Proč Putin staví mešity

Mešita v Moskvě

„Jestliže lidé definují situace jako reálné, jsou tyto reálné ve svých důsledcích.“ W. I. Thomas

Thomasův teorém je základním teorémem sociálních věd. Podobně ho už před Thomasem vyjádřila i celá řada dalších učenců, včetně Marxe a Freuda. Je to takové „sebenaplňující se proroctví“. Vzniká tehdy, když jsou lidé záměrně uváděni v omyl, nebo jejich předsudky zamlží vidění reality.

Počátkem sebenaplňujícího se proroctví je nesprávná definice situace, jež vyvolává takové chování, díky kterému se původně mylná představa stane pravdivou. „Prorok“ to potom uvede jako doklad toho, že měl od samého počátku pravdu.

Některé nejobvyklejší a nejznámější příklady:

  • Jakmile dostatečné množství vkladatelů uvěří pověstem o nesolventnosti banky, žádná poměrná likvidita jejích aktiv jí nepomůže a banka se opravdu stane nesolventní.
  • Nervózní student, přesvědčený, o tom, že určitě propadne, věnuje více času starostem než studiu, a není se co divit, že pak podá slabý výkon.
  • Předsudky a diskriminace zaměřené proti cizí etnické, národnostní, rasové skupině jsou zakořeněny hluboko ve struktuře naší společnosti a sociální psychice jejích členů. Člen cizí skupiny je odsuzován systematicky, v podstatě bez ohledu na to, co dělá. Očekáváme vždy to horší. Například říkáme, že Cikáni kradou. V důsledku toho Cikána nikdo nezaměstná a on je opravdu nucen krást.
  • Pokud od lidí očekáváme něco špatného, vysíláme k nim nevědomky odpovídající negativní signály a lidé se podle toho začnou chovat. Jak napsal Tribun: „Chovejte se k lidem jako k prasatům a začnou chrochtat.“ Známý je příklad z My Fair Lady – Líza se začala cítit a chovat jako dáma poté, co se k ní plukovník Pickering začal jako k dámě chovat.
  • Příklad s válkou by měl být výstražný: Lidé se domnívají, že válka mezi národy je nevyhnutelná. Představitelé těchto národů, poháněni tímto přesvědčením, se navzájem stále více odcizují a odvetně odpovídají na každý „útočný“ krok z druhé strany „obranným“ opatřením na straně vlastní. Rozšiřuje se zbrojní potenciál, zvětšují se zásoby surovin a narůstá počet mužů ve zbrani, až nakonec očekávání války pomůže vytvořit skutečnost.

Trochu jiným případem jsou situace, ve kterých se sice mylná představa neuskuteční, ale my trpíme některými příznaky, jako kdyby se stala:

  • Čekáme, že bude pršet, tak se vláčíme s deštníkem, i když potom neprší.
  • Dítě se v noci bojí strašidel. Strašidla se samozřejmě nestanou realitou, ale dítě může strávit bezesnou noc ve strachu (a nejen dítě, noční „bubáky“ znají i dospělí).

Thomasův teorém údajně platí jen v lidské společnosti. Myslím ale, že to není tak docela pravda. Sleduji naše kocoury. Jeden se bojí, že ho ten druhý napadne a začne tedy utíkat. Druhý kocour ho začne honit, i když to původně vůbec neměl v úmyslu.

A souvislost s Putinem a otevřením velké mešity v Moskvě? Putin si zřejmě uvědomuje, že každá akce vyvolává reakci a každý útok na islám se velmi pravděpodobně vrátí v kruté podobě. Dehonestování muslimů, vyvolávání nepřátelských a nenávistných nálad je totiž především nepředvídavé.

***

P.S.: K tomuto článečku mě inspirovaly informace ve dvou komentářích merlin na OM.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
142 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Starý doktor
16. 1. 2016 8:21

Díky „spontánní“ migraci toto bude dříve….
Konec evropské kultury – islamizace Evropy
https://www.youtube.com/watch?v=T2ij_qtGy6Y

Alena
Alena
16. 1. 2016 10:47

není náhodou přestavěná z kostela?
Připadá mi kýčovitá
top mešity světa
http://www.top10list.cz/top-10-nejkrasnejsi-mesity-na-svete/

Sio
Sio
16. 1. 2016 10:52

Docela mi to pobavilo, přemýšlím, zda takový článek někdo napíše z omezenosti nebo díky své drzosti. Ano, Thomasovo pravidlo platí, ale jen do určité míry, každý jen trochu hloubavý člověk na to přišel sám. Doporučoval bych autorce i Tribunovi nejméně 5x denně se zastavit a nejméně 30x ho jako mantru zopakovat. Anebo se alespoň zamyslet, jak se dá aplikovat na ně samotné. Trochu pomůžu: 1. Můžete klidně přistupovat ke všem imigrantům jako k profesorům a doktorům a pevně věřit tomu, že takoví sem přicházejí. Ujišťuji vás, nestanou se z nich profesoři ani doktoři. Zůstane to tak, jak to je. Mnozí… Číst vice »

Alena
Alena
16. 1. 2016 10:54

pane Sio, pěkně napsáno

niky
niky
16. 1. 2016 12:42

děkuji Sio, opravdu přesné zhodnocení!

Magnus Maximus
Magnus Maximus
16. 1. 2016 12:50

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/schauble-konec-eurozony-muze-nastat-behem-nekolika-dni/ Ohledně tohoto odkazu mám dotaz na místní osazenstvo, kde očekávám fundovanou odpověď, která bude zároveň srozumitelná. Takže nějaký Schauble tvrdí, že když se zavedou hraniční kontroly, prý to povede ke kolapsu eura. A dále ,,Bez Schengenu, bez volného pohybu pracovníků a bez svobody cestování ve prospěch všech Evropanů euro nemá smysl.“ Tohle zase řekl ten Juncker. A dále, že „Ten, kdo zruší Schengen, přivede vnitřní evropský trh do hrobu. Problém nezaměstnanosti bude již těžko zvládnutelný.“ No já tomu vůbec nerozumím. Přestavme si teoretickou situaci, že se opět zadrátuje hranice, obnoví se pohraniční stráž a kontroly dokladů a třeba kufrů… Číst vice »

Magnus Maximus
Magnus Maximus
16. 1. 2016 12:56

Nechápu, proč by se Evropa z toho měla hroutit ? Šlo by jen o větší kontrolu nad pohybem lidí a tím o minimalizaci případného maléru ? Prosím o vysvětlení, ale vysvětlujte mě to, jako kdyby mě bylo deset let. Já tomu opravdu nerozumím. Proč se Brusel těm plotům a kontrolám tak brání ? I za socialismu bývalá ČSSR obchodovala s kapitalistickým západem prostřednictvím PZO a zboží a peníze přes hranice klidně proudily. Jen normální lidi to měli složitější s cestováním. Dnes nejde o zadržování lidí v republice. Prostě jen ukáží pas třeba. Co je na tom nedemokratického, proč se to… Číst vice »

peter.
16. 1. 2016 13:10

Sio napsal
zda takový článek někdo napíše z omezenosti nebo díky své drzosti.

Dobré!Stotožňujem sa s komentom v plnej miere.

Magnus Maximus
Magnus Maximus
16. 1. 2016 13:24

Výborně Sio ! Dobře napsáno. Tenhle Tribun s Janikou … to je přímo hrůza ! Jsou čím dál tím horší a militantnější.

fajt
fajt
16. 1. 2016 13:32

lidé jsou v podstatě svině ( čest výjimkám ), proto je i jejich realita svinská – od jisté doby žádné perly v hnoji nehledám ( předcházím stavu, který trápil pouze hledače ) no a pokud jsou tam, tak buď se vynoří a nebo příroda s nima. ..)

Béda
16. 1. 2016 13:47

V souvislosti s článkem zůstává otevřená otázka, kdo ze dvou vzájemně si oponujících skupin v otázce migrace (z muslimských zemí) si fabuluje fakta a projektuje virtuální realitu a kdo se fakt drží. V této souvislosti by nám Janika mohla říct jestli 1/je pravdou, že převážná většina přijíždějících migrantů z nejrůznějších muslimských zemí (jsou mladí muži. Je to fakt anebo smyšlenka? 2/ jestli záběry z nejrůznějších zemí o ignorování místních policistů při vstupu do prvnmího státu EU jsou fakt anebo smyšlenka? 3/ jestli výsledek průzkumu uvedeného dokonce ČT, že většina migrantů požaduje ve své komunitě v EU zavedení práva šaría je… Číst vice »

Alena
Alena
16. 1. 2016 13:53

pane Bédo
jestli myšlenková konstrukce, uvedená na svobodném rádiu, že do Evropy má přijít v roce 2016 8 až 10 mil.imigrantů, přičemž Německo přijme jen 1 mil.,
je fakt nebo smyšlenka?

https://www.youtube.com/watch?v=1YJ-yUELWEQ

hudryper
hudryper
16. 1. 2016 14:11

Magnus Maximus napsal
Proč se Brusel těm plotům a kontrolám tak brání ?

Kdybyste byl na jejich postech a pobíral měsíční základní plat 32 000 Euro,vy byste nebránil dosavadní svoje koryto a s tím i korýtka
zhruba 25 000 příslušníků t.zv.bruselského lidu ?

Béda
16. 1. 2016 14:25

Alena napsal pane Bédo jestli myšlenková konstrukce, uvedená na svobodném rádiu, že do Evropy má přijít v roce 2016 8 až 10 mil.imigrantů, přičemž Německo přijme jen 1 mil., je fakt nebo smyšlenka? https://www.youtube.com/watch?v=1YJ-yUELWEQ Ono to bude mnohem složitější, paní Aleno. Mamá Merkel, aby Německoé nemuselo přijmout další migranty tlačí na integraci muslimského Turecka (v Turecku je cca 99% muslimů a pouze cca 1% nemuslimského obyvatelstva), které podporuje džihádisty, provádí genocidu Kurdů a má volně prostupné hranice směrem k džihádistům. Takže půjde o pověstné 3 v jednom. Dostaneme v jednom balíku mugranty, 75 milionů tureckých muslimů a džihádisty k tomu.… Číst vice »

Irena
16. 1. 2016 14:44

Magnus Maximus napsal
Magnus Maximus

Víte já bych to řekla jako Pjakin. Položil jste otázku a sám jste si na ní rovnou správně odpověděl – žádnou. Teď se ptejte dál. Proč to tedy tvrdí? Chtějí snad zakrýt pravý důvod proč hranice uzavřít nehodlají? Odpověď: Oni si tu ty migranty přejí mít. A pročpak si je tu přejí mít?… můžete zase pokračovat zase vy.

abx
abx
16. 1. 2016 14:55

„definovat“ situaciu ako realnu je nezmysel. realna situacia je alebo nie je, pokial je, nevyzaduje ziadne definicie, snad opis toho co je. „definicia“ to je to, co sa odohrava v hlavickach humanitnych vzdelancov, ktori by chceli nejako kompenzovat nedostatok informacii o realite, pripadne ospravedlnit neschopnost svojho chapania reality – obavam sa, ze clanok opisuje prave ten druhy pripad…

Sio
Sio
16. 1. 2016 15:12

Magnus Maximus napsal Nechápu, proč by se Evropa z toho měla hroutit ? Šlo by jen o větší kontrolu nad pohybem lidí a tím o minimalizaci případného maléru ? Prosím o vysvětlení, ale vysvětlujte mě to, jako kdyby mě bylo deset let. Já tomu opravdu nerozumím. Proč se Brusel těm plotům a kontrolám tak brání ? I za socialismu bývalá ČSSR obchodovala s kapitalistickým západem prostřednictvím PZO a zboží a peníze přes hranice klidně proudily. Jen normální lidi to měli složitější s cestováním. Dnes nejde o zadržování lidí v republice. Prostě jen ukáží pas třeba. Co je na tom nedemokratického,… Číst vice »

Sio
Sio
16. 1. 2016 15:14

Béda napsal V souvislosti s článkem zůstává otevřená otázka, kdo ze dvou vzájemně si oponujících skupin v otázce migrace (z muslimských zemí) si fabuluje fakta a projektuje virtuální realitu a kdo se fakt drží. V této souvislosti by nám Janika mohla říct jestli 1/je pravdou, že převážná většina přijíždějících migrantů z nejrůznějších muslimských zemí (jsou mladí muži. Je to fakt anebo smyšlenka? 2/ jestli záběry z nejrůznějších zemí o ignorování místních policistů při vstupu do prvnmího státu EU jsou fakt anebo smyšlenka? 3/ jestli výsledek průzkumu uvedeného dokonce ČT, že většina migrantů požaduje ve své komunitě v EU zavedení práva… Číst vice »

Sio
Sio
16. 1. 2016 15:23

Béda napsal Ono to bude mnohem složitější, paní Aleno. Mamá Merkel, aby Německoé nemuselo přijmout další migranty tlačí na integracimuslimského Turecka (v Turecku je cca 99% muslimů a pouze cca 1% nemuslimského obyvatelstva), které podporuje džihádisty, provádí genocidu Kurdů a má volně prostupné hranice směrem k džihádistům. Takže půjde o pověstné 3 v jednom. Dostaneme v jednom balíku mugranty, 75 milionů tureckých muslimů a džihádisty k tomu. Evropa, jestli se EU nerozpadne se díky matince Merkel má věru na co těšit. Česká ekonomika je na té německé životně závislá. Čekají nás těžké časy, počítám. Jedině, že by německé elity ponechaly… Číst vice »

Béda
16. 1. 2016 16:43

Premiér Bavorska a hlava strany, vládnoucí v koalici v SRN, Křesťansko-demokratické unie (KDU) Horst Seehofer dal kancléřce Angele Merkelové ultimátum: jestli během dvou týdnů nebude zajištěn pořádek na německé hranici, je rozhodnut podat žalobu k Ústavnímu soudu (ÚS) Německa…

Více: http://cz.sputniknews.com/politika/20160116/2146597/premier-bavorska-merkelova-ultimatum-uprchlici.html#ixzz3xQVHYk1c

to je jedno
to je jedno
16. 1. 2016 17:24

Podobnosti mezi Islámem a nacismem: 1. Teorie o nadřazenosti jedné skupiny lidí nad jinými – Islám: Muži nad ženami, muslimové nad nevěřícími – nacismus: árijská rasa nad Slovany či nad židy 2. Právo pro nadřazené lidi utlačovat podřadné lidi: – Islám: lze bít ženy, lze žádat zvláštní daně po nevěřících či je zabít – nacismus: lze zotročovat Slovany, vybíjení židů či Romů a Slovanů 3. Požadavek teritoriální expanze pro nadřazené lidi vůči podřadným lidem všemi formami a tedy i násilně: – Islám: džihád po celém světě dokud se celý svět nepromění v jednu ummu – nacismus: požadavek na lebensraum pro… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
16. 1. 2016 17:26

to je jedno napsal Podobnosti mezi Islámem a nacismem: 1. Teorie o nadřazenosti jedné skupiny lidí nad jinými – Islám: Muži nad ženami, muslimové nad nevěřícími – nacismus: árijská rasa nad Slovany či nad židy 2. Právo pro nadřazené lidi utlačovat podřadné lidi: – Islám: lze bít ženy, lze žádat zvláštní daně po nevěřících či je zabít – nacismus: lze zotročovat Slovany, vybíjení židů či Romů a Slovanů 3. Požadavek teritoriální expanze pro nadřazené lidi vůči podřadným lidem všemi formami a tedy i násilně: – Islám: džihád po celém světě dokud se celý svět nepromění v jednu ummu – nacismus:… Číst vice »

Sio
Sio
16. 1. 2016 17:57

to je jedno napsal 10. Historie vzájemných vřelých vztahů mezi muslimy a nacisty. Muslimské SS divize s turbany. Obdivné výroky muslimských muftíů na adresu Hitlera a naopak Hitlerovy obdivné výroky na adresu Islámu. 11. Prosazování svých cílů i terorem i lhaním: – Islám: dnešní i historický terorismus, nauka Taqtiya o přetvářce muslimů – nacismus: terorismus v Československém pohraničí, nedodržování podepsaných mezinárodních smluv. 12. Oběti: – Islám za 14 století prý až 270 mil. nepřirozeně zesnulých osob ( viz. zjištění historika Billa Wernera) – Nacismus 50-60 mil. osob za 2WW. 13. Regulace sexuálního života: – Islám: žena muslimka se nesmí vdát… Číst vice »

Dana
Dana
16. 1. 2016 18:13

Putin stavi mesity, aby se zavdecil normalnim muslimum a take doufa, tedy doufal, ze svou vstricnosti odradi nektere od zradikalisovani se. Ovsem to se nestalo, islam ma jinou logiku. Videla jsem na TV pompesni otevreni moskevske mesity v Moskve, recneni o mirumilovnem islamu a svetovem souzneni, o pratelstvi muslimskych bratru vsude na svete. Vsak take nejvice na mesitu venoval bratr miliardar-muslim z Dagestanu, sulejman Kerimov. .Cestni hoste byli dalsi krivaci T.Erdogan a M.Abbas. S Erdoganem se jeste v zari minuleho roku Putin objimal, nu, jeho predstava, ze kdyz bude pratelsky a ocekavat jen dobro, tak z se mu to dobro… Číst vice »

hudryper
hudryper
16. 1. 2016 18:43

Dana napsal Zde se udal velky podraz na Putina, dyka do zad za pratelstvi, ne ze bych Putina litovala, to ma za to, ze se punktuje s hady….. Tento příspěvek z lůna us.armády je důkazem toho,že se i oficiální politika USA vůči některým nepohodlným „spojencům“ mění. Když k tomu přičteme, že : http://www.novarepublika.cz/2016/01/primator-ankary-doporucil-velvyslanci.html , dává to docela pěkný signál do budoucna. Rusko i dříve SSSR dělali nejefektívnější národnostní politiku ve světě,mají v tom velké zkušenosti,z nichž profituje zejména Putin. Co dokázal na čečenském Kavkaze,to se podobá spíše zázraku,než dosažení politického cíle. Rovněž okamžité uklidnění na Karabachu v posledních týdnech ukazuje… Číst vice »

fajt
fajt
16. 1. 2016 18:49

http://www.csfd.cz/film/410755-sazka-na-nejistotu/videa/?type=9&video=157709410#play-video-157709410 ( http://www.ulozto.cz/xNiVSjxv/sazka-na-nejistotu-2015-cz-titulky-avi ) – doporučují, sice ukazuje jenom špičku ledovce (sice dost v mlze ) a jakýsi samočistící imperativ amerického banksterského kapitalismu, ale i tak je to čistý pohled do propasti. ..)

to je jedno
to je jedno
16. 1. 2016 18:58

Dana napsal Putin stavi mesity, aby se zavdecil normalnim muslimum a take doufa, tedy doufal,ze svou vstricnosti odradi nektere od zradikalisovani se.Ovsem to se nestalo, islam ma jinou logiku. Videla jsem na TV pompesni otevreni moskevske mesity v Moskve, recneni o mirumilovnem islamu a svetovem souzneni, o pratelstvi muslimskych bratru vsude na svete. Vsak take nejvice na mesitu venoval bratr miliardar-muslim z Dagestanu, sulejman Kerimov. .Cestni hoste byli dalsi krivaci T.Erdogan a M.Abbas.S Erdoganem se jeste v zari minuleho roku Putin objimal, nu, jeho predstava, ze kdyz bude pratelsky a ocekavat jen dobro, tak z se mu to dobro vrati,… Číst vice »

Bety
Bety
16. 1. 2016 18:59

Starý doktor napsal Díky „spontánní“ migraci toto bude dříve…. Konec evropské kultury – islamizace Evropy https://www.youtube.com/watch?v=T2ij_qtGy6Y Tak jsem se na to podívala a přemýšlím, oč těm autorům vůbec jde. Podle nich je porodnost Evropanů na sestupu a prý se to nedá zvrátit= l. LEŽ .(Vždy to jde, stačí jen aby lidi věřili, že nebudou mít s nakrmením dětí problém). Islamistů je už v Evropě tolik, že islamizace je neodvratná.= 2. LEŽ . (Tady právě platí ta poučka – uvěřte, že se s tím nedá nic dělat, tedy nebraňte se nevyhnutnému) A ZASE – co vlastně chtějí? Na jedné straně se… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
16. 1. 2016 19:00

Sio napsal
Dobrý seznam, je to opravdu k zamyšlení, ne?

To já se nad tím zamýšlím pořád. Jsem přesvědčen, že byl tyto informace měly jít k muslimům a ti by měli tu svou víru nějak zreformovat, nebo se jí vzdát… Jinak stáhnou lidstvo – tedy i sebe – do bažiny…

Alena
Alena
16. 1. 2016 19:11

Bety napsal Tak jsem se na to podívala a přemýšlím, oč těm autorům vůbec jde. Podle nich je porodnost Evropanů na sestupu a prý se to nedá zvrátit= l. LEŽ .(Vždy to jde, stačí jen aby lidi věřili, že nebudou mít s nakrmením dětí problém). Islamistů je už v Evropě tolik, že islamizace je neodvratná.= 2. LEŽ . (Tady právě platí ta poučka – uvěřte, že se s tím nedá nic dělat, tedy nebraňte se nevyhnutnému) A ZASE – co vlastně chtějí? Na jedné straně se naříká nad tím, že je lidí příliš mnoho, na straně druhé, že je jich… Číst vice »

Bety
Bety
16. 1. 2016 20:20

Aleno, já to myslela jinak. Chtěla jsem tím poukázat na to, že videa tohoto typu jsou manipulativní – tváří se, že nás varují před nebezpečím, ale zásadní sdělení je v tom – nechte to být, vidíte přece, že už je na všechno pozdě.
Nadnárodním korporacím je úplně u zadele, jestli dobytek ,který je živí, je islámský, křesťanský, budhistický …

Sasin
Sasin
16. 1. 2016 20:40

Myslím si, že Putin žádné mešity nestaví. Pokud se mohu domejšlet, nepostavil ani žádný kostel. Věřím tomu, že nepostavil ani řídící středisko vojenských operací.

Sasin
Sasin
16. 1. 2016 20:46

Bety • 16. Leden 2016

Nadnárodním korporacím je úplně u zadele, jestli dobytek ,který je živí, je islámský, křesťanský, budhistický …

A co tak je nakopat do perdele rovnou? Škrtem pera jidášské papalášské pracky, kterou povede a bude držet silná ruka podílníka na půdě a rozpočtu, jim rozčmárá všechny ksichty i s jejich lejstrama a papírama na každou proradnou šmelinu. Já se už na to těším až zblednou a zesmrtkovatí. Muheeeeee

P.S. Škrtem pera v naších rukou!

hudryper
hudryper
16. 1. 2016 22:32

A je to tady : Rakousko vrací pohraniční kontrolu a tím částečně pozastavuje svou účast v Shengenské dohodě. Řekl to v interview novinám Österreich spolkový kancléř Werner Faymann. „Teď na (naší) hranici je nutno předložit doklad, potvrzující totožnost. Jestliže se Evropské unii nepodaří zajistit bezpečnost vnějších hranic, tak plnění Shengenské dohody celkově bude zpochybněno. V takovém případě každá země musí kontrolovat své hranice“, řekl hlava rakouské vlády. Podle slov kancléře od 17. ledna vláda bude usilovně kontrolovat pohyb migrantů a vyhošťovat ty, kteří nemají právo na azyl nebo nepodali příslušnou žádost. Předseda spolkové vlády také slíbil, že bude blokovat poskytování… Číst vice »

Sasin
Sasin
16. 1. 2016 23:03

Dělejte jak umíte. :-) PŠM
Kto sú Rusi? Kto sú Slovania?

Furt lepší než jewrohujeři, muheeeee
https://www.youtube.com/watch?v=SV0IpIOUleQ

PPK
PPK
17. 1. 2016 5:18

Proč Putin staví mešity? Ad Dana • 16. Leden 2016 – … ne ze bych Putina litovala, to ma za to, ze se punktuje s hady … Islamska vira doporucuje lhat nevericim, coz je pojem takiya. Pan Dana nechce litovat Putina, že se punktuje s hady, přičemž připomíná, že islám doporučuje lhát nevěřícím, což je pojem takiya. Inu, ono to není jen specialita islámu, ale je to typická vlastnost náboženství všech (pokud vím). Doporučuji proto panu danovi, aby si např. přečetl některé „Perly z rabínské literatury“ na http://pistis.webnode.cz/news/citaty-z-talmudu/ (viz Sanhedrin 57a nebo Baba Kamma 37b nebo Baba Kamma 113a, přičemž… Číst vice »

PPK
PPK
17. 1. 2016 5:46

Ještě poznámku ke zde uvedenému odkazu na video Konec evropské kultury – islamizace Evropy na https://www.youtube.com/watch?v=T2ij_qtGy6Y Tam se říká, že s úbytkem populace ubývá i původní kultury. Není to pravda a bohužel, (když pominu mýlku těch, kteří se nad tím zamysleli jen málo), je to jen pouhý manipulační výmysl tzv. kavárenských intelektuálů a některých „ekonomů“, obhajujících globalizaci. Důvod: Pokud stát má skutečnou suverenitu, pak jen on rozhoduje o tom, koho (nejprve jako hosta a event. později i jako integrovaného občana) na své území přijme a koho ne. Poměr porodnosti totiž udává jen stav, kolik je v tom státě obyvatel a… Číst vice »

Béda
17. 1. 2016 6:45

hudryper, ten Faymann, to je ale dílo. Najednou, když jde o jeho zemi, začíná mít obavy o hranice Schengenu. Dokud se invazní armáda valila skrz Maďarsko a hlavní proud nesměřoval skrze Rakousko, tak Maďary kritizoval. Najednou uvažuje dokonce o tom, že by každá země měla kontrolovat své hranice. (Maďary je od začátku – v souladu s Dublinskou smlouvou kontrolují a tím zajišťují také hranice Schengenu). Nechápu, kde „demokraté“ typu Faymanna berou drzost vyhrožovat všem, kteří si příjímání cizích hostů natrvalo neodsouhlasili! Jak to, že „demokraté“ Merkelová, Faymann a spol. nemají zájem zeptat se lidí v daných zemích, jestli souhlkasí s… Číst vice »

PPK
PPK
17. 1. 2016 8:12

Ke lhaní politiků a náboženských vůdců ještě poznámku: Výhoda demokracie je v tom, že nám občanům lhaní politici vždy na své konkurenty spolehlivě prozradí, pokud z toho pro ně a pro jejich politickou stranu vyplyne nějaká výhoda pro následující volby. U náboženských vůdců je to složitější. Oni totiž i zjevné lži mohou odkázat na dogmata (nějakých a jen lidmi zcela vymyšlených) náboženských knih a věřícím tvrdit, že ty výroky jsou písemnou zprávou, nějakým božstvem těm vykladačům věr tajemně zjevenou. Fakt, že lžou, to potom opět odhalují jejich náboženští konkurenti, event. to často a naprosto spolehlivě odhalí i věda. Aby však… Číst vice »

Alena
Alena
17. 1. 2016 8:49

o imigrantech z praxe zde
http://www.zvedavec.org/prispevky/2016/01/6741-jsem-dozorce-v-dachau.htm

Tak přemýšlím o tom, zda by uprchlíci měli takový vztah k jídlu , oblečení a ubytování, pokud by si na to měli vydělat. To je dát jim kus pole, les a říci- postavte si obydlí a vypěstujte si a zpracujte si potraviny sami.

Imigranti a sluníčkáři se v mnohém podobají navzájem.
To jest ničení hodnot, které tady budovaly generace po tisíciletí

cnemo
17. 1. 2016 9:05

Aha, takže podle této teorie by nejlepším krokem v boji proti neonacistům bylo postavení Hitlerova mauzolea:) Myslel jste to tak, pane autore?

Sio
Sio
17. 1. 2016 9:19

K tomu lhaní. Pochopitelně pravda a lež jsou dialektické pojmy. V každé Pravdě je kus Lži a naopak, pokud opustíme bezpečné vody formální logiky, která samozřejmě používá pouze dvoustavový (binární) model. Jde o to, jaký je přístup subjektu (lháře) k faktům, zda je nevybírá účelově a vědomě nezatajuje podstatné, nepozměňuje je atd. Hodně se mluví o přímé demokracii, jako o skutečné demokracii. Málo se probírají rizika s tím spojená. Naivní a špatně informovaní občané mohou být utaženi na vařené nudli třeba k odhlasování stavby plynových komor, kde se zcela demokraticky budou spalovat ti, co jsou v menšině. Proto bych viděl… Číst vice »

Béda
17. 1. 2016 9:39

Stan napsal Pokud je milarda muslimů ve světě srovnatelná s nacisty (viz třináctibodové srovnání nicku „tojejedno“), tak se Putin podřizuje nacistům a měli bychom ho za povolení stavby katedrální mešity v Moskvě kritizovat. Nebo platí, že nemůžeme všechny muslimy házet do jednoho pytle a můžeme Putina dávat ostatním za příklad. Ze současné diskuse se zdá, že většina diskutujících si tento rozpor neuvědomuje a je ochotna současně souhlasit s „13 body“ a současně chválit Putina. Osobně bych byl pro to hodnotit s řádným odstupem a komplexně jak miliardu muslimů, tak Putina, jinak jsme v pozici nekritických fotbalových fanoušků. Co se týče… Číst vice »

