Připravuje se Bulharsko na válku?

V některých městech v Bulharsku – Sofii, Slivenu, Šumenu atd. – obdrželi mladíci předvolání, aby se dostavili pro informace, kam se mají hlásit v případě mobilizace, pokud dojde k vojenským akcím.

V jednom z oznámení, které obdržel mladík ze Slivenu a jež má k dispozici televize Ataka, se píše:

V souladu s Vaší povinností vyplývající ze Zákona o obraně a ozbrojených silách Bulharské republiky se dostavte dne 21.01.2015 od  09:30 do 12:00 hod. nebo od 13:30 do 17:00 hod. na Oblastní vojenskou správu ve Slivenu, kancelář č. 28, abyste převzal (nebo odevzdal) povolávací rozkaz.

Dostavte se s tímto oznámením a se svojí vojenskou knížkou.

V případě, že se nedostavíte, vystavujete se trestní odpovědnosti podle §330, odst. 1 ZOVS RB (pokuta od 250 do 2 500 leva).

Starší odborník v kanceláři pro vojenskou evidenci

správní územní celek Sliven

razítko

podpis

Poté, co se mladíci dostavili v souladu s oznámením, dozvěděli se, že byli pozváni, aby je informovali, kam přesně se mají dostavit v případě vyhlášení mobilizace, pokud dojde k vojenským akcím.

Podle velitele Vojenského okruhu Sliven jim byl uložen úkol zformovat jakési útvary, ale na otázku, o jaké přesně se má jednat útvary, neodpověděl a také nesdělil, kdo jim podobný úkol uložil.

Jedná se o podivnou shodu dvou faktorů. První: mladíci obdrželi svá předvolání pár dnů po návštěvě Johna Kerryho, ministra zahraničí USA a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Sofii. Vypadá to, že akce s předvoláními probíhá na základě příkazu těchto dvou vysoce postavených severoatlantických emisarů, které bulharští vyšší úředníci okamžitě splnili. Není to náhoda, že při jejich rozhovorech v bulharském hlavním městě s bulharskými vládními úředníky bylo Rusko označeno jako hrozba evropské bezpečnosti. Druhý faktor související s předvoláními: 20. ledna začala na základě výnosu ukrajinského prezidenta Pjotra Porošenka na Ukrajině tříetapová částečná mobilizace. V první etapě, která potrvá 90 dnů, je naplánováno mobilizovat 50 tisíc lidí. A celkem v průběhu tří etap – 200 tisíc lidí.

Velitel západního regionálního tiskového střediska ukrajinského ministerstva obrany Alexandr Poronjuk přiznal, že s mobilizací v západní části země jsou velké problémy. Tak například 14 místních rad odmítlo převzít předvolání a více než polovina lidí, kterým byla doručena, se nedostavila ke zdravotní komisi, 37% z těch, kteří měli být mobilizováni, opustili ukrajinské území. V Zakarpatské oblasti Rusínové (kterých je od 2 do 4 mil.) a Maďaři (160 tisíc lidí) odmítají mobilizaci a prohlašují, že jsou proti militarismu, rusofobii a že se nejedná o jejich válku. V Ivano-Frankovské oblasti se více než polovina předvolaných nedostavila před komisi. V Ternopolské oblasti byli zaznamenány případy masového útěku obyvatelstva do Ruska.

Je možné, že by se všechny tyto díry měli zaplnit bulharskými mladíky? Není to náhoda, že z pódia Národního shromáždění lídr politické strany Volen Siderov varoval před „nebezpečím zavlečení Bulharska do války NATO proti Rusku“, a před tím,  že „v blízké budoucnosti bude vláda odpovědná za oběti, které Bulharsko utrpí v této válce.?“ Dostane bulharská veřejnost od vlády jasnou a konkrétní odpověď o účelu připravované mobilizace, nebo jako vždy zůstane vše zahaleno mlhou a nevyjasněné?

Dále podle informací lídra Ataky Volena Siderova mají být v Šable umístěny jaderné zbraně proti Rusku. Doslova řekl: „V Šable mají být pravděpodobně umístěny jaderné zbraně, možná chemické a všechno to má být nasměrováno proti Rusku.“

Ministerstvo obrany se vyjádřilo, že obrana mobilizaci neprovádí, ani nepřipravuje válku proti žádnému státu. Prý vyjádření a vývody lídra Ataky Volena Siderova nejsou pravdivé.

Zdroj: Hlas Ruska

Překlad: Irena

Pozn. překl.: Jistě, zatím se provádějí pouze přípravné akce, že? Aby se to pak spustilo tak rychle, že se občané nestačí ani ohlédnout.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lima
lima
30. 1. 2015 19:59

Len, aby Bulharov mimo ineho nepripravovali na „bratsku NATO vypomoc“ Grecku, ked tam zacina vznikat rebelia, ktora sa nepaci Bruselu a potazmo aj marionetkam EU, podobne ako aj USraelskym diktatorom.

zajoch
31. 1. 2015 5:33

S autorem tohoto článku se shoduje ve věci využití bulharských vojáků i Georgij Kolarov ve svém článku Novinky z kolonií, neboli John Kerry v Bulharsku. Píše zde, že na pomoc Ukrajině by bylo obtížné využít maďarské nebo rumunské vojáky, protože v obou zemích jsou vazby na Zakarpatí a Zakarpaťané se proti současné ukrajinské vládě bouří a nakonec by mohli své zbraně použít proti ní. V Bulharsku žádné takové vazby nejsou a vzdálenost Bulharska od Ukrajiny není tak velká, aby byla překážkou, a proto se pravděpodobně v Bulharsku něco takového připravuje.

fajt
31. 1. 2015 8:59

a mozna si jenom bulharska pro emericka verchuska vynucuje loajalitu svych poddanych ( ti po poslednich udalostech dost remcaj ) – samozrejme jsou svou armadu schopni pouzit proti komukoliv, na koho emericky prst ukaze,ale asi nejvice proti vlastnimu lidu … a propo si vzpominam, jak armadu proti stavkujicim pouzili i zdejsi vladnouci kokoti, Topolanek je vyslal proti autobusakum, dokonce byla polo tajna smernice, ktera narizovala vojackum ( i kdyz to uz byli polo zoldaci) v pripade potreby ( tedy pouheho rozkazu) pouzit osobni zbran, tedy samopal … proste v emericke demograci jsou kurwy kam se jenom podivas. ..)