Primavera venezolana?

Na rovníku jaro není a nebude. Ani to politické. Nicméně, iberoamerický kontinent, a tady se budu opakovat, hoří. Chtělo by se to vysvětlit pádem a smrtí pozitivních osobností, pokud za ně můžeme považovat Castra a Cháveze. Padla argentinská prezidentka, padl Lula da Silva i jeho chovanka Rousseffová a bůhví kam má nakročeno Nicolás Maduro, který v Caracasu tu laboruje s Nejvyšším soudem, tu chce nové volby do ústavodárného parlamentu, které by změnily Chávezovu ústavu z roku 1999, ještě jakžtakž demokratickou.

Chávezova PSUV je dnes nenáviděna:

Připomíná to vystoupení jednoho z politiků ve Vysočanech roku 1989. Jeho rudé tričko dráždí býky v ulicích. Venezuela toho nemá mnoho k snědku. Sice je nařízeno péci chleba, kde ovšem brát mouku, to sekretariáty neporadí. Cena těžké ropy, kterou  země produkuje, poklesla ze 159 dolarů za barel na dolarů 50. Navíc, státní ropná společnost, která před americkými volbami poslala Trumpovi na volby půl milionu dolarů, nedotuje svůj rozpočet na opravy. Potrubí koroduje, sváry praskají a denní úniky nejen znečišťují zemi, ale také představují denní ztráty mnohem vyšší než kapesné pro Trumpa.

Režim se podle venezuelských blogerů drží jenom díky Kubáncům. Těm, kteří na pokyn z Havany přijali, snad trochu podivně, venezuelskou cédulu neboli občanku. Jsou jich prý tisíce. To jsou ti, kteří tleskají Madurovi. A pak jsou ti, kteří jsou občas v ulicích, a jejichž situace není záviděníhodná. Režim ovšem nepadne. Kam by také padal. Evropská Ukrajina je na tom hůře než Venezuela, a přitom je také držena. V chaosu, jako Venezuela. Zdá se, že světoví hráči se činí. Destruktivně…

Když se vrátím k Latinské Americe, je mi smutno, že vypadá jako stadion Maracaná v Riu. Ten je bez proudu, stoličky či sesle vytrhané, trávník rozkopaný, protože pod ním bylo technické zařízení, které se hodilo ukrást. Maracaná, kterou orazítkovaly kopačky nějvětších borců kopané, je rozkopána a zakopána. Do historie, která se, nejen v Brazílii a Venezuele, připomíná svým opakováním.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
3. 5. 2017 20:01

Ono se zdá, že Madurovi se nemusí ani „pomáhat“. On se zlikviduje sám. A současně zničí vše co zůstalo pozitivní po Chávezovi( no, ono pozitivní také nebylo vše, že).
Jo, ropa je radost i prokletí. Taková Kuba žije pořád a dokonce jde nahoru i bez ropy. Ale proslýchá se, že také plave na ropě.

Dana
Dana
3. 5. 2017 21:21

Nepreji bidu a chaos ani Venezuleanum. Ale maji, co si zvolili. Americane vubec do spravy Venezuely nezasahuji, pac je pro kapitalisty v teto situaci vyhodnejsi vubec nezasahovat a nechat volny prubeh upadku. . Nedavno dokonce poslali i hospodarskou pomoc. Neni to jen Maduro, ale cela socialisticka administrativa, ktera zdevastovala statni strukturu a proto mnozi nemaji nic proti tomu, aby se agonie naroda nechala v rukou venezuelskeho „lidu“. Jako odstrasujici priklad. Na jednu stranu je mi jich lito. Takova bohata zeme na prirodni zdroje, s trochou rozumneho hospodarstvi by mohli zit v blahobytu. Ale to oni ne, masam se zachtelo tridniho… Číst vice »

Gatta
Gatta
4. 5. 2017 7:23

Re Dana – zkuste taky tak pěkně a jasně vysvětlit třeba mizérii Haity a nebo aktuální problémy Portorika.

orinoko
4. 5. 2017 8:01

Kriste pane, to je vyhrez. Taková sedlina predpotopnich blabolu propagandy starého Barnuma je nevídaná. V lebce ground Zero.
Doporučují shlédnutí amerického seriálu Dum z karet. Sami o sobě natočili , jak funguje demogracie v nejvyšších patrech amerického pekla.
Ve Venezuele probíhá mix převratu v Chile a na Haliči, a emericka prasečí hlava je prý neutrální.
Kdo zplodil a vychoval takové patologicke bezmozky?

