Progresívní amazonizace

Vzdejte se, budete amazonizováni, psal jsem tu před třemi (sic!) lety. A jak dokazuje reportáž Já, robot v Amazonu, amazonizace progresivně postupuje. Amazon, to jsou nízké mzdy (přitom na české poměry prý nadprůměrné!), přísnost na zaměstnance hraničící s nevolnictvím a regulace, regulace, regulace, regulace všeho a všech v míře, které může konkurovat snad jedině stát, a to ještě s odřenýma ušima:

„Ty nevíš, jak máš chodit po schodech? Že se máš držet zábradlí?!“ „Pardon, neuvědomil jsem si to. Jsem tu první den.“ Tentokrát se to obešlo bez výtky, kdybych ale znovu vystoupal schody do prvního patra bez přidržování, mohlo by to vést až k vyhazovu. Přísná a podrobná nařízení lemují život tisíců lidí, kteří právě teď v obřím skladu Amazonu v Dobrovízi u Prahy chystají vánoční dárky.

Noví zaměstnanci bez identifikace nesmí sami ani na toaletu.

Mladému páru se nelíbí, že má podepsat pracovní smlouvu bez toho, aby viděl sklad zevnitř a měl alespoň přibližnou představu, co vlastně bude deset hodin denně dělat.

„Takhle je to tu nastaveno. Chcete pracovat? Pokud ano, tak kde je problém? Pokud ne, děkujeme, můžete jít.“

Třeba lepení krabice o krok dřív nebo později může být vyhodnoceno jako nedodržování pracovních postupů, a tedy „oceněno“ výtkou.

Zdi budovy zdobí motivační nápisy a slogany. Ten nad hlavním vchodem, jenž říká „Work hard, have fun, make history“.

Podobnost s „Arbeit macht frei“ tu nebude čistě náhodná.

A na závěr motto místo pointy:

Jediný důvod, proč tam je človek, je jeho mozek, na který při ukládání a balení dárků žádná křemíková náhrada prostě nemá. Alespoň zatím.

Tohle má být pokrok? Tohle má být svoboda? Jenže právě tohle je kapitalismus, jako vystřižený z nějakého distopického románu. Tohle chceme? Opravdu je amazonizovaná práce věcí svobodné volby zaměstnanců? Není to spíš nutnost, důsledek omezené volby na straně zaměstnanců a její zneužívání ze strany firmy, tedy vykořisťování jako z učebnice? Uvědomuje si vůbec někdo, že otročením v Amazonu dotují Češi Němcům láci na vánoční dárky?

Ale není to jen amazonizovaná práce, postupně se amazonizuje celá společnost. Projevuje se to mj. tím, že firmy jako Amazon prosperují.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments