Putin na byzantském trůně – prokázání obdivu

 

Po patetickém přijetí ruského lídra v Řecku vyšlo najevo, že zde byl Vladimír Putin velmi očekáván. V době své návštěvy Řecka prezident navštívil svatou zemi a zúčastnil se bohoslužby na ostrově Athos.

Pouť ruského vůdce se neobešla bez zajímavého incidentu, když řečtí mniši posadili Putina na byzantský trůn. Právo sedat na něm měli pouze byzantští císařové. V tomto okamžiku se řecký prezident Prokopis Pavlopulos musel spokojit s lavičkou vedle obyčejných občanů.

To mimochodem svědčí o tom, že představitelé pravoslavných mnišských občin čekali obecně více na prezidenta Ruské federace než na Pavlopulose.

„Putin je jediný opravdový světový vůdce. Koho je s ním možné srovnávat? Obamu? Merkelovou? Oni mu nejsou rovni,“ uvedl otec Efraimos, který na Athosu slouží asi 20 let.

„Je to pravoslavný vůdce, který je připraven bránit Řecko, bude-li to nutné,“ uvedl další mnich.

Takový obrázek jasně ukazuje, že žádná západní propaganda nemůže přesvědčit určitou část Evropanů. Nehledě na Západem nafouknutou rusofobní hysterii respektují, ctí a přednostně vidí jako vůdce „svého“ státu Putina.

Zdroj: http://politikus.ru/events/77354-demonstraciya-voshischeniya-vladimir-putin-na-vizantiyskom-trone.html

Komentář: Jen bych doplnil k překladu článku Antona Orlovského, že po pádu Konstantinopole v r. 1453, kdy definitivně podlehla Turecku, nejvýznamnějším zázemím pravoslavné církve, která je zároveň jakýmsi kontinuálním strážcem byzantského odkazu, se stalo Rusko. V ruském prostředí a pravoslavném prostředí obecně je Moskva brána jako jakýsi dědic a nástupce byzantské říše a jako Třetí Řím. Na úrovni takových událostí, jakou byla i Putinova státní návštěva Řecka, není nic ponecháno náhodě a vše, co je součástí oficiálního jednání a ceremoniálu, včetně drobností či užitých žertů, má svůj promyšlený symbolický význam. Naprosto výjimečné posazení Putina při pravoslavné bohoslužbě v Řecku na autentický trůn vyhrazený jen bývalým byzantským císařům naznačuje další připravované posuny v zónách vlivu mocností a dalších sil v Evropě a nejen v ní. Podobně jako jasně červené šaty vévodkyně Kate při rovněž patetickém přijetí čínského prezidenta ve Velké Británii – červená barva šatů tradičně v Číně náleží na svatbě nevěstě. V tomto případě Kate symbolizovala budoucí Británii jako „čínskou nevěstu.“ Je známo, že těžiště globálních financí se postupně z Anglie přesouvá do Číny. Připomněl bych i přijetí čínského prezidenta naším Milošem Zemanem v letošním roce, s jeho prohlášením o tom, že teď už je Česká republika zemí nepodléhající diktátu Washingtonu a Bruselu. Na neformálním setkání delegací na jedné fotografii září červeně jeden jediný svetr mezi rozepnutými tmavými saky a košilemi s rozhalenkami – Zemanův.

Překlad a komentář: Pavel Křížek – CROIX

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bergpora
bergpora
30. 5. 2016 11:31

Pry si na trun nesedl, postavili ho pred nej, on tam pul hodiny stal, ale nedrepnul si…pochopitelne, neni zadny samoliby hlupak, to Erdogan by si na nej hned lehnul a jeste si nechal prinest döner z ulice.

