému jaru, tady u nás se mi zdá, že pořád prší, naposledy včera a v noci… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
31. 3. 2020 5:54

Společnosti hrozí kolaps z úplně jiných důvodů, + „někomu“ se skutečně hodí, „žraloci cítí další kolo krvavé hostiny“… Kolaps společnosti SKUTEČNÝ probíhá dlouhodobě jinde, stejně tak kolaps prostředí- všimněte si prosím SUCHÉHO JARA!! Tady i na horách je už sucho NYNÍ… A jak správně píše p. Kučík (nejen), HOVNINÁŘI dávno nejsou „hlídací psi“ imaginární demošky… dávno pracují v něčím žoldu… Odedávna tvrdím, že KOLAPS ŽURNALISTIKY JE JEDNÍM Z DŮLEŽITÝCH SPOLUVINÍKŮ ŘADY DNEŠNÍCH MALÉRŮ, vykoledoval jsem si akorát nezájem i v kauzách kde byl skutečně KVALIFIKOVANÝ ZÁJEM A NESENZACECHTIVÉ OPRAVDOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ problém… Vždyť už se opravdu skoro vše podává v hávu… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
31. 3. 2020 6:12

A lidé kteří po dlouhá léta upozorňovali na SADU sdílených SKUTEČNÝCH PROBLÉMŮ byli po léta upozaďováni, likvidováni. Dnes -pokud přežili- jsou často skutečně vyloučeni. VYLOUČENI z možnosti DŮSTOJNĚ ŽÍT… Znám z vlastní hořké skutečnosti. Skutečně FUNKČNÍ SPOLEČNOST nesmí vážné problémy po léta ignorovat!! Ale nejen u „nás“ v „Č“R“ – jako KOLONIE KORPORACÍ už dávno nejsme nejen republika, natožpak prý „Česká“ se PO DESETILETÍ DĚLO CO?? Porchlastával se, u plazmových obrazovek a výletů do zahraničí DOVOLIL „rádobyelitám“ ROZKRÁST STÁT… Kdo hledal alternativu, snažil se bránit byl za debila, naivu, blázna, cíleně exkomunikován – v těch „měkčích“ případech… Neustále používáme klidně… Číst vice »

Martin Míček
Martin Míček
31. 3. 2020 9:21

Kvalitní komentář
Jan Schneider: Nejsme ve válce
http://casopisargument.cz/2020/03/30/nejsme-ve-valce/

orinoko
orinoko
31. 3. 2020 12:02

Objektivita oficialnich sdelovaich prostredku podle bruselske Doury a ceske tv kraksny.

https://ac24.cz/-/falesne-zabery-cbs-pouzila-zabery-z-italske-nemocnice-a-vydavala-je-za-nemocnici-v-new-yorku?redirect=%2F

PPK
PPK
31. 3. 2020 16:43