Alena
Alena
17. 1. 2016 9:51

Sio napsal K tomu lhaní. Pochopitelně pravda a lež jsou dialektické pojmy. V každé Pravdě je kus Lži a naopak, pokud opustíme bezpečné vody formální logiky, která samozřejmě používá pouze dvoustavový (binární) model. Jde o to, jaký je přístup subjektu (lháře) k faktům, zda je nevybírá účelově a vědomě nezatajuje podstatné, nepozměňuje je atd. Hodně se mluví o přímé demokracii, jako o skutečné demokracii. Málo se probírají rizika s tím spojená. Naivní a špatně informovaní občané mohou být utaženi na vařené nudli třeba k odhlasování stavby plynových komor, kde se zcela demokraticky budou spalovat ti, co jsou v menšině. Proto… Číst vice »

Alena
Alena
17. 1. 2016 9:55

Stan napsal Pokud je milarda muslimů ve světě srovnatelná s nacisty (viz třináctibodové srovnání nicku „tojejedno“), tak se Putin podřizuje nacistům a měli bychom ho za povolení stavby katedrální mešity v Moskvě kritizovat. Nebo platí, že nemůžeme všechny muslimy házet do jednoho pytle a můžeme Putina dávat ostatním za příklad. Ze současné diskuse se zdá, že většina diskutujících si tento rozpor neuvědomuje a je ochotna současně souhlasit s „13 body“ a současně chválit Putina. Osobně bych byl pro to hodnotit s řádným odstupem a komplexně jak miliardu muslimů, tak Putina, jinak jsme v pozici nekritických fotbalových fanoušků. Co se týče… Číst vice »

Alena
Alena
17. 1. 2016 9:57

Alena napsal
pokud se řekne a, je zapotřebí říci i B
A v Rusku se staví mešity
Bv Rusku byla přijata nová bezpečností doktrína,kde mimo jiné hrozbu představují i radikální nacionalisté či skupiny klonící se k extremní náboženské ideologii. Žádnému z těchto subjektů nesmí být dovoleno, aby ničily tradiční ruské mravní hodnoty.

zapomněla jsem na odkaz
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zapomente-na-to-co-vam-vyklada-CT-Oskar-Krejci-zjistil-vice-o-vyhledech-valky-v-Syrii-417537

Béda
17. 1. 2016 9:58

Sio napsal K tomu lhaní. Pochopitelně pravda a lež jsou dialektické pojmy. V každé Pravdě je kus Lži a naopak, pokud opustíme bezpečné vody formální logiky, která samozřejmě používá pouze dvoustavový (binární) model. Jde o to, jaký je přístup subjektu (lháře) k faktům, zda je nevybírá účelově a vědomě nezatajuje podstatné, nepozměňuje je atd. Hodně se mluví o přímé demokracii, jako o skutečné demokracii. Málo se probírají rizika s tím spojená. Naivní a špatně informovaní občané mohou být utaženi na vařené nudli třeba k odhlasování stavby plynových komor, kde se zcela demokraticky budou spalovat ti, co jsou v menšině. Proto… Číst vice »

Béda
17. 1. 2016 10:01

Béda napsal Ano, demokracie je velké téma. Otázkou zůstává co to vůbec je? Formálně je to vláda lidu ale ve skutečnosti vládne (10 milionům) skupinka ministrů, šířeji skupinka 200 zvolených politiků, kteří lidu nejsou vůbec odpovědni ani nemohou být lidem bráni k odpovědnosti. A ten vtip o tom, že příště již nemusí být zvoleni – když předtím navodí takový neměnný legislativní rámec )třeba fotovoltaiku, privatizaci a tunelování, církevní restituce, zatažení státu do NATO a nekonečného seriálu jejich válek…), který lid natrvalo ožebračí a poškodí připomíná příběh bezdomovce, který přišel o bydlení podle nového Občanského zákoníku, protože se neodvolal v promlčecí… Číst vice »