hudryper
hudryper
30. 5. 2016 11:43

Milá a významná pozornost světovému vůdci má nepochybně velký symbolický význam a třeba říct, že si to Vladimír Putin vrchovatě zasloužil už jen tím,že se nenechal vyprovokovat k válečné
odpovědi na řadu provokací,které by si to podle jednodušších ruských občanů zasloužily. Znám
ještě jeden trůn,na který se nesmí během zápasu posadit nikdo jiný,než Ernst Hemingway. Je v aréně města Pamplona. Ano, to je to bláznivé místo,kde běhají mladí blázni před běžícími býky.

peter.
30. 5. 2016 12:20

Má to veľký,viac ako symbolický význam.Ako som už nie raz písal aj na OM,v pravoslávnej cirkvi sa dodnes uplatňuje princíp cézaropapizmu,keď panovník-cisár,je zároveň aj hlavou cirkvi.Titul „cár “ (cisár) zrušil v Rusku cár Peter I. preto,že nedokázal dosiahnuť, aby ho za svojho cisára považovali všetky autokefálne pravoslávne cirkvi vo vtedajšom svete.Preto má toto gesto aj politický význam.

lomikel
lomikel
30. 5. 2016 13:23

„Dva Římy padly, třetí stojí a čtvrtého již nebude.“

Tento zpusob globalizace zda se mi prijatelnym, respektive nejmene zlym resenim. Skoda ze uz v Milovicich nema stredni skupinu vojsk.

Jeste si neodpustim poznamku ze se nediskutuje o levici ci pravici ale prichyleni se k dubisku/carovi nebo ne. V globalni hre neni pro ideologickou sebezaslapenost misto, tim nerikam ze neni treba provest, pro dobry pocit davuu ideologickou ulidbu.

Jedine co je blbe je zajisteni kontinuity vlady, tohle ma liberalismus pres zas-tu-pytelsou demokracii vosefovany daleko lepe. Uz chapu tu nutkacvou potrebu aby vladce mel co nejdrive naslednika ( lepe i par zaloznich).

Alena
Alena
30. 5. 2016 13:52

Pan Putin si na křeslo nemohl sednout, nebylo tam totiž, jak je vidno z videa
zde
https://www.youtube.com/watch?v=lop1rou1x60
Co to znamená na symbolické rovině nevím, nedokáži ohodnotit
a výraz jeho tváře se mi nelíbil, jemně řečeno, byl velmi ustaraný( starostlivý)
a v souvislosti s nynějším Pjakinem se v duchu táži, zda spolupracuje či poslouchá GP?
Že situace v Rusku není jednoduchá a pokusy o svrhnutí Putina reálné, o tom svědčí i pan Pjakin

Alena
Alena
30. 5. 2016 13:55

občas by bylo dobré nalít si čistého vína a přes ohromnou víru v pana Putina či presidenta Zemana prostě zkonstatovat, že prohráváme. Upřesněno, obyčejní lidé, nepatřící mezi politické či podnikatelské elity českého národa, prohrávají již od roku 1989, a ještě se ten pád ke dnu nezastavil.

lomikel
lomikel
30. 5. 2016 14:04

alena – je zcela jiste ze obycejni lide mohou tak maximalne prihodit svou vazku na jiz pripravene hromadky. Proto take doufam ze pan Putin neni obycejny dobry clovek, to by to bylo dost v prde**

fajt
30. 5. 2016 14:11
Sio
Sio
30. 5. 2016 14:26

Alena napsal

občas by bylo dobré nalít si čistého vína a přes ohromnou víru v pana Putina či presidenta Zemana prostě zkonstatovat, že prohráváme. Upřesněno, obyčejní lidé, nepatřící mezi politické či podnikatelské elity českého národa, prohrávají již od roku 1989, a ještě se ten pád ke dnu nezastavil.

To je jako s tou lahví, napůl plná nebo napůl prázdná. Plná tedy rozhodně není, někdo sprostě upíjí.

fajt
30. 5. 2016 14:26

a na Donbasu se zase regulérně bojuje, no vot půjde asi o povinnou statistiku, která velké hráče moc netrápí. ..)

peter.
30. 5. 2016 14:37

Alena napsal Pan Putin si na křeslo nemohl sednout, nebylo tam totiž, p.Alena : V pravoslávnych chrámoch niet lavíc a všetci musia stáť.Aj cár(cisár).V moskovskom Kremli je Chrámové nádvorie,kde stojí aj chrám,ktorý navštevovali cári (od čias Petra Veľkého – Imperátori).V tomto chráme je vyhradené miesto,podobné ako to na vašom videu,kde ale aj cári museli stáť.Nesmeli si sadnúť,no bolo to miesto vyhradené len im. Tento zvyk – chrámy bez lavíc sa v pravoslávnych chrámoch na Slovensku nedodržiava.Sú v nich už lavice,aby si starí a nevládni ľudia mohli sadnúť. Takže v tom videu postavili Putina na miesto v chráme,ktoré bývalo a je… Číst vice »

fajt
30. 5. 2016 14:50

http://www.csfd.cz/film/51848-13-hodin-tajni-vojaci-z-benghazi/prehled/ – zajímavá, jak amíci z totálního fiaska dokáží udělat působivé ( pro široké masy) vítězství – koho bere pouze akce, tak ocení i tohle americké vojensko-politické školení. ..)

M.C.
30. 5. 2016 15:38

Alena napsal občas by bylo dobré nalít si čistého vína a přes ohromnou víru v pana Putina či presidenta Zemana prostě zkonstatovat, že prohráváme. Upřesněno, obyčejní lidé, nepatřící mezi politické či podnikatelské elity českého národa, prohrávají již od roku 1989, a ještě se ten pád ke dnu nezastavil. To řekl kdo, že prohráváme? Souhlasím, že zatím se to jeví tak, že se svět řítí do ři.., ale všeho do času. Es kommt der Tag…. jak říkal jeden nechvalně známý politik. Nevím, co si říká Putin, ale všimněte si, že on je v případě, že pronáší nějaké negativní, konfrontační nebo výhružné… Číst vice »

Alena
Alena
30. 5. 2016 15:52

M.C. napsal To řekl kdo, že prohráváme? Souhlasím, že zatím se to jeví tak, že se svět řítí do ři.., ale všeho do času. Es kommt der Tag…. jak říkal jeden nechvalně známý politik. Nevím, co si říká Putin, ale všimněte si, že on je v případě, že pronáší nějaké negativní, konfrontační nebo výhružné vyjádření velmi zdrženlivý ve výrazech, žádné silácké řeči a zbytečné provokování. Všechno má svůj čas… Krym připojili k Rusku poté, co s tím vyslovilo v referendu souhlas řádově 90% obyvatel. Až v dalších zemích a oblastech naroste procento příznivců na podobné hodnoty, bude učiněn další krok.… Číst vice »

Alena
Alena
30. 5. 2016 15:53

fajt napsal

http://www.csfd.cz/film/51848-13-hodin-tajni-vojaci-z-benghazi/prehled/ – zajímavá, jak amíci z totálního fiaska dokáží udělat působivé ( pro široké masy) vítězství – koho bere pouze akce, tak ocení i tohle americké vojensko-politické školení. ..)

nejvíc mne baví, když se někdo snaží obejít daňové zákony ve stylu-pro nás to neplatí. Má odpověď není problém poslat udání na to, jak porušujete obecné zákony

peter.
30. 5. 2016 16:37

Alena napsal
ano, prozatím v Čechách a hlavně na Moravě prohráváme, nelze ani o to diskutovat, je to prostě fakt

Všetci prehrávame a ak sklame nádeje Putin,tak aj všetci prehráme.A možno,že nie všetci.Veď ľudom zvolení predstavitelia ČR sa správajú takto:
https://antimaidan.ru/article/7565
Takže je možné,že keď to pohnojí aj Putin,nebude už žiadny nepriateľ a nastúpi u nás vytúžený Nový svetový poriadok.Ten nám potom zabezpečí šťastnú budúcnosť podľa predstáv ľudí ako Tribun.

peter.
30. 5. 2016 17:05

peter. napsal
ak sklame nádeje Putin,t

Mnohé sa vyjasní o 3 a pol mesiaca,18.9.2016,keď v RF prebehnú parlamentné voľby.Už dnes je jasné,že ich vyhrá strana “ Jednotné Rusko“,no rozhodujúcou bude kandidátka tejto strany.Buď z nej proamerickí liberáli vypadnú,alebo naopak posilnia svoje pozície.Potom budeme vedieť aj to,či Putin bude alebo nebude úspešný vo svojom snažení.

hudryper
hudryper
30. 5. 2016 17:44

peter. napsal
rozhodujúcou bude kandidátka tejto strany.

No a o pořadí osob na kandidátce rozhoduje „demokraticky“ kdo ? Ten,kdo má největšího. Kdyby
začal Putin čistku před volbama,ohrozil by svou vlastní pozici. Potřebné změny na kandidátce se
dají udělat náhle,rychle a definitívně.Mám zato,p.Peter,že přesně tak to má Putin v plánu a do té doby se klidně baví s Kudrinem a dalšími experty na pravý kapitalistický vývoj ve prospěch USA ,
jako kdyby se nechumelilo. V polovině září se už v Rusku dost často chumelí…

peter.
30. 5. 2016 18:07

hudryper napsal
do té doby se klidně baví s Kudrinem a dalšími experty na pravý kapitalistický vývoj ve prospěch USA ,

Pozrite sa,čo ten Kudrin,ktorého Putin znovu pozdvihol radí svojmu šéfovi.
http://www.pravda.ru/news/politics/30-05-2016/1302195-putinsuverenitet-0/
Čo sa volieb týka,tak nepredpokladám žiadnu predvolebnú selanku ale tvrdý boj,v ktorom budú padať masky s tvárí a na povrch sa vyplaví hromada špiny z oboch strán.Do výsledkov volieb celkom isto budú zasahovať USA,Tel Aviv,vojna na Ukrajine aj vývoj vojny na Blízkom východe.Všetky možnosti sú otvorené.Očakávam,že po voľbách,budeme aj my mať jasnejšie vo svojich názoroch.

Sio
Sio
30. 5. 2016 18:08

Vždycky to vypadá tak, že něco nejde … ale:
http://msk.kprf.ru/wp-content/uploads/2016/03/pdm_1003_02.pdf

hudryper
hudryper
30. 5. 2016 18:25

A po necelých 100 létech stálo Rusko v identické situaci . Stalinova jasná řeč pro Rusko platí i dnes:
„Вот почему нельзя нам больше отставать…
Вот почему Ленин говорил накануне Октября: «Либо смерть, либо догнать и
перегнать передовые капиталистические страны».
Мы отстали от передовых стран на 50#100 лет. Мы должны пробежать это
расстояние в десять лет. Либо мы сделаем это, либо нас сомнут“

Sio
Sio
30. 5. 2016 20:27

hudryper napsal

A po necelých 100 létech stálo Rusko v identické situaci . Stalinova jasná řeč pro Rusko platí i dnes:
„Вот почему нельзя нам больше отставать…
Вот почему Ленин говорил накануне Октября: «Либо смерть, либо догнать и
перегнать передовые капиталистические страны».
Мы отстали от передовых стран на 50#100 лет. Мы должны пробежать это
расстояние в десять лет. Либо мы сделаем это, либо нас сомнут“

A zaostalé bijí. Stalin věděl přesně, co říká. Každé slovo sedí jako prdel na hrnci. Historicky je to prokázáno.

Sio
Sio
30. 5. 2016 20:45

Něco spešl:
Шёл он от дома к дому,
В двери чужие стучал.
Под старый дубовый пандури
Нехитрый мотив звучал.
В напеве его и в песне,
Как солнечный луч чиста,
Жила великая правда –
Божественная мечта.
Сердца, превращённые в камень,
Будил одинокий напев.
Дремавший в потёмках пламень
Взметался выше дерев.
Но люди, забывшие бога,
Хранящие в сердце тьму,
Вместо вина отраву
Налили в чашу ему.
Сказали ему: «Будь проклят!
Чашу испей до дна!..
И песня твоя чужда нам,
И правда твоя не нужна!
Пояснение к цитате:

Иосиф Джугашвили, 1896 г.

peter.
30. 5. 2016 21:25

Viac ako tisíc rokov je“mníšska reublika“ktorá leží na svätej hore Athos duchovným centrom všetkých pravoslávnych veriacich.Bola viackrát napadnutá pápežskými križiakmi a uniatmi(odpadlíci od pravoslávia ktorí sa neviem prečo nazývajú Gréckokatolíkmi,keď v Grécku uniati nie sú a sú tam len pravoslávni.).Nezaobišlo sa to bez vyvražďovania a upaľovania pravoslávnych mníchov.(Uniati z Haliče dnes zase vraždia pravoslávnych veriacich na Ukrajine). Na hore Athos je už od založenia zákaz vstupu ženám,údajne taký príkaz nariadila samotná panna Mária.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Athos Tento zákon je zakotvený aj v gréckom zákonodarstve(Svätá Hora je dnes autonómnou súčasťou Grécka). Dnes je ale Grécko súčasťou EU a gender ideológovia z Bruselu tvrdo… Číst vice »

hudryper
hudryper
31. 5. 2016 6:37

Sio napsal Но люди, забывшие бога, Хранящие в сердце тьму, Вместо вина отраву Налили в чашу ему. Сказали ему: «Будь проклят! Чашу испей до дна!.. И песня твоя чужда нам, И правда твоя не нужна! Stalo se zde na OM příjemným zvykem,že se zde občas objeví odkaz na texty,které by člověk jinak nikdy nepoznal. Tahle Stalinova poezie vznikla zřejmě ještě v semináři a věnuje se Sokratovi ,který raději vypil číši bolehlavu,než by zradil sama sebe a pravdu. Jak zásadně jinak zní ono u nás Havlem zprofanované “ Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ v textech těch,kteří v pravdu… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
31. 5. 2016 8:26

Pro Sio – hudryper: Josif Vissarionovič Stalin (napsal ve věku 17-18 let) Od domu k domu chodíval, na dveře klepaje pěl, s pomocí starého čanduri prostinký nápěv zněl. Tryskal z té písně nadzemský čistý a vznešený sen, veliká pravda odvěká slunci se rovnala jen. Srdce, co v kámen zatvrdla, přinutil znovu zas bít, rozum co dřímal, se probouzel o světle začínal snít. Však bezbožní lidé, co srdce svá temnotě dali v plen, jedovou číši mu nabídli, by zabit byl ten jeho sen. Volali na něj: Proklet buď! Tvá touha, ta je nám cizí. Tu hořkost až do dna si pij!… Číst vice »

lomikel
lomikel
31. 5. 2016 9:20

pekne
boticky – vas preklad nebo nekde vysi na netu, mozna i vice basni ?

dik

peter.
31. 5. 2016 9:24

To,čo sa odohralo na hore Athos vysvetľuje najlepšie tento článok :
https://cont.ws/post/282805

hudryper
hudryper
31. 5. 2016 12:24

peter. napsal
Citovat

peter. • 31. května 2016

To,čo sa odohralo na hore Athos vysvetľuje najlepšie tento článok :
https://cont.ws/post/282805

Výstižné . Poslal jsem Vám ,Peter, už dva maily na adresu,z které jste mi napsal laskavě žádaný link.

asym
asym
1. 6. 2016 6:17

Osobně se domnívám, že společné pravoslaví je pouze jedním ze styčných bodů mezi Ruskem a Řeckem. Dalším veledůležitým společným prvkem jsou animozity vůči erdoušovi et spol.