Putin navrhl Bělorusku a Kazachstánu měnovou unii

Podle tiskové agentury TASS navrhl ruský prezident Vladimír Putin posouzení otázku budoucího zavedení měnové unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu. „Pokud budeme pracovat bok po boku, budeme moci snáze reagovat na vnější finančně-ekonomické hrozby a chránit náš společný trh,“ řekl Putin po setkání s vrcholnými představiteli Běloruska a Kazachstánu.

Putin už dříve nařídil ruské centrální bance a vládě, aby určily budoucí směřování integrace v měnové a finanční sféře v rámci Eurasijského ekonomického svazu (EAES) „se studií vhodnosti a proveditelnosti úkolu v perspektivě měnové unie.“ Tento úkol hlavy státu má být společně s centrálními bankami členů EAES do 1. září roku 2015.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko na konci ledna oznámil, že se jednotná měna v EAES objeví brzy. A dodal, že platebním nástrojem svazu nemusí být pouze rubl.

V roce 2014 vyjádřila Euroasijská ekonomická komise názor, že přecházet na jednotnou měnu v rámci EAES nemá smysl, dokud se nezformuje jednotný finanční trh. Složitost zavedení jednotné měny na území svazu vysvětlovali různou reakcí národních měn a národních ekonomik na vnější konjunkturu, zejména na tu, která se týká ropného trhu.

Záznam tiskové konference v RJ:

Zdroj: Lenta.ru

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments