Premiér Sobotka na klimatickém summitu v Paříži: ČR musí řešit změnu klimatu

Je to nezbytná investice do naší budoucnosti

REAKCE HNUTÍ DUHA A GLOPOLIS

pondělí 30. listopadu 2015

„Globální změna klimatu může vyvolat konflikty a stupňovat napětí. Tomu musíme nutně předejít,“
řekl právě ve svém projevu na globální klimatické konferenci premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Sobotka dále uvedl: „[Změna klimatu] Ohrožuje naši národní bezpečnost i ekonomickou prosperitu, má negativní dopady na boj proti chudobě i na potravinovou bezpečnost a je jednou z příčin migrace. … Proto je nezbytné, abychom aktivity zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů i adaptaci včlenili do národního rozvojového plánu. … Je zřejmé, že tyto kroky si vyžádají nemalé finanční zdroje, technologickou podporu i posílení kapacit. Musíme si však uvědomit, že jde o investice do naší budoucnosti.”

Hnutí DUHA a Glopolis vítají, že český premiér jednoznačně podpořil společné úsilí států světa řešit zásadní globální problém a zároveň se přihlásil k české spoluzodpovědnosti za toto řešení – snižování emisí skleníkových plynů, adaptace na ty změny, které jsou již nezvratné, i finanční pomoc ohroženým zemím na klimatická opatření.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Je skvělé slyšet tak silná slova z úst českého premiéra. Ještě lepší je, že je bezprostředně mohou následovat činy. Na schválení vládou právě čeká koncept antifosilního zákona, který je naplněním toho, o čem Bohuslav Sobotka hovořil: investice do naší budoucnosti a pojistka ekonomické prosperity a energetické bezpečnosti. Doufám, že vláda koncept schválí na nejbližším možném zasedání a vyvine úsilí, aby zásadní zákon stihla prosadit v parlamentu.“

František Marčík, analytik centra Glopolis, řekl:
“Vítáme zmínku o české spoluzodpovědnosti na řešení i slib dále posílit pomoc zemím nejvíce ohroženým změnami klimatu. Úkolem pro Sobotkovu vládu je zajistit, aby tato pomoc byla stabilní, předvídatelná a adekvátní. Vláda by také měla podpořit cíle udržitelného rozvoje v zemích globálního jihu a potvrdit závazek poskytovat na českou rozvojovou spolupráci 0,33 procenta HND.”

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
1. 12. 2015 8:03

fakt nechápu, proč tam otrok Hurvajz jezdil, česko nemusí řešit vůbec nic a protektor má jiné starosti než lehce přiteplenou planetu ( krom toho sám zvažuje, že ji vbrzku pořádně zahřeje atomem ). ..)

Sio
Sio
1. 12. 2015 8:41

Jediné, co v tomto smyslu ČR potřebuje řešit je SM, popřípadě SČ kraj. A to lze řešit jediným způsobem. Zatížit Mittal takovou ekologickou daní, že zdrhne zpátky do Indie. Lepší je vydržet po nějakou dobu vyšší nezaměstnanost, než desítky let dýchat ten bor…l. Podobně je potřeba urychleně porušit tepelné elektrárny. Kdybych tam neměl nemovitost a rodinu, tak prchám. A stejně to ještě možná v budoucnu udělám. Na lidi, kteří tam žijí je to neskutečný podraz, snižuje jim to podstatně kvalitu a délku života a to bez jakýchkoli kompenzací (na to by se hodila ta ekologická daň). V podstatě se jedná… Číst vice »

Admirál
Admirál
1. 12. 2015 9:39

Řešit oteplování planety „povolenkami CO2“ je zvěrstvo. Zvěrstvo na 2. Za prvé oteplování neřeší, za druhé je to jen penězovod do kapes spekulantům.

Pokud se půjde podobnými cestami, měl by nás od toho Sobotka držet hezky daleko.

fajt
fajt
1. 12. 2015 10:01

Sio napsal Jediné, co v tomto smyslu ČR potřebuje řešit je SM, popřípadě SČ kraj. A to lze řešit jediným způsobem. Zatížit Mittal takovou ekologickou daní, že zdrhne zpátky do Indie. Lepší je vydržet po nějakou dobu vyšší nezaměstnanost, než desítky let dýchat ten bor…l. Podobně je potřeba urychleně porušit tepelné elektrárny. Kdybych tam neměl nemovitost a rodinu, tak prchám. A stejně to ještě možná v budoucnu udělám. Na lidi, kteří tam žijí je to neskutečný podraz, snižuje jim to podstatně kvalitu a délku života a to bez jakýchkoli kompenzací (na to by se hodila ta ekologická daň). V podstatě… Číst vice »

Sio
Sio
1. 12. 2015 12:37

fajt napsal

http://www.verejnydluh.cz/?fb_action_ids=961604740553465&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.VljqF5EqmcI.like#.Vl2ELuNMJgi – to uždlouho nebylo, muhehe. ..)

Viděl jsem podobnou ušáckou tabulku. Akorát čísla byly 10x vyšší a v dolarech. To znamená, že dluh průměrného ušáka je v korunách cca 10x vyšší než dluh průměrného Čecha. Máme co dohánět.

Starý doktor
1. 12. 2015 12:44

Barack Obama byl pozván do pořadu „60 Minutes“ Steva Krofta na americké stanici CBS a poznámka moderátora o tom, že Vladimir Putin zpochybňuje americkou a zejména Obamovu vůdcovskou roli ve světě, zvedla Obamu doslova ze židle. Namísto argumentace začal Rusko a Putina zasypávat dehonestací.
https://www.youtube.com/watch?v=2Oe6ElKCV_c

Starý doktor
1. 12. 2015 12:46

Frýbort přiznává, že od samého začátku býval věrným voličem CDU. Přestal jím být, když po fukušimském maléru provedla Merkelová obrat od jaderné energetiky (již do té chvíle opatrně obhajovala) k drahým a neúčinným tzv. obnovitelným zdrojům. „Pracoval jsem v tom oboru posledních patnáct let své profesní dráhy a na rozdíl od různých ekologů-amatérů vím, o čem mluvím,“ píše.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Takhle-pracuje-Angela-Merkelova-Prekvapiva-tvrzeni-primo-z-Nemecka-ktera-kanclerku-moc-neslechti-410803

Starý doktor
1. 12. 2015 12:48

Úřad generální prokurátora RF zařadil Sorosovy Open Society Fund a přidružené organizace mezi organizace, představující hrozbu národní bezpečnosti RF, a zakázal ruským občanům a organizacím účastnit se jejich projektů. V prohlášení vydaném v pondělí 30.11.2015 prokurátor prohlásil, že aktivity Open Society Fund a Open Society Institute Assistance Foundation ohrožovaly osnovy ústavního pořádku a národní bezpečnosti v Rusku. Ministerstvo spravedlnosti musí tyto organizace informovat a zařadit je na seznam nežádoucích organizací v Rusku. K těmto 12 organizacím na tomto „stop-listu“ patří sedm ze Spojených států, dvě z Polska a tři z Ukrajiny, včetně Sorosova Fondu, MacArthurova Fondu, Freedom House, Světového kongresu… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
1. 12. 2015 13:14

Sio napsal
Viděl jsem podobnou ušáckou tabulku. Akorát čísla byly 10x vyšší a v dolarech. To znamená, že dluh průměrného ušáka je v korunách cca 10x vyšší než dluh průměrného Čecha. Máme co dohánět.

No a vypadá to, že amíci jsou z toho taky pěkně na prášky, a i na tom se dá vydělat. Viz. další čísla a statistiky: https://www.youtube.com/watch?v=Qo4BbZGp_jQ&feature=youtu.be

Béda
1. 12. 2015 13:24

to je jedno napsal
No a vypadá to, že amíci jsou z toho taky pěkně na prášky, a i na tom se dá vydělat. Viz. další čísla a statistiky: https://www.youtube.com/watch?v=Qo4BbZGp_jQ&feature=youtu.be

http://www.usdebtclock.org čísla jako ze sci fi hororu

K. J.
K. J.
1. 12. 2015 15:59

Možná nakonec klima pomůže vyřešit změny v ČR…

Béda
1. 12. 2015 16:08

K. J. napsal

Možná nakonec klima pomůže vyřešit změny v ČR…

anebo ještě víc zbídačit a zadlužit lidi a státy. V tržním prostředí se dá sebelepší myšlenka lehce zneužít bezpáteřními prospěcháři (viz fotovoltaika).

racek
racek
1. 12. 2015 16:38

No, invaze některých ekozelenořešení představuje stejný problém a stejný rozvrat ekonomiky jako přistěhovalci. Sobotka se postě a jasně po..ooono.. Zisky korporací zabývajících se tímto novým oborem průmyslu jsou dnes na prvním místě. Výsledky výzkumů zatím plodí víc a víc technologie, které žádnou úsporu nepřinášejí, viz Slunečníky a výrobu nafty s řepky, kdy vyrobená energie je stejná jako vynaložená. Stejně jako různé čističe výfukových plynů a zákony, nutících výrobce porušovat přírodní zákony. Ona totiž zároveň stoupne spotřeba a výsledek je jasný. Tedy čistá ztráta. Ovšem jak pro koho. Právě pro USA je to zbraň. Umravnit Francii, Německo causou VW, hrozit že… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
1. 12. 2015 20:17
jogín
jogín
1. 12. 2015 20:17

Doufám, že se dožiju do doby 2020-2025, až díky slabé sluneční aktivitě začnou teploty tvrdě padat. Pak nastane nebývalá sranda- všichni budou klepat kosu a bedna jim bude vyprávět o globálním oteplení.

Bety
Bety
2. 12. 2015 8:58

Kdyby se ty miliardy, které spolyká tato blbost s globálním oteplováním vrazily do řešení emisí (ale ne formou emisních povolenek) , tak by se nám všem dýchalo lépe. Ale to by bohužel bylo v souladu se zdravým rozumem a zdravý rozum NENÍ POVOLEN.

michal.smejkal
michal.smejkal
2. 12. 2015 10:24

Dobrý den všem. Chtěl bych poprosit pana Koželuha, jestli by na mi nevysvětlil své nadšení z projevu pana Sobotky. Já totiž nadšen nejsem, naopak. Pan Sobotka přednesl pouze vágní plky, které jeho ani vládu k ničemu nezavazují a to nedávno poté, co vláda prorazila limity těžby hnědého uhlí. Strom se pozná po ovoci :-( Děkuji za odpověď Michal Smejkal

Megafon
Megafon
2. 12. 2015 21:22

Za jeden z největších úspěchů bojovníků za ekologii považuji emisní povolenky a globální kšeftování s tímhle cancem papíru. Myšlenka, že když prodám z místa kde nevytvářím sajrajt do místa kde ho produkuji, kus papíru a tím je zeměkoule toho bordelu zbavena je opravdu na nobelovku! Pak je ovšem otázka, jestli celý ten humbuk nestojí na stejné věrohodnosti zcela relevantní.

Sio
Sio
2. 12. 2015 22:13

to je jedno napsal
No a vypadá to, že amíci jsou z toho taky pěkně na prášky, a i na tom se dá vydělat. Viz. další čísla a statistiky: https://www.youtube.com/watch?v=Qo4BbZGp_jQ&feature=youtu.be

No nevím … není to kravina? To jako třeba veteráni nebo děti jsou všichni tak zdraví, že nepotřebuje nikdo z nich lékařskou péči psychiatra?

Sio
Sio
2. 12. 2015 22:18

Mám chuť být sprostý. Proč někdo řeší pochybnou věc jako je globální oteplování ale nezavede prostě daně na špinavou energii? Klidně budu platit za elektřinu 2x tolik, pokud budou u nás zrušeny všechny uhelné elektrárny a nahrazeny plynovými a jadernými.

cnemo
4. 12. 2015 15:59

No, tak nevím, Sobotkova parta a energetika… Nechce se mi přepisovat, co si o tom myslí odborná veřejnost a co nám hrozí. https://nautilus2.wordpress.com/2015/12/02/stripky-ze-srazu-ropaku/