První kolona

Průjezd americké vojenské kolony přes Českou republiku, ta tzv. Jízda dragounů, by mi v zásadě nevadil, kdyby…

…kdyby se skutečně jednalo jen o průjezd (a ne o cirkus) …kdyby nebyl tak na štíru s ústavou (protože jde de facto o vojenské cvičení, které schvaluje parlament a nikoliv vláda) … kdyby primárním účelem bylo přesunout vojáky z místa A do místa B (a nikoliv ostentativně demonstrovat vojenskou přítomnost USA v Evropě, čímž se dostává do sporu s platnými mezinárodními závazky ČR i USA).

Ale i to všechno bych byl ochoten brát jako epizodu (byť s vědomím, že to ve skutečnosti může být jen první kolona, první epizoda salámové metody, začátek vaření české žáby v americkém hrnci, na jehož konci mají být rakety, radary a američtí vojáci všude tam, kde už nejsou Rusové).

Dokonce i přes devótnost některých Čechů, kteří chtějí Američany vítat, bych se dokázal přenést, vždyť podobná ostentativní servilita se najde v každé době a v každém režimu.

Co ale skousnout nedokážu je militarizace a polarizace společnosti, která celou akci provází, ten obludný hon na čarodějce, který propukl okamžitě poté, co se ukázalo, že ne všichni Češi jsou z amerického konvoje nadšeni, a opanoval veřejný prostor s intenzitou až pogromickou. Pluralita názorů? Jedině chcete-li se přít o tom, jestli jsou odpůrci konvoje ztroskotanci, nebo zaprodanci. Svoboda slova? Jedině chcete-li vyjádřit souhlas. Pokud pochybujete nebo máte výhrady, dostanete nálepku Putinova agenta, ruské páté kolony, hlupáka, komunisty, zrádce či zbabělce… a většinou všechno dohromady. Budete zesměšňováni, uráženi a umlčováni, s odůvodněním, že svými pochybami ohrožujete obranyschopnost země a šíříte ruskou propagandu.

Přestože jde o méně, než při sváru o radar, atmosféra je mnohem vyhrocenější. K hledání vnitřního nepřítele totiž přibyl militarismus, fascinace vojenskou silou a agresivní vystupování proti všem, kteří dávají přednost míru před válkou. Potřeba části české společnosti mít nepřítele, jak vnitřního, tak vnějšího, je téměř hmatatelná. Bohužel se jedná o tu část společnosti, která je aktivnější, více odpovídá režimnímu ideálu občana a má lepší přístup do médií (pokud je přímo netvoří), ve kterých potom pořádá štvanice na ty, kteří považují manifestační průjezd amerických vojáků přes střední Evropu za hloupý a nebezpečný.

Bolševická mentalita antikomunistů a rusofóbů, kteří nejsou schopni a ochotni připustit, že výhrady k „Jízdě dragounů“ nemusejí být nutně znakem ruské páté kolony, mě děsí víc, než všichni američtí vojáci, kteří k nám kdy přijeli, dohromady. Kde mám totiž záruku, že ti, kteří chtějí boj, skutečně nezačnou bojovat, a že nezačnou s likvidací vnitřního nepřítele, kterého si vysnili, aby si zjednodušili složitý svět? Kde mám záruku, že ti, kteří věří, že je správné a bohulibé zabíjet Rusy, nezačne zabíjet „Rusy“, které si našli mezi svými spoluobčany s jinými názory?

Ne, americký konvoj skutečně není problém sám o sobě, ale jako katalyzátor, který zintenzivňuje projevy bolševicko-fašistického stínu české společnosti.

Z tohoto pohledu je nakonec jedno, komu vlastně chtějí Američané svojí sílu a přítomnost demonstrovat, i když Rusové to nejsou zcela určitě – ty totiž stovka aut a pět stovek vojáčků sotva dojme. I kdyby to měl být vzkaz určený především Čechům, nebo přímo českému prezidentovi, největší problém představuje americká první kolona v Čechách, opak té údajné ruské páté, která štve, straší, vyhrožuje, blouzní o válce, manipuluje a rozděluje.

Kvůli ní, ne kvůli Američanům, půjdu zítra na demonstraci v Praze. Zajisté je důležité poslat Američanům vzkaz, že ne všichni Češi stojí bezvýhradně a nekriticky za nimi a že touží po tom dělat za ně levně jejich špinavou práci, ale mnohem důležitější je poslat vzkaz těm Čechům, kteří tvoří americkou první kolonu, že jim Čechy nepatří, že tu nejsou pány, že jsme tu i my, kteří odmítáme považovat válku za přijatelnou a slavnou alternativu diplomacie.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 45 komentářů