Zdá se, že všechny ty internetové kampaně mají přece jenom nějaký účinek. Nejprve webové stránky Hill sdělily, že Sněmovna reprezentantů odkládá hlasování o kontroverzním návrhu zákona SOPA (Stop internetovému pirátství) až do té doby, než dojde ke konsensu. Stalo se tak i přesto, že zákonodárci projevili ochotu poněkud poopravit původní návrh zákona. Proti SOPA i PIPA (Návrh zákona o ochraně intelektuálního vlastnictví) se hlasitě vyslovilo mnoho technologických gigantů, včetně Google a Facebooku, a to z toho důvodu, že by tyto zákony mohly porušit svobodu slova a omezit inovace.
Dalším známkou toho, že byl vyslyšen hlas Internetu, bylo to, že Bílý dům v sobotu vydal prohlášení, které vyjadřovalo celou řadu všeobecných obav z protipirátské legislativy. Tři vládní představitelé v blogu řekli, že Bílý dům je proti úsilí, které by usnadnilo vzestup cenzury a poškodilo legitimní podnikání. „Každé úsilí v boji proti online pirátství musí chránit proti riziku cenzury internetu prostřednictvím zákonů a nesmí bránit inovaci našim velkým i malým dynamickým podnikům,“ řekli tito představitelé.
Mnozí, jako například Andy Greenberg ve Forbesu, tento blog vysvětlovali jako „kritiku SOPA a jeho senátního protějšku, PIPA,“ ze strany Bílého domu. Politico však vidí věci trochu jinak, poznamenává k tomu, že tento blog ve skutečnosti nikde neříká, zda by president podpořil některý z těchto dvou zákonů, aby prošel Kongresem. Politico říká, že se Bílý dům zjevně snaží „tančit na tenkém ledě“, protože president má vysoce postavené příznivce jak v Hollywoodu, tak v Silicon Valley, což jsou dvě skupiny, které mají na tyto návrhy zákonů velmi rozdílné názory. Reuters také uvádí, že z toho prohlášení není vůbec jasné, zda by Obama tyto návrhy zákonů vetoval.
Přesto je těžké sledovat, jak toto vládní „neobvykle neomalené prohlášení“ (podle Los Angeles Times) neznamená „nezdar hlavních hollywoodských studií a odborů, které vytvářejí lobbistické kampaně na podporu těchto zákonů.“ A také ještě nenastal čas pro odpůrce zákonů, aby si nárokovali vítězství, poznamenává JD Rucker ve Fast Company. Odpůrci těchto zákonů by neměli být spokojeni s prostým odmítnutím některých jejich ustanovení, ale měli by raději pokračovat ve své kampani, dokud celá ta legislativa neskončí na smetišti, říká Rucker. „Tyhle návrhy zákonů musí být úplně zlikvidovány,“ říká ředitel nadace Electronic Frontier Foundation pro duševní vlastnictví. „Po celou dobu jsme zastávali názor, že jsou neopravitelné.“
Převzato z The Slatest
Překlad: Aram