Předvolební politický punk

www.svoloc.cz Předvolební boj a česká popová scéna tvoří spojené nádoby. Obojí je prolezlé bývalými hvězdami a hvězdičkami minulého režimu, které si vydělávají na chleba tím, že okupují za úplatu zdejší politický a mediální prostor.

Předvolební boj a česká popová scéna tvoří spojené nádoby. Obojí je prolezlé bývalými hvězdami a hvězdičkami minulého režimu, které si vydělávají na chleba tím, že okupují za koncesionářský a autorský poplatek zdejší politický a mediální prostor. Zkrátka, jde o masové obtěžování občanů za masovou úplatu. Přitom tyto krávy obojího či jiného pohlaví nejapně řvou do éteru naprosté nesmysly, nemají ani hudební sluch, ani zdravý rozum. Ale tyto politicko-mediální nehoráznosti představují v dnešních časech politické pop-kultury doklad obecné způsobilosti pro obojí formu šou-byznysu.

Článek našeho kolegy upozorňuje, že prý máme vědět, do čeho jdeme, protože Co je dobré pro Kolaloku, je dobré i pro zákon. Co je špatné pro moje uši, to je jistě dobré pro nepsaný, leč o to více platný zákon dnešní politické a múzické sterility. Ale naštěstí na hudební scéně existuje nezávislá tvorba, stejně jako všude jinde na webu. A daří se jim také úplně stejně, protože je málokdo poslouchá a ještě méně lidí podporuje. A to prosím provozování kapely nelze z hlediska času a nákladů srovnat s provozováním nezávislého webu. A také vás mnohem snadněji zavřou za výtržnictví, chuligánství, šíření nepokojů a za jiné radovánky, které nezávislé weby zase znají skrze termín „fake news“. Proto jsme před rokem s radostí konstatovali, že konečně Vstali noví punkoví bojovníci. Jako za komunismu, i nyní vznikla další vlna undergroundu a k ní jsme psali článek v roce 2013 pod názvem Je mi tě líto, republiko. Tak začněme dalším hitem kapely Svoloč, která i v roce 2017 nic neztratila na svém elánu.

Jak zní v éteru, a dosud nevymazáno na Youtube: Jdem, proti vám všem…lžem, furt jenom lžem, týhletý zemi nepomůžem…začíná groteska, každý mi zatleská… sice jsem dareba, ale mám na chleba a ty makáš rukama, tak chcípni hlady. Hezké shrnutí volebního programu všech současných politických stran, které osvěžené a napojené vyběhly z vyhřáté a klimatizované stáje jednoho procenta ke zdejším volbám. A punkové kapely, na rozdíl od česko-slovenské nespolupráci v oblasti nezávislých webů, nemají žádný problém produkovat kvalitní věci společně. Další hezký klip s punkovou reálně-kapitalistickou muzikou nahrála česko-slovenská skupina El Nino ft. Kali a jmenuje se Na hranici chudoby.

Opět zní základní volební téma o tom, že svoji zemi som prestal doverovať už dávno, kvoli kurvám, ktoré ničia nás… pretože normálny tu neni ani jeden z vás. A český kolega k notuje na podobnou punkovou strunu: Cítím se strašně divně, začínám mít strach. Místo prosperity cítím státu brzkej krach. Ti borci by fakt mohli dělat hlavní plakáty všem partajím k volbám. Punk se opravdu věnuje volebním tématům o sto šest a s plným nasazením. To rozhodně nelze říci o placených pankáčích příslušných politických stan, kteří ideologicky striptýzují v televizi. Podívejte na slovenské kolegy z Peter Pann ft. Kali x Majself x Strapo pod názvem Džungla.

Tam už jsou přímo návody na revoluční jednání v dnešní situaci, kterou jsem teoreticky popsal v článku Vznik a vláda globálních parazitů. Punk si zajisté může dovolit výrazy a metafory, které patří k jeho vlastní poetické licenci. A v posledním klipu se podívejme na reálný výsledek voleb. Nechme mluvit punkového antipoda úspěšných politických veksláků, kteří ze zákulisí řídí naše živobytí. Viz kapela El Nino a její hit Druhá strana.

Pokud vám vadí začátek písně, tak si poslechněte, co nám tlačí do hlavy volební žvásty našich politických stran. Partajní rapeři ve vázankách a v oblecích říkají totéž, ale v mnohem méně poetickém a účinném balení.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

5
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
AmenrehudryperorinokoJan Kristek Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
hudryper
Člen
hudryper

Černošsko-americké repování není mým šálkem.I když jsou texty plné expresivity, nepůsobí na mne dobře. Pamatuji totiž podstatně působivější protestsongy,hlavně ze 60.let, později skvělého Karla Kryla,podivně zemřelého pár let po 89, kdy zpíval písně,které se zatraceně nelíbily „sametovým revolucionářům“ okolo prezidenta. Byly to ale i po celou normalizace soukromě přehrávané písně paní Kubišové a dalších. Možná je to věkem,ale potetovaní mladíci a dnes i mladice mi neevokují pocit věrohodnosti toho,co okolo sebe šíří. Nejde vlastně o umění,jde o projev vzteku vůči nejmenovaně adresovanému nepříteli a vše přehlušuje elektronický hluk. Obávám se,že tímto způsobem se společnost nedá nasměrovat k prosazení potřebných společenských… Číst vice »

Jan Kristek
Člen
Jan Kristek

Rap je určen pro lidi pod vlivem cracku (kokainu upraveného ke kouření). Pokud někdo není zhulený právě touto látkou, rap se mu líbit nemůže (i když se do toho může stylizovat).

orinoko
Člen
orinoko

Já repuju rad.
Obzvláště písně génia Donalda.

Duc duc … at mi haro nastreluje doktor
moje ples nemůže strasit svet pruhovanych potvor
Kime , tobě v Emerice nic nekyne
Čas jen plyne , plyne … už mas v lebce jen skupenství plynné
To my v pruzích pravých
Jsme neustále na svých
Nukleární žíně?
No povez konečně někdo…
jaké trampoty ma lidská svině?

hudryper
Člen
hudryper

Dnes se konečně nahlas ozval také jakýsi rep. Přímo z Emeriky a týká se českého
prezidenta Zemana a už prý brzo zvoleneého premiéra Babiše. Repující formou
bez duc duc se v tom výlevu praví,že USA musí zastavit tyto dva zkorumpované politiky působícími ve prospěch Putinova Ruska a ohrožující zájmy USA v Evropě.

http://www.hlavnespravy.sk/zeman-babis-ohrozuju-nato-zaujmy-usa-musime-zasiahnut-pise-americky-server/1149768

Amenre
Člen
Amenre

Aniž bych se chtěl navážel do stylu hudby, který mi naprosto nic neříká, tak by mě trochu zajímalo, kolik a zda někteří „předvolební političtí rapeři“ náhodou nespadají do kategorie „dostal jsem grant, dík, můžu hrát underground“ ( fráze z jedné písničky od skupiny J.A.R ).