Příběh o dvou řezacích kulturách

Prezident Obama nedávno navštívil Keňu a pronesl tam působivý projev, ve kterém označil ženskou genitální mutilaci za špatnou tradici, která nemá v 21. století místo. Toto téma zůstává v Keni i nadále kontroverzním, neboť více než čtvrtina tamních žen ve věku od 15 do 49 let je genitálně zmrzačena. Obama si zaslouží pochvalu, že o tom hovořil. Je však ironií (mírně řečeno), že projev odsuzující ženské genitální mrzačení pronesl vůdce země, ve které je každoročně genitálně zmrzačena více než polovina novorozených chlapců; země, která rovněž má vůdčí postavení v kampani za obřezání miliónů afrických mužů a chlapců na základě mylných důkazů, že obřízka snižuje přenos viru HIV. Nicméně, mužská genitální mutilace je rovněž špatnou tradicí, která nemá v 21. století místo. Mnoho lidí samozřejmě nepovažuje mužskou obřízku za mrzačení. A tento dvojí metr se projevil v případu Chase Hironimus.

Floridská matka Heather Hironimusová se začala v březnu tohoto roku se svým synem skrývat, aby zabránila soudem nařízené obřízce. Verdikt, který vynesl palmbeachský soudce JeffreyGillen, byl výsledkem dlouhé bitvy s Chaseovým otcem Dennisem Nebusem, který je pevně rozhodnut dát svého dnes čtyřletého syna obřezat. V květnu byla Hironimusová nalezena a zatčena, protože se nedostavila k soudu a odmítla předat syna. Poté, co Hironimusová stáhla své nedávné odvolání k federálnímu soudu, neboť vypadalo beznadějně, a protože se bála vězení a ztráty péče o syna, se u soudu podvolila a podepsala souhlas s Chaseovou obřízkou. Vzhledem k tomu, že souhlas byl podepsán a že Chase je v současné době pod dohledem otce (člověk prostě nemůže říct „v péči“), to vypadá, že dojde na nejhorší.

Kdyby to byl příběh o rodiči, který utíká se svou dcerou, aby ji zachránil před řezáním do genitálií, Spojené státy by jim poskytly azyl, ale protože je tento příběh o chlapci, tato dvojice naopak utíkala před zákonem, aby byl Chase uchráněn zmrzačení genitálií na základě soudního příkazu. Tento dvojí metr je přesně tím důvodem, proč se Chase možná brzy připojí k miliónům dalších chlapců, kteří jsou každoročně obřezáni v USA, k miliónům nezletilých, kteří k tomu neposkytli žádný souhlas. V mnoha případech je hlavním důvodem chlapecké obřízky to, aby se podobali svým otcům.

Je to bizarní logika, která tvrdí, že by otci mělo být dovoleno umožnit řezání do synových genitálií, aby se mu podobal. Představme si, že by totéž řekl otec s kérkou, než začne tetovat syna. Stejně jako obřízka je i tetování bolestivá a nevratná procedura (s výjimkou bolestivé laserové chirurgie). Dokonce, i kdyby důsledky nebyly trvalé, stále by to působilo podivně. Představme si, že bych někomu ufikl vlasy bez jeho souhlasu (dejme tomu, že bych to udělal, když spal), aby jeho účes odpovídal. Oprávněně byste mne považovali za despotu, neřkuli za totálně chorého. Nedokážu pochopit, v čem je odřezávání něčích genitálií odlišné – vyjma toho, že vlasy na rozdíl od genitálií dorostou.

Takže proč lidé dělají výjimky z našeho společného chápání tělesné nedotknutelnosti a autonomie, když se jedná o mužské genitálie? Jeden z důvodů spočívá v tom, že se lidé domnívají, že by náboženská svoboda měla rodičům umožňovat rituální obřezání svých dětí (ačkoli ve Spojených státech se většina mužských obřízek neprovádí z náboženských důvodů a náboženská svoboda tam není brána jako důvod pro obřezávání dívek). Nicméně, rituální akt odřezání genitálií porušuje náboženskou svobodu dítěte, jemuž tak není dána šance, aby vyrostlo a samo se rozhodlo, zda chce judaismus či islám následovat.

Dalším důvodem je, že se lidé domnívají, že obřízka je hygieničtější. Když jsem se narodil, otec mne chtěl dát obřezat, protože si jako mnozí jiní myslel, že je to pravda. Naštěstí můj dědeček (z matčiny strany) byl lékař. Ten řekl, že mi stejně tak mohou odřezat uši, abych si je už nikdy nemusel čistit. Vyhrál zdravý rozum, a já dnes mám jak obě uši, tak předkožku. Většina lidí si neuvědomuje, že předkožka je přimknuta k žaludu až do puberty, což slouží k jeho ochraně. V případě obřízky dítěte není zajisté nic hygienického na tom, že se musí měsíce zotavovat z krvácivého zranění ve znečištěných plenkách. Když se nedotčenému dítěti předkožka samovolně shrne (nemělo by se to dělat silou), lze žalud jednoduše opláchnout vodou.

Další důvod, proč lidé dávají obřezat své syny, je ten, že si mnoho lidí myslí, že tato procedura má zdravotní výhody, které ji ospravedlňují. O zdravotních výhodách obřízky bychom mohli vést debaty celý den. Ve skutečnosti o nich debatujeme dobrých sto let, od doby, kdy praxe obřezávání chlapců a dívek začala získávat popularitu v západních zemích jako prostředek k zabránění masturbaci, léčení sexuálně přenosných chorob jako je syfilis, léčení neurologických onemocnění jako je epilepsie a domnělých nemocí jako je homosexualita. Pokud to ještě nevíte, obřízka ve všech těchto případech spektakulárně selhala.

Dnes se vymýšlejí nové potenciální výhody. Tvrdí se, že obřízka může zabránit všemu možnému: od rakoviny až po infekci virem HIV. Dokonce, i kdyby takové zdravotní výhody existovaly a vyvažovaly rizika této procedury, faktem zůstává, že existují lepší alternativy, než odřezávat zdravou tkáň. To je důvod, proč Americká akademie pediatrů nedoporučuje rutinní dětskou obřízku jako preventivní zdravotní opatření. Pouze tvrdí, že výhody vyvažují rizika a nestaví se proti této proceduře. Je třeba rovněž poznamenat, že názor, že výhody vyvažují rizika, není sdílen všemi lékařskými asociacemi v rozvinutých zemích; v některých evropských zemích dokonce volají po zákazu obřízky, pokud není absolutně lékařsky nezbytná, což není skoro nikdy.

V současnosti udávané zdravotní výhody mužské obřízky se týkají snížení rizika: 1) infekcí močového traktu, které jsou snadno léčitelné antibiotiky; 2) sexuálně přenosných infekcí, které nelze získat před dosažením věku sexuální dospělosti (kdy je člověk dostatečně stár na to, aby poskytl souhlas k obřízce sám), kdy používání kondomu, očkování a monogamie zůstávají méně invazivními a účinnějšími metodami; 3) rakoviny penisu, což je zřídkavé onemocnění, které obvykle postihuje pouze starší muže, a má dobré výsledky léčení. Tohle samozřejmě není, jako kdyby někdo obhajoval uřezání prsních žláz mladým dívkám, aby se zabránilo rakovině prsu.

Zdravotní výhody mužské obřízky jsou sporné. To, že porušuje lékařskou etiku, když je provedena bez souhlasu, sporné není.

Argumenty, které podporují mužskou obřízku: že je hygieničtější, že má zdravotní výhody, že to pak lépe vypadá, že by měla být povolena kvůli tradici, náboženství, nebo prostě proto, že to tak dělá hodně lidí – všechny tyto argumenty byly kdysi používány na podporu ženské obřízky na Západě. A stále jsou používány v méně civilizovaných částech světa. Ženská obřízka je praktikou, kterou dnes stavíme mimo zákon, a eufemismem, který jsme opustili, protože považujeme genitální obřezávání dívek za to, čím vskutku je – za mrzačení ženských genitálií. Přijde den, kdy budeme mužskou obřízku rovněž vnímat jako mrzačení, ale pro kluka jménem Chase a mnoho dalších chlapců ten den nepřijde včas.

Převzato z www.jonathanmeddings.com

Překlad: Jakub Rosenbaum

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
14. 8. 2015 16:20

Mohamedáni to praktizujú tiež:
http://www.islamweb.sk/stranky/premusli/Fatwy/fatwa23.htm
ale to je to posledné čo mi vadí.Pre mňa za mňa nech si odfaklia aj celého vtáka.Mňa pre to hlava bolieť nebude.

Dana
Dana
14. 8. 2015 18:47

V krecovitem pokusu o tom, ze Americane rezaji sve deti se autor ztrapnuje. Nejenom svou neznalosti lidske anatomie, ale take neznalosti americke judikatury. Federalni zakon obrizku schvaluje, coz ovsem neznamena, ze kazdy chlape je v USA povinne obrezavan, oproti statum islamskym. Tam je to automaticke. Maly Americanek je zavisly na prani rodicu, zda mu kasparka orezou. Ruzne sekty, muslimove a zide sve chlapce obrezavat nechaji. Vetsina, spolu s baptisty, neobrezava. Spory jsou caste, a to kdyz se rodice rozvedli a maji soudem ustanovenou rozdelenou peci o dite. .Coz znamena, ze oba rodice maji stejne pravo rozhodovat o zajmech ditete. To… Číst vice »

Dana
Dana
14. 8. 2015 18:55

Pro neznale anglictiny,
‚glans‘ se preklada jako ‚žalud‘.

orinoko
orinoko
14. 8. 2015 19:16

Jeden malý chlapeček tomu říkal játro. Ani nevím , jestli byl obřezán.

Bety
Bety
15. 8. 2015 22:17

Dana napsal
Uz to predstava sukat Evropanku, ktera TO ma, je mnohym mladikum dostatecny duvod k tomu, aby prelezali hory doly a dostali se do exoticke zeme zen nedotcenych ……

  
Citovat

Takže důvod imigrace podle Dany známe. Vzhledem k tomu, že se k tomuto aspektu neustále vrací, tak asi nedokáže myslet na nic jiného. Vyměňte manžela, paní Dano. Snad vám to pomůže.

merlin
merlin
15. 8. 2015 22:37

celý ten článke je hromada keců. Obřízka je tam jako tradice pocházejíc již ze střední říše v egyptě, našla se i na mumiích ženské obřízka je zmíněná už v ebersově papyru. prost se to tak dělá, my strojíme stromeček na vánoce, oni se obřezávají. když se jich zeptáte proč, tak se dozvíte, že ,,protože se to tak dělalo vždycky,,. /osobní zkušenost s pokládáním dotazů/ Ocituji B. Váchalu/egyptolog/:,,Důvody obřízky ve starém Egyptě mohly být i čistě náboženské.. Mohou totiž pramenit z představy o bisexualitě lidské duše, jež se ostatně objevuje v mytologii mnoha afrických kmenů (například Dogonů). Myšlenka bisexuality duše je… Číst vice »

merlin
merlin
15. 8. 2015 22:44

p.s. autor pan rosenbaum mohl být laskav a zjistit si, že obřízku nepraktikují v těchto oblastech pouze muslimové a židé, ale i další skupiny včetně různých křestanských směrů. Mluvím o oblasti severní afriky a rabského poloostrova, původ byl před blíže neurčenými více tisíciletími zřejmě v oblasti sahelu, egyptané ji převzali od nubijců. Prostě je to takový krajový obyčaj

merlin
merlin
16. 8. 2015 7:09
merlin
merlin
16. 8. 2015 7:48

,,Další písemný pramen pochází z doby okoloroku 500 př. n. l. Je z Esetina chrámu na ostrově Philae (na hranici s Núbií) a zakazuje se v něm vstup do chrámu neobřezaným (ama), dále oslům, psům a kozám z důvodujejich nečistoty. Není z toho však patrné,zda se v té době museli všichni egyptští kněží podrobit obřízce. Až z jednoho záznamuz 2. století př. n. l. se dovídáme, že se nechá­vali obřezávat uchazeči o kněžství,, Herodotos Dějiny ,,Jiní lidé, kromě těch, kteří se tomu naučili od Egypťanů, ponechávají pohlavní údy tak, jak narostly, Egypťané však je obřezávají“ (II, 36), „Spíše šlo o… Číst vice »

merlin
merlin
16. 8. 2015 7:50

Na Arabském poloostrově existovala muž­ská i ženská obřízka již v předislámské době a prorok Muhammad ji ani nedoporučil, ani nezakázal.

merlin
merlin
16. 8. 2015 8:14

Stan napsal Zdá se, že obřezávali dospělé… asi dopívající mezi 13 a 1č lety nebo pak adepty kněžství. kněží zřejmě museli být obřezaní – čistí. A je citován v textech núbijský panovaník, do jehož domu nesměl vstoupit nikdo neobřezený – nečistý a ten kdo, jedl ryby. ještě Váchala : ,,…další která je ale pojata realističtěji Byla vytesána do stěny chrámu Chonsua-Dítěte v Karnaku (okolo roku 900 př. n. l.). Klečí­cí bůh vlevo obřezává stojícího chlapce (mladéhokrále) a jeho „dvojníka“, které drží za ruce bohyně klečící vpravo. Ačkoli je scéna bohužel neúplná, přesvědčivě zachycuje uvedenou činnost. Obě zmíněné scény představují obřízku… Číst vice »

merlin
merlin
16. 8. 2015 8:24

mapa afriky, kde se tradiční obřízka provádí http://www.afrikaonline.cz/image/picture/200701031045_obrizka.jpg

merlin
merlin
16. 8. 2015 9:18

ale ta oblast arabského polostrova není úpln přesně zdokumentovná. některí větve jak křestanství, tak islámu ji provádějí i v neoznačených oblastech dál.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
16. 8. 2015 9:53

Přijde úředník z berňáku do synagogy za rabínem a říká: Mám u vás udělat finanční kontrolu! Takže, co děláte se zbytky svíček? Rabín: Posbíráme je a pošleme zpátky do továrny na výrobu svíček. Oni nám pak čas od času pošlou jednu bednu svíček zdarma. Berňák: To byste ale měli z toho daru platit daně! A co děláte s drobky od rozdávaného chleba pro chudé? Rabín: Posbíráme je, pošleme zpět do pekárny a oni nám čas od času pošlou krabici chleba zdarma. Berňák: To byste ale měli zase z tohoto daru platit daně! A co děláte s předkožkami z obřízek? Rabín:… Číst vice »

kubar
kubar
16. 8. 2015 23:57

Argumenty o údajné hygieničnosti obřízky neobstojí. Předkožku mají rovněž další savci. Prostor mezi vnitřním listem předkožky a žaludem se přirozeně čistí močí.
Moc nerozumím tomu, proč téma obřízky vyvolává takové emoce. Je to naprosto zbytečné. Nikdo přece nechce židům či muslimům tento rituál odpírat či zakazovat. To, co je dnes sporné, je to, zda mají být obřezávány děti. Podle mne jde o tak zásadní zásah do tělesné integrity, že si myslím, že by si o tom měl v 21. století každý rozhodovat sám – po dosažení dospělosti.

kubar
kubar
17. 8. 2015 0:10

Problém je o to vážnější, že podle nedávno publikované lékařské studie z Dánska byla nalezena spojitost mezi obřízkou u chlapců a výskytem autismu. U obřezaných chlapců byl zjištěn dvakrát vyšší výskyt. Na výzkumu se kromě lékařů podílel i statistik, takže předpokládám, že nejde o pouhé plácnutí do vody. Podle vedoucího onoho výzkumu může k poškození mozku docházet kvůli obrovskému traumatu, které chlapec zažívá při obřízce.

kubar
kubar
17. 8. 2015 0:29

V Čechách se o tom nepíše, ale mezi liberálními židy a muslimy existuje významný myšlenkový proud, který obřízku odmítá. Zajímavé svědectví je zde: http://www.novarepublika.cz/2015/06/otevreny-dopis-mohelovi-michaelu.html ale nejde pouze o dotčené, ale také o duchovní: imámy a rabíny. V USA se stále častěji vykonává místo „brit milah“ (smlouva o obřízce) neinvazivní „brit šalom“ (smlova o míru). Při tomto rituálu se v synagoze neřeže do genitálií, ale symbolicky se seřízne např. granátové jablko.

kubar
kubar
17. 8. 2015 0:57

Za vším hledej peníze. Obřízka je v USA obrovský kšeft pro chirurgy. Ti si vždy najdou argumenty, proč je obřízka úžasná a nezbytná věc. Drtivá většina obřízek v USA nemá nic společného s náboženstvím. To platí také pro známý případ Hironimusová vs. Nebus. To nejsou židé. Nicméně, něco podobného začíná i u nás. Zkuste si zadat do googlu „obřízka“ – vyjdou vám mraky odkazů na různé kliniky… Opět to nemá nic společného s judaismem, neboť žid musí být obřezán rituálně, tj. mohelem. Pokud vás tato problematika více zajímá, tak vám doporučuji web: http://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/ Mgr. Antonín Vlas tam velmi podrobně vysvětluje,… Číst vice »

JazzBoo
JazzBoo
17. 8. 2015 4:50

PR článek na produkt obřízka:
http://xman.idnes.cz/muzska-obrizka-zeny-laka-0xa-/xman-styl.aspx?c=A091207_112625_xman-styl_fro
Vzhledem k degenerativním změnám u nositelů myšlenky mrzačení vlastního potomstva by možná by prospělo spojit s obřízkou rovnou i s kastrací.