Bety
Bety
4. 5. 2017 8:15

Re Dana – Američané nezasahují… No bodejť. Od toho tam mají místní pátou kolonu, která dostávala za starých zlatých časů považte – celé JEDNO PROCENTO
ze zisků americké těžební společnosti!!! Pro ně to bylo dost a ten zbytek? Vždyť to jsou buď míšenci nebo dokonce čistokrevní indiáni, prostě póvl, který buď přežije, nebo hlady chcípne, komu na tom záleží? Chávez byl blázen, který si myslel, že jsou to taky lidi, a že když žijí v zemi s ropou, že by z toho taky měli něco mít, no blázen, že Dano?

Dana
Dana
4. 5. 2017 18:08

Samo, ze se neuspech jihoamerickeho socialismu svede na imperialisty, miliony nespokojenych obcanu vsak mluvi za vse.. Proc teda v ulicich nejasaji, ze jsou radi chudi, jen kdyz mohou tancit a zpivat internacionalu ? Za mne mohu rici, ze nevim, proc by se mely Spojene Staty nejak michat do anarchii a rozpadu civilisace nekde ve svete. . Ano, ten moralni maras je nejen ve Venezuele, ale i Haiti, Portoriku, Salvadoru a dalsich. Co s tim ? Namnozene masy bez pohledu do budoucnosti a neznale smyslu jejich existence. Moje pointa je, ze socialismus take selhal. Jedine, ze by ted Maduro vyhlasil stanne… Číst vice »

Vitas
Vitas
4. 5. 2017 18:24

Re Dana – Píšete od stolu hovadiny a naučené fráze. Nevím, co vás vede k mentorskému konstatování, že takto všude končí socializmus… Asi vám uniklo předchozích 13 let Chávezovy vlády, kdy tam socializmus fungoval a to takovým způsobem, že se do Venezuely hrnula celá Latinská Amerika. Ano, Maduro nestojí jako prezident za nic, když nic jiného, tak je extrémně slabý, takže se neobejde bez podpory místních funkcionářů, za což jim toleruje jejich zvůli která rozbujela do extrému. Nicméně toto je způsobené osobností Madura, nikoliv socializmu, protože za Cháveze by nic takového možné nebylo. Ti, kteří dnes Venezuelu sráží by za… Číst vice »

Gatta
Gatta
4. 5. 2017 19:30

Re Dana – ta rozprava o příčinách potíží Haiti a Portorika, ta byla tedy velmi slabá …

Bety
Bety
4. 5. 2017 19:47

Rozprava s Danou je vždycky velmi slabá, místo argumentů jen fráze. Ale něco zajímavého přece jen napsala, cituji:“ Namnožené masy bez pohledu do budoucnosti a neznalé smyslu jejich existence. “
A copak je tedy asi smyslem existence takových exotů jako je Dana, co myslíte?

Gatta
Gatta
4. 5. 2017 19:58

Re Bety – třeba se to dozvíme …

Dana
Dana
4. 5. 2017 20:49

Chavez mel jeste z ceho utracet, protoze ukradl zapadnim investorum, se kterymi mel mnohalete smlouvy, ohromny majetek. Nazval to znarodnenim. To se to lehce rozdava z ciziho , ze . Maduro je tak zoufaly, ze chce dat ukradeny americky majetek(oil company PDVSA) do spravy ruskeho Rosneftu, kdyz uz u Cinanu vyschl kredit. . To se Americanum libit nebude. Ale i v predani ropoveho prumyslu Rusum, i tak , to znamena jen prodluzovani agonie. Jen at Venezuelci, co se e vraci z Peru, agituji pro madurovsky socialismus. Hodne zdaru. At presvedci Venezuelany. V zemi, kde stat urcuje i to, jak se… Číst vice »

orinoko
4. 5. 2017 21:16

Soudrzko, a co kapoPortoriko, DitRIOT, emericky galaktický dluh, armáda složená z barevného plebsu, kašpárek v Bílém housu, soudruh McMaster, který jakoby vypadl z fáze, a MccoCain , který zjistil , ze může přijít o kejhak ve válce , kterou tak vřele propagoval?
Jestlipak vis, soudrzko, ze světové reznictvi už brousí noze na světové prase No.1?
Az tohle skončí, tak v tom vašem prasecim chlivku nezůstane kamen na kameni.
Ani antikoncepční tělísko nebude k nalezeni.

Dana
Dana
5. 5. 2017 0:55

No a islamisti si uz brousi noze na Evropany.
Vlastne, nejen ze brousi, ale uz i cvici v praxi.

Ve Spojenych Statech se alespon vazne debatuje o zabezpeceni hranice proti najezdnikum z tretiho sveta…