Primavera venezolana?

Na rovníku jaro není a nebude. Ani to politické. Nicméně, iberoamerický kontinent, a tady se budu opakovat, hoří. Chtělo by se to vysvětlit pádem a smrtí pozitivních osobností, pokud za ně můžeme považovat Castra a Cháveze. Padla argentinská prezidentka, padl Lula da Silva i jeho chovanka Rousseffová a bůhví kam má nakročeno Nicolás Maduro, který v Caracasu tu laboruje s Nejvyšším soudem, tu chce nové volby do ústavodárného parlamentu, které by změnily Chávezovu ústavu z roku 1999, ještě jakžtakž demokratickou.

Chávezova PSUV je dnes nenáviděna:

Připomíná to vystoupení jednoho z politiků ve Vysočanech roku 1989. Jeho rudé tričko dráždí býky v ulicích. Venezuela toho nemá mnoho k snědku. Sice je nařízeno péci chleba, kde ovšem brát mouku, to sekretariáty neporadí. Cena těžké ropy, kterou  země produkuje, poklesla ze 159 dolarů za barel na dolarů 50. Navíc, státní ropná společnost, která před americkými volbami poslala Trumpovi na volby půl milionu dolarů, nedotuje svůj rozpočet na opravy. Potrubí koroduje, sváry praskají a denní úniky nejen znečišťují zemi, ale také představují denní ztráty mnohem vyšší než kapesné pro Trumpa.

Režim se podle venezuelských blogerů drží jenom díky Kubáncům. Těm, kteří na pokyn z Havany přijali, snad trochu podivně, venezuelskou cédulu neboli občanku. Jsou jich prý tisíce. To jsou ti, kteří tleskají Madurovi. A pak jsou ti, kteří jsou občas v ulicích, a jejichž situace není záviděníhodná. Režim ovšem nepadne. Kam by také padal. Evropská Ukrajina je na tom hůře než Venezuela, a přitom je také držena. V chaosu, jako Venezuela. Zdá se, že světoví hráči se činí. Destruktivně…

Když se vrátím k Latinské Americe, je mi smutno, že vypadá jako stadion Maracaná v Riu. Ten je bez proudu, stoličky či sesle vytrhané, trávník rozkopaný, protože pod ním bylo technické zařízení, které se hodilo ukrást. Maracaná, kterou orazítkovaly kopačky nějvětších borců kopané, je rozkopána a zakopána. Do historie, která se, nejen v Brazílii a Venezuele, připomíná svým opakováním.

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů