Putinova invaze je zoufalou odpovědí na neúnavný tlak vyvíjený USA a NATO na Rusko

Dopis Davida Northa ruskému soudruhovi

2. dubna 2022

Vážený soudruhu,

jak válka pokračuje, je stále zřejmější, že osud Ukrajiny je pro Spojené státy důležitý pouze v kontextu jejich rozšiřujícího se boje o globální hegemonii. Bidenova administrativa rozpoutala válku a přivedla Putina – který až do poslední chvíle doufal, že dokáže přesvědčit své „západní partnery“, aby učinili rozumné ústupky „národní bezpečnosti“ ruského státu – do špatně připravené (vojensky i politicky) války. Je překvapivé, že Putin a jeho vojenské velení zřejmě plně nepochopili rozsah, v jakém NATO vyzbrojilo a vycvičilo ukrajinskou armádu. Toto selhání jejich zpravodajských služeb má kořeny ve stalinském rozpadu Sovětského svazu, který byl založen na divoce nerealistických, až dětinsky naivních koncepcích imperialistického systému. Přestože Kreml zavrhl veškeré spojení s marxismem, zachoval si víru v možnost „mírového soužití“ se svými západními partnery. Putin si krátce předtím, než nařídil invazi, pateticky stěžoval, že Západ „obehrál“ Rusko.

Nicméně je zjevné, že Rusko – poté, co nedokázalo tlačit na Západ – nemělo jasný strategický plán. Čeho přesně se Putin snaží dosáhnout? Vojenská operace – alespoň v jejích počátečních fázích – byla katastrofou. Zdá se, že sestává ze série reakcí improvizovaných v reakci na neočekávané potíže. Ztráta sedmi generálů v prvních týdnech války je důkazem ohromující úrovně neschopnosti. Zdá se, že Putin, který čerpá inspiraci z imperiálního Ruska, není jako válečný vůdce o nic kompetentnější než Mikuláš II.

Americká a evropská vláda a média odsuzují ruskou brutalitu. Nejsme vůbec nakloněni minimalizovat, natož popírat ničivý dopad války na ukrajinské masy. Ale odsouzení Ruska je zakryto pokrytectvím USA a NATO. Ruská invaze nezačala „šokem a hrůzou“, tedy typem masivního bombardování, které Spojené státy rozpoutaly proti Bagdádu v roce 1991, a co je ještě horší, v roce 2003. Pokud by Pentagon zahájil válku proti Ukrajině, Kyjev a další velká ukrajinská města by byla víceméně zničena první den války.

To samozřejmě neospravedlňuje Putinovu invazi, která je zoufalou a v podstatě reakcionářskou odpovědí na neúnavný a sílící tlak vyvíjený Spojenými státy a NATO na Rusko. Politicky slabá ruská buržoazie, která stále postrádá podstatnou základnu pro svou vládu, se snaží tomuto tlaku čelit omezenými vojenskými akcemi. Ale tato strategie, založená na konvenční logice buržoazní geopolitiky národního státu, je strategicky neúčinná, takticky katastrofální a politicky zkrachovalá. Poslední aspekt byl nejzřetelněji odhalen v projevu, kterým Putin invazi zahájil.

„Volání do zbraně“ obvykle odkazuje na největší historické zkušenosti, kterými lidé prošli. To však restaurátorská ruská buržoazie nemůže udělat. Z jejího pohledu nelze evokovat „ruské“ dějiny dvacátého století, protože  jsou zakotveny ve zkušenosti Říjnové revoluce a Sovětského svazu. Putin tuto historii odmítá, a tak jeho „válečná řeč“ přeskočila rok 1917. Odmítl Lenina a bolševiky a odvolával se na cara a Děržimordu, velkoruského šovinistického tyrana. Tato reakční výzva nemůže inspirovat masy v Rusku, natož oslovit svět.

V tuto chvíli není snadné předvídat, jak se bude válka vyvíjet vojensky. Lze však předvídat, že tato válka znamená kritický bod obratu v krizi světového kapitalistického systému. Globální rozměry boje budou stále zjevnější. Pro imperialistické mocnosti a především pro Spojené státy je účelem této války nové rozdělení světa. Hlavními cíli tohoto nového rozdělení jsou Rusko a Čína. Spojené státy jsou odhodlány zaprvé ukončit existenci Ruska jako překážku jeho globálních zájmů a zadruhé získat přímou kontrolu nad obrovskými ruskými strategickými zdroji. Realizace těchto cílů vyžaduje rozpad Ruska v jeho stávající podobě. Jak se tento boj vyvíjí, Spojené státy sledují podobné cíle ve vztahu k Číně.

Nemůže být náhoda, že dvěma hlavními cíli amerického imperialismu jsou země, které prošly sociální revolucí. Ačkoli obě země obnovily kapitalismus, zbytkovým historickým dědictvím ruské a čínské revoluce je omezená míra „nezávislosti“ na totálním zasahování USA a kontrole nad jeho ekonomickým a politickým životem. Tragické je, že v případě Ruska se tato nezávislost projevuje převážně negativním způsobem – tedy vlastnictvím jaderného arzenálu vytvořeného SSSR. Tento arzenál však z dlouhodobého hlediska neposkytuje životaschopnou strategii pro existenční boj, kterému Rusko čelí.

Mezinárodní výbor 4. internacionály se staví proti ruské invazi na Ukrajinu. Tento principiální postoj není v rozporu s tím, že uznává nepopiratelnou skutečnost, že konflikt vyvolaly Spojené státy. Trockistické hnutí však svou strategii nezakládá na druhu pragmatických národně založených koncepcí, které určují politiku kapitalistického režimu v Rusku.

Obrana ruských mas proti imperialismu nemůže být podniknuta na základě geopolitiky buržoazního národního státu. Boj proti imperialismu spíše vyžaduje znovuzrození proletářské strategie světové socialistické revoluce. Ruská dělnická třída musí zavrhnout celý zločinný podnik kapitalistické obnovy, který vedl ke katastrofě, a obnovit své politické, sociální a intelektuální spojení se svým velkým revolučním leninsko-trockistickým dědictvím.

Podstatou tohoto dědictví je jeho oddanost revolučnímu internacionalismu. Válka na Ukrajině uvedla do pohybu vír globálních rozměrů. Ekonomické dislokace způsobené válkou – zesilující již tak daleko pokročilou krizi kapitalistického systému – pociťujeme po celém světě. Růst cen a přerušení dodávek energie a potravin již vedlo k masovým protestním demonstracím a stávkám po celém světě. Na Srí Lance se rozzuření dělníci během minulého týdne pokusili zaútočit na prezidentský palác. K podobným událostem dojde v hlavních městech po celém světě.

Úkolem, kterému čelí světové trockistické hnutí vedené Mezinárodním výborem 4. internacionály, je poskytnout dělnické třídě perspektivu a vedení, které v této nové fázi revolučního boje potřebuje.

S vřelým bratrským pozdravem

David North


David North je předsedou Mezinárodní redakční rady World Socialist Web Site a politickým a teoretickým lídrem Mezinárodního výboru 4. internacionály.

Zdroj: WSWS

Pro e-republika.cz, nyní dostupnou ZDE přeložil Aleš Macháček

2.5 20 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
24. 4. 2022 13:36

Analytická poznámka Leonida Petroviče Rešetnikova – generálporučíka zahraniční zpravodajské služby Ruské federace Analytická poznámka Leonida Petroviče Rešetnikova– generálporučíka zahraniční zpravodajské služby Ruské federace (ve výslužbě), kandidáta historických věd, docenta, ředitele Ruského institutu pro strategická studia. Považuji za krajně podlé vinit naši armádu z nedostatečného zajištění komunikačními systémy a neinformovat přitom obyvatelstvo, že naše jednotky na území bývalé Ukrajinské SSR operují proti troj až pětinásobné přesile nepřítele co do živé síly, kterému je navíc poskytována plná podpora výzvědných a radiotechnických možností NATO. Každý android, každý iPhone je nepřetržitě monitorován, každý Facebook, WhatsApp a další komunikační digitální aplikace nepřetržitě přenášejí informace, to vše… Číst vice »

Gatta
Gatta
24. 4. 2022 14:24

MNeleneno na AK.

V Ruské federaci komunisté vyhlásili potřebu návratu rudé vlajky.
V úterý 19. dubna předložili poslanci frakce Komunistické strany v čele s Genadijem Zjuganovem Státní dumě návrh zákona o změně oficiální vlajky Ruska. Příslušný dokument byl zveřejněn v elektronické databázi dolní komory parlamentu.

Ve vysvětlujícím dopise k iniciativě označili trikoloru za „holandský dar“ a symbol ruských kolaborantů za Velké vlastenecké války …

https://forpost-sz.ru/a/2022-04-19/v-gosdumu-vnesli-zakonoproekt-predlagayushchij-zamenit-trikolor-na-flag-sssr

Bety
Bety
Reply to  Gatta
24. 4. 2022 16:40

Jednou se k ní musí vrátit, a teď je k tomu příležitost. Ale když už, tak by měli zrušit
i toho dvouhlavého ptáka. Nedá se sedět na dvou židlích a nedá se koukat najednou
do dvou směrů.

Bety
Bety
24. 4. 2022 16:22

Vida je, trockisty. „Trockistické hnutí však svou strategii nezakládá na druhu pragmatických národně založených koncepcí“. Také je „tragické“ že se nezávislost Ruska projevuje “ negativně“ vlastnictvím jaderného arzenálu. Tak za prvé – národní státy JSOU důležité, ochraňují, když jsou ovšem dobře vedené, své obyvatelstvo. Za druhé – kde by dnes Rusko bylo, nemít svůj jaderný arzenál? Už by neexistovalo, stačí jen připomenout plánovanou operaci Nemyslitelné. Podle mého názoru perspektiva vedení trockistické centrály se vůbec neliší od plánů toho nového světového pořádku, naopak. Trockista Chruščov a jeho trockistická skvadra uškodili SSSR jak mohli nejvíc, očernili bolševiky v čele se Stalinem a… Číst vice »

fajt
fajt
25. 4. 2022 6:44

tv. technická poznámka – že na Ukrajině bojuje celé NATO a americká korporace proti Rusku je už jasné i prostým laikům, kteří nejsou plně otrávení a zlomeni válečnou západní propagandou ( kolaboranty a všechny válečné štváče do toho nepočítaje), a protože tahle koalice smrti a hrobařů lidské civilizace nemá zábrany a jejich zombie ukro armáda dostává těžce na solar ( i přes všechno personální-materiální-takticko-zpravodajsko-logistické vedení ze západních zemi všemi vojenskými složkami), tak se prostě z frustrace neschopnosti a proher rozhodli, že do toho vstoupí osobně – a to se stalo potopením křižníku Moskva – nechci tady rozebírat přesné technické údaje… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
25. 4. 2022 10:06

To bylo to první,co mě v okamžiku útoku na ruský křižník napadlo.Tohle přece nemohou Rusové nechat bez citelné odpovědi. Napadly mě raketové základny v Rumunsku a v Polsku,ale to by bylo suchoputné řešení a rozvinutí speciální operace v plnokrevnou evropskou,tedy i světovou válku. Navíc aktivita pod vlastní vlajkou. Půjde asi přecejen
o událost na moři. Dovedl bys vytypovat ruského spojence,pod jehož vlajkou by bylo možné takovou akci provést ? Myslím na zeměkouli. A pak mě ještě napadlo,že by se k tomu mohl hodit blízký vesmír.

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
25. 4. 2022 14:22

těch kandidátů je více ( vesmír, tedy dominantní ovládnutí exosféry a níže by v tuto chvíli nenesl kýžený časový efekt zastrašení a zastavení nepřátelských akcí), ale můj favorit je Libye – tahle země to v posledních létech od západu a americké korporace schytala nejvíce, jejich propad vinou západu ( a to přímým teroristickým útokem) byla nejdramatičtější a nejdestrukčnější světová událost ( úpadek prosperující země) po druhé světové válce, v podstatě všichni současní vůdci klanů a různých uskupení jsou silně motivováni pro odplatu, no a takový maršál Chalífa Haftar a nebo Sajf Islám Kaddáfí nejsou žádná ořezávátka a nelze je opít… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
26. 4. 2022 11:33
fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
26. 4. 2022 19:00

beru tento druh odvety jako hypotetický, ale dnešní Kreml je nastavený na jiný, v podstatě pro západ brutálně definitivně konečný level, takže tady si klidně pustím hubu na špacír, ať se pécečka amíckým bretschneiderům pořádně zavaří :) zbraně tohoto typu jsou určitě velké plus, ale stejně si myslím, že Rusko v tuto má potenciál kolektivnímu korporátnímu západu vystavit dokonalý ekonomický, surovinový a potravinový Armageddon, stačí jenom aby vydrželi, byli trpěliví a důsledně konali pouze v zájmu Ruska, a bude vymalováno – že si tuhle zoufalou ne-budoucnost elitáři z bažiny a globálních bordelů plně uvědomují je jejich poslední akce – na… Číst vice »

John Powder
John Powder
25. 4. 2022 7:32

Kam to dovedli trockisté, kteří jen zneužívali nadvládu nad masami pro cíle globálních lichvářů, můžeme právě nyní sledovat. Je třeba návrat k bolševismu, tj. k vládě zastupující zájmy pracující většiny.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
25. 4. 2022 11:29

Kobyla fakt hodně kope. Jestli tohle:

https://colonelcassad.livejournal.com/7578475.html

je aspoň napůl pravdou, tak bych chtěl mít nervy jako VVP.

P.S. Včerejšího dne, před 15 lety, umřel b.jelcin. Takové krásné jubileum a nikdo si na toho … ani nevzpomněl. Absolutně nikdo. Ani v us-senátu si na „God bless America!“ už nikdo nepamatuje.

Last edited 1 rok před by Botičky od Diora
Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
25. 4. 2022 14:11

A proč by si ho pamatovat měli? Posloužil, odešel.
Ale zatraceně špatně odhadl Putina. A to mu myslím nezapomenou.

fajt
fajt
25. 4. 2022 14:29

Rusové nebojují okázale, ale v rámci možností efektivně, přitom dokáží uspokojit duši i takového válečníka jako je n@sraný a ke všemu odhodlaný Čečenec. ..)

Bety
Bety
26. 4. 2022 9:48

https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/ukrajinsky-guverner-vitalij-kim-vyzval-k-poprave-vsech-ukrajincu-kteri-podporuji-rusko/?attempt=1

Myslím, že obyvatelstvo Ukrajiny v srdci Rusy vítá, ale bojí se to dát najevo vzhledem
k tomu, že je vystrašené z toho, co by se jim mohlo stát, až Rusové odejdou.
Je to stejné, jako když si obyvatelé čtvrtí ovládaných gangy netroufnout policii cokoli říct,
protože se bojí o život.
Když tohle veřejně prohlásí guvernér oblasti, tak myslím, že jsme sice odsuzovali nacismus, ale nepředstavovali jsme si, jak moc je to zlé. I když Buča a živé štíty z lidí
nám už napověděli, co je to za zmetky.

Bety
Bety
Reply to  Bety
26. 4. 2022 10:28

A také – proč si takhle ten nacista troufá ?? No protože ví, cítí, že Evropa s USA
proti tomu neřeknou ani popel. Nebo možná něco zamumlají, ale zbraně budou dodávat dál.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
26. 4. 2022 11:05

Kdyby tuhle sviňárnu prohlásil Kim z Koreje, to by bylo řevu.
Ale Kim z ukrajiny nevadí. Naopak se mu fandí. A jak.

orinoko
orinoko
27. 4. 2022 10:02

Tohle se v Kakánii oficiálně neobjeví ani náhodou. Kromě toho se celoevropsky množí stížnosti na svoloč ukro běženců a nebýt policajtů, tak se mnohde strhnou rvačky mezi DOMArodci a ukro pridurkama. Už bohužel nemůžu dohledat totálně zfetovanou zeleninu, jak se vyjadřuje k bidet Bličkám po návštěvě ukro nekropole. Vypadá to na pořádný záhul. Výmluvnější než baba ve frontě.

https://cz24.news/ruske-kalibry-v-noci-vypnuly-zeleznicni-trate-na-zapade-ukrajiny-obkliceni-neonaciste-v-azovstale-odmitli-vyzvu-zelenskeho-aby-bojovali-do-posledniho-muze-nemecky-novinar-s-uzasem/

Botičky od Diora
Botičky od Diora
27. 4. 2022 13:14

Munice a tajné dokumenty nalezeny v sídle OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, moc hezký název)

https://politikus.info/events/143289-v-shtab-kvartire-obse-naydeny-skryvaemye-dokumenty-i-boepripasy.html

Sídlo OBSE v Mariupolu. Zaměstnanci se zbavili archivu. Byly nalezeny všechny terénní zprávy od roku 2014, byly zdokumentovány tisíce ukrajinských válečných zločinů, které pak OBSE úmyslně neuveděla do oficiálních zpráv mise na Ukrajině. V garáži budovy OBSE na adrese Mariupol, Primorsky Boulevard, 25, byl nalezen sklad minometných min italské výroby. Štítky na bednách ukazují, že byly zabaleny pro námořní přepravu dne 2022-3-11…

LiL
LiL
28. 4. 2022 6:11

Právě jsem si přečetl článek E15 z roku 2015 o poválečných aktivitách Madeleine Olbraitové v Kosovu a celkový pohled na válku na Balkáně. Co dodat – stále stejný scénář, stále stejné lži, ale co se nedá upřít západní,, P. R.,, je to, že je prostě nejlepší.

Bety
Bety
Reply to  LiL
28. 4. 2022 11:24

Jsou trénovaní. A to už hodně, hódně dlouho. A mají obrácená znaménka, plus je
u nich mínus a mínus plus.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
29. 4. 2022 11:41

Nedalo mi to :-))))))

